bacouch bacouch komentáře u knih

Josefíně všichni lžou Josefíně všichni lžou Kateřina Pantovič

Od K. Pantovičové jsem četla obě její již vydané knihy a obě se mi svým způsobem líbily. Píše divný knihy, které vás nicméně zaujmou svými neotřelými tématy - viz Anna :-) Josefína mě nalákala na geniální anotaci o koprovce, ale pak jsem dostala pouze útržek ze života jedné typické rodiny dnešní doby. Problémy dlouholetého manželství, péče o stárnoucího nemocného rodiče a dospívající dcera. Křehcí muži, sendvičová generace a životní kouči, kteří vám (za těžké prachy) radí, jak žít. Strach a samota. Autorka to vše hezky vystihla a popsala z pohledu všech zúčastněných. Hezká, i když trošku smutná, kniha, psaná velmi čtivě.

01.08.2023 4 z 5

Paříž, moje láska, můj život Paříž, moje láska, můj život Mária Dopjerová-Danthine

Lehká oddechová kniha o životě ve Francii. Nic romantického, většinou fakta o tom, jak se zde žije, jaké jsou způsoby a čím se místní obyvatelé živí. Přišlo mi to zajímavé.

22.06.2023 3 z 5

Když dítě lže Když dítě lže Tereza Beníšková

Útlá knížka popisující jak a proč lžou děti v různých věkových obdobích, čím se liší lež u předškoláků a teenagerů, jak mají rodiče reagovat a čím lze množství lží eliminovat.
Jak by řekl House - všichni lžou - jenže když je tím lhářem vaše dítě a když cítíte, že se křehké pouto důvěry začíná hroutit, je docela obtížné citlivě, ale zároveň jednoznačně tyto věci řešit. Autorka rodiče uklidňuje, ať se z dané situace nehroutí a ukazuje způsoby řešení, např. zlepšování rodinné komunikace. Vše je doplněno množstvím příběhů z praxe.
*Ze strany rodičů je potřebná důslednost, ale i vřelost. Akceptujte nedokonalost svých dětí (a nakonec i svoji vlastní nedokonalost).*

20.06.2023 4 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Krásně psaný, neuvěřitelně dojemný příběh plný lásky a krutosti.

11.06.2023 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

První kniha od tohoto autora a byla jsem nadšená. Pohodová, zábavná detektivka, sympatické a dobře prokreslené postavy, žádná velká brutalita. Moc se mi to líbilo, určitě si od A. de la Motte ještě něco přečtu.

11.06.2023 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Nic jsem nečekala, ani se mi nechtělo do žádných psychodramat, ale kniha mě po první stránce schlamstla a vyplivla až na konci. Bylo to skvělý, trudný, hluboký, deprimující. Moc se mi líbilo i množství popkulturních odkazů a Vychcanův topolovskej dialekt. Vynikající kniha.

05.06.2023 5 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Soukupová, Soukupová, co mi to děláš? Po přečtení pár stránek se přede mnou objevilo tolik známých rodinných vzorců, traumátek a věčně se opakujících bezvýchodných rodinných situací, až mi z toho bylo nevolno.
Jak už je u této spisovatelky zvykem, její postavy bývají velmi dobře prokreslené, dialogy naprosto bezchybné a příběhjako vždy neveselý. Rodina je živý organismus, ve kterém jsou všechny jeho součásti v neustálých interakcích. Jakmile se do toho jednou hrábne a něco změní či zruší, všechny členy rodiny to zasáhne a poznamená. A přesně o tom je tato kniha.

05.06.2023 5 z 5

Jana bude brzy sbírat lipový květ Jana bude brzy sbírat lipový květ Miloš Doležal

Průzračné, bolavé, dojemné, nádherné...

23.05.2023 5 z 5

Tma Tma Bernard Minier

(SPOILER) Minier psát umí, o tom jsem se už přesvědčila v prvních dvou dílech série. Neumí psát krátké knihy, ale to mi nevadí, jelikož děj Tmy krásně plynul a stále se něco dělo. Líbilo se mi, že je to docela děsivé, popis psycho šikany byl natolik věrohodný, že jsem měla večer trochu bobky. Líbila se mi zajímavá vsuvka o astronautech a kosmickém výcviku. Alenevyhovovala mi pozice Servaze jako někoho, kdo vlastně nevyšetřuje, ale jen se v podstatě inkognito motá kolem, těhotná kosmonautkawtf? (i když na konci byli těhotní snad úplně všichni), příběh poměrně dost překombinovaný a pro mě neschopná a leckdy nelogicky jednající hlavní hrdinka.

