Mžik

Jak myslet bez přemýšlení. Mžik je o jednom prostém faktu: Velmi rychlá a leckdy zdánlivě neuvážená rozhodnutí mohou být stejně dobrá jako rozhodnutí opatrná a rozvážná. Není totiž důležité mít co nejvíce informací, ale vybrat si ty podstatné. Schopnost mít jasno již v prvních dvou sekundách nebývá podle autora knihy Malcolma Gladwella žádným darem shůry, kterým disponuje pár šťastlivců. Je to schopnost, kterou v sobě může vypěstovat každý z nás. Čtenáři velmi oblíbený americký novinář v knize podrobně zkoumá momenty našeho instinktivního rozhodování a popisuje, co se děje v mozku, když se musíme rychle rozhodnout, ale nemáme čas přemýšlet. Rychlá rozhodnutí autor demonstruje na skutečných příbězích někdy i se špatným koncem. Ten mívají obvykle na svědomí rozhodnutí učiněná na základě předsudků či zavedených stereotypů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/250962/mzik-250962.jpg 4.587
Literatura naučná, Osobní rozvoj a styl
Vydáno, BizBooks

Blink: The Power of Thinking Without Thinking, 2005

Kniha Mžik

angloumene
07.07.2019

Podtitul Mžiku je trochu zavádějící. Kniha nás totiž neučí, jak myslet bez přemýšlení, ale spíš nám ukazuje, jak to náš mozek vlastně dělá. V kterých situacích se vyplatí poslechnout první dojem a kdy nás naopak vede do slepé uličky předsudků. Kniha je lehká, čtivá, plná spousty zajímavých ukázek a příkladu z reálného světa. Stejně jako u ostatních Gladwellových knih mě trochu odrazuje typicky americký styl, ale tentokrát nejde o nic, co by zkazilo celý zážitek. Knihu můžu doporučit jako lehké letní čtení, kde sice asi nezjistíte nic překvapivého, ale možná pootevřete dveře poznání společensky podmíněné diskriminace.

roso.mak
02.11.2018

Zajímavé informace podané na příkladech skutečných událostí a výzkumů. Čte se dobře, snadno a rychle.

ThrisaManx
18.02.2017

Jak myslet bez přemýšlení. Úžasná kniha. Skvělá a hlavně nesmírně čtivá a zajímavá knížka, která mě na každé stránce fascinovala. Zcela rozhodně to stojí za přečtení. Někdy jsem si nebyla úplně jista, jestli to, co autor v knize popisuje, může v praxi skutečně bezpečně fungovat. Kniha se čte opravdu snadno a dobře a je pochopitelná i pro laika, jako jsem já. Napsána vážně čtivým jazykem. Kniha mě skutečně obohatila.

iva23
17.10.2016

Zajímavé, stojí za přečtení.

francouz
27.09.2016

Musím souhlasit, že žijeme ve světě, kde panuje představa, že kvalita rozhodnutí je přímo úměrná času a úsílí, které byly do rozhodnutí vynaloženy. Ano mnozí z nás sice věří prvnímu úsudku, ale krájení na tenko tak jak to popisuje Malcolm ve své knize není úplně běžná u většiny lidí. Je zde opravdu spousta krásným příměrů a studií, které fungují a speciálně v dnešním světě, kdy je opravdu potřeba přijít s neotřelým nápadem, myšlenkou, která může pomoci vyřešit problém. Navíc jak píše Malcolm a s tím se naprosto ztotožňuji, je mnohem snadnější a pohodlnější pojmenovat omyly jiných než rozpoznávat vlastní, s tím bojuji léta a ještě dlouho určitě budu, protože taková to moudra Vás běžně ve škole nanaučí.

EllieGriffin5
03.06.2016

Knihu jsem přečetla opravdu v mžiku. Ocenila jsem, že autor uváděl konkrétní údaje (jména, data...) o osobách, které v jeho výzkumech vystupovali. Užitečné pro každého, kdo potřebuje důkaz o tom, že někdy je v pořádku spolehnout se na svůj první dojem.

MadlenkaM
28.05.2016

Výborná kniha, která se skvěle čte. Fascinující, překvapivá, založená na faktech. Je pochopitelná i pro laika. Zároveň lidem, kteří se o psychologii zajímají ve svém volném čase, může hodně dát. Rozhodně doporučuji těm, kteří chtějí být jedněmi z nejlepších ve svém oboru, ať už se jedná o cokoliv. Navíc nabízí nástin a zároveň pochopení pro jednání lidí.

Dandy1
25.09.2015

Mžik je nebo není intuice? Jak je vidět, mnohá naše rozhodnutí jsou nenápadně ovlivnitelná. A kdo ví, jak na to, dostane od lidí kolem sebe odpověď jakou potřebuje....

Malcolm Gladwell
kanadská, 1963