Příběh mateřídoušky

Příběh mateřídoušky https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528584/bmid_pribeh-materidousky-6581bd1e89cbe.jpg 5 128 54

Co všechno musíme obětovat, abychom si obhájili lásku? Když se Anně začne hroutit manželství, odjede s tříletým synem ke své matce a při průzkumu chaloupky po předcích najde pytlík s mateřídouškou. Díky ní se dostává k událostem první poloviny dvacátého století, vyhroceným vztahům mezi Čechy a Poláky i velké lásce, které stála v cestě řada překážek. Zatímco Anna poznává osud vlastní rodiny a historii Jablunkovska, příběh její prababičky Věry vypráví o zdejších poměrech a pokrokových myšlenkách, pro něž neměli sousedé v těžké době pochopení.... celý text

cerna7151
23.03.2024 5 z 5

To bylo krásné čtení!!!

bábuška
23.03.2024 4 z 5

Milý příběh z hranice mezi Moravou a Polskem, kde se v různých časových obdobích posouvá horská vesnice Horní Lomná mezi Československem a Polskem. Osud učitelky Věry a její prapravnučky Anny, které spojuje sáček sušené mateřídoušky který nás provází střídavě osudem obou žen ve dvou různých obdobích. Kniha nás nenásilně a příjemně posouvá až k rozuzlení a klidnému konci. Příběh se mi velmi líbil.

Dandy1
23.03.2024 3 z 5

Linie ze současnosti byla zbytečná. Samostatný příběh Věry, více propracovaný, by přinesl mnohem více.

MaláKnihomolka
22.03.2024 5 z 5

Normálně se nejčastěji pohybuji okolo romantiky a erotiky, ale občas stojí za to udělat lehkou změnu a já moc děkuju mojí úžasné kamarádce, že mi Mateřídoušku poslala. Nepřestává mě udivovat, jak šikovné tu v Česku máme autory.

Tohle byla má první zkušenost s autorkou a zároveň i první "návštěva" Lomné. Ačkoliv Akvamarín se zde prý odehrává také.
Bylo zajímavé sledovat historii obce, ačkoliv jsem ji do té doby vůbec neznala. Takové věci mě docela baví, jelikož v místě, kde žiju já, máme například několik zaniklých obcí. A také mě zajímalo jak tu žili lidé dřív. Teď však zpět k Mateřídoušce.

Co si budeme, Anička (a tak trochu v jednu dobu i Mirek) mi kus příběhu lezla na nervy, ale o to lépe byl na konci znát její vývoj, takže už jen za to plus. Osobně mě víc zasáhla linka z minulosti s Věrou, kterou jsem si opravdu užívala. Navíc jsem se díky ní dozvěděla spoustu nových informací, jež by se ke mně pravděpodobně jinak nedostaly. A musím uznat, že mě to bavilo. Nevěděla jsem, že to dřív bylo někde mezi Poláky a Čechy takové. Jak těžké tehdy bylo děti učit v českých školách a natož ještě učitelkou - ženou!
Ke konci už jsem neměla daleko k slzám. Bála jsem se, jak příběh Věry a její rodiny dopadne. Dobře či špatně? Jelikož v té době končila i 2 sv. v., mohlo to dopadnout opravdu jakkoliv. Já vám víc neřeknu, abyste si to mohli zjistit sami.

Na závěr patří díky i autorce, protože nám touhle cestou zprostředkovává historii tak, že vás to bude bavit, budete chtít vědět víc. Je to mnohem lepší než nějaký suchý výklad ve škole. Jsem ráda, že v dnešní době už se tu máme úplně jinak.

Určitě se podívám po Slunečnici a Akvamarínu, ale pokud autorka napíše další knihu, ať už z Lomné či odjinud, tak si ráda přečtu i tu.