20.04.2023 3 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Tisíce Čechů, hlavně z Hlučínska a Těšínska, bojovaly za 2. sv. války v německé armádě. Nejednalo se však o kolaboranty, ale často o oběti nátlaku z německé strany, aby dotyční podepsali tzv. volkslisty, kterými se stali příslušníky německé říše. Osudy těchto Čechů byly ale po válce zamlčovány a dějepisci se s tímto značně kontroverzním faktem vyrovnali nejjednodušším možným způsobem - ignorovali to, v učebnicích dějepisu se o tom nepsalo. Kniha Scarlett Wilkové opět popisuje jedno z bílých míst české historie a dělá to způsobem sobě vlastním krátce a úderně popisuje mnoho mezních situací. A čtenáři, ty se s tím poper podle svých možností. Dost často bylo obtížné zaujmout nějaký jednoznačný postoj (např. hlavní hrdinka mi byla krajně nesympatická, ale na druhou stranu si zasloužila obdiv za schopnost přežit kdykoliv a kdekoliv). Alekdo jsme my, abychom soudili? Vždyť zkušenost je nepřenosná a Bůh ví, jak bychom se tenkrát chovali my.

18.04.2023 5 z 5

Důvěrná sdělení Důvěrná sdělení Jan Vodňanský

"...život se tíží blíží olovu, zvláště když na krku máš hlavu volovu..." geniální

05.04.2023 4 z 5

Temná hra Temná hra Andy Maslen

Skvělá detektivka! Půlku knihy jsem nadávala všem možným vyšetřovatelům, co že to jsou za paka, abych pak musela pokrotle konstatovat, že mě autor převezl. Děkuju za skvělou knihu a už se těším na pokračování série.

07.02.2023 5 z 5

Pasažéři Pasažéři John Marrs

(SPOILER) Strhující, mrazivý a naprosto nepředvídatelný příběh. Kniha, kterou nemůžete odložit, protože děj je brutálně napínavý, kapitolky krátké a k twistům dochází každou chvíli až do poslední stránky. Autor nám zde předestírá množství etických otázek, na které narazíte při každé debatě o autonomních vozidlech: koho má auto při nehodě srazit? Kdo má v očích společnosti větší hodnotu - těhotná žena, dítě nebo důchodce? A co když auto bez řidiče napadnou hackeři? https://www.autosalon.tv/novinky/ridicuv-chleba/stat-planuje-podminky-pro-autonomni-auta-musi-vyresit-i-to-koho-ma-auto-pripadne-srazit. A přesně o tom je tato kniha. Donutí čtenáře zamyslet se nad otázkami tohoto typu a stát se v podstatě dalším porotcem. A dělá to naprosto brilantně.

31.01.2023 5 z 5

Símka Símka Lucie Hušková

(SPOILER) Hlava plná knih o této knize jednou hezky mluvila, tak jsem si řekla, že vyzkouším jak píše nová česká autorka. A musím říci, že píše velmi pěkně. Slova hezky plynou, příběh nemá žádná zbytečná hluchá místa a emoce jsou velmi dobře vykreslené a lehce uvěřitelné.
V samotném příběhu - děj již popsali ostatní v komentářích - se setkáme s matkou, která příliš neoplývá (eufemisticky řečeno) mateřským citem a dcerkou, která touží, aby jí mamka měla ráda. Dělá proto vše možné i nemožné a nedokáže se smířit, že tenhle boj je prostě marný. Matka, která pouze předává dál rodinný vzorec Ledové královny, prostě neumí mít ráda.
Při čtení se ve mě svářila naděje, že Símka práskne dveřmi a začne žít svůj život, se vztekem, co si všechno ještě nechá líbit a kolikrát do sebe ještě nechá kopnout. Jsem z toho rozpačitá. Kniha je skvělá, ale hlavní postava už trochu masochistická.

09.12.2022 5 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Na knihu jsem slyšela spoustu chvály a kdekdo na ní pěl ódy, jak je skvělá. Možná, že tohle "too hype", nebo taky špatný načasování...nevím...zkrátka mě kniha moc nezaujala. Přitom tam bylo všechno, co mám ráda - divný lidi, hezká příroda i láska k tradičnímu způsobu života. Přesto mi to nějak nesedlo. Možná divný dialogy?

"Ještě vím, jaký to je pocit připadat si hezká a mimořádná a jiná, když se na sebe díváš; vědět, že ses narodila pro něco jiného než tady pro tohle....A vím, jaké to je, když tenhle pocit, tahle jistota, že jsi mimořádná, kousek po kousku chřadne jako strom, který zasadili do špatné půdy a pomocí provazů a kůlů ho nutí růst směrem od slunce."

