Mimo řadu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Knížek, brožurek a nejrůznějších rádců o tom, jak dosáhnout v životě úspěchu, již vyšla přehršel a stejně tolik jich bezpochyby ještě vyjde. Malcolm Gladwell je ovšem nenapodobitelný jak svým lehkým a čtivým stylem, tak schopností proniknout k podstatě problému a podívat se na něj z úhlů, o nichž většina ostatních nemá ani tušení. Jeho kniha vypráví o tom, proč někteří lidé v životě uspějí, proslaví se a zbohatnou, zatímco jiní, třeba stejně inteligentní, snaživí a pracovití, nikoli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30911/big_mimo-radu-JXf-30911.jpg 4.480
Žánr:
Literatura naučná, Psychologie a pedagogika, Sociologie, společnost

Vydáno: , Dokořán
Originální název:

Outliers The Story of Success, 2008


více info...
Nahrávám...

Komentáře (14)

Kniha Mimo řadu

NGC6715
07.11.2021

Kniha o tom, že za největší úspěch mohou nejen schopnosti, ale hlavně příležitosti. Inteligentních lidí je více, než si myslíme, příležitostí je však daleko méně. Kdyby příležitost nedostali ti slavní, za nějakou dobu by k podobnému objevu nebo vynálezu došlo někým jiným stejně, protože k němu dozrála doba. Ti, k nimž vzhlížíme, nejsou zdaleka tak nenahraditelní a jedineční, jak to na první pohled vypadá.

"Příležitostí číslo jedna byla samotná škola Lakeside. Kolik středních škol na světě mělo v roce 1968 přístup k terminálu a počítačové technologii sdílení času? Příležitostí číslo dvě byly peníze lakesideského Klubu matek, z nichž se platily poplatky za užívání mainframu. Číslo tři byl fakt, že když tyto prostředky došly, jeden z rodičů náhodou pracoval v C na třetí, kde právě náhodou potřebovali někoho k testování svých programů a kde také jen čirou náhodou nedělali drama z toho, když si ten někdo protahoval dny až do noci. Příležitost číslo čtyři se naskytla, když se Gates náhodou dozvěděl o ISI v době, kdy ISI náhodou potřebovala napsat mzdový software. Číslo pět byla skutečnost, že Gates náhodou bydlel kousek od Washingtonské univerzity. Číslo šest – na univerzitě byl počítač, kde byl zdarma čas od třetí do šesté ráno. Číslo sedm – TRW náhodou kontaktovala Buda Pembrokea. Číslo osm – Pembroke si vzpomněl právě na dva středoškoláky. A číslo devět – Lakeside dovolila svým dvěma studentům strávit jaro programováním na opačném konci státu. A co mají prakticky všechny tyto příležitosti společného? Inu, pro Billa Gatese znamenaly možnost nadstandardního tréninku."

marcelv90
30.09.2021

Velmi slabe. V knihe som nasiel par postrehov ktore boli zaujimave ale citanie bolo v style nuda, zaujimave a potom uz nuda a ked uz sa hovorilo o casti kde rodiny spolu bojovali, tak uz som zaspaval az som ju nedocital. Nezazivne a nudne v konecom dosledku :(


Zknihydohlavy
10.04.2021

Malcolm Gladwell v knize Outliers (v češtině vyšlo pod názvem Mimo řadu) popisuje anatomii úspěchu a příběhy úspěšných lidí. Činí tak ale z jiné perspektivy. Navzdory běžnému přesvědčení, že úspěch je výlučně zásluhou jednotlivce, Gladwell věnuje pozornost i méně zřejmým okolnostem.

Na čem závisí úspěch?
Úspěch závisí z velké části na štěstí a okolnostech mimo kontrolu jednotlivce, které dohromady mohou poskytnout příležitost získat komparativní výhodu vůči ostatním, přičemž zároveň tato výhoda spočívá z velké části v obrovském množství času (přibližně 10.000 hodin) věnovanému procvičování dané aktivity (např. programování, právní expertiza, trénink hokeje, hra na hudební nástroj atd.). Gladwell tvrdí, že vrozené předpoklady, jako talent nebo inteligence, mají mnohem menší význam v jakémkoli příběhu úspěchu, než je obecně přijímaný názor (byť netvrdí, že tyto jsou nedůležité).