Zouharka
22.03.2024 5 z 5

Tak tohle byla opět nádhera a pohlazení na duši.
Krásně propojené dějové linky provazejí knihou jako kdyby tam člověk byl a měl možnost to prožívat přímo s nimi.
Dekuji za tuhle knihu a super čteni
Kéž by brzy vyšla nějaká další

Textařka
21.03.2024 5 z 5

Běžně tento druh literatury nečtu, ale autorka mě zaujala na sociálních sítích, a tak jsem si řekla, proč jednou nevykročit ze zajeté škatulky. A nelituji!

Příběh mateřídoušky je skvěle napsaný, trochu víc mě oslovila historická linka, ale i hlavní hrdinka současné linky je moc sympatická a její příběh a problémy se týkají mnohých z nás.

Určitě neskončím jen u této knihy a přečtu si předešlé!

Saranceee
21.03.2024 2 z 5

Nechala jsem se nalákat hodnocením, ale asi to byla chyba. Historická linka byla milá, ale ta ze součastnosti nereálná. Kdo takhle žije, v dnešním století? Já se starám o dítě, tak jsem si vlastně zasloužila, že jsi mě podved? Nejsem žádná feministka, ale to je prostě moc. Hodnotím tedy 2,5 - průměr.

monishek
21.03.2024 5 z 5

Tohle byl tak krasny pribeh, kde bylo tolik lasky, i kdyz nestesti nechodi po horach. Co vam budu povidat, takova prijemna oddechovka, ktera se cte sama.

Ctenar1202
20.03.2024 5 z 5

V lince z přítomnosti poznáváme Annu. Mladou maminku, která řeší krizi v manželství a aby načerpala sílu, odjíždí i se svým synem k mamince. Zde by ráda odpočívala a přemýšlela nad tím, proč se její manželství hroutí a kdo na tom nese vinu. Chtěla být skvělá manželka, matka a vlastně pozapomněla na sebe a svoji seberealizaci. Nedokáže však nečinně sedět a domluví si alespoň doučování. Když se jednoho dne vydá podívat do chaloupky, která patřila předkům, netuší jaké dobrodružství na ni čeká.

V lince z minulosti poznáváme Věrku. Malou holčičku z které vyroste sebevědomá a pokroková žena. Přeje si být učitelkou, což je v dané době naprosto nemyslitelné a podivné. Navíc se ona i její rodina musí vyrovnat s hrozící válkou a vyhrocenými vztahy mezi Poláky a Čechy, kdy si ani jeden národ nemohl přijít na jméno. S Věrkou prožijeme velice důležité události na Jablunkovsku.

Před Miriam smekám, protože příprava knihy znamenala obrovské množství rešerší, pátrání v archivech, protože historické události, které jsou v knize uvedené, jsou dle skutečnosti. S úžasným citem jsou vloženy do příběhu, který volně plyne a my se tak dozvídáme o historii Jablunkovska. Tyto typy románů mě moc baví, protože se při čtení vzdělávám a pokud je příběh navíc ještě tak čtivý a napsaný od srdce, je to pro čtenáře radost. Konce umí autorka perfektní, takže vám bude bušit srdíčko a zažijete smršť emocí.

Po dočtení knihy na vás čeká od autorky velice milé překvapení, které vám pomůže celý příběh ještě intenzivněji vnímat a za tento nápad obrovský palec nahoru.

LéňaM
20.03.2024 3 z 5

Hezká oddechova kniha.
Část knihy z minulosti se mi libila víc

lalela
20.03.2024 2 z 5

Tak tahle knížka se mi zdála hodně slabá oproti Příběhu slunečnice. Vadilo mi tam přeskakování ze současnosti do minulosti, protože ta současnost nebyla vůbec zajímavá. Uvidíme, co další knížky.

JanaJanska
19.03.2024 5 z 5

Nejlepší autorčina kniha, Věrčin příběh si zamilujete. Dozvíte se o historii učitelství na Jablunkovsku, údělu žen a jejich statečnosti. Anna vás možná trochu rozčílí, ale mnohé z vás se v ní poznají.
Těším se na další autorčin počin.

tittanie
19.03.2024

Za mě zklamání. Čekala jsem historický román a dostalo se mi červené knihovně na pozadí události 20. století.
Od autorky jsem už jednu knihu četla a další číst neplánuji.

