bábuška bábuška komentáře u knih

☰ menu

Cyklistka: Osud poslední baronky Cyklistka: Osud poslední baronky Jana Poncarová

Příběh silně dojemný. Otec, sice šlechtic, vlastenec, ale poctivý sedlák, děti vychované sice v rodinných hodnotách ale skromně. Maminka, stále žijící ve vzpomínkách na rodnou Itálií, křehká duše. Blanka a mladší Kristián propadli oba jízdě na kole, což za jejich mládí nebylo tak časté a vytrvali do pozdního věku. Blanku učil jízdě na bicyklu v Itálii o prázdninách Richard, spřízněný druhé větve rodu Battaglia. Přátelství za dob studií ve Vídni přerostlo v něžnou lásku až do dob, kdy celá Evropa byla podřízena nacistické nadvládě a po pár letech nadvládě budování socialismu. Rodina přišla o majetek a na polích pracovala jako každý druhý, občas zpestřena pobytem ve vězení. Konec rodiny byl smutný, i zámeček chátral a Blanka, přestože byla učitelkou, zůstala jedinou nájemnicí v rodinném domě ve dvou místnůskách, skromně, se starou kočkou a vzpomínkami. Kniha na mě silně zapůsobila.

10.04.2024 5 z 5


Hanino tajomstvo Hanino tajomstvo Eva Dedinská

Příběh Hany, její naivní lásky k Ludwigovi a příběh její vnučky Alice, se krásně proplétá. Odehrává se během první světové války a současnosti, každá z hrdinek má problémy s láskou odlišné, ale kniha se četla velice pěkně. Vůbec čtu slovenské knihy velice ráda.

01.04.2024 4 z 5


Živí a ztracení Živí a ztracení Ellen Feldman

Velice silný příběh z období po osvobození po roce1945, odehrávající se v Berlíně, kde v americké zóně se setkávají američtí vojáci-Židé, a původní Berlíňané se lživými výpověďmi "my vůbec o ničem nevěděli, ani jsme v nacistické straně nebyli, jen co jsme zkusili hrůz při bombardování" a pod. Je to kruté ale pravdivé čtení, mělo by být povinnou četbou. Dovolím si citovat ze str.119: "Spravedlivou odměnou bych si nebyl tak jistý. Na každého sadistu přijdou dva nebo i pár desítek prospěchářů. Přežili pod vládou nacistů a teď přijdou na to, jak přežít v novém režimu. Vsadil bych se na to, že to tu budou řídit ty samé figury." Smutné konstatování.

27.03.2024 5 z 5


Příběh mateřídoušky Příběh mateřídoušky Miriam Blahová

Milý příběh z hranice mezi Moravou a Polskem, kde se v různých časových obdobích posouvá horská vesnice Horní Lomná mezi Československem a Polskem. Osud učitelky Věry a její prapravnučky Anny, které spojuje sáček sušené mateřídoušky který nás provází střídavě osudem obou žen ve dvou různých obdobích. Kniha nás nenásilně a příjemně posouvá až k rozuzlení a klidnému konci. Příběh se mi velmi líbil.

23.03.2024 4 z 5


Za svitu měsíce Za svitu měsíce Jennifer Anton

Opět jsem poznala část italské historie od začátku nástupu fašismu, spojení s německým vzorem, až k jejich hořkému konci. Příběh obyvatel v malém městečku v Apeninách, rodiny porodní "báby" a její dcery Niny, která sice byla provdána, ale manžela měla mnoho let za prací za mořem. Kruté období za německé okupace, mnoho mrtvých, hlad a bída. Konečně šťastné setkání po mnoha letech Niny s dcerkami v Chicagu s manželem, kde jim konečně nastává spokojený rodinný život. Příběh zajímavý a hezky se četl.

18.03.2024 4 z 5


Ztracené dívky z Willowbrooku Ztracené dívky z Willowbrooku Ellen Marie Wiseman

Je možné, aby se příběh odehrál ve skoro současné Anglii? Asi ano, když autorka se s tímto tématem zaobírá ne poprvé. Přímo otřesné podmínky v údajné škole, která je vlastně ústavem pro choromyslné všeho věku. Bití, hladovění, žádná hygiena, skoro žádné oblečení, rvačky mezi chovanci. V takové situaci se ocitla šestnáctiletá dívka, která hledá svou sestru. Příběh přímo hororový, vedení ústavu bez zájmu, mladá Sage se málem stává součástí všeho toho dění, i když je v tomto prostředí jen pár dnů. Neúnavně hledá cestu zpět, ale osud se proti ní spikl a trvá hodně dlouho než se vrátí zpět domů, ale je zklamaná krutým koncem. A s ní jistě každý čtenář.

13.03.2024 5 z 5


Děvčata z Bloomsbury Děvčata z Bloomsbury Natalie Jenner

Přestože se děj odehrává v poválečných letech, i v takovém knihkupectví, mužské osazenstvo hraje prim a ty tři ženy jsou přehlíženy, přestože vykonávají větší díl práce. Jinak je ten příběh rozvleklý, trochu vyčnívá smutné manželství Grace, Vivien je osoba živější, ale nejmladší Evie působí jako šedá myška. Čekala jsem trochu živější příběh.

12.03.2024 3 z 5


Noci s cudzincom Noci s cudzincom Mirka Manáková

Skutečně milostný román.

