Příběh mateřídoušky
Miriam Blahová

Co všechno musíme obětovat, abychom si obhájili lásku? Když se Anně začne hroutit manželství, odjede s tříletým synem ke své matce a při průzkumu chaloupky po předcích najde pytlík s mateřídouškou. Díky ní se dostává k událostem první poloviny dvacátého století, vyhroceným vztahům mezi Čechy a Poláky i velké lásce, které stála v cestě řada překážek. Zatímco Anna poznává osud vlastní rodiny a historii Jablunkovska, příběh její prababičky Věry vypráví o zdejších poměrech a pokrokových myšlenkách, pro něž neměli sousedé v těžké době pochopení.... celý text
Přidat komentář

Mé první setkání s autorkou a věřím, že ne poslední. :)
V knize se střídají dvě časové linky propojené magickým prvkem. Nijak mi to při čtení nevadilo, naopak se mi to líbilo. Jen na konci jsem měla takové doplňující otázky. :))
Anna v přítomnosti řeší problémy v manželství a zároveň je matkou 3letého kluka. Byla mi velmi blízká. V první v polovině 20. století máme hlavní hrdinku Věru (Anny prababičku), která byla na tu dobu velmi silnou a zajímavou ženou.
Autorka vypráví plynule, velice citlivě a i když témata jsou mnohdy bolavá, není to kniha, co by mě ponořila do hluboké depky.
Zároveň mi ale nepřišlo, že by jen klouzala po povrchu. Bylo to opravdu dobře napsané, čtivé a svižné. Kniha nemá ani 300 stran a rozsah mi také vyhovoval.
Asi mi tam chyběl nějaký ždibíček čehosi, co by mě vystřelilo z trenek a dala bych nekompromisních 5 hvězd. Zároveň ale nemám co přesně vytknout. Je to milá oddechová četba pro ženy, ve které se nejedna z nás asi najde a zároveň se dozvíme něco o naší historii. :)


Mi se kniha líbila. Je ctiva a zajímavá. Pár věcí by se vytknout dalo, ale celkově hodnotím jako velmi příjemné čtení.


Mě knížka zklamala. Historická dějová linka byla hezká, ale příběh Aničky mi připadal zoufale kýčovitý a zápletka s mateřídouškou tak na úrovni slohovky v sedmé třídě.


Knihou jsem byla příjemně překvapená. Zajímavý příběh z minulosti pěkně propojen s přítomností. Dobře se mi to četlo.


Příběh je to moc nádherný, odehrávající se v okolí , které moc dobře znám . Už jako malá jsem s rodiči chodila na nedělní procházky právě do Horní Lomné.
S hlavní hrdinkou Aničkou jsem celý příběh prožívala. Líbilo se mi propojení minulosti s současnosti.
Věra prababička Aničky byla statečná co všechno musela snášet v její době.
Zajímavé propojení s mateřídoušku musím říct.
Aničky mi bylo líto za jakých okolností přijela za mamkou. Postupně jsem ale i chápala manžela Mirka, proč se stalo co se stalo.
Knihu můžu vřele doporučit. Sice toto bylo první setkání s autorkou ale rozhodně ne poslední. Ráda si v budoucnu přečtu další knihy.


Příběh zasazený do mého okolí, skvělé jednoduché čtení. Poučení a zároveň zklamání z historie. Bavila mě Věra a její příběh postavený na reálných dobových základech. Plus má mandalka na obalu, která navazuje a spojuje autorčina díla.


Anně se hroutí manželství, což vyřeší odjezdem k matce. Kde ve zděděné chaloupce nalezne pytlík s mateřídouškou, jenž jí otevře cestu do doby dávno minulé a ona může sledovat příběh svých předků v čele s odvážnou Věrou.
Kniha se ke mně dostala díky knižní štafetě, měla jsem ji už dlouho na seznamu, tak se hodila. Od autorky jsem četla Příběh slunečnice, který mohu vřele doporučit (5/5*). Proto jsem možná byla lehce zklamaná z mateřídoušky. Respektive mi v knize vadila dějová linka Anny, tedy především Anna samotná. Od počátku mi byla nesympatická a její jediné plus byla konečná proměna a nalezení svého místa v životě. Naopak Věra mě okouzlila svou silou, nezlomností a dobrotou. Prožívala jsem s ní všechny útrapy i štěstí. Konec byl na můj vkus docela uspěchaný a zasloužil by si větší prostor. Ale i tak jsem dostala odpovědi na všechny otázky, i když některé nebyly úplně podle mého gusta. Ale nemůže se autorka zavděčit všem. Jako celek byla kniha velice čtivá, skvělé vykreslení temné doby v pohraničí a charakteru lidí. Určitě si musím přečíst i Příběh akvamarínu.


Kniha, která pohladí. Děj se odehrává ve dvou časových liniích. Anna řeší krizi a odjíždí se synem k matce do Lomné, kde řeší dědictví po své prababičce Věře. Příběh Věry popisuje nelehký život v česko - polském pohraničí v první polovině 20. století.
Určitě si přečtu i další knihy autorky.


Anna je maminka na mateřské dovolené a péče o Filipa je jí vším. Jenže to začne skřípat s manželem Mirkem a tak uteče i se synem za maminkou. Tam si snaží ujasnit jak to bude nejen s jejím manželstvím, ale i s chaloupkou po její babičce, kterou zdědila.
V chalupě nalezne voňavý pytlíček mateřídoušky, který patřil její prababičce Věře. A tak v druhé rovině skrze něj sledujeme osud silné ženy, která musela překonat nejednu překážku.
Na knize se mi především líbilo, že je v ní dobře vykresleno, že v dnešní době jsme poměrně zhýčkaní a lidé se dříve museli potýkat se závažnějšími problémy. Anna si mě nakonec také získala, hlavně tím osobním růstem, který u ní nastal.
Na rozdíl od depresivně laděných knih z období před válkou a války, mi tahle přišla jako pohlazení na duši.