EvikU.
18.03.2024 5 z 5

Knihu jsem dočetla ráno a ještě ve mě příjemně doznívá. Příběh Aničky se synem Filípkem a manželem Mirkem v přítomnosti, linka prababičky Věry v minulosti.

Nevšední nápad propojení minulosti s přítomností. Minulost jsem měla snad ještě raději, i když obě jsou moc hezky napsané. Sedí mi styl psaní, vyjadřování. Z minulosti je cítit atmosféra té doby.

Anička si musí srovnat myšlenky, priority, budoucnost. Co s domečkem na kopci po babičce, který jen chátrá? Co s manželstvím? Prožily spoustu krásného, ale jdou některé věci odpustit? Při toulkách po rodné vesnici Lomná u Těšínska, povídáním s lidmi a touláním se v myšlenkách si ujasní, za co je důležité bojovat a co nechat být.

Nelehký život lidí na Těšínsku je nevyčerpatelná zásoba informací. Líbí se mi na knize, že je vidět, kolik práce si na ní autorka dala. Děj Vás vtáhne a přirozené prolínaní mezi Aničkou a Věrou vás v ničem neruší. Po přečtení knihy máte chuť jít i vy po stopách svých předků. Cítíte tíhu viny, lásku odhodlání, vůli, dobro, zlo a spoustu jiných emocí. Mám jen jedno varování! Knihu po otevření nezavřete.

Konec mě dojal a já si ještě chvíli pobyla s knihou ve formě bonusů, které najdete přes QR kód na konci knihy. Video, fotografie a bonusová kapitola.

mnohoknih
16.03.2024 4 z 5

Ráda čtu příběhy, kde jsou dvě časové linky. Pro případ, že by se mi jedna linka nelíbila, ta druhá to třeba zachrání. A přesně to se stalo. Žena v jednom příběhu nebyla zrovna charakter, kdežto žena v druhém příběhu byla naopak velmi charakterní. Autorka skvěle vykreslila povahu současné ženy na mateřské, která pod vlivem sociálních sítí musí být perfektní bez ohledu na nejbližší okolí. Okolí přeci musí jasně vidět, jak se snaží! Jak mě lezla Anička na nervy! Neuvěřitelně! Sotva promluvila, už mi stoupal tlak. Vcelku bylo předvídatelné, co se v jejím manželství stane a stalo. Za to Věrka má deset bodů z deseti. Jsem ráda, že má autorka zálibu v duchařských zápletkách a že to hrdiny nepoloží. A my se tak opět nenásilně dozvídáme něco z historie Jablunkovska. Celkově je příběh velmi lidský a citlivý. Téma vztahů je všem určitě blízké a autorka se s průběhem i vyřešením vypořádala skvěle. Myslím, že autorčin styl se vybrušuje v diamant.

Martina023
13.03.2024 5 z 5

Krásná kniha, která mě pohladila po duši. Propojení minulosti se současnosti je nenásilné, plynulé a krásné. Autorce tleskám. Děkuji.

zuzana2599
13.03.2024 5 z 5

Nádherné čtení ! Paní autorka Miriam Blahová dokázala, že mateřídouška je nejenom krásná, omamně voní, léčí, ale dokáže také pohladit po duši !
Příběh mateřídoušky dokonale propojil minulost se současností a já si ty dva příběhy skutečně vychutnala ! Na obálku se nemůžu vynadívat... !

nada3314
11.03.2024 5 z 5

Jedna z mých velmi oblíbených českých autorek mě potěšila novým příběhem. Všeho jsem nechala a hned jsem spěchala si PŘÍBĚH MATEŘÍDOUŠKY přečíst. Již třetí kniha, kterou jsem četla a hodnotila plným počtem hvězd, svědčí o tom, že autorka je prostě skvělá! Přemýšlela jsem, čím to je, že autorka píše tak, že mě vždy dostane. Má úžasnou fantazii, kterou se nebojí popustit a vždy z toho vyjde něco perfektního.

