Bakana Bakana komentáře u knih

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Mám pocit, že u první Aristokratky jsem se smála nejvíc. Pořád je to dost dobré, ale už to začíná být na jedno brdo.

30.08.2022 4 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Kowalowského mi bylo líto.
Jinak klasika, na které mi vadilo jen to, jak že je trochu moc popisná. Dnes by ji autor napsal akčnější. Ale určitě stojí za přečtení. Zajímalo by mě, jestli se aspoň zčásti zakládá na pravdě.

16.08.2022 4 z 5

Pořád dobré, občas jsem se i nahlas zasmála, ale pořád si myslím, že 1. díl byl nejlepší.

19.06.2022 4 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Dobré, ale ne výjimečné, takže si 5* nezaslouží.
Přesto se dobře poslouchalo, kniha měla spád s náboj a děj se netočí kolem vyšetřování brutálních vražd.

09.03.2022 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Takové knihy mám ráda: prima odpočinková kniha, na jejíž sepsání musí být člověk buď kvantový fyzik a zabývat se paralelními realitami, nebo disponovat velkou dávkou fantazie.
Btw celou dobu mi naskakovala myšlenka, že Richardova situace přece nebyla tak bezvýchodná, aby v Nadlondýně nemohl žít. Když vás nikdo nevidí, můžete klidně v obchodech krást jídlo i oblečení, na squattování si vybírat ty nejhezčí rezidence a konec konců si taky vlakem nebo letadlem cestovat po celém světě. Pravda, dělat toto po celý zbytek života sám je trochu duševně náročné, ale východisko to rozhodně je.

26.11.2020 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

Velmi nerada kritizuji, protože kdybych měla něco napsat já, dopadlo by to ještě daleko daleko hůře... jenže...
1) velmi mě rušil dost neobratně napsaný milostný příběh. Od začátku mi bylo jasné, co se bude dít, neustálé narážky na to, jak je Clair žádoucí z knihy udělaly, alespoň pro mě, dívčí románek. A přitom to ani nebylo třeba. Téma bylo zajímavé a dalo se z něj tolik vytěžit :-(.
2) Není lehké psát knihy z určitého historického období, protože autor musí o tomto období nastudovat spoustu podrobností. Z tohoto úhlu mi kniha připadá nevýslovně plochá. Clair by byla jistě v době před 200 lety zaražena řadou věcí, i poměrně banálních (např. musela být naštvaná na nemožnost si na cokoliv pořádně posvítit po setmění, což jí jistě u ošetřování úrazů muselo dost vadit) jenže ty zde prostě nejsou. Velká škoda, kniha přišla o svůj dost podstatný rozměr. Asi jsem prostě zmlsaná historickými romány od Vondrušky...

20.01.2020 1 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Moc milá fantasy. Nebýt té uřezané hlavy jednorožce, skoro bych to nazvala pohádkou.
Přečtené za jedno odpoledne.

22.01.2024 5 z 5

Zmizení Zmizení Charlotte Link

Tohle se četlo hodně dobře. Napínavé až do konce, nebyla tu žádná hluchá místa. Je mi jasné, že příští díl už bude Kate pracovat ve Scarborough a přeju jí to :-).

25.06.2023 4 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Celkem nic moc. Langdonovo putování po světě už ztratilo půvab, to co v Da Vinciho kódu bylo napínavé už je tady jaksi únavné. Taky mě dost zklamalo to velké odhalení, nedokážu si představit, že by takový objev vyvolat mezi představiteli hlavních monoteistických náboženství takové zděšení. Mezi námi - myslím, že tenhle objev by určitě zaznamenala odborná veřejnost, ale o laické si nejsem moc jistá. Možná ta část, která se zajímá o vědu...?

20.04.2023 3 z 5

Karel IV.: Vlastní životopis Karel IV.: Vlastní životopis Karel IV. Lucemburský

Zajímavé, jak rychlý byl život ve středověku! V letech, ve kterých naše děti nastupují na střední školu, byl budoucí císař ženatý, vedl samostatná válečná tažení v Itálii a jeho protivníci mu ukládali o život. Dokážete si představit, že by tohle zvládal váš šestnáctiletý syn? Jistě, měl na své straně spoustu lidí... ale proti sobě zrovna tak.
Jinak to v podstatě není moc čtivé. Skutky, které by pro nás byly náměty na celé knihy, král odbývá jednou větou a zamyšlením nad evangelii věnuje celé kapitoly. Zajímavé jsou jeho popisy - dnes bychom řekli možná spirituálních - jevů: prorocký sen, poltergeist.
Každopádně za přínos budoucím generacím 100%!

18.04.2023 5 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

(SPOILER) Tohle bylo hodně obtížné hodnocení.
Souhlasím s ostatními tady: nebýt těch posledních cca 4 kapitol, tak by to bylo na jasných 100 %. Postavy byly výborně vykreslené, Nina mi na záčátku připadala jako rozmazlená fouňa, ale pak si to u mě spravila, úplně jsem cítila to zoufalství a hrůzu a na úteku jsem jí celým srdcem fandila.
Tak proč si, prokrista, autor pokazil takovou snůškou nesmyslů na konec? Z Niny se stal neohrožený Zorro mstitel s vlčí maskou :-D - wtf?? :-D. No a ten překombinovaný Greg na konci ... no prostě 100 % si to díky tomuto nezaslouží.

