bábuška bábuška komentáře u knih

Kód růže Kód růže Kate Quinn

Náročná kniha co do počtu stran, ale autorka opět zaujala svým příběhem. Tři náhodně se setkající dívky z nichž se stanou přítelkyně, společná práce na přísně utajovaném pracovišti při šifrování tajných informací, svou houževnatostí se stanou vynikajícími na kryptografickém pracovišti, z nichž jedna pro závist a obavu z vlastní zrady dosáhne toho, že je umístěna do psychiatrického ústavu. Ovšem další dvě dívky jí po válce pomohou zachránit a udavače po zásluze potrestat. Velice kvalitní četba.

05.10.2022 5 z 5

Anastázie Anastázie Colin Falconer (p)

Knihu bych rozdělila na více částí. V té první si zavzpomínáme na osudy nešťastné carské rodiny kolem roku 1918, zejména s její setkání s novou "rudou inteligencí". Další části už jsou autorovou fantazií, jak v Šanghaji, Německu či v Anglii, kde údajně přeživší nejmladší carská dcera Anastázie po úplné ztrátě paměti přežívá jako nejchudší z nejchudších. Setká se i s opravdovou láskou k americkému novináři, ale to už je pokračování pohádky, která může být pravdivá, nebo podle fantazie čtenáře jinak ukončená. Příběh odpočinkový.

24.09.2022 3 z 5

Přes zákruty řeky Přes zákruty řeky Aimie K. Runyan

Kniha nepříliš silná, tím i osudy mladých sourozenců během války popsány ne příliš rozvinutě. I setkání amerického vojáka s jednou ze sester je trochu nepravděpodobný, i když je z toho láska. Proplétají se další osudy starší sestry a jejího manžela, a kniha končí už v tomto století, kdy v Americe starý muž vzpomíná a za pomoci dcery začíná pátrat po své první lásce z válečných let.

19.09.2022 3 z 5

Neviditelná zranění Neviditelná zranění Věra Fojtová

Knihu jsem kdysi někomu půjčila, ale už se mi nevrátila. Koupila jsem si ji tedy znovu
a komentář není nutné měnit.

16.09.2022 5 z 5

Srdce v kleci - Román o něžném rváči Janu Nerudovi Srdce v kleci - Román o něžném rváči Janu Nerudovi Otomar Dvořák

Hvězdiček bych dala víc, kdyby to bylo možné. Příběh krásný o rozervané duši mladého Jana Nerudy, ale přesto dal nám hodně. Prošli jsme jeho osudem zároveň s osudy českého národa v určitém období, setkali se s jeho přáteli nám známými, jinošskou nerozhodnost v lásce k Aničce Holinové a zarputilost ve vztahu ke Karolině Světlé. Jeho srdce bylo částečně nestálé, ale největší jeho láskou byla jeho maminka. Osudy národa jsme prožívali s ním, až do jeho stáří, přátelé odcházeli tak, jak jim svíčka dohořela a tak se loučíme i s knihou, která nám byla podána výborným vyprávěčem, autorem panem Otomarem Dvořákem.

16.09.2022 5 z 5

Malá vesnice na území Slezska, Polska, obyvatelé více národností a mezi nimi řevnivost a nedobré vztahy. A nakonec pro všechny mnoho bolesti v období konce války. Smutné osudy dospělých i dětí, připomíná podobné osudy obyvatel Lidic a Ležáků.

08.09.2022 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Mnohastránkový román o víře, pokoře a zlu. Autorka propracovala námět jako vždy dokonale, od Vyhnání přes Žítkovské bohyně stále silnější. I když se kniha četla těžce co do počtu stran, nemohla jsem ji odložit, připomínala střípky osobních vzpomínek, i když nemohu říci že bych byla hluboce nábožensky založená. Rodina Havrajů, jejich touha po moci i shromažďování majetku je obrazem kléru jako takového. Nemohu posoudit, je-li tomu tak stále. Paní Tučková, díky.

