Mžik přehled

Mžik
https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250962/mid_mzik-250962.jpg 4 116 116

Jak myslet bez přemýšlení. Mžik je o jednom prostém faktu: Velmi rychlá a leckdy zdánlivě neuvážená rozhodnutí mohou být stejně dobrá jako rozhodnutí opatrná a rozvážná. Není totiž důležité mít co nejvíce informací, ale vybrat si ty podstatné. Schopnost mít jasno již v prvních dvou sekundách nebývá podle autora knihy Malcolma Gladwella žádným darem shůry, kterým disponuje pár šťastlivců. Je to schopnost, kterou v sobě může vypěstovat každý z nás. Čtenáři velmi oblíbený americký novinář v knize podrobně zkoumá momenty našeho instinktivního rozhodování a popisuje, co se děje v mozku, když se musíme rychle rozhodnout, ale nemáme čas přemýšlet. Rychlá rozhodnutí autor demonstruje na skutečných příbězích někdy i se špatným koncem. Ten mívají obvykle na svědomí rozhodnutí učiněná na základě předsudků či zavedených stereotypů.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , BizBooks
Originální název:

Blink: The Power of Thinking Without Thinking , 2005


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Mžik. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (16)

Greenfingers
19.11.2021 3 z 5

Rozhodně zajímavé téma, ovšem k jeho zpracování mám určité výhrady. Poněkud mi vadilo, že autor neustále zmiňoval osoby a události, o kterých psal již dříve. Kniha tak zbytečně "nabobtnala" o několik desítek stránek. Podstatu Gladwellova sdělení jsem pochopil hned zkraje, pak už mě jen zahlcoval dalšími a dalšími případy ze života a výsledky různých testů. Knihu vysloveně nezatracuji, ale asi jsem od ní čekal o něco více.

NGC6715
31.07.2021 4 z 5

Některé knihy rychlé myšlení a nápady odsuzují a ukazují, že podvědomé rozhodování je většinou chybné. Tato krátká kniha se snaží ukázat opak. Někdy sice až příliš horlivě, se zanedbáním některých faktů, ale i tak ukazuje, že intuitivní rozhodování je nevyhnutelnou součástí našeho života a logické rozhodování hraje úlohou jen ve specifických situacích.


hu_87
26.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Další ze super čtivých a srozumizelných knížek od autora, která je pro reálný život velmi důležitá! Opět jsou zde předkládány situace a experimenty ze života.
Znáte ten pocit, kdy prostě něco víte a nakonec se vaše tušení či obavy ukážou jako správné? Tak o něčem takovém je tato kniha. Není třeba vždycky všechno extrémně rozebírat, analyzovat a tříbit podle logického uvažování.
Někdy to prostě není potřeba, protože naše nevědomí, náš organismus už to dávno ví. Ať už se bavíme o "šestém smyslu" (něco se mi na tom člověku nezdá) nebo si to nazveme jakkoliv (něco není v pořádku), není nutno toto intuitivní myšlení podceňovat. Naopak. A pozor - ne vždy je samozřejmě výhodné užívat tento styl přemýšlení. O tom autor také píše.
Super!

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Mžik v seznamech

v Právě čtených8x
v Přečtených167x
ve Čtenářské výzvě7x
v Doporučených10x
v Knihotéce56x
v Chystám se číst130x
v Chci si koupit40x
v dalších seznamech2x

Autorovy další knížky

Malcolm Gladwell
kanadská, 1963
2007  84%Bod zlomu
2009  87%Mimo řadu
2015  86%Mžik
2014  83%David a Goliáš
2020  82%Proč si nerozumíme