babyboar

Přečtené 382Devadesátky!
? - červenec 2021
Devadesátky! 2019, Johana Fundová

Hvězdičky dávám především z lásky a nostalgie k době svého dětství. Kniha vznikla jako tištěná podoba nostalgické stránky na Facebooku a nemá žádné vyšší ambice býti historickou či politickou literaturou. Je určena těm, kteří "devadesátky" žili a zažili. Což mi přijde fajn a asi si ji i jednou koupím do své knihovničky. Tedy pokud vyjde znovu bez těch ohavných překlepů a některých i faktických chyb.


Šikmý kostel
červen - červenec 2021
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Občas se dočítám, že je kniha příliš povrchní, postavy a děje ploché. Jenže jak to udělat, aby měla rozumnou délku a postihla dlouhé dějinné období? Já jsem se s ní potýkala poměrně dlouho a díky tomu jsem se občas ztrácela v postavách a v tom kdo je kdo. Možná by se hodila i mapka vztahů do přílohy. Na knize oceňuji přípravu autorky, kterou naplno zúročila. Otevřela mi náhled na kraj, který byl pro mě velkou neznámou. Moc děkuji a těším se na další díl.


Foukneš do pěny
duben - červen 2021
Foukneš do pěny 2020, Radka Třeštíková


Jak efektivně hodnotit zaměstnance a zvyšovat jejich výkonnost
prosinec 2019 - duben 2021
Jak efektivně hodnotit zaměstnance a zvyšovat jejich výkonnost 2008, Irena Pilařová


Sedm dní spolu
leden - duben 2021
Sedm dní spolu 2018, Francesca Hornak


Kroniky prachu
únor - duben 2021
Kroniky prachu 2019, Lin Rina

Pohádka pro knihovnice všech věkových kategorií s nádechem Londýna 19. století. 500 stránek knížek, knihoven, plesů, čajoven a lásky v různých podobách. Nutná dávka sentimentu do chmurných dní.


Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení
prosinec 2020 - leden 2021
Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení 2015, * antologie


Dneska půjdu spát až zítra
září 2020 (05.-14.)
Dneska půjdu spát až zítra 2020, Markéta Plechšmídová

Wow! Tohle nechcete zažít, ale nemůžete přestat, když o tom začnete číst. Skvělá kniha o tom, že Amerika není jen země splněných snů, o tom, že do vězení se může dostat kdokoliv z nás, o tom, že není vězení jako vězení a především o tom, jak taková zkušenost člověka ovlivní na zbytek života.


Spolubydlící
srpen - září 2020
Spolubydlící 2019, Beth O’Leary

Příjemná letní romantika. Ideální čtení na dovolenou. Nechybí ani humor ale i nějaká ta vážná zápletka.


O jazyce bez hranic
říjen - prosinec 2019
O jazyce bez hranic 2017, Jiří Rejzek

Kniha pro všechny fandy krásného českého jazyka plná zajímavostí ze všech jazykových rovin.


Směšné lásky
září - říjen 2019
Směšné lásky 1970, Milan Kundera


Wavesbury: Plukovník a rebelova dcera
srpen - září 2019
Wavesbury: Plukovník a rebelova dcera 2019, David Návara

Přestože historické romány cíleně nevyhledávám, plukovník Wavesbury a jeho statečná krásná žena mne dostali! Jejich putování napříč téměř celým tehdejším světem jsou jedno napínavější než druhé. Dějinné události jsou doplněny nenásilným vysvětlením historického kontextu. Věrohodnost příběhu dokreslují jak gaelské jazykové prvky, tak skvělé autorovy znalosti reálií. Příběhy jsou živé a čtivé, že bych si je dokázala představit i jako televizní seriál. A to nejlepší nakonec, druhý díl se již chystá!


Smrtící byznys
srpen 2019 (20.-24.)
Smrtící byznys 2017, Hana Hindráková

Trochu to připomíná hollywoodské scénáře. Je tam akce, napětí, city, sex, čte se to skoro samo, takže prima třeba na dovolenou (ovšem ne do Afriky). Teď ovšem vážně. Děkuji autorce, že se snaží šířit osvětu o takto závažném problému. Během čtení mě střídavě přepadala bezmoc s pocitem štěstí, že mohu žít ve střední Evropě.


Projekt: pravda
srpen 2019 (06.-20.)
Projekt: pravda 2016, Mariusz Szczygieł

Na Szczygiela mám slabost a všech pět hvězdiček je čistě osobních. Zprvu se mi knížka zdála až moc smutná a temná až jsem se bála, že z ní budu také smutná. Pak to začalo být milé, někde i legrační a někde zase smutné, přesně takové jako pravda. Každý máme tu svou. Asi si tuto knihu koupím, abych se do ní mohla kdykoli podívat, když mi bude pravda chybět...


