Příběh mateřídoušky

Příběh mateřídoušky https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528584/bmid_pribeh-materidousky-6581bd1e89cbe.jpg 5 128 54

Co všechno musíme obětovat, abychom si obhájili lásku? Když se Anně začne hroutit manželství, odjede s tříletým synem ke své matce a při průzkumu chaloupky po předcích najde pytlík s mateřídouškou. Díky ní se dostává k událostem první poloviny dvacátého století, vyhroceným vztahům mezi Čechy a Poláky i velké lásce, které stála v cestě řada překážek. Zatímco Anna poznává osud vlastní rodiny a historii Jablunkovska, příběh její prababičky Věry vypráví o zdejších poměrech a pokrokových myšlenkách, pro něž neměli sousedé v těžké době pochopení.... celý text

Zuzulinka
06.03.2024 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Navazovala na předchozí Příběh akvamarínu. Pěkné čtení!

Kikina182
04.03.2024 5 z 5

Příběh mateřídoušky je krásná kniha, ve které se dva příběhy, jeden z minulosti a druhý ze současnosti, pojí v jeden celek.

Současná dějová linie se zabývá manželskými problémy, ale také především tím, jak skloubit roli matky s rolí ženy. Tato témata autorka skvěle zpracovala a ačkoli nemůžu soudit na základě zkušeností, řekla bych, že se jí skvěle podařilo vystihnout boj, který vřel uvnitř hlavní hrdinky a znázornit emoce, který jí, a nejen jí, zmítaly.

Dějová linka zabývající se minulostí byla také krásně zpracovaná a nechybělo v ní plno zajímavých věcí z historie, o kterých jsem neměla nejmenší tušení. Jen mě mrzí, že v některých scénách autorka nešla úplně chronologicky a jiné shrnula, čímž byla daná část ochuzena o emotivnost, kterou byl zbytek příběhu nasáklý.

Tyto dvě dějové linky jsou vlastně propojené magickým prvkem (dal by se však i vysvětlit), což se mi moc líbí. Stejně jako celá atmosféra tajemna a záhada, jejíž rozuzlení mě na konci příjemně překvapilo.

Příběh mateřídoušky tak můžu určitě doporučit. Ačkoli je mému srdci stále bližší autorčina předchozí kniha Příběh akvamarínu, tak tenhle příběh je z hlediska provedení ještě o trochu lepší.

Mandalka74
04.03.2024 5 z 5

Anna žije s manželem a malým synkem. V manželství jsou nějaké problémy, tak Anna odjede i se synkem na nějaký čas k matce do Horní Lomné. Navštíví také chaloupku po předcích a najde tam pytlík s mateřídouškou. Díky tomu se dozvídá o událostech první poloviny dvacátého století. Anna se zajímá o historii své rodiny, především o osud své prababičky Věry. Zároveň si ujasňuje, co chce v současném životě.

Nádherný, zajímavý příběh z Horní Lomné. Střídá se současnost a minulost. Dozvídáme se zajímavosti z historie a života v Horní Lomné. Moc se mi příběh líbil. Knihu jsem přečetla během dneška. Na konci knihy najdeme také kód k bonusovému materiálu. Tak máme možnost se podívat na místa, kde se příběh odehrává.

Příběh mateřídouškou byla mou velmi očekávanou knihou a nezklamala. Příběh jsem si zamilovala od prvních řádků. Nová kniha od Miriam Blahové je výborná, doporučuji. Miriam Blahová umí psát nádherné příběhy. Četla jsem od autorky také knihy Příběh akvamarínu a Příběh slunečnice . Obě knihy se mi velmi líbily.

Daisy21
04.03.2024 5 z 5

Nikdy jsem ve škole neměla moc ráda dějepis. Znamenal pro mě jen nutnost naučit se spoustu čísel a jmen, bez jakéhokoli pozadí, které bych si uměla představit. Co si ale umím představit dost dobře, je poznávat danou dobu v kontextu díky knihám. Ty od Miriam Blahové nejsou historickými romány v pravém slova smyslu, ale přesto v nich atmosféru doby načucháte spolehlivě. Jaké to asi bylo v době, kdy všichni učitelé byli muži, pro ženu, kterou toto poslání lákalo také? Jak se v té době ženám žilo? Jaké to je, žít v místě, kde se setkávají dva národy a mění se úhel pohledu na to, kdo je tu "doma"?
Současná linka Příběhu mateřídoušky je pro mě také to pravé ořechové - témata, která žijeme a umíme se do nich vcítit, to je moje. Mateřídoušce naprosto nemám co vytknout a autorčin posun je opravdu znát. Jen tak dál!