Jak bylo již několikrát zmíněno, jedná se o knihu nabízející dvě dějové linie, které se prolínají mezi současností a minulostí.
Kniha je velmi čtivá, s krásně vykreslenou historickou částí a silným emocionálním nábojem. Doporučuji všem, kdo mají rádi příběhy o odvaze a rodinných vazbách.
Přestože jsou všechny zápletky uspokojivě rozpleteny, je škoda, že závěr knihy působí uspěchaně. Finální události se odehrají na několika málo stránkách a působí trochu „useknutě“.
I tak jsem ale ráda, že jsem měla možnost knihu si přečíst a podívat se do předválečné doby.


Třetí kniha od Miriam a opět super čtenářský zážitek. Opět prolnutí současnosti a minulosti, tentokrát mi způsob cestování časem až tak nevadil (jako tomu bylo u Příběhu akvamarínu). Čtení jsem si moc užila, i když historická dějová linka se mi líbila o dost více než současná.


Další z příběhů se dvěma dějovými linkami. Velmi mě bavila historická část, ale současná mě tak moc neoslovila. Hrozně mi tam vadila postava Richarda a kolikrát i chování Anny.


Kniha se mi líbila víc než Příběh slunečnice. Zajímavé a mnohdy vyhrocené zápletky mezi Čechy a Poláky mě pořád nepřestávají překvapovat. Určitě stojí za přečtení.


Moje oblíbená Lomná v hlavní roli :). Historická linka se mi hodně líbila, v současné jsem nesouznila s hlavní hrdinkou, nepůsobila na mě moc sympaticky.


Příběh z Horní Lomné mě bavil, odvíjí se v oblasti severní Moravy, kde pospolu žijí Poláci a Češi. Odkrývá nevraživost mezi národy v této části republiky a dozvěděla jsem se, že za 2. světové války byla tato oblast přiřazena k Říši nikoliv k Protektorátu. Zajímavá zápletka. Co mě opravdu nebavilo, byl příběh ze současnosti, který prožívala Anička s Mirkem, Filipem a Richardem.


Knížka mě na první pohled zaujala svou obalkou a příběh mě hned vtáhl do děje . Dej se odehrává ve dvou časových rovinách, kdy se minulost ( velmi jsem obdivovali Veru za vše, co dokázala a ze se nevzdala, muselo to být strašně období) prolíná s přítomnosti ( tady zase prozivame všechny strasti i slasti s Annou a její rodinou). Sama upřímně nevím, jak bych se v některých situacích zachovala…Autorka dokázala krásne popsat i prostředí Lomne ( úplně mám chut se tam vydat), své kouzlo zde má samozřejmě i materidouska Moje první kniha od autorky a už teď se moc těším na další její knihy. Všem doporučuji


Ráda jsem se opět vrátila do Lomné, kde se odehrává další z Příběhů Miriam Blahové.
Tentokrát je hlavní hrdinkou Anička, mladá maminka, která mi byla velmi sympatická. Žije v současnosti, ale utíká do předválečné minulosti, kde vyrůstá její prababička Věra.
Příjemné čtení, kde jsem se opět dozvěděla něco nového o jednom pro mě vzdáleném koutu naší republiky.
Příběh slunečnice u mě vede, ale Příběh mateřídoušky mu slušně šlape na paty.


No pane jo, to vám byl zase nářez. MI-LU-JU styl autorky! Dvě dějové linky, jedna v minulosti, jedna v přítomnosti. Každá řeší aktuální problémy, které se samozřejmě s postupem doby mění a každý ten svůj vnímá jako největší. Pro čtenáře je to ale mnohdy zajímavý kontrast.
Přítomnost s Annou ve mně vyvolávala rozporuplné pocity. Strašně mě štvalo, co musela řešit, ale postupem času jsem měla pochopení i pro druhou stranu a ve výsledku jsem jí/jim strašně fandila. Morální dilema jako blázen! Doufám, že tohle nikdy nebudu muset řešit.
Linka v minulosti řešila pro mě absolutně nepředstavitelné a temné situace, které zažívali moji pra-prarodiče a já jim tam nahoru smekám za to, že to zvládli. Vůbec si to nedovedu představit.
Věra mi přirostla k srdci okamžitě, to byla žena s velkým Ž a já jsem jen zírala, jakou měla odvahu jít si za svým v tak, pro ženy zejména, náročné době.
Oceňuji konec knihy, který obsahoval odkaz na doplňkovou kapitolu, fotografie a video. Ovšem ta kapitola je navíc. Čekala jsem nějaké o 3 roky později, nebo něco podobného, ale tohle mi tam nesedlo. Ale nevadí! Je to jen dobrovolný bonus.
Celkově knihu moc doporučuji! Ač mám na prvním místě stále Slunečnici, tak tohle je absolutní skvost a já netrpělivě vyhlížím další dílo autorky!
Štítky knihy
česká literatura Beskydy tajemství historie měst, obcí a regionů historické romány prolínání minulosti a současnosti české rományAutorovy další knížky
2022 | ![]() |
2024 | ![]() |
2023 | ![]() |
2024 | ![]() |
2021 | ![]() |
Čekala jsem červenou knihovnu, ale tohle na mě bylo až moc. Příběh Aničky byl úplně přitažený za vlasy a celá ta postava mi byla hrozně nesympatická. Příběh Věry byl vymyšlený moc pěkně, ale zpracování pokulhávalo. Po dalších knihách autorky už určitě nesáhnu.