babyboar

Devadesátky!Devadesátky!Johana Fundová

Hvězdičky dávám především z lásky a nostalgie k době svého dětství. Kniha vznikla jako tištěná podoba nostalgické stránky na Facebooku a nemá žádné vyšší ambice býti historickou či politickou literaturou. Je určena těm, kteří "devadesátky" žili a zažili. Což mi přijde fajn a asi si ji i jednou koupím do své knihovničky. Tedy pokud vyjde znovu bez těch ohavných překlepů a některých i faktických chyb.

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Občas se dočítám, že je kniha příliš povrchní, postavy a děje ploché. Jenže jak to udělat, aby měla rozumnou délku a postihla dlouhé dějinné období? Já jsem se s ní potýkala poměrně dlouho a díky tomu jsem se občas ztrácela v postavách a v tom kdo je kdo. Možná by se hodila i mapka vztahů do přílohy. Na knize oceňuji přípravu autorky, kterou naplno zúročila. Otevřela mi náhled na kraj, který byl pro mě velkou neznámou. Moc děkuji a těším se na další díl.

Kroniky prachuKroniky prachuLin Rina

Pohádka pro knihovnice všech věkových kategorií s nádechem Londýna 19. století. 500 stránek knížek, knihoven, plesů, čajoven a lásky v různých podobách. Nutná dávka sentimentu do chmurných dní.

Dneska půjdu spát až zítraDneska půjdu spát až zítraMarkéta Plechšmídová

Wow! Tohle nechcete zažít, ale nemůžete přestat, když o tom začnete číst. Skvělá kniha o tom, že Amerika není jen země splněných snů, o tom, že do vězení se může dostat kdokoliv z nás, o tom, že není vězení jako vězení a především o tom, jak taková zkušenost člověka ovlivní na zbytek života.

14.09.2020

SpolubydlícíSpolubydlícíBeth O’Leary

Příjemná letní romantika. Ideální čtení na dovolenou. Nechybí ani humor ale i nějaká ta vážná zápletka.

14.09.2020

O jazyce bez hranicO jazyce bez hranicJiří Rejzek

Kniha pro všechny fandy krásného českého jazyka plná zajímavostí ze všech jazykových rovin.

04.12.2019

Wavesbury: Plukovník a rebelova dceraWavesbury: Plukovník a rebelova dceraDavid Návara

Přestože historické romány cíleně nevyhledávám, plukovník Wavesbury a jeho statečná krásná žena mne dostali! Jejich putování napříč téměř celým tehdejším světem jsou jedno napínavější než druhé. Dějinné události jsou doplněny nenásilným vysvětlením historického kontextu. Věrohodnost příběhu dokreslují jak gaelské jazykové prvky, tak skvělé autorovy znalosti reálií. Příběhy jsou živé a čtivé, že bych si je dokázala představit i jako televizní seriál. A to nejlepší nakonec, druhý díl se již chystá!

10.09.2019

Smrtící byznysSmrtící byznysHana Hindráková

Trochu to připomíná hollywoodské scénáře. Je tam akce, napětí, city, sex, čte se to skoro samo, takže prima třeba na dovolenou (ovšem ne do Afriky). Teď ovšem vážně. Děkuji autorce, že se snaží šířit osvětu o takto závažném problému. Během čtení mě střídavě přepadala bezmoc s pocitem štěstí, že mohu žít ve střední Evropě.

24.08.2019

Projekt: pravdaProjekt: pravdaMariusz Szczygieł

Na Szczygiela mám slabost a všech pět hvězdiček je čistě osobních. Zprvu se mi knížka zdála až moc smutná a temná až jsem se bála, že z ní budu také smutná. Pak to začalo být milé, někde i legrační a někde zase smutné, přesně takové jako pravda. Každý máme tu svou. Asi si tuto knihu koupím, abych se do ní mohla kdykoli podívat, když mi bude pravda chybět...

20.08.2019

My proti vámMy proti vámFredrik Backman

Po dočtení mě napadá jen, že snad informace o přípravě třetího dílu je pravdivá. Už teď mi některé postavy chybí.