BlueberryMuffin
03.03.2024 5 z 5

Krásná knížka, zajímavý příběh i poznatky z opravdové historie, o kterých jsem nevěděla. Mám pocit, že každá autorčina kniha je lepší než ta předtím :) Navíc po dočtení se můžete podívat i na zajímavé bonusy ;)

veronika4937
02.03.2024 5 z 5

Autorka dokázala skvěle vystihnout psychologii postav. Přesně jsem chápala, co Anička s Mirkem řeší, jak je s příchodem dítěte snadné zapomenout na sebe, na své koníčky nebo na sebe navzájem. Jsem si jistá, že v jejich starostech dost možná poznáte buď sami sebe nebo alespoň někoho ze svého okolí. Zároveň vše tak hezky popsala, že chvílema jsem kroutila hlavou nad Mirkem a pak si zase rvala vlasy z chování Aničky, nicméně oběma jsem ve výsledku rozuměla.

Linie z minulosti se odehrává v první polovině 20. století a je sice smyšlená, nicméně, jak už jsme u autorky zvyklí, je pečlivě vystavěná na reálných událostech a inspirována skutečnými postavami. Díky tomu jsem se dokázala vžít do problémů, které zde lidé před téměř sto lety řešili. V této lince sledujeme osudy Aniččiny prababičky Věry, která byla na svou dobu hodně pokroková a na ženu velmi odvážná a ambiciózní, což se ale bohužel tenkrát úplně neslušelo a zažila si kvůli tomu svoje.

Fleur213
29.02.2024 5 z 5

Knihy Miriam Blahové jsou sázkou na jistotu, především pokud si užíváte historické reálie, které si autorka poctivě rešeršuje.
V obou příbězích cítíme vliv ženské rodové linie a touhu nevzdávat se - ať se to týká vztahů nebo vzdělání. Zajímavá pro mě byla témata svárů mezi Poláky a Čechy, zásah druhé světové války do života v pohraničí. Jelikož to nebyla doba nijak růžová, připravte si kapesníčky. Nejedno oko u těchto příběhů zůstane suché. Neubránila jsem se dojetí. Vřele knihu doporučuju a těším se na další.

Gaboskaaa
28.02.2024 5 z 5

Ke knize Příběh mateřídoušky jsem se dostala čirou náhodou, díky níž jsem objevila autorku Miroslav Blahovou.

Propojení příběhů ze současnosti a první poloviny 20.století je příjemné, plynulé, nenásilné. Oba příběhy byly pro mě zajímavé a silné.

Knížka se krásně četla od prvních řádků a už teď se těším na předchozí autorčinu tvorbu.

PetraL.689
26.02.2024 5 z 5

Knihy Miriam Blahové miluji, ale tahle u mě vítězí na celé čáře. Mateřídouškou provoněný příběh nás zavede do obce Horní Lomná, a my díky skvěle vystavěné historické lince poznáváme těžký život jejích obyvatel v období světových válek. Je to krásné, smutné a dojemné, nejednou jsem měla slzy na krajíčku.
Životní pouť obou hrdinek, statečné učitelky Věry i mladé maminky Aničky, která se do Horní Lomné vydává v současné dějové lince, aby převzala dědictví a vyřešila si problémy v manželství, mě bavila od začátku až do konce. Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem a můžu ji jen a jen doporučit.

eva3992
25.02.2024 4 z 5

Jelikož se Anna nepohodla s manželem, vydává se i s malým synem ke své matce, která bydlí v Horní Lomné. Zdědila tu i chalupu po své babičce, a právě tam najde malý pytlík se sušenou mateřídouškou. Díky ní se dostává k historii malé obce, ale hlavně se dozvídá více o své prababičce Věře.