04.04.2023 4 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

(SPOILER) King použil svět, který se občas ve scifi vyskytuje - namátkou mě napadá Hunger Games. Svět, kde se lidé dobře baví online sledováním, jak někdo jiný zoufale bojuje o život.
Začalo to dobře, bylo to napínavé, Benovi jsem fandila, i když jsem tak trochu nechápala, proč má pořád tolik chuti nas... okolí. Když člověk dostane vyhazov z práce, nemá za co žít a hlavně má přitom zodpovědnost za rodinu a navíc nemocné dítě, většinou ho rebelantství přejde.
Ke konci už to bylo takové přes čáru, všechno to vyhrožování trhavinou a nakonec se střevy venku a bez jakékoliv pilotní průpravy se trefit letadlem do určité budovy ve městě?

03.04.2022 4 z 5

Kallocain Kallocain Karin Boye

Doufám, že nikdy nic takového jako Kallocain nebude existovat. To, že ho vynalezli v despotickém státě jen podtrhává tu tragédii. Ale i u nás, v dnešní době, vidím super “využití” pro takovýhle preparát.
Mimochodem hlavní hrdina byl pořádně vymytý mozek a znovu: i dnes a v ČR se jemu podobní lidé hojně uplatňují a s vážnou tváří je jim nasloucháno.

15.12.2021 4 z 5

Černá díra Černá díra Yrsa Sigurðardóttir

Dobrá detektivka. Dost dlouho mě vůbec nenapadlo, kdo je vrah, a ta poslední kapitola tomu dala korunu! Bravo, takové otočky mám ráda!
Huldar je fajn normální chlápek s chybami, Freyja si potrpí na pózy, což by ve svém věku už nemusela. Ale celkově sympatický párek, fandím jim, i když si myslím, že až se dají dohromady, ubyde sérii jeden rozměr :-).

11.08.2021 4 z 5

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Mám ráda knihy, kde se na konci ukáže, že všechno je vlastně úplně jinak! Jednu hvězdu strhávám za to, že místy je kniha dost zmatená a protahovaná (např. ty Teddyho divoké sny). Ale jinak super!
Protože jsem poslouchala jako audioknihu, neodpustím si poznámku k panu Rímskému, který knihu načetl. Má moc pěkný hlas a výbornou výslovnost. Škoda, že se snaží vnést dramtičnost i do vět, které vůbec dramatické nejsou. Všimla jsem si toho i u jiných jím namluvených knih a místy to působí až komicky: "..... a připálil Teddymu cigaretu" dramatická odmlka a klesnutí hlasem "zapalovačem Zippo". No ale dá se na to po pár minutách zvyknout.

09.12.2020 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Z celé trilogie je toto jediná dobrá, v podstatě skoro výjimečná kniha. Neotřelý nápad, člověk je vtažen do děje a do popsaného krutého světa. Až na některé úseky později během her má kniha skvělý spád a je napínavá. A přestože je od začátku jasné, že minimálně Katniss přežije, poslouchala jsem ji jako audioknihu jedním dechem. Konec při dobré vůli možná působí jako otevřený, ale přesto mám pocit, že autorka knihu zamýšlela jen jako jednu jedinou a až její úspěch ji donutil psát pokračování. Škoda.

03.01.2020 5 z 5

Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Nekonečno vítá ohleduplné řidiče Rob Grant

Miluji televizní seriál, viděla jsem ho několikrát. Upřímně si myslím, že seriál je o něco lepší než kniha, ale i kniha je k popukání a na dovolenou výborné čtení. Zejména tedy 1. část, další díly, Lepší než život a hlavně Pozpátku, už bych nazvala spíš tragikomickými...

16.12.2019 5 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

(SPOILER) Je děsivé, jak úplně se život může obrátit během pár dnů.

Za mě byl největší hrdina Vláďa a chování Ludmily i Amálky pro mě není úplně pochopitelné. Stávají se hrozné věci, ale opravdu se člověk musí kvůli nim na celý zbytek života uzavřít do sebe, zanevřít na všechny a pokazit tím život nejen sobě, ale i milovaným a milujícím okolo? Není lepší zabojovat, pokusit se vše napravit a žít alespoň trochu naplňující život?

15.07.2023 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Mám ráda tibetský budhismus a dalajláma je skutečný bódhisattva.
Tahle knížka obsahuje několik velmi pěkných myšlenek, vybízí k laskavosti a soucitu, ale tak nějak to není ani ryba ani rak. Je to takové mininaťuknutíčko do náboženského proudu, který je neskutečně rozsáhlý a hluboký. Není to ani vyprávění o kočce, ani o budhismu. Přesto natolik milé, že možná sáhnu po dalších dílech.

09.06.2023 3 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

(SPOILER) Četlo se to moc dobře, knížka vtáhne a nepustí.
Občas okrajově zaznamenám, že existuje něco jako youtuber, ale myslela jsem, že se něčím zabývají, třeba natáčejí, jak hrají videohry nebo kreslí. Ale toto? Jako že natáčím svůj všední den? Koho to zajímá? A ještě do toho vtahovat děcka, která vlastně nemají možnost to odmítnout? Lidi dokáží být neskuteční kreténi.

20.05.2023 5 z 5