04.03.2024 4 z 5


Dceřina kletba Dceřina kletba Tereza Bartošová

První detektivka od této autorky, která se mi dostala do ruky. Dvě znuděné protivné dívky, které pro zábavu málem rozvrátí mladou rodinu se střídá s dvěma aktivními mladými policisty a tajemstvím jedné rodiny. Příjemné čtení .

03.03.2024 3 z 5


Konečne normálna vražda Konečne normálna vražda Dominik Dán

Tentokrát jsem nebyla příběhem tolik spokojená jako v předchozích knihách, ale na tři hvězdičky to je.

26.02.2024 3 z 5


Chlapec z bloku 66 Chlapec z bloku 66 Limor Regev

Příběh malého chlapce a ostatních dětí, jak se vyrovnávaly z hrůzami ve kterých se ocitly, nepřipravené a opuštěné.

01.02.2024 4 z 5


Zahrada dávných tajemství Zahrada dávných tajemství Kelly Bowen

Hodně jsem se na tuto knihu těšila. Chvílemi se zdál příběh trošku těžkopádný, ale celkově se mi příběh líbil trochu méně než Byt nad Seinou.

01.02.2024 4 z 5


Nic není, jak se zdá Nic není, jak se zdá Andrew Nicoll

Pohádkový příběh v pohádkovém městě, státečku kdesi na severu, prostě kniha plná nijakých slov. Knihu jsem dostala, nikdy bych ji nekoupila.

14.01.2024


Bohem zapomenutá láska Bohem zapomenutá láska Jiří Hnilička

Odsuzování vrozené jinakosti je nenormální, ale provozování excorcizmu mě zcela vykolejilo. A natož u vlastniho dítěte. O zpovědním tajemství nemluvě. Zaslepenost v těchto otázkách je nelidskost. Jak se pak můžeme divit mladému nezralému chlapci že raději volí zbytečné obětování života. Příběh silný,doporučuji přečíst.

11.01.2024 4 z 5


Byt nad Seinou Byt nad Seinou Kelly Bowen

Už druhý rok se zaměřuji na příběhy druhé světové války, ale mám dojem, že se mi do rukou dostávají stále zajímavější a kvalitnější knihy. Tato poslední mně tolik upoutala, snad že byla o osudech dvou statečných žen. Nedokážu popsat, jak mi byly blízké, ostatně několik čtenářek přede mnou to ve svých komentářích popsalo tak krásně, že bych to lépe nedokázala. Jen mi uvízlo v paměti odtažité chování k ženám jednoho z vybraných špionů, který neuposlechl při výsadku nad Francií a vyskočil dříve než měl a bohužel to zaplatil životem. Smutná a zároveň krásná kniha.

04.01.2024 5 z 5


Nová naděje Nová naděje Margit Steinborn

Velice pěkně napsané pokračování k prvnímu dílu.
Nepříjemná postava byla Klause von Schönwalda, který neustále vzpomínal na staré časy, takže vnuk Tristan odešel z domu. Hannah se vrátila z Osvětimi a tak, až na malou Melinu se všichni sešli na statku Sanderhofu. Vrátila se nakonec i nalezená Melina. Německo je rozděleno mezi vítězné mocnosti, ovšem Sovětský svaz svou neustálou agitací dosáhl toho, že vznikla NDR a nakonec pro berlíňany nastal ten největší šok - do rána byla uprostřed města postavena zeď. Osudy našich postav se různě promíchávaly a jejich příběhy byly stejně zajímavé jako v dílu prvním. Mohu knihu pouze pochválit.

31.12.2023 5 z 5


Nultá hodina Nultá hodina Jana Poncarová

Toto je nejkrásnější kniha, kterou jsem od autorky dosud četla. Příběhem Hedviky sledujeme její návrat po válce do poničené a vykradené vily a pokračuje obdobím pro náš národ nejsmutnějším. Při četbě jsem se vrátila jako malé děvče do období mých rodičů, napjaté politiké situace, pronásledování prodemokratických politiků, rotahovačnost politiků komunistických, končící hromadnými zatýkáními, krvavými rozsudky a ztrátou Jana Masaryka. Nebylo divu, že závěr knihy končí odjezdem novinářky Marcie Davenportové a nakonec i útěkem Hedviky i mnoha dalších. Při četbě této knihy jsem se do tohoto období zcela vžila a smutně jsem si poplakala.

22.12.2023 5 z 5


Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Přestože je tento román prvotinou mladé autorky, byla jsem velice mile překvapena. Krásný příběh mladé dívky který začíná krutým osudem v koncentračním táboře, po osvobození republiky pokračuje velice krátkou dobu radosti, aby se vrátil zpět do do nedobré doby padesátých let. Kniha osloví starší generaci, která prošla tou dobou, ale i mladí čtenáři by si měli připomenout dobu, kterou prožili jejich rodiče. Je to kus dějin našeho národa. Kniha se velice pěkně čte.

16.12.2023 5 z 5


Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Vlastimil Vondruška

Část třetí. Boskovická svodnice.
I tato částt knihy se mi velice líbila, chválím pana Vondrušku za krásnou češtinu, to se pak čte samo.

11.12.2023 5 z 5


Pět dílků pomeranče Pět dílků pomeranče Joanne Harris

Pomalu plynoucí čas jako řeka, ospalá vesnice během nacistické okupace. Příběh nervově nemocné matky a tří dětí, vydaných na pospas sami sobě. Dost psáno o vaření, což není moje doména. Nejmladší dcerka zcela propadlá rybaření v Loiře. Zaujala mně poslední část knihy, kdy Framboise je již starou ženou.

06.12.2023 3 z 5