Od autorky jsem si vždycky chtěla něco přečíst, ale zatím to nedopadlo. Až konečně Příběh mateřídoušky mě natolik nalákal, že jsem si knihu vybrala ke čtení. Už jen samotná obálka je velmi lákavá a jelikož miluji vše kolem bylinek, tak má volba byla o to jasnější.

Hned první stránky s prologem mě zaujaly natolik, že jsem se začetla a pak už jsem knihu nepustila z rukou, dokud jsem nebyla na konci (a to jsem původně chtěla do knihy jen nakouknout).

V příběhu se dozvíme spousty důležitých historických momentů z obce Horní Lomné i jejího okolí. Nelehké česko-polské soužití, které způsobilo nejednu šarvátku. Prožijeme zde období první i druhé světové války. Dozvíme se o školství, kdo mohl učit, jaké byly školy i jak je děti navštěvovaly. Je tu skvěle ukázáno postavení žen v tehdejší společnosti, kdy to rozhodně neměly jednoduché, ale díky odhodlání a silné vůli zvládly to, čemu se chtěly věnovat i přes nesouhlasné pohledy mužů.

Jsou tu ukázána silná rodinná pouta i síla mateřství, které dělá z ženy bojovnici a donutí ji udělat vše pro to, aby své děti ochránila.

Moc se mi v knize líbila právě ta historická linka, je z ní znát, jakou si autorka dala práci, aby zjistila všechna důležitá fakta, která do knihy skvěle zakomponovala. Je to silný příběh, plný emocí, nejednou se mi tlačily slzy do očí a já prožívala Věřin i Annin příběh společně s nimi.

Oproti tomu v lince ze současnosti jsem měla problém s hlavní hrdinkou, jejíž některé názory mi úplně neseděly a díky tomu mi její chování často vadilo. Beru to však, že to autorka pojala jako romantický prvek v knize a když vezmu celý příběh jako celek, tak se mi líbil.

Na konci knihy zjistíte, jak snadno od autorky získáte bonusové materiály, které jsou zajímavé a po dočtení knihy jsou příjemnou tečkou za celým příběhem.

Uvařte si bylinkový čaj a nechte se unést vůní mateřídoušky do míst, kam byste se jinak nepodívali

Marekh
24.02.2024 5 z 5

Miriam Blahová byla pro mě objevem roku 2023. Nejprve jsem četl knihu PŘÍBĚH AKVAMARÍNU a následně jsem si přečetl knihu PŘÍBĚH SLUNEČNICE. Těšil jsem se na knihu PŘÍBĚH MATEŘÍDOUŠKY a kniha mě nezklamala, byla stejně skvělá jako předešlé knihy. Ke knihám se časem znovu vrátím. Budu se těšit na další autorčiny knihy. :)

Příběh mateřídoušky vypráví o mladé ženě ANNĚ, která má problémy v manželství, a proto se rozhodne, že odjede ke své mamce do Horní Lomné. Sebou vezme tříletého syna FILIPA. Anna navštíví chaloupku po svých předcích a v ní nalezne pytlík s mateřídouškou. Díky ní se dostává do minulosti a sleduje život své prababičky VĚRY a dobu, ve které žila.

V románu nalezneme kapitoly z přítomnosti a z minulosti a obě linky se mi líbily. Kapitoly jsou krátké. V lince z přítomnosti se řeší téma, které někteří manželé řeší a je potřeba o tom mluvit, pokud chceme zachránit manželství. V lince z minulosti se dostáváme do Horní Lomné 1. poloviny 20. století. Vidíme v něm vypjaté vztahy mezi Čechy a Poláky a také do osudů hrdinů zasáhne 2. světová válka. Líbila se mi tématika učitelství a odhodlání bojovat za český jazyk.

Celkově se kniha četla dobře a stránky utíkaly jedna za druhou. Měl jsem problém skončit s četbou a knihu odložit a číst až následující den. Všechno postupně plynulo a v závěru to bylo napínavé a říkal jsem si, jak se všechno vysvětlí. Kniha byla plná emocí.

Kniha je pěkně graficky zpracovaná. Obálka je nádherná. Knihu jsem si objednal přímo od autorky a společně s knihou mi přišly také záložky – jedna klasická papírová záložka a druhá záložka, kterou autorka zalaminovala a do níž umístila mateřídoušku. Na počátku knihy mi autorka napsala věnování.