06.08.2019

Co by můj syn měl vědět o světěCo by můj syn měl vědět o světěFredrik Backman

Klasický Backaman. Milý, dojemný, spíše jednohubkový oproti románům. Vhodný dárek pro (nastávající) rodiče.

06.08.2019

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Nevím, jestli bych chtěla žít v Medvědíně. Možná jsem šťastnější jako nezávislý pozorovatel, který občas nahlédne do života i srdce místních obyvatel. Určitě bych tam chodila na hokej a fandila Benjimu a taky Amatovi a chtěla bych mít kámošku jako je Ana. Jedna z nejlepších knih od Backmana, která naštěstí nekončí poslední stránkou, ale další knihou.

03.07.2019

HračkářHračkářLiam Pieper

"Člověka může definovat mnohé. I to jaké tajemství před světem skrývá."

Wow! Jsem knihou velmi překvapena. Díky projektu Praha, město literatury, že kniha vznikla a jako střípek se v ní mihla i Praha. Knížka je poměrně útlá, přesto si spěje k postupnému rozuzlení, které většinou asi překvapí.

12.06.2019

Anna ze Zeleného domuAnna ze Zeleného domuLucy Maud Montgomery

Na knížky pro děti není pozdě v žádném věku, natož když se jedná o klasiku. Pro malé čtenáře ideální krátké kapitoly. Pro současné děti možná málo akční a moc sentimentální. Jinak milé čtení o kanadské Pipi Pučochaté, která ovšem postupně dospívá...

12.06.2019

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Kniha, která neměla vyjít jako kniha a je moc dobře, že nakonec nejen vyšla, ale byla i přeložena. Není to kniha, je to knížečka, ale myšlenka je větší než počet stran. Patří do knihovničky každého, kdo se kdy setkal s demencí. Patří do knihovničky každého kdo se kdy setkal se stářím. Patří vlastně do každé knihovničky...

22.05.2019

Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Rozhodně nejslabší hartlovka. :-( Ale čtivé to je...

20.05.2019

Dělám si to sámDělám si to sámMartin Váša

Občas je to vtipné, ale na Folného ani Markvarta to nemá.

20.05.2019

Příběh služebnicePříběh služebniceMargaret Atwood

Dávám 5 hvězdiček zcela s čistým svědomím. Nadchla mě jak forma, tak obsah. Dystopické varování lidstvu jak by to taky mohlo v (brzké) budoucnosti s námi dopadnout. Vůbec mi nevadil útržkovitý styl vypravování s přeskakováním v čase, spíše naopak. Hrála jsem tu hru s autorkou a zároveň hltala příběh a čekala, co bude dál (a neméně hltavě přemýšlela, co bylo předtím). Čtenářský zážitek byl tak silný, že se mi snad ani nechce vidět seriálovou podobu.

20.02.2019

Pět domácích prostředků nahradí celou drogeriiPět domácích prostředků nahradí celou drogeriikolektiv autorů

Bezvadné jednoduché nápady na ekologickou domácnost. Měla jsem půjčené z knihovny a nejspíš koupím.

03.02.2019

Němčina za školouNěmčina za školouJan Měšťan

Hvězdičky především za nápad. Školák už dávno nejsem, ale věčný začátečník v německém jazyce ano. Díky tomu jsem mohla přečíst "knížku" v němčině a mít dobrý pocit, že většině textu rozumím.

15.01.2019

Vánoční koledaVánoční koledaCharles Dickens

Sice jsem si ji nestihla znovu přečíst před Vánocemi, ale i po svátcích zahřeje na duši.

11.01.2019

Vánoční pohledniceVánoční pohledniceDilly Court

Romantický zamilovaný příběh s napínavou zápletkou a slaďoučkým happy endem zasazený do Londýna 19. století. To je jasná vánoční oddechovka! Hvězdičku ubírám nikoli autorce, ale překladatelce a českému vydavateli. Překlepy a chyby v překladu jsou místy až do očí bijící.

