babyboar babyboar komentáře u knih

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Jako kočkomilka nemohu hodnotit jinak. Musím se přiznat, že mě Bob úplně očaroval. Pokud se jedná o skutečný příběh a videa na Youtube jsou pravá, tak se řadím do zástupu Bobových fanynek :) O tom, že kočky mají schopnost léčit a obohacovat život, jsem přesvědčená již dlouho, ale tato kniha mne v tom ještě víc utvrdila.

10.12.2013 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Milé, krásné, i když o nemilém období. S kolegyní jsme se shodly, že úvod nám evokuje Obecnou školu. Při čtení jako bych slyšela pana Svěráka číst, či přímo vyprávět. Je vidět, že je to člověk, který skutečně umí česky a češtinu využívá v plné její kráse. Kéž by takových spisovatelů bylo více.Dětský pohled na toto období je fantastický. Skoro bych knížku doporučila k přečtení i mladším čtenářům, aby věděli, jaká období se nachází v našich moderních dějinách. Až bolestná je věta tatínka při osvobození o tom, že jsme svobodní a už nás nikdo okupovat nebude.

27.11.2013 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Klasický Backaman. Milý, dojemný, spíše jednohubkový oproti románům. Vhodný dárek pro (nastávající) rodiče.

06.08.2019 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Sice jsem si ji nestihla znovu přečíst před Vánocemi, ale i po svátcích zahřeje na duši.

11.01.2019 5 z 5

Kosprd a Telecí Kosprd a Telecí Eva Papoušková

Loni jsem měla možnost udělat u nás v knihovně besedu se spisovatelkou pro děti. Měla jsem na výběr tuto a ještě jednu autorku. Protože jsem do té doby ještě neměla tuhle skvělou knížku v ruce a o autorce jsem věděla jen to, že je scénáristka seriálových škvárů, zvolila jsem její spisovatelskou kolegyni. Po přečtení knížky mne to docela zamrzelo. Je opravdu skvělá, vtipná a přitom výborně vystihuje dětské pocity a jejich představy o světě. A jen pro zajímavost. V ČR žijí pouze dvě/dva Telecí a 42 Kosprdů (+ 33 Kosprdových).

23.03.2014 5 z 5

Dneska půjdu spát až zítra Dneska půjdu spát až zítra Markéta Plechšmídová

Wow! Tohle nechcete zažít, ale nemůžete přestat, když o tom začnete číst. Skvělá kniha o tom, že Amerika není jen země splněných snů, o tom, že do vězení se může dostat kdokoliv z nás, o tom, že není vězení jako vězení a především o tom, jak taková zkušenost člověka ovlivní na zbytek života.

14.09.2020 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

Příjemná letní romantika. Ideální čtení na dovolenou. Nechybí ani humor ale i nějaká ta vážná zápletka.

14.09.2020 4 z 5

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Petra Vejvodová

To by měli rozdávat všem zdarma, nebo by to měla být alespoň povinná školní četba.

12.06.2018 4 z 5

Hausfrau Hausfrau Jill Alexander Essbaum

Pro někoho příběh rozmazlené, znuděné lehké děvy. Pro mě hluboký náhled do duše osamělého člověka v cizí zemi. Odcizení, tíseň, hledání, to vše je cítit téměř z každé stránky. Čtenář čeká, kdy přijde řešení a přitom ví, že závěr, který kniha má je naprosto nevyhnutelný.

19.09.2017 5 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Musím poopravit své rozpaky z prvních stran knihy. Sice se v ní objevuje mnoho erotických okamžiků, ale téměř všechny mají své opodstatnění. Je to kniha, která člověka nutí přemýšlet. Vždycky, když dočtu nějaký příběh odehrávající se na pozadí historických událostí 20. století a pustím si současné zprávy, vždycky si říkám jak dlouho ještě bude trvat než se lidstvo poučí z vlastních chyb.Na to, že knihu psal cizinec, je velmi dobře vykreslena našeho historie i smýšlení. Jakou moc mají peníze? Co je to láska a může existovat ve více formách? I to jsu otázky, které se během čtení vkrádají na mysl.Krásná vila a její osud jsou jen třešničkou na dortu.

03.07.2015 5 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Můj internetový oblíbenec. Tištěná podoba pobaví zasvěcené. Kdo vystudoval češtinu, nebo dělal korektury, nebude zklamán.Poučení: výjimka není jímka! Interpunkce není sprosté slovo. V češtině existují i termíny jako palatalizace velár.:-)

10.04.2015 5 z 5

Jak voní týden Jak voní týden Olga Masiuková

Velmi pěkná kniha pro mladší čtenáře (Albatros uvádí od 7 let), která nás seznámí se světem malé nevidomé holčičky, světem, který si většina z nás (raději) ani neumí představit. Konstantinka nás seznamuje se svými vjemy během jednotlivých dnů v týdnu, ale její vyprávění má daleko větších časový rozsah. Dozvídáme se o tom, že její tatínek žije v jiném městě, že navštěvuje školu, kde se nevidomé děti integrují s vidoucími, na jaké situace naráží v komunikaci s lidmi z okolí (a kolik idiomů se společně se zrakem vlastně používá!), jaká přání má a jak je takový svět snadno ovlivnitelný (projížďka na kole a vítr ve tvářích), ale zároveň i zranitelný. Doporučuji přečíst večer společně každý den jednu kapitolu. Velmi podařené ilustrace jsou jen třešničkou na dortu. Ilustátorka zachycuje v barvách svět kolem nás a tyto obrázky střídá šedočernými obrysy ztvárňující svět nevidomých.