21.11.2022 3 z 5

Zimování Zimování Katherine May

(SPOILER) Líbila se mi anotace i podtitul knihy, tak jsem to zkusila. Ale ouha! Autorka nás na začátku naláká na to, že s ní budeme moci sledovat, jak se vyhrabat ze situací, které leckdy zažívá každý z nás. Co dělat s tím, když se vám všechno hroutí pod rukama, jistoty jsou otřeseny a je toho prostě najednou příliš mnoho k přežití. Co dělat, aby vám z toho nehráblo, či jste se nezhroutili. Bohužel její způsob řešení je pro většinu lidí absolutně nerealizovatelný. Znamená to více jak půl roku se věnovat sami sobě, nechodit do práce a zkoumat, co by mi tak ještě mohlo udělat dobře. Celé je to prokládané rádoby filozofickými promluvami a zimními asociacemi. Manžel, který na začátku knihy byl jedním z důvodů krize se už pak až do konce knihy neobjeví, ani mezi množstvím jmen v poděkování. No zkrátka...pěkná slátanina, která si hraje na něco, co není.

17.11.2022 2 z 5

34 dní 34 dní Anita Waller

Knihu jsem objevila ve svém CHSP seznamu a netušíc nic zlého jsem se do ní pustila. Ovšem již po několika stránkách mi došlo, že tohle nebude lehké zdolat. Důvodem je absurdita děje, kdy se hlavní hrdinové chovají naprosto nesmyslně a iracionálně. Všechny postavy jsou absolutně emocionálně ploché, čtenář fakt nechápe jejich pohnutky, a proto si těžko může vytvořit k někomu vztah. Do toho se tam furt vaří a servíruje káva, čaj a koláčky (kdybychom vyškrtli tyto pasáže, kniha by byla o polovinu kratší). A thriller to teda opravdu není. To vypadá jinak. A nejvíc mě děsí, že poslední odstavec naznačuje nějaké pokračování!?! No tak to každopádně beze mě. Jedna hvězdička je...asi za snahu.

16.09.2022 1 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Knihu jsem si pořídila proto, že mám ráda styl K. Tučkové a stala se jednou z autorek, jejichž žádnou novou knihu si nenechám ujít. A řekla bych, že tato je jejím nejlepším dílem. Kromě neuvěřitelného historického záběru, ve kterém popisuje málo zdokumentovanou československou historii římskokatolické církve, se před námi otevírá mnoho lidských osudů jak z klášterního prostředí, tak z laické společnosti. Příběh Leny byl neskutečně tíživý, ale ne beznadějný. Z knihy jsem nadšená. Donutila mě dohledat si spoustu historických faktů, zamyslet se nad svou vírou a ještě dlouho nad ní budu přemýšlet.

24.07.2022 5 z 5

Hamlet (komiks) Hamlet (komiks) Richard Appignanesi

Tady jsem sáhla úplně vedle. Komixy mám dost ráda, ale manga ne. Jedním z důvodů je to, že se v nich velice často ztratím a netuším, co se vlastně děje. A to se mi stalo i v tomto případě. Nelíbila se mi ani výtvarná stránka a postavy se mi pletly (kromě Polonia, který měl na hlavě kýbl, ale ten zas zmizel ze scény docela brzo).
Obsahově...Hamleta jsem nečetla, ale asi budu muset, protože si potřebuju ověřit, nakolik je překombinovaná a zmatená původní hra a co je již umělecká licence autorů manga verze. A na závěr - co jsem tedy už vůbec nepochopila - proč je to proboha umístěné do roku 2107 po klimatické katastrofě? Prostě...velký špatný.

08.07.2022 1 z 5

Kavárna na konci ulice Kavárna na konci ulice Clare Pooley

(SPOILER) Na začátku příběhu stojí osamělý důchodce Julian, který vyšle do světa sešit s myšlenkou: "Všichni lžou o svém životě. Co by se stalo, kdybyste místo toho sdíleli pravdu?" a odtud se začne odvíjet dlouhý řetězec příběhů a životů. Čtyři další hrdinové (plus pozdní příchozí) najdou sešit a něco do něj napíší. Rozumná Monica, riskantní Hazard, australský pohodář Riley a mum influencerka Alice. Mezi další postavy patří nekonzistentní Wu (v řeči i chování), starý lesbický pár (který tam nehraje vůbec žádnou roli a jeho přítomnost nedává smysl) a mladý gay pár. Navzdory přiznaným chybám jsou všechny postavy velmi laskavé, což nepůsobí vůbec věrohodně. Jak se jejich životy stále proplétají, všichni těží ze vzájemné pomoci, místo soustředění se na své vlastní problémy.
Další problém s věrohodností – sociální média nám ukazují, že se lidé nebojí být otevření a psát, co je trápí a co řeší. Ovšem píšou to přátelům či známým. Nikdo nenapíše – beru drogy, potřebuju dítě…whatever…a nepohodí to v okruhu svého bydliště, kde ho sousedé identifikují.
Chápu, co asi autorka chtěla říci a nemám problém s idealizováním skutečnosti. Ale aby se mi to líbilo, muselo by to být propracovanější nebo vysloveně fantazie či magický realismus.

29.06.2022 2 z 5