V závěru knihy se nachází DOSLOV A PODĚKOVÁNÍ. V úplném závěru se nachází čárový kód, pomocí kterého si můžeme načíst bonusové materiály a těmi jsou 2 videa o Horní Lomné a bonusová kapitola Aničky a Mirka ze svatební cesty. Je to určitě příjemný bonus pro čtenáře.

V románu jsem se dozvěděl nové informace o Horní Lomné, za což jsem rád. Horní Lomná je pro mě srdeční záležitost, poněvadž jsem tam jezdil na dovolenou s rodiči a také s dědou. Vzpomínám si, že jsme v lesích sbírali hřiby, borůvky včetně listů, ze kterých jsme si pak vařili čaj. Vzpomínám si také na ohniště v blízkosti chatky, kde jsme si opékali buřty. Dominantou je kostel Povýšení Sv. Kříže a studánka s léčivou vodou. Nachází se zde také křížová cesta. Určitě doporučuji navštívit Horní Lomnou. V roce 2023 jsme si s mamkou udělali výlet do Horní Lomné. Krásná příroda, čistý vzduch a klid.

smrčci
23.02.2024 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem od autorky četla. Příběh vypráví o nelehkých časech, době plné těžkostí a životních zkoušek, ale s takovou lehkostí a vírou v dobré konce, jako to umí jen Miriam Blahová.

skalek
22.02.2024 5 z 5

Paní Bláhová opět nezklamala....mám ráda knihy ,které propojují historii a současnost....
A naprosto zbožňuju když ty knihy jsou z Moravskoslezského kraje...a o to víc knihy z pohraničí....
Moc děkuji za krásnou knihu p.Bláhová

pogmanka
22.02.2024 5 z 5

Od autorky jsem četla již dvě předchozí knihy a obě jsem si zamilovala. Osobně mám ráda spojení historie a současnosti, které v knihách Miriam Bláhová ztvárňuje. A ač by se mohl člověk bát, že po třetím propojení už se budou motivy opakovat, že to bude na stejné brdo, opak je pravdou. Naopak mi přijde, že autorka vykresluje každý příběh ještě lépe a osobitěji.

Mám ráda oba předchozí příběhy, ale tento považuju za nejlepší. Je vidět, že autorka se neustále zlepšuje a každý její příběh je propracovanější. Například linka v minulosti v tomto románu za mě byla nejsilnější a nejzajímavější. Nevím, jestli to bylo daným obdobím, ale opravdu mě chytila za srdce.

Na příbězích je vidět, že si autorka dělá podrobné rešerše a snaží se to napsat co nejrealističtěji. Je tomu přizpůsoben jazyk, oblečení, popsání samotné oblasti a tamních problémů. Prostě všechno, co se pojí s danou historickou oblastí.

Ale i linka ze současnosti má své kouzlo. Hrozně se mi líbil hlavní motiv, jak vlastně jedna událost spustila lavinu dalších událostí a odhalila, co všechno nefunguje a v zajetých kolejích to vlastně druhý ani nevnímá, protože se soustředí na tu jedinou svou „věc“. A odloučení někdy může hodně věcem pomoci.

Co se týká postav, tak ty jsem si oblíbila. Jak postavy z minulosti, tak i z přítomnosti. Hlavně v minulosti jsme se s hrdiny seznámili v pohnuté době a sledovali, jak válčí se svými osudy.

Také se mi líbil způsob, jak se obě linky propojovaly. Vždycky si říkám, jak to autorka tentokrát pojme a znovu nezklamala. Usušená mateřídouška a její vůně nás zanesla do jiných dob. A vůbec prostředí, ve kterém se to odehrávalo, na mě působilo malebným dojmem, stejně jako chaloupka, ve které jsme prožili čas jak v přítomnosti tak i v minulosti.

Za mě je to krásný příběh o síle a odvaze a o tom nebát se a bojovat o to, co je pro nás důležité. Všem milovníkům romantiky a historie moc doporučuju. Je to skvělý zážitek.

Miriam Blahová
česká, 1989