babyboar babyboar komentáře u knih

Kniha, která neměla vyjít jako kniha a je moc dobře, že nakonec nejen vyšla, ale byla i přeložena. Není to kniha, je to knížečka, ale myšlenka je větší než počet stran. Patří do knihovničky každého, kdo se kdy setkal s demencí. Patří do knihovničky každého kdo se kdy setkal se stářím. Patří vlastně do každé knihovničky...

22.05.2019 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Dávám 5 hvězdiček zcela s čistým svědomím. Nadchla mě jak forma, tak obsah. Dystopické varování lidstvu jak by to taky mohlo v (brzké) budoucnosti s námi dopadnout. Vůbec mi nevadil útržkovitý styl vypravování s přeskakováním v čase, spíše naopak. Hrála jsem tu hru s autorkou a zároveň hltala příběh a čekala, co bude dál (a neméně hltavě přemýšlela, co bylo předtím). Čtenářský zážitek byl tak silný, že se mi snad ani nechce vidět seriálovou podobu.

20.02.2019 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Občas se dočítám, že je kniha příliš povrchní, postavy a děje ploché. Jenže jak to udělat, aby měla rozumnou délku a postihla dlouhé dějinné období? Já jsem se s ní potýkala poměrně dlouho a díky tomu jsem se občas ztrácela v postavách a v tom kdo je kdo. Možná by se hodila i mapka vztahů do přílohy. Na knize oceňuji přípravu autorky, kterou naplno zúročila. Otevřela mi náhled na kraj, který byl pro mě velkou neznámou. Moc děkuji a těším se na další díl.

12.07.2021

Autorka knihy je asi totální cvok. Nikdo normální se nechlubí tím, že si od 5 let čte časopisy o úklidu. Její uklízecí metoda je pro mnohé neméně bláznivá jako tato osoba. Bohužel žijeme v době, kdy je dostupná velká spousta levného zboží a my se neustále obklopujeme zbytečnostmi. Kdybych bydlela sama, asi bych taky půlku bytu vyházela. Navíc se tato kniha celkem slušně prodává i po světě a autorka se věnuje pořádání přednášek a worshopů o vyhazování věcí, tudíž totální cvok asi nebude. Nemusím si povídat se svým spodním prádlem, ani se klanět na podlahu po příchodu domů, ale věřím, že s úklidme nepotřebných klumpů z nás může spadnout i notná dávka stresu a špatné nálady. Shrnutí. Knížka za vás neuklidí, ale v zásadě vás utvrdí, že to co jste chtěli udělat už dávno, udělat máte.

27.11.2015 4 z 5

Pro některé dílo demagoga a náboženského fanatika, pro mne kniha, která se snaží lidem otevřít oči. Místy je trochu nadnesená, ale věřím, že nadsázku autor používá právě proto, aby si lidé jeho slov vůbec všimli. Většinu názorů, které kniha obsahuje, jsem měla již před jejím přečtením a je sympatické, že takový přístup sdílí i někdo další. Nežiji v jeskyni, nevyhýbám se moderním technologiím, denně je používám, ale také uznávám i tradiční hodnoty a přeji si, abychom dětem nekradli slastné období jejich dětství a abychom je naučili, že moderní technologie jsou nám nápomocny v mnoha úkolech, ale nejsme jejich otroky a je třeba poznávat svět i vlastníma očima.

18.09.2014 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Nevím, jestli bych chtěla žít v Medvědíně. Možná jsem šťastnější jako nezávislý pozorovatel, který občas nahlédne do života i srdce místních obyvatel. Určitě bych tam chodila na hokej a fandila Benjimu a taky Amatovi a chtěla bych mít kámošku jako je Ana. Jedna z nejlepších knih od Backmana, která naštěstí nekončí poslední stránkou, ale další knihou.