07.09.2022 5 z 5

Nacistova dcera Nacistova dcera Max Czornyj

Hezký příběh, i když začátek mi trval trochu déle, než jsem pochopila. Nejsou zde ani popisovány žádné krutosti, když, tak mírně. Osmdesátiletá Greta vzpomíná na dětství, ale vzpomínky už se jí pletou, provází jí při tom terapeutka Alicja a konečné rozuzlení je tak překvapivé, že stojí za to, knihu si přečíst.

22.08.2022 4 z 5

Třetí polovička Třetí polovička Carola Lovering

Měla jsem trochu jinou představu, ale bohužel mě příběh příliš neoslovil. Ale dočetla jsem.

20.08.2022 2 z 5

Dítě z trosek Dítě z trosek Mechtild Borrmann

Krásná a přitom krutá kniha o poválečném Německu v troskách, hladu a zimě. A jeden malý ztracený chlapeček, kterého přivedou domů dvě děti, které hledají v troskách dříví aby si mohli alespoň chvíli v krutých mrazech v kamnech zatopit. Neustálý pohyb utečenců z východní části Německa do západní zóny, krádeže a rabování. Není to pěkná doba. Jak jdou roky, dochází k uklidňování poměrů, hledání zločinců i zlepšování poměrů. Kniha má velice překvapivý konec, rozhodně stojí za přečtení.

17.08.2022 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Velice čtivá kniha, poněvadž i starší čtenáři si z tohoto období mnoho nemohou pamatovat, ve školách se o těchto přílivech řeckých utečenců nemluvilo, snad jen v krajích kam byli tito stěhováni. Děti si zvykaly hodně pomalu, smutné bylo popisování o neznalosti tekoucí vody, spaní v posteli a j. I starší obyvatelé si těžko zvykali, nemohli se smířit s jinými stravovacími návyky, oblékáním a se sžíváním s původními obyvateli. Smutná byla postava Kuly, oproti zvídavosti a učenlivostí Sotirie; politizování od těch nejmenších až po ostatní nové obyvatele. My současníci už jenom vzpomínáme na slunečné dny a příjemné koupání, tedy ti, kdož Řecko navštívili.

14.08.2022 4 z 5

Tajomný závoj Tajomný závoj Dominik Dán

V této knize se navracíme o několik roků nazpět, kdy obsazení kanceláře vyšetřovatelů vražd je kompletní. V prvním případu, týkající se zavraždění pouliční prostitutky, bohužel vyšetřovatelé nejsou úspěšní. Snad se úspěšného vyřešení dočkáme v některé příští knize. Druhým případem je starší muž - hudební skladatel, chronický stěžovatel na všechno, počínaje vstupného do ZOO, pokračuje osobním napadením, výhružnými dopisy i telefonáty, takže působí trochu jako duševně nemocný. A dovolání u nikoho. Nato je nalezen na zahradě vlastního domu mrtev, což policie uvedla jako samovraždu. A tu nastupuje Richard Krauz se svým parťákem Chosém, kterým se takové uzavření nezdá, začínají vyšetřování sami. Tento případ dovedou ke zdárnému konci i když to byl případ hodně zapeklitý. S knihou jsem byla spokojená, jako vždy.

11.08.2022

Esterčini otcové Esterčini otcové Hana Radulić

Překrásný příběh, který dokáže dohnat k slzám. Utrpení mladé židovské rodiny v Praze, násilné odvlečení do koncentráků, kde Sára umírá, Josef se vrací a pátrá po své dcerce Ester. Ta na zfalšovaný křestní list byla ukryta u přátel na venkově, nešťastnou shodou okolností v Lidicích a zároveň s ostatními lidickými dětmi určena k likvidaci. Šťastnou shodou okolností se dostane do rodiny, která touží po malé holčičce, která je očaruje blonďatými kudrnami a modrýma očima. Je to ovšem rodina silně nacistického smýšlení a nový otec, přestože k malé holčičce silně přilnul, je soudcem, který bezmyšlenkově podepisuje tresty smrti a prohranou válku cítí jako nepatřičné příkoří. Jako velké množství jemu podobných beztrestně opouští Berlín a na venkově dál provozuje své povolání. Když se skutečný otec domáhá vrácení své dcery, v náhradní rodině jsou slyšet slova o židovské špíně a jiné, zůstává v čtenáři hořká pachuť o nepochopení válečných důsledků. Krásná kniha plná slz a smutku.