Co by můj syn měl vědět o světě
? - srpen 2019
Co by můj syn měl vědět o světě 2017, Fredrik Backman

Klasický Backaman. Milý, dojemný, spíše jednohubkový oproti románům. Vhodný dárek pro (nastávající) rodiče.


My proti vám
červenec - srpen 2019
My proti vám 2018, Fredrik Backman

Po dočtení mě napadá jen, že snad informace o přípravě třetího dílu je pravdivá. Už teď mi některé postavy chybí.


Medvědín
červen - červenec 2019
Medvědín 2017, Fredrik Backman

Nevím, jestli bych chtěla žít v Medvědíně. Možná jsem šťastnější jako nezávislý pozorovatel, který občas nahlédne do života i srdce místních obyvatel. Určitě bych tam chodila na hokej a fandila Benjimu a taky Amatovi a chtěla bych mít kámošku jako je Ana. Jedna z nejlepších knih od Backmana, která naštěstí nekončí poslední stránkou, ale další knihou.


Hračkář
? - červen 2019
Hračkář 2017, Liam Pieper

"Člověka může definovat mnohé. I to jaké tajemství před světem skrývá." Wow! Jsem knihou velmi překvapena. Díky projektu Praha, město literatury, že kniha vznikla a jako střípek se v ní mihla i Praha. Knížka je poměrně útlá, přesto si spěje k postupnému rozuzlení, které většinou asi překvapí.


Anna ze Zeleného domu
květen - červen 2019
Anna ze Zeleného domu 1982, Lucy Maud Montgomery

Na knížky pro děti není pozdě v žádném věku, natož když se jedná o klasiku. Pro malé čtenáře ideální krátké kapitoly. Pro současné děti možná málo akční a moc sentimentální. Jinak milé čtení o kanadské Pipi Pučochaté, která ovšem postupně dospívá...


A každé ráno je cesta domů delší a delší
květen 2019 (20.-22.)
A každé ráno je cesta domů delší a delší 2018, Fredrik Backman

Kniha, která neměla vyjít jako kniha a je moc dobře, že nakonec nejen vyšla, ale byla i přeložena. Není to kniha, je to knížečka, ale myšlenka je větší než počet stran. Patří do knihovničky každého, kdo se kdy setkal s demencí. Patří do knihovničky každého kdo se kdy setkal se stářím. Patří vlastně do každé knihovničky...


Nejlepší víkend
? - květen 2019
Nejlepší víkend 2018, Patrik Hartl

Rozhodně nejslabší hartlovka. :-( Ale čtivé to je...


Pražské jaro
? - květen 2019
Pražské jaro 2018, Simon Mawer


Dělám si to sám
? - květen 2019
Dělám si to sám 2017, Martin Váša

Občas je to vtipné, ale na Folného ani Markvarta to nemá.


Velmi osobní kniha o zdraví
únor - květen 2019
Velmi osobní kniha o zdraví 2018, Margit Slimáková


Příběh služebnice
únor 2019 (03.-20.)
Příběh služebnice 2008, Margaret Atwood

Dávám 5 hvězdiček zcela s čistým svědomím. Nadchla mě jak forma, tak obsah. Dystopické varování lidstvu jak by to taky mohlo v (brzké) budoucnosti s námi dopadnout. Vůbec mi nevadil útržkovitý styl vypravování s přeskakováním v čase, spíše naopak. Hrála jsem tu hru s autorkou a zároveň hltala příběh a čekala, co bude dál (a neméně hltavě přemýšlela, co bylo předtím). Čtenářský zážitek byl tak silný, že se mi snad ani nechce vidět seriálovou podobu.


Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii
leden - únor 2019
Pět domácích prostředků nahradí celou drogerii 2018, kolektiv autorů

Bezvadné jednoduché nápady na ekologickou domácnost. Měla jsem půjčené z knihovny a nejspíš koupím.


Němčina za školou
leden 2019 (11.-15.)
Němčina za školou 2000, Jan Měšťan

Hvězdičky především za nápad. Školák už dávno nejsem, ale věčný začátečník v německém jazyce ano. Díky tomu jsem mohla přečíst "knížku" v němčině a mít dobrý pocit, že většině textu rozumím.


Vánoční koleda
leden 2019 (07.-11.)
Vánoční koleda 2010, Charles Dickens

Sice jsem si ji nestihla znovu přečíst před Vánocemi, ale i po svátcích zahřeje na duši.


Vánoční pohlednice
leden 2019 (03.-07.)
Vánoční pohlednice 2018, Dilly Court

Romantický zamilovaný příběh s napínavou zápletkou a slaďoučkým happy endem zasazený do Londýna 19. století. To je jasná vánoční oddechovka! Hvězdičku ubírám nikoli autorce, ale překladatelce a českému vydavateli. Překlepy a chyby v překladu jsou místy až do očí bijící.