10.02.2015 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Škoda, že u nás tato kniha vyšla až 20 let po svém vzniku. A nebo možná tím lépe. Měli by si ji určitě přečíst příslušníci generace, pro něž je období totality pouze stránkou v učebnici dějepisu. Kniha nás nutí přemýšlet nad svou vlastní existencí, minulostí i budoucností. Jaká je cena svobody a informací, větší než osobního pohodlí?

20.10.2014 5 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

Když jsem byla malá, milovala jsem Paní Láryfáry natolik, že ačkoli jsem mohla být doma, žadonila jsem na rodičích, abych mohla chodit do družiny, protože tam paní učitelka předčítala dětem právě z Paní Láryfáry. Mnoho vody uteklo v řekách a v nedávné době mě babička poprosila o knížku "Co život dal a vzal", protože ji prý doporučuje kamarádka. Po několika dnech mi ji babička vrátila s tím, že ji knížka nenadchla (mimochodem už několikrát se mi stalo, že starší čtenářky tato kniha nebaví, nebo se jim po druhém čtení nelíbí tolik jako v mládí). Bylo mi líto knížku vrátit nečtenou a tak jsem se do ní pustila sama. Bylo to zrvona v období, kdy jsem se lopotila s diplomovou prací a potřebovala jsem na cestu do práce nějaké milé čtení. Tato kniha to splnila do puntíku a provázela mě celou dobu. Humor BM je úžasný, sarkastický, nad věcí. Je to neobyčejné povídání o obyčejném životě a i tak závažné věci jako je onemocnění TBC dokáže pojmout humorně. Určitě si ještě přečtu Vejce a já. A v "Kdokoli může dělat cokoli" jsem si naprosto zamilovala Mary, takže bych ráda zkusila i některou z jejích knížek, doufám, že budou také tak humorné. Doporučuji, jako čtení na léto ideální! Snad jen, že novější vydání nejsou úplně do kabelky. Já jsem četla vydání ze 70. let, které bylo na tenkém papíru a knížka byla mnohem skladnější, ovšem překlad trochu pokulhával. Nejvíce mne pobavilo, když všichni stále pili "koku". Zprvu jsem si říkala, že Betty měla asi opravdu veselou domácnost, ale nakonec mi docvaklo, že jde o překlad "coke", čili o obyčejnou "kolu". :-))

16.06.2014 5 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Vzhledem k tomu, že jsem autorku měla zařazenou jako detektivkářku, nečekala jsem (i když název knihy je velmi výmluvný), že z jejího pera vyšla taková milá knížka plná dojemných příběhů. Samozřejmě, že je můj názor zkreslen láskou k huňatým předoucím klubíčkům, ale nestydím se za to a těším se až si přečtu druhou várku povídek v Kocourovi z Montmartru. :)

28.04.2014 5 z 5

Julie mezi slovy Julie mezi slovy Petra Dvořáková

Možná už se z toho stává klišé, že současná literatura pro děti a mládež zpracovává mnohem otevřeněji problémy mezilidských vztahů a negativních společenských jevů, přesto se mi knížka velmi líbila. Nenásilnou formou dětem ukazuje, jak to může vypadat v rodině, představuje běžné dětské pocity, zvědavost a navíc jen tak mimochodem vysvětluje často používaná cizí slova, čímž mne jako lingvistku naprosto okouzlila. Doporučuji pod vánoční stromečky :) Hvězdičky též za krásné ilustrace!

23.12.2013 5 z 5

Opiju tě rohlíkem Opiju tě rohlíkem Simona Monyová (p)

Typická "monyovka", plná kritiky mužského pokolení. Čtivý příběh na sobotní odpoledne svůj účel splnil. Po knize jsem tentokrát sáhla záměrně ne kvůli autorce, ale kvůli tématu - mladá žena a ženatý muž. Zajímalo mne, jak se s tím autorka popere a rozuzlení bylo vcelku zdařilé. A dokonce i ten happy end se dostavil, byť s kapkou hořkosti. Prima počtení pro dámy ke kávičce.

22.06.2013 4 z 5

Hugo a Vánoce pod psa Hugo a Vánoce pod psa Sophie Pembroke

Ideální knížka na Vánoce s virózou v posteli. Nechybí roztomilý pejsek, láska, děti, přátelství, spousta perníčků a vánočních světýlek. Pokud takový kus cukroví vaše unavená čtenářská duše potřebuje, tak jde o správný výběr.

31.12.2022 5 z 5

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

Hvězdičky dávám především z lásky a nostalgie k době svého dětství. Kniha vznikla jako tištěná podoba nostalgické stránky na Facebooku a nemá žádné vyšší ambice býti historickou či politickou literaturou. Je určena těm, kteří "devadesátky" žili a zažili. Což mi přijde fajn a asi si ji i jednou koupím do své knihovničky. Tedy pokud vyjde znovu bez těch ohavných překlepů a některých i faktických chyb.

12.07.2021 4 z 5

Plukovník a rebelova dcera Plukovník a rebelova dcera David Návara

Přestože historické romány cíleně nevyhledávám, plukovník Wavesbury a jeho statečná krásná žena mne dostali! Jejich putování napříč téměř celým tehdejším světem jsou jedno napínavější než druhé. Dějinné události jsou doplněny nenásilným vysvětlením historického kontextu. Věrohodnost příběhu dokreslují jak gaelské jazykové prvky, tak skvělé autorovy znalosti reálií. Příběhy jsou živé a čtivé, že bych si je dokázala představit i jako televizní seriál. A to nejlepší nakonec, druhý díl se již chystá!

10.09.2019 5 z 5