Mimo řadu

Knížek, brožurek a nejrůznějších rádců o tom, jak dosáhnout v životě úspěchu, již vyšla přehršel a stejně tolik jich bezpochyby ještě vyjde. Malcolm Gladwell je ovšem nenapodobitelný jak svým lehkým a čtivým stylem, tak schopností proniknout k podstatě problému a podívat se na něj z úhlů, o nichž většina ostatních nemá ani tušení. Jeho kniha vypráví o tom, proč někteří lidé v životě uspějí, proslaví se a zbohatnou, zatímco jiní, třeba stejně inteligentní, snaživí a pracovití, nikoli....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30911/mimo-radu-JXf-30911.jpg 4.657

Outliers The Story of Success (2008)

Literatura naučná, Psychologie a pedagogika, Sociologie
Vydáno:, Dokořán

Mercatino
23.07.2017

Výjimečná kniha, která je skutečným přínosem pro každého čtenáře. Bylo zajímavé číst poprvé o slavných osobnostech jako o lidech, kteří nedosáhli úspěchu jen kvůli sobě samým, ale také příznivým okolnostem v jejich okolí, podmínkách které měli a tomu, že příležitosti dokázali vždy chytit za pačesy.

Nejvíce se mi líbil výkzkum v oblasti Roseta a dopadu příznivých sociologických vztahu na obyvatele vesničky. Fascinovali mě piloti Jižní Koreje, kterým jejich hierarchické postavení zabraňovalo vykonávat své povolání v krizových situacích. A největší čočky jsem měl když jsem viděl soupisky hráčů různých týmu. Už vím proč mě nevzali v páte třídě na základní škole do házenkářského výběru.

Rasové předsudky, zvýhodňování a celkový dopad na společenství je v této knize perfektně vykreslen.

+ autor nám předkládá řadu fascinujících výzkumů
+ po přečtení budeme již vědět, že pokud chcete být v něčem úspěšní, je potřeba vykonat spoustu tvrdé práce a být ve správný čas na správném místě
+ autor nám nenabízí žádné řešení, ale předkládá spoustu zajímavých a ohromujících zjištění, nad kterými jsem musel přemýšlet ještě dlouho po dočtení této knížky.

Tuto knížku by jsem doporučil každému, je to přesně ta knížka u které vím, že jí musím mít ve vlastní knihovně, protože je to klenot v oblasti psychologie, který nikoho nemůže urazit, jen pomoct a nadchnout ostatní.

iva23
07.11.2016

Zajímavé, i když jsem občas přeskakovala, některé pasáže jsou super. Nejvíc mě bavila část o letadlech.

Katka81
23.09.2016

Zajímavá, snadno čtivá kniha pojednávající o mnoha oblastech života. Dozvěděla jsem se mnoho zajímavých věcí. Mimo jiné, že za úspěchem stojí hlavně trénink, píle a houževnatost.

LordSnape
11.09.2016

Od Gladwella jsem četl Bod zlomu a pamatuji si, že mě to až tak nevzalo i když to bylo zajímavě napsané. Přeci jen to je z veliké části o marketingu. Ale Mimo řadu mě od první věty velmi chytlo. Byla to po delší době kniha, u které jsem si při čtení dělal i poznámky. A též se i potvrdila moje domněnka, že je nesmysl, jak se všichni ti úspěšný lidé vypracovali z ničeho. Základními podmínkami tedy jsou: nadání, příležitost a jasná výhoda oproti ostatním. To z vás v případě perného cvičení o objemu 10.000 hodin udělá mistra v oboru. Samozřejmě musíte mít vhodné zázemí. Zní to těžce že? Není to tak jednoduché najednou, co?