07.01.2019

Vánoce nebudou!Vánoce nebudou!John Grisham

První kniha od Grishama, kterou jsem přečetla. Je mi jasné, že tematicky zcela vybočuje všem ostatním, ale každý rok se ráda naladím na vánoční atmosféru i skrze četbu. Myšlenka knihy se mi velmi líbí. Vánoce jsou čím dál tím více svátkem komerce a postrádají svůj původní význam. Autor v příběhu přehnal vše, co se dalo, jen aby to čtenáři vpálil mezi oči. Trochu mě děsí, zdali ta nadsázka přeci jen není ve skutečnosti o něco menší než se mi zdá, protože z pohledu Evropana jsou americké Vánoce jistě více komerční

03.01.2019

JohanaJohanaPavla Horáková

Od knihy jsem čekala mnohem víc. Nápad, že knihu napíšou tři autorky , je zajímavý, ale na knize to není nijak znát. Jako pěkný nápad se jeví i námět, tj. shrnutí událostí posledních 40 let v ČR na životě jedné ženy. Jenže takový nápad nabízí obrovský potenciál! Avšak žádná z autorek jej nevyužila. Čtení je to rychlé a plytké. Škoda.

21.11.2018

VeselíVeselíRadka Třeštíková

Knížka zdánlivě o ničem. Žádné dramatické zápletky ani napětí jako v té předchozí. Přesto je velmi čtivá a rukopis Třeštíkové nepřehlédnutelný. A protagonistka v mém věku. Líbí se mi poukázání na fenomén kdy mladí lidé odejdou studovat do města a pak mají pocit, že nepatří
ani do města ale ani do své rodné vsi. Zprvu vtipné, pak už méně. Je-li konec dobrý či špatný ať posoudí každý čtenář sám. Dospět se dá i v 33 letech...

14.11.2018

PětidomíPětidomíTomáš Přibyl

Tuto knihu jsem si vybrala záměrně, protože se odehrává v místě mého bydliště. K místu mám citový vztah a tak jsem byla zvědavá jak se autorovi podařilo do mě známých reálií zasadit detektivní příběh. Ne vše v knize odpovídá skutečnému místopisu, ale i tak mě velmi bavila. Sympatická mi byla vyšetřovatelka i její mladý kolega, pokud by autor vydal další případ zmiňované policejní dvojky, ráda si ho přečtu.

22.10.2018

ArtemisArtemisAndy Weir

Kdyby to šlo, dám 3,5 hvězdičky. Na rozdíl od Marťana se mi Artemis četla snáz. Tak nějak lépe to "odsejpalo". Jazz byla vtipná, chytrá (někdy až moc) a nebyla jen pozitivní. Ale bylo to vše takové prvoplánové a povrchní, předvídatelné. Vše se vždy povedlo (až na jeden zádrhel, ale bez něj už by to asi bylo opravdu o ničem). Život na Měsíci je super téma a Andy Weir přece psát umí! Škoda, že se mu to nepovedlo ještě o něco lépe. Už vůbec jsem nepochopila jaký mělo smysl zdůrazňovat náboženskou orientaci hlavní hrdinky. Kdyby byla jiného vyznání, odvíjel by se děj jinak?

16.10.2018

Příběh ztracené holčičkyPříběh ztracené holčičkyElena Ferrante

Rozhodně nejlepší z celé série, skutečné vyvrcholení těch stovek přečtených stran. Celá série má úžasnou atmosféru a popisuje události druhé poloviny 20. století nejen v Neapoli, ale i ve světě. Nabízí portréty lidí obyčejných i neobyčejných (přičemž kritériem obyčejnosti rozhodně není majetek). Itálie plná vášní, násilí, mafiánů, lásky i nenávisti. Snad jen ten konec jsem čekala jiný. A ač jsou mi obě ty holky/ ženský nesympatický, bude se mi po nich stýskat!

20.08.2018

Průmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válkaPrůmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válkaAlexandra Alvarová

Autorka se snaží o maximální objektivitu a docela se jí to daří, nejspíš proto, že sama žije v Kanadě. Především poslední stránky knihy jsou skvělým manuálem jak se vyznat v džungli dezinformací.

03.07.2018

Snězte tu žábu!Snězte tu žábu!Brian Tracy

Rady, které určitě nejsou nové, ale není od věci si je připomenout. Začít práci od úkolu, do kterého se nám nejvíc nechce je skvělý nápad. Jen by to ještě chtělo metodu na posílení vůle, aby se k tomu člověk skutečně odhodlal.

19.06.2018