baroo baroo komentáře u knih

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Po dlouhém čekání na nový díl a následně český překlad jsem si to moc nešetřila a knihu zhltla za víkend. Ani si nechci představovat, jak dlouho zase budeme čekat, takže raději k tomu dobrému - temto pořád drží, kvalita dle mého stejná, případ zajímavý. Cormoran pořád kulhá, chlastá a nadává, Robin se vzpamatovává z rozvodu a Kudla....ten tam je taky. Tohle je jedna z mála sérií, u kterých se nemůžu dočkat dalšího dílu a čtení je návykové. A taky jsem dost zvědavá, kam až Rowlingová dojde co se délky týče - tato kniha má 976 stran a už by se samotná dala použít jako vražedná zbraň.

05.06.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Šlo to naprosto jiným směrem, než jsem myslela a jen za to dávám všechny hvězdy. Jedna pomyslná navíc za Rockyho. Mělo to být vědecky založené sci-fi s kapkou humoru, ale ve finále to zahřálo na srdíčku. Čekání na tuhle knížku se vyplatilo a pevně doufám, že se dočkáme víc podobných co nejdříve.

13.11.2021 5 z 5

Těžko říct, jestli je to dobrá kniha. Asi je spíše důležitá. Já naopak ocenila způsob, jakým je napsaná, je víc autentická vzhledem k způsobu života lidí a mentalitě v tehdejší Ukrajině.

25.02.2020 5 z 5

Rudá volavka Rudá volavka Jason Matthews

Výborný špionážní román. Příběh čtivý od začátku až do konce, bod navíc má autor za nepředvídatelnost. Co se mi ale líbilo nejvíce, je popis praktik tajných služeb v dnešní době, v Rusku i USA. Autor neodflákl svůj "domácí úkol" a kniha tak dostala realistický a o to mrazivější nádech. Naopak recepty na konci kapitol jsou k ničemu a troufám si říct, že nezajímají vůbec nikoho.

11.11.2017 5 z 5

Tato kniha neaspiruje na literární ceny a sem tam prostě nějakou chybu najdete. Vadí mi to? Vůbec. Tady jde pouze o kouzlo Harryho Pottera a celého kolotoče okolo této značky. Vzpomínky natáčení, zajímavé historky, nostalgie a jeden z úhlů pohledu. Nic víc v tom nehledejte. Ale pro nás z generace, která s tímto universem vyrostla a dodnes ho hltá, je to tak trochu návrat do dětství a povědomého světa.

08.02.2023 5 z 5

Digitální minimalismus Digitální minimalismus Cal Newport

Kniha spíše než by přinesla nové myšlenky a tipy shrnuje to, co všichni tak nějak víme. A to říkám z pohledu osoby která sociálních sítí zase tolik nevyužívá. Je to fajn čtení pro začátečníky v tématu, ale i tak je dle mého názoru zbytečně roztažená (to je ale u těchto řekněme "motivačních knih" už standardem).

13.04.2022 3 z 5

Ztracený v pustině Ztracený v pustině Jane Harper

Velmi čtivé rodinné drama, které odstartuje smrt jednoho člena, to celé se odehrává v izolované části Austrálie. Ne úplně klasická detektivka, ale atmosféra vtáhne spolehlivě. Doporučuji všem co už nebaví stále se opakující mrazivé a temné severské příběhy. Po Suchu další výborné čtení, doporučuji obě knížky.

06.04.2022 5 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Četla se dobře, ale jinak je to spíš zklamání. Průměrná ponurá detektivka, napětí prakticky nulové a rozuzlení budete tušit už tak od půlky knihy.

29.02.2020 3 z 5

111 míst v Praze, která musíte vidět 111 míst v Praze, která musíte vidět Matěj Černý

Tahle kniha prostě není pro turisty. Je spíš pro nás, co už Prahu známe a stále chceme objevovat nová zajímavá místa. Některá místa jsem už znala, ale většinu jsem si uložila a třeba někdy navštívím. Rozhodně doporučuji do knihy nakouknout a nechat se inspirovat k procházce.

06.12.2017 5 z 5

Volající Volající Jonathan Dylan Barker

Tak takový sešup jsem snad u jiného autora zatím neviděla. Série se Samem Porterem se mi moc líbila, takže tohle je pořádný zklamání. Bohužel, už od první kapitoly se mi to vůbec nelíbilo, popravdě jsem to nedočetla a je mi líto těch x chudáků, kteří na tohle mají v knihovně rezervaci. Snažím se vymyslet důvod, proč dát víc hvězd, ale fakt nic nemůžu vymyslet. Škoda.