Ostatně všechny knihy, které si člověk přečte o výjimečných a úspěšných lidech jsou psané úplně stejně. Jako pohádky. Nejde tady o velikost IQ, protože i sám Gladwell potvrzuje, že nad 115 bodů jsou už rozdíly opravdu minimální a do počtu hraje i role sociální dovednosti, kam spadají i emoční vazby a stabilita jedince. To má za následek i samozřejmě vliv rodičů z minulosti. Tam, kde se starají o rozvoj dítěte, mají napůl vyhráno. Důležité je však právě to místo a doba! Člověk může být skromného původu, být namotivovaný, ctižádostivý, pracovitý, ale když se nesejde víc věcí, které napomohou, úspěch se snadno převrátí ve zklamání. Zajímavá byla i poslední kapitola o sociálním dědictví a jak kultura může formovat charakter člověka na příkladu přímo ze života autora.

A proč to tady vypisuji? Protože to je jasný výsměch a protiargument všem těm populistům, kterým jde určitě o to, abyste se měli lépe a byli také bohatí. Všem Kiyosakiům, Carnegieho učencům, Čmolíkům, Trumpům nebo Hillům, kteří se vás snaží přesvědčit ve svých knihách, že to můžete snadno dokázat i vy, aniž byste k tomu měli potřebné nástroje jako oni. Ne, nejde to. I když do toho dáte vše, a budete se řídit jejich pravidly, tak se v případě špatně nastavených podmínek akorát tak spálíte. Je to kruté a smutné, ale pravdivé.

Dandy1
30.10.2015

Gladwell se na svět dívá úplně jinak než ostatní. Umí dát do souvislostí jevy, které nikdo nevidí. Je jeden z mála, který v této knize vysvětlí proč k úspěchu nestačí jen ctižádost a vůle.

bejan
16.09.2015

Gladwell se jako vždy umí dívat na věci z různých úhlů pohledu. V knize Mimo řadu, která má velmi výstižný podtitul Anatomie úspěchu se zaobírá fenoménem úspěchu. Proč jsou jedni lidé veleúspěšní a jiní ne, když mají stejný talent a jsou stejně pracovití? Gladwell odhaluje, že je celá řada okolností ve společnosti, které faktor úspěchu docela dost ovlivňují. Ne že by chtěl říct, že nemá cenu se o úspěch pokoušet, jen "pitvá" životní dráhy úspěšných a objevuje, že na úspěch má vliv mimo jiné i to kde, kdy, komu se narodíte, v jakém prostředí vyrůstáte, do jaké školy chodíte, v jaké fázi vývoje technologické nebo politické se nachází společnost, ve které se chcete realizovat. Zajímavé, velmi zajímavé...

Muhibbis
31.08.2015

Tak ja neviem... Čo sa týka štylistiky a myšlienok, bola kniha prinajmenšom rovnako dobrá ako tie predošlé. Všimla som si ale, že niektoré tvrdenia sú postavené na slabých základoch a chybnom úsudku (napr. nie je jasné, ktorý z výkladov výskumu Anette Lareau je správny, pretože z textu vyplýva, že to podľa všetkého úplne samozrejme bude len jeden). Aj tak však, Gladwellova snaha vysvetliť sebe i iným fenomény bežného života aj inak než "sedliackym rozumom" a ukázať, že nie vždy je všetko také, ako sa zdá, je chvályhodná a páči sa mi aj hlavná myšlienka.

LBZ
11.04.2014

Několik zajímavých postřehů a myšlenek, ale celkově (dle mého názoru) velmi slabý poměr mezi přínosem a rozsahem knihy.

kamibe
27.05.2012

Věděli jste, že pro to, abyste se stali v něčem opravdu, ale opravdu výborní, potřebuje tu věc cvičit deset tisíc hodin? Nebo proč má rýže tak výraznou vazbu na matematiku a proč asijské děti umějí počítat lépe než děti evropské?
Z knížky se dozvídám mnoho zajímavostí o známých osobnostech, o géniích posledních let bouřlivého vědeckého vývoje i překvapivé příběhy o tom, co může mít rozhodující vliv při leteckém neštěstí.

Malcolm Gladwell

Malcolm Gladwell