03.07.2019 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Na téhle knize se mi nelíbí jen to, že další 3 díly ještě nejsou k dispozici. Román, který mě přenesel na periferii Neapole 50. let plný horkokrevných Italů, kteří se spolu hašteří, milují, nenávidí, střílí po sobě, vyhazují se z oken... a v této vřavě také dospívají a vydávají se na cestu životem pod vlivem okolí blízkého i globálního. Do děje tetralogie nás vtáhne již prolog a předpokládám, že příběh z něj se uzavře až s knihou číslo 4. Záhadná Ellena Ferrante umí vyprávět i napínat!

30.03.2017 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Burleskní, zábavné, neuvěřitelné, požitkářské! Až na pár míst mě kniha bavila natolik, že jsem se při jejím čtení musela smát i na veřejnosti. Kam se hrabe rada Vacátko. :-D

25.10.2016 5 z 5

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

S každou další knihou si říkám, že už to nebudu číst. Mám na seznamu k přečtení tolik lepších knih! Jenže nikdy neodolám a říkám si, co kdyby náhodou. Bohužel, ani tentokrát ona náhoda nenastala. Dle názvu jsem doufala, že vyprávění o aortě na 100 způsobů ho už přešlo po té, co se vyblinkal do dvou knížeček. Nuda, šeď, sem tam vtipno, tragično už nikoho nevzrušuje.

16.01.2016 2 z 5

Smrtící byznys Smrtící byznys Hana Hindráková

Trochu to připomíná hollywoodské scénáře. Je tam akce, napětí, city, sex, čte se to skoro samo, takže prima třeba na dovolenou (ovšem ne do Afriky). Teď ovšem vážně. Děkuji autorce, že se snaží šířit osvětu o takto závažném problému. Během čtení mě střídavě přepadala bezmoc s pocitem štěstí, že mohu žít ve střední Evropě.

24.08.2019 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Na knížky pro děti není pozdě v žádném věku, natož když se jedná o klasiku. Pro malé čtenáře ideální krátké kapitoly. Pro současné děti možná málo akční a moc sentimentální. Jinak milé čtení o kanadské Pipi Pučochaté, která ovšem postupně dospívá...

12.06.2019 4 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Krásná kniha o ošklivé době. Na knize mne uchvátil nejen příběh, ale i styl jakým je psána. Vždy, když dočtu takovou knihu, je mi líto nepoučitelnosti lidstva, které se stále dopouští stejných zvěrstev. Hlavní hrdinové nemohou být čtenáři nesympatičtí a to i přes všechno, co se kolem nich děje. Jsou to Hrdinové s velkým H. Kniha si jistě zaslouží ocenění, která ji byla udělena. Možná bych jen příběh ukončila už v roce 1945, byť by to bylo příliš kruté. Rozhodně nejlepší čtení letos!

11.02.2016 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Pohádka pro knihovnice všech věkových kategorií s nádechem Londýna 19. století. 500 stránek knížek, knihoven, plesů, čajoven a lásky v různých podobách. Nutná dávka sentimentu do chmurných dní.

14.04.2021

Autorka se snaží o maximální objektivitu a docela se jí to daří, nejspíš proto, že sama žije v Kanadě. Především poslední stránky knihy jsou skvělým manuálem jak se vyznat v džungli dezinformací.

03.07.2018 4 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Váhala jsem mezi 4 a 5 hvězdičkami. Kniha rozhodně není žádným závratným literárním dílem. Chvílemi má člověk pocit, že čte následovníka 50 odstínů šedi a některé legislativní fakty také úplně nevypadají reálně (kolaudace domu s nebezpečným schodištěm, mrtvé dítě v náručí matky, o nájemní smlouvě nemluvě). Na druhou stranu forma jakou je kniha napsaná nedovolí čtenáři odložit ji dříve než na konci. Krátké střídající se kapitoly dvou paralelních příběhů udržují čtenáře v napětí. Snad jen škoda, že závěr je takový jaký je. V porovnání s Dívkou ve vlaku a Manželi od vedle je Ta přede mnou rozhodně nejlepší.

02.02.2018 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Knihu jsem si vychutnávala plnými doušky a v myšlenkách jsem se přenesla do slunné Itálie. Druhý díl mne bavil stejně jako první. Líbí se mi živočišnost a emotivnost celého příběhu. Nehodnotím sympatie či antipatie k hrdinkám, prostě je beru jako prvky tvořící příběh. Už se moc těším na další díl!