22.09.2022 1 z 5

Labyrint z ledu Labyrint z ledu Buddy Levy

Skvělá kniha, neuvěřitelně poutavá. Až skoro těžko uvěřit, že se vše opravdu stalo. Paradoxně mi zvedla náladu v mojí zimní covidové izolaci - čím si Greely a jeho 24 mužů prošlo je pro nás v dnešní době nepředstavitelné. Doporučila bych ji i někomu, kdo o polárních výpravách zhola nic neví a pokud jste četli Terror od Dana Simmonse, budete ji přímo hltat.

29.11.2020 5 z 5

Podvrženec Podvrženec Victor LaValle

Temný (skoro) pohádkový příběh pro dospělé. V první části zaměřený na život, lásku, rodičovství. Nenápadné náznaky něčeho podezřelého a temného v pozadí. V druhé půlce knihy nastupují čarodějnice a trollové, to celé na pozadí kosmopolitního NY. Povedená fantasy místy jako vystřižená z tvorby bratří Grimmů.

26.12.2019 4 z 5

Černočerné srdce Černočerné srdce Robert Galbraith (p)

Já mám tuto sérii ráda. Není to žádný originální literární zázrak, ale baví mě to a dokáže vtáhnout.

V tomto díle už to ale začíná pokulhávat a při čtení jsem začala vnímat tu zbytečnou roztahanost. Nejen že samotný případ je zbytečně prodlužovaný (i když téma není špatné), ale i samotné vztahy hrdinů napříč všemi knihami se prakticky neposouvají. Z toho roztomilého slow burn vztahu Cormoran x Robin už mám spíš pocity a la: Tak už? Ježiš tak už, konečně???

Hodnotím pořád vysoce, protože jsem to přečetla, (docela) mě to bavilo, pořád je to dobré a jedna z mých oblíbených sérií. Ale...

06.02.2024 4 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Výborná kniha shrnující to nejdůležitější o dark webu. Je tam kapitola snad o všem, co se tam dá/dalo koupit. Hlavně ale na konci kapitol najdete další odkazy a zdroje na téma, pokud se chcete dozvědět víc. V češtině jsem nic lepšího v tomto oboru asi nečetla.

26.10.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Zajímavá kniha na originální téma. Jistě je za ní mnoho (snad i detektivní) práce. Zase jsem se dozvěděla něco, co by se ke mně asi jinak nedostalo. Nicméně musím ji hodnotit i ze stránky čtenářského komfortu. Místy to v mém případě trochu drhlo a do čtení jsem se leckdy musela trošičku nutit. Prostě to není kniha, kterou bych četla "na posezení" a nutně potřebovala vědět, jak skončí. Jedním slovem bych asi řekla, že je zajímavá. Vracet se k ní už ale nebudu.

05.04.2020 3 z 5

Arabella z Marsu Arabella z Marsu David D. Levine

Zajímavá kombinace, je to dobrodružná sci-fi, zároveň historická kniha. Viděla jsem ji na plakátech v metru, což obvykle není úplně známka dobré knihy a u označení "moderní verneovka" se mi trochu protáčely panenky. Jsem ale ráda, že jsem ji dala šanci, protože jsem ji zhltla asi za den a nemohla se odtrhnout. Za mě dobrý a až vyjde pokračování, určitě se do něj pustím.

16.10.2019 4 z 5

Originální a poetické. Pokud neznáte haiku, dozvíte se i něco nového. Nicméně pro čtenáře jako jsem já, je to málo. Knížka je krátká (do dvou hodin ji určitě přečtete) a přitom děj je zbytečně roztažený, stačil by na povídku. Bohužel to nejlepší je na knize její grafické zpracování, které je opravdu povedené.

30.07.2018 2 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Knihu jsem přečetla ani ne za dva dny a je to skoro škoda. Narozdíl od některých jiných postapokalyptických knih plných zombie je příběh a koncept EMP velmi realistický a o to děsivější. Autor popisuje tíživou atmosféru v malém americkém horském městečku a vztahy místních v krizové situaci. Hodně se mi to líbilo a asi se brzy pustím do dalších knih autora.

10.11.2017 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Zajímavé, jak několik krátkých povídek nadchne více než bibliózní To nebo Pod kupolí. Moje nejoblíbenější Kingova kniha.

28.06.2014 5 z 5

Milénium! Milénium! Johana Fundová

Skvělé retro a památka doby pro nás, co ještě nejsme staří, ale i tak rádi vzpomínáme na "staré časy". Hvězda dolů jen za místy odfláknutou korekturu a rozmístění fotek (chudák Vladko na str. 22 apod.)

06.10.2022 4 z 5