Labyrint z ledu

Autor sugestivně líčí neuvěřitelný, přesto pravdivý příběh americké polární výpravy plukovníka Greelyho, jedné z nejdrsnějších v historii. V 19. století se uskutečnila řada velkých polárních výprav, jejichž záměrem byl průzkum dosud neprobádaných území. Jednou z nich byla i Expedice do zálivu Lady Franklinové vedená poručíkem A. W. Greelym. Skupina 25 mužů vyplula v červenci 1881 s cílem probádat na mapě dosud nevyznačená území a meteorologické podmínky života v Arktidě. Následovala strastiplná cesta plná neobyčejných a často drsných zkušeností. Členové výpravy zřídili výzkumnou stanici v odlehlém zálivu v severovýchodní části Kanady. Během výzkumného pobytu museli čelit snad všem útrapám, které je mohly potkat... V květnu 1882 se jim podařilo překonat rekord v dosažení nejsevernějšího místa, kam do té doby lidská noha vkročila. Tou dobou již očekávali příjezd zásobovací lodi. Ta však nepřiplula a stejně tomu bylo i další rok. Rozsáhlé bariéry mořského ledu se žádné z lodí nepodařilo překonat. Po měsících čekání vydal Greely rozkaz k opuštění výzkumné stanice. Muži se nalodili na pět menších plavidel, která měli, a vydali se do zrádných vod rozbouřeného ledového moře. Jaký osud je čeká v zajetí ledových ker? Záleží na schopnostech, nebo na štěstí? Může vůbec někdo přežít? Příběh vychází ze skutečné události a opírá se o autorův podrobný výzkum....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452510/big_labyrint-z-ledu-cQk-452510.jpg 4.940
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Prostor

Labyrinth of Ice, 2019

Kniha Labyrint z ledu

Forestwalker

Příběh Greelyho expedice jsem poprvé četl v Mowatově Polární vášni a poručík z tohoto příběhu vyšel jako poněkud rozporuplná postava, která se na tragickém osudu výpravy sama nemalou měrou podílela. Levy ale odvedl doslova mravenčí práci a osudy výpravy popsal do nejmenších podrobností. Čtenáři tak nezbývá než kroutit hlavou nad ignorancí americké vlády, především ministerstva války, které doslova nechalo výpravu napospas osudu.
Skvělá knížka!

frantisek0724

Pěkně napsáno. Příběh sám o sobě již tak pěkný není, celkem drsné, čím vším si skupina kolem Greelyho prošla.. Byl jsem tam s nimi, byla mi zima a měl jsem hlad. Doporučuji všem příznivcům survival tématu, autor odvedl kus dobré a pečlivé práce.

EvaEma

Skvělá kniha. Byla jsem tam s nimi, byla mi zima, měla jsem žízeň, mrzly mi ruce, nohy...
Neustále jsem jezdila prstem po mapách a prohlížela dobové fotografie, které jsou součástí knihy.

Arev122
21.11.2021

Napínavé dobrodružství dle skutečné události o objevování neprobádanýsh území v Arktidě, které pro mnohé skončilo tragicky. Zajímavé byly i dobové fotografie.

soukroma
16.06.2021

Pro mne málo čtivé jako hutná propletená faktografie - chyběla mi jasná chronologická linka, neustále se někam odbočovalo a vracelo. A kniha je navíc neskutečně dlouhá a těžká, aniž by to bylo nutné.

Crozz
14.05.2021

Čtivé a detailně zpracováno, hodně dobrá kniha.

thorir
17.04.2021

Kniha je naprostá pecka, zjevení, zhmotnění pradávné lidské touhy objevovat, posouvat hranice poznání, ale též schopností člověka. Být první tam kam dosud nevkročila lidská noha (tedy alespoň noha západního člověka). Je to doslova dobrodružný román z okraje známého světa a opět klasický případ, kdy realita vykreslí drsnější příběh, než jakákoliv fikce a představivost. Zima, zima, zima, mráz, sníh, led, led, led, disciplína, deprese, tma polární noci, touha přežít, hlad, hlad, hlad, smrt. Je to epický příběh odvahy, touhy objevovat, touhy posunout hranice. Je naprosto neuvěřitelné, co ti muži tehdy dokázali vykonat, s vybavením, které měli k dispozici, roky odloučení od civilizace, doslova odříznutí od světa. Ta neuvěřitelná odvaha a vidina nehynoucí slávy. Myslím, že tohle dnes chybí.

Z knihy jsem si odnesl hodně, nejen zcela bezpříkladný dobrodružný zážitek. Čtenář příběhem žije, doslova bloudí mezi ledovci, dýchá mrazivý vzduch, přes den zasažen sněžnou slepotou, v noci podléhá polární depresi, stižen rozsáhlými omrzlinami, umírá vyčerpáním a hladem v ledové mrazivé pustině, to vše za zvuků Ďáblovy symfonie praskajícího a pukajícího ledu. Autor vychází z deníkových záznamů, zejména velitele Greelyho, ale též ostatních členů. Poznámky ohledně chování v extrémních podmínkách jsou nesmírně zajímavé, zejména stran stylu velení a nutnosti přizpůsobit se a změnit naučené chování za účelem zachování disciplíny. Autor skvěle ukazuje, jak obtížná je role velitele, jak zdrcující je to odpovědnost. Utrpení, které prožili, bylo strašlivé, ale toho dobrodružného ducha, tu touhu objevovat, tu odvahu, to jim závidím.

Doporučuji všem, kdo si v dnešním prázdném světě chtějí připomenout, že kdysi existovala doba a v ní muži, kteří neváhali obětovat pohodlí, zdraví a život pro trochu té nehmotné slávy, pro touhu objevovat, posunout hranice a být někde první. Obrovská odvaha a odhodlání, sebeobětování, síla vůle, tuhá disciplína, touha přežít, vytrvat. Dnes jsou ta slova skoro bez významu, jako prázdné skořápky zašlé slávy a překonaných hodnot. Můžeme jen doufat, že se ten objevitelský duch zase někdy vrátí a s ním i podobní hrdinové.

marcela0282
03.04.2021

Jsem moc ráda, že jsem tuto knihu objevila. Opravdu velmi oceňuji práci autora, který z deníků, lodních záznamů, novinových článků, telegrafů a dalších historických pramenů poskládal neuvěřitelný příběh, a zpracoval ho do úžasné formy. Moc se mi líbilo propojení událostí, kdy autor popisoval jak dění v Arktidě, tak to, co se ve stejné chvíli dělo v USA. Člověk tak získá ucelený obrázek. Rozhodně doporučuji, přečetla jsem jedním dechem.