05.08.2022 5 z 5

Příběh prakticky dost krátký, ale hezký, dobře se četl. Hlavní hrdinka Linda mi připadala trochu naivní, kamarádi jejího muže jako velcí hlupáci a sám Vojta o nic lepší. Nerozhodný, hodně pod vlivem své jednoduché matky. Ani prostředí nebylo příznivé, zůstala jen romantika přírody kolem a láska k dítěti.

01.08.2022 4 z 5

Začátek nových časů Začátek nových časů Sophie Oliver

Těšila jsem se na třetí díl osudů Anny a její rodiny. Čas se přehoupl do třicátých let a s ním pozvolný nástup některých zfanatizovaných obyvatel. Rodina Schvarzenbergova se drží starých pořádků, ovšem syn Karel matku zklamal. Majitelům hotelu se přestává dařit, i ztráty v rodině jsou bolestivé. Romantika a klid v lůně alpských velehor se zcela zratil a zůstává na nejmladší generaraci aby opětně vybudovala to, co válkou ztratila. Tato poslední část trilogie je smutné čtení.

30.07.2022 4 z 5

Šance pro lásku Šance pro lásku Maeve Binchy

Spíše dívčí román odehrávající se v severním Irsku, jedna dívka vychovávaná v katolickém kláštěře, původem z protestantské rodiny, její přítelkyně ze zámožné rodiny. Studentská léta, pak studium na univerzitě, mladé lásky, jejich konce, jak v mládí bývá. Vzpomímka na doby dávno minulé.

30.07.2022 3 z 5

Srdcová královna Srdcová královna Kimmery Martin

Příběh poměrně složitý, poněvadž většina stránek je věnována podrobnostem týkajících se nemocničních problémů, něco málo rozporů týkající se různých náhledů mezi lékaři a nejméně vysilující práci lékařek - matek s dětmi. Pro běžného čtenáře nepříliš zajímavá kniha.

22.07.2022 3 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Nádherný příběh, pravdivý. Jedna jediná láska se dotkne vašeho srdce a zůstane tam navždy, i když běžný život si jde vlastní cestou. Co víc psát.....

16.07.2022 5 z 5

V bouři V bouři Kathryn Taylor

Poněvadž se jedná o dva díly jednoho románu, přidávám komentář až po přečtení obou knih. Skutečně odpočinkový prázdninový příběh, který se četl velice dobře. Dívka se ocitá na hradě severní části Irska, takže jsou tam zčásti tajuplné úkazy, ona sama je obětí několika osobních útoků a samozřejmě nechybí láska k dědici s krásnýma modrýma očima. Moderní pohádka, ale pěkně napsaná.

14.07.2022 4 z 5

Vážka Vážka Leila Meacham

Romantický obraz na zdi kláštera ve válkou zmítané Paříži. Něžné zobrazení kousku vodní říše, vlnky na hladině, část podvodního světa, nad hladinou poletuje vážka, kolem rákosí, v něm zvědavý psík a kolem procházející okouzlení lidé. Najednou je v ulici něco milého, co dává na chvíli zapomenout na zimu a hlad. To vše je dorozumovací trik pětice mladých amerických členů protinacistické odbojové skupiny Vážka, kde každý má své vlastní poslání. Procházíme každým z nich při jejich práci, mezi tím se seznamujeme s hierarchií příslušníků SS, Gestapa i fracouzskou policií, která je aktivnější než samotní Němci. Mezi těmi nacházíme odpůrce hitlerovského šílenství, i nakonec pomocníky při prozrazení skupiny Vážka, aby se dostala ze spárů nacistů a ve zdraví se mohla vrátit domů. Čtení této knihy je náročné, ale díky za ni.

11.07.2022 5 z 5