29.08.2017 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Vypravěčka je kniha s velmi vysokým hodnocením nejen od českých čtenářů, což mě též přimělo po ní sáhnout. Jedná se o knihu vskutku čtivou, ovšem americkou autorku nezapře. Tolik " omáčky" a milostných cukrbliků by nikoho jiného nenapadlo. Možná kdyby vyšlo Minčino vyprávění samostatně, bylo by to lepší. Stačí se podívat jak útlou knihou je Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou a je v ní úplně vše, včetně hlubokého zarytí se pod kůži čtenáři. To Vypravěčce trochu chybí. Finta s krevní skupinou je příliš okatá, stejně jako blízkost Minky a postav z její minulosti, o vztazích Sage nemluvě. Dávám plus za další knihu, která světu připomeneme zvěrstva 2. světové války a podobné činy v dalších konfliktech, stejně tak jako otázku viny a odpuštění.

15.08.2016 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Pro mne jednoznačně kniha roku! Knížka, při jejímž čtení jsem se smála i brečela. Pohádka pro dospělé, která nám připomíná, že bychom ani v dospělosti neměli ztrácet fantazii a občas se ztratit v Zemi před usnutím. Jaké to je být jiný, ať už jste dospělý či dítě a jak se s tím poprat, aby to byla vaše výhoda (supervlastnost)! Jak složité mohou být lidské vztahy a křehká lidská duše. Jako pejskař jsem měla i velkou slabost pro worse a jeho konec mě dojímal snad ještě víc než konec celé knihy. :-) Pomineme-li pár drobností, jako proč lékařka bydlí v činžáku (což je v knize v podstatě vysvětleno) či jak je možné, že pes konzumující čokoládu vydrží na živu déle než do druhého dne (což není příliš výchovné), jedná se krásně napsanou knížku, které bych klidně dala ještě o hvězdičku více než Ovemu.

20.10.2015 5 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Sarkasmus, sex a válka. Tři prvky, které tvoří náměty úspěšných knih. V této knize se setkávají naráz a v dostatečném dávkování. Hlavní hrdinka Róza není představitelkou ctnosti, dokonce zabila několik lidí, je však představitelkou života a jeho prožívání naplno. Jen mi vrtá hlavou jak něco takového mohl napsat muž. Kde se v mužské hlavě urodí námět jako je tento a proč? V hodnocení jsem se rozhodovala mezi čtyřmi a pěti. Čtyři a půl dát nelze a tak zaokrouhluji nahoru. Zprvu mi kniha připomínala nedávno dočtenou Analfabetku, ale tahle kniha má jiný podtext a jiné směřování. Jsem ráda, že mi poodhalila další část historie (úvodní o Arménii) o níž jsem neměla ani potuchy. Knížka je čtivá a to je dobře, přestože ukazuje některé části historie je dle fantazie autora, bude i současné generaci připomínat čeho byli lidé schopni a proč bychom to neměli opakovat.

24.09.2014 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Čekala jsem zábavné dovolenkové čtení, na kterým se budu smát až se budu za břicho popadat. To se nenaplnilo, přesto je to knížka, která se mi líbila. V mnoha místech jsem jen tiše přikyvovala a říkala si, jaké je to hrozné, že mám životní názory jako mrzutý švédský dědek, chvílemi jsem měla slzy na krajíčku a chvílemi jsem se opravdu s chutí smála (třeba když se Parvaneh učila řídit, jsem na tom s řidičákem podobně jako ona). Nevím, jak moc je reálné, aby se takovéto charaktery potkaly v jedné ulici a prožili to, co prožívají Backamanovy hrdinové, ale individuálně jsme každý alespoň některého z nich v životě potkali. Knížka se mi s každou stránkou líbila víc a víc a protože v ní nechybí sympatický kocour, dávám plný počet hvězdiček!

11.08.2014 5 z 5