Vánoce nebudou!
? - leden 2019
Vánoce nebudou! 2002, John Grisham

První kniha od Grishama, kterou jsem přečetla. Je mi jasné, že tematicky zcela vybočuje všem ostatním, ale každý rok se ráda naladím na vánoční atmosféru i skrze četbu. Myšlenka knihy se mi velmi líbí. Vánoce jsou čím dál tím více svátkem komerce a postrádají svůj původní význam. Autor v příběhu přehnal vše, co se dalo, jen aby to čtenáři vpálil mezi oči. Trochu mě děsí, zdali ta nadsázka přeci jen není ve skutečnosti o něco menší než se mi zdá, protože z pohledu Evropana jsou americké Vánoce jistě více komerční


Probudím se na Šibuji
listopad 2018 - leden 2019
Probudím se na Šibuji 2018, Anna Cima


Johana
listopad 2018 (15.-21.)
Johana 2018, Pavla Horáková

Od knihy jsem čekala mnohem víc. Nápad, že knihu napíšou tři autorky , je zajímavý, ale na knize to není nijak znát. Jako pěkný nápad se jeví i námět, tj. shrnutí událostí posledních 40 let v ČR na životě jedné ženy. Jenže takový nápad nabízí obrovský potenciál! Avšak žádná z autorek jej nevyužila. Čtení je to rychlé a plytké. Škoda.


Veselí
listopad 2018 (08.-14.)
Veselí 2018, Radka Třeštíková

Knížka zdánlivě o ničem. Žádné dramatické zápletky ani napětí jako v té předchozí. Přesto je velmi čtivá a rukopis Třeštíkové nepřehlédnutelný. A protagonistka v mém věku. Líbí se mi poukázání na fenomén kdy mladí lidé odejdou studovat do města a pak mají pocit, že nepatří ani do města ale ani do své rodné vsi. Zprvu vtipné, pak už méně. Je-li konec dobrý či špatný ať posoudí každý čtenář sám. Dospět se dá i v 33 letech...


Pětidomí
říjen 2018 (16.-22.)
Pětidomí 2018, Tomáš Přibyl

Tuto knihu jsem si vybrala záměrně, protože se odehrává v místě mého bydliště. K místu mám citový vztah a tak jsem byla zvědavá jak se autorovi podařilo do mě známých reálií zasadit detektivní příběh. Ne vše v knize odpovídá skutečnému místopisu, ale i tak mě velmi bavila. Sympatická mi byla vyšetřovatelka i její mladý kolega, pokud by autor vydal další případ zmiňované policejní dvojky, ráda si ho přečtu.


Artemis
? - říjen 2018
Artemis 2018, Andy Weir

Kdyby to šlo, dám 3,5 hvězdičky. Na rozdíl od Marťana se mi Artemis četla snáz. Tak nějak lépe to "odsejpalo". Jazz byla vtipná, chytrá (někdy až moc) a nebyla jen pozitivní. Ale bylo to vše takové prvoplánové a povrchní, předvídatelné. Vše se vždy povedlo (až na jeden zádrhel, ale bez něj už by to asi bylo opravdu o ničem). Život na Měsíci je super téma a Andy Weir přece psát umí! Škoda, že se mu to nepovedlo ještě o něco lépe. Už vůbec jsem nepochopila jaký mělo smysl zdůrazňovat náboženskou orientaci hlavní hrdinky. Kdyby byla jiného vyznání, odvíjel by se děj jinak?


Domácnost bez odpadu
srpen - říjen 2018
Domácnost bez odpadu 2016, Bea Johnson


Příběh ztracené holčičky
srpen 2018 (06.-20.)
Příběh ztracené holčičky 2018, Elena Ferrante

Rozhodně nejlepší z celé série, skutečné vyvrcholení těch stovek přečtených stran. Celá série má úžasnou atmosféru a popisuje události druhé poloviny 20. století nejen v Neapoli, ale i ve světě. Nabízí portréty lidí obyčejných i neobyčejných (přičemž kritériem obyčejnosti rozhodně není majetek). Itálie plná vášní, násilí, mafiánů, lásky i nenávisti. Snad jen ten konec jsem čekala jiný. A ač jsou mi obě ty holky/ ženský nesympatický, bude se mi po nich stýskat!


Skoncovat s Eddym B.
srpen 2018 (01.-03.)
Skoncovat s Eddym B. 2018, É. Louis (pseudonym)


Moje sestra žije na krbové římse
? - červenec 2018
Moje sestra žije na krbové římse 2017, Annabel Pitcher


1 ...