Samozřejmě, že na pozadí každého úspěchu lze najít hodiny dřiny a odříkání; nicméně Gladwell ve své knize tvrdí, že člověk předně musí mít vůbec příležitost tvrdě pracovat. A právě taková příležitost často závisí na naprosto náhodných okolnostech – jako např. datum narození nebo dokonce historické období.

Gooverka
13.02.2021

Musím říct, že něco tak mimořádně zajímavého jsem vůbec nečekala a od autora si určitě přečtu další jeho knihy. Gladwell v několika kapitolách rozebírá, proč je mnoho významných osobnostní či skupin tak dobrých v tom, co dělají. Proč měl Bill Gates ty správné předpoklady pro založení Microsoftu, proč jsou hokejisti narození v lednu úspěšnější než jejich vrstevníci, proč jsou asiati lepší v počítání ale horší při řízení letadla apod. Musím říct, že některé pasáže z knihy asi nikdy nezapomenu a knihu hodnotím tak skvěle, protože mě zábavnou formou poučila o spoustě věcech. Musím říct, že se na úspěch už navždy budu koukat úplně z jiné perspektivy a už nikdy nebudu věřit zjednodušujícím pohádkám o tom, jak se někdo zázračně z chudoby vypracoval k úspěchu. Odteď už budu vědět, že kromě štěstí záleží na příležitostech i tvrdé práci.

polkol
19.02.2019

O autorovi jsem již několikrát slyšel, a jeho přemýšlení mě zaujalo, tak jsem sáhl po tomto titulu. Hned od začátku se snaží změnit pohled na úspěch. Úspěch není jen otázkou několika málo vyvolených, ale spíše dílem kultury a štěstěny. Nikdy mě nenapadlo spojit témata jako rýžová pole a matematiku, či postoj k autoritám a letectví. Knížka mi přinesla i pár nápadů jak jít úspěchu naproti. Tak uvidíme :-)

iva23
07.11.2016

Zajímavé, i když jsem občas přeskakovala, některé pasáže jsou super. Nejvíc mě bavila část o letadlech.

Katka81
23.09.2016

Zajímavá, snadno čtivá kniha pojednávající o mnoha oblastech života. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavých věcí. Mimo jiné, že za úspěchem stojí hlavně trénink, píle a houževnatost.

Mercatino
23.07.2017

Výjimečná kniha, která je skutečným přínosem pro každého čtenáře. Bylo zajímavé číst poprvé o slavných osobnostech jako o lidech, kteří nedosáhli úspěchu jen kvůli sobě samým, ale také příznivým okolnostem v jejich okolí, podmínkách které měli a tomu, že příležitosti dokázali vždy chytit za pačesy.

Nejvíce se mi líbil výkzkum v oblasti Roseta a dopadu příznivých sociologických vztahu na obyvatele vesničky. Fascinovali mě piloti Jižní Koreje, kterým jejich hierarchické postavení zabraňovalo vykonávat své povolání v krizových situacích. A největší čočky jsem měl když jsem viděl soupisky hráčů různých týmu. Už vím proč mě nevzali v páte třídě na základní škole do házenkářského výběru.

Rasové předsudky, zvýhodňování a celkový dopad na společenství je v této knize perfektně vykreslen.

+ autor nám předkládá řadu fascinujících výzkumů
+ po přečtení budeme již vědět, že pokud chcete být v něčem úspěšní, je potřeba vykonat spoustu tvrdé práce a být ve správný čas na správném místě
+ autor nám nenabízí žádné řešení, ale předkládá spoustu zajímavých a ohromujících zjištění, nad kterými jsem musel přemýšlet ještě dlouho po dočtení této knížky.

Tuto knížku by jsem doporučil každému, je to přesně ta knížka u které vím, že jí musím mít ve vlastní knihovně, protože je to klenot v oblasti psychologie, který nikoho nemůže urazit, jen pomoct a nadchnout ostatní.

1