Tak jako u SLUNEČNICE nebo AKVAMARÍNU i zde u MATEŘÍDOUŠKY máme dvě dějové linky.

Linka ze současnosti řeší hlavně problémy v manželství. Manželství Aničky a Mirka prochází krizí a Anička se rozhodne odjet i se synem k mamince do Lomné. Moc se mi líbilo, jak to bylo autentické a myslím, že se v tomhle pozná nejedna z nás! Život s dětmi je barevný a najít ten balanc je někdy hodně těžké. Většinou si toho všímám u žen, které mají první dítě, neví co čekat a jsou až zbytečně ochranitelské. U druhého už to není takové vyhrocené. Já osobně nesouhlasím, jak příběh ze současnosti skončil. Ale to, že to ve mně vyvolalo až takové emoce je i tak dobře! Ale nechci spoilerovat, tak kdyby měl někdo po přečtení stejný názor jako já, klidně mi napište. :-)

Linka z minulosti byla perfektní. Nic takového jsem ještě nečetla a to propojení bylo úžasné. Prostě DOKONALOST! Já jsem nadšená, že tady máme tak úžasnou spisovatelku, která ten náš krásný kraj umí proslavit. Rodí se nám tady prostě hvězdy a Miri je jedna z nich.

Všechny 3 příběhy doporučuji na 100%. Pokud jste ještě nečetly ani jednu knihu od autorky, bylo by asi nejlepší si je pořídit rovnou všechny 3 najednou. Za prvé obálky jsou překrásné a v knihovně vypadají úžasně a za druhé je stejně budete chtít číst všechny. Tak Vám aspoň ušetřím cestu do knihkupectví. Děkuji za tak úžasné příběhy.

Katka900
07.03.2024 5 z 5

Kniha byla fantastická. Jako ženě na rodičovské dovolené ve mě zanechala velmi silný pocit. Věřím, že právě na to chtěla autorka upozornit.

traceybeegee
07.03.2024 5 z 5

Když se mi poprvé dostaly do rukou knihy této autorky, byla jsem nadšená jejich obálkou. Pak, když jsem začala číst... Tak tahle autorka mi prirostla k .
Proto vám zde dávám recenzi na její novinku, která se fakt povedla.

PŘÍBĚH MATEŘÍDOUŠKY

Srdce ryvny příběh o ženě, která řeší své city, nedorozumění, lásku a spor v manželstvím.

Je napsán zase tak čtivým a poutavým stylem, že si tuto knihu musí snad každý oblíbit.

Anička odchází se svým 3 letym synkem, jehož komentáře na různé věci a události mi prirostly k srdíčku, ke své mamince do Lomne.
Tam si chce vše srovnat v hlavě.

Když se ale ocitne v domě své babičky, nachází zde za mne kouzelný pytlicek MATERIDOUSKY.
A jeho omamna vůně jí zavede tam, jde by to ona sama ani nečekala a objevuje tajemství, lásku a překážky svých předků...
Dozvídá se mnoho věcí, které se udály od roku 1923 v její rodině a co vše museli její příbuzní pro své štěstí obětovat...

Jak vše dopadne a dojde k usmíření v jejím vztahu???

Krásně vykreslene postavy od autorky, jejich povahy a proč jsou takovými, jací jsou.

Laskavost, dobrosrdečnost, skromnost lidí na hranicích s Polskem, ale také nevraživost žárlivost , vše nám tato kniha nabízí.

A ten bonus na konci jak už bylo zmíněno, kde můžete pomocí kódu putovat po krajině, ve které se tento příběh odehrává

A to, že byly vlastně podmětem skutečné události, podtrhuje tuto autorcinu schopnost psát tak skvěle ještě víc.

Moc děkuji za tuto krásnou knihu a všem doporučuji si ji přečíst.

SKVĚLÁ KNIHA, KTERÁ SI ZASLOUŽÍ CO NEJVÍC ČTENÁŘŮ A OCENĚNÍ!!!

Dávám 5z5
A těším se na další knihy

Miriam Blahová
česká, 1989