Neviditelná zranění

Neviditelná zranění jsou příběhem dvou mladých lidí, do jejichž osudu krutě zasáhla válka. Rút je šestnáctiletá dívka, která je společně se svojí matkou zařazena do transportu a místo toho, aby chodila do tanečních a prožívala své první lásky, prožije rok života v Terezíně, kde se setkává s Ervínem, dvaadvacetiletým mladíkem a milovníkem žen. Zde se jejich osudy rozdělí a Rút prožívá další válečné útrapy. Po válce se oba setkávají, ale Ervín už je jiný. Jen on totiž zná své strašlivé tajemství…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/273907/neviditelna-zraneni-Nni-273907.jpg 4.198
Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Neviditelná zranění

Mermaida

Kniha byla čtivá, poutavá, silná a reálná. Příběh o Rút i Ervínovi se mi "líbil" - pokud se dá u tohoto tématu použít, tohle sloveso.
Poslední dobou knihy s tématikou holokaustu nebo vůbec téma 2.SV celkem vyhledávám, a tohle byla jedna z těch knih, co se mi četli "lehčeji".

Kimon

Mladým čtenářům pro představu hrůz fašizmu a koncentračních táborů velmi výstižné. Podle mě nevhodná obálka nevztahující se k příběhu z doby válečné. Příběh Ervína na konci knihy jako by byl hnán spisovatelkou (či snad nakladatelem!?) honem, honem ku konci a je tedy na něm znát uspěchanost a jako by v pozadí za příběhem Ruth jakási nedůležitost.

Erzetka

Jsem na vážkách. Příběh Rút. Co k němu říct? Šestnáctiletá Rút, s maminkou mají krásný vztah, to je tak vše co k tomu po dočtení této knihy řeknu. Konec příběhu Rút mi připadal velmi odbytý. Hodně často zmiňovaný tatínek a přitom žádná zmínka. A příběh o Ervínovi? Vůbec mi nesedl. Srovnání s jinými díly z druhé světové války? To bohužel ne. Za mě horší průměr. Přečteno, ale nezanechá ve mě TO co jiné knihy na tohle téma, o kterém je, podle mě, důležité číst.

miretti

Krásně napsaný smutný příběh . Bylo to hodně emotivní, Rút byla nesmírná bojovnice, nedovedu si představit, kde brala sílu jít dál. Je to obdivuhodné . Lidí jako Ervín po této době bylo určitě mnoho a mnoho, a ač přežili hrůzy holocaustu, měli své démony , výčitky a ne každý se s tím uměl vyrovnat.
Jen drobná připomínka, obálka se k danému tématu opravdu moc nehodila..

knihovnička007
07.12.2018

Krásná, smutná, emotivní. Příběh Růt, která dospívá v tom nejhorší čase na těch nejhorších místech... Nečeká jí žádný ples, ani atlasové střevíčky, které jí slíbil tatínek. Musí se vydat do míst, kam nikdo nechce... Nejprve do Terezína a poté do Březinky...
Četla jsem již více knih na toto téma, ale tahle mne opravdu dostala.
Nechápu, jak to všechno mohla Rút přežít. Bez domova, bez rodičů, bez vody, bez jídla, bez oblečení... Tak velká byla její nezlomnost a vůle přežít. Ale 20kg?? Jak?

Škoda, že příběh Ervína byl až na konci, což mne docela zarazilo, ale jeho příběh byl stejně smutný jako Rút. Nedokázal se vypořádat s minulostí a pohlížet do budoucnosti.
Hrozná doba. Je dobře, že takové knihy jsou, lidé by je měli číst.
Kniha se mi líbila (pokud to tak jde napsat), jen bych zvolila jinou obálku, tato se k ději vůbec nehodila... Chtěla jsem ke knize napsat více, ale docházejí slova, tohle je potřeba přečíst.

bábuška
03.12.2018

Další z knih, která každého hluboce zasáhne. Mladičká dívka, naprosto rodiči nepoučená na stav který se chystá na obyvatele našeho národa, zvláště pak na příslušníky jejich rasy. Vše, co musí prožívat v koncentrácích kterými prochází, nakonec pochod smrti, v zimě neobutá a skoro neoblečená, kdo ví, zda by dnes někdo z nás mohl toto přežít. A nakonec po návratu domů po osvobození, kdy se vlastně nemá kam vrátit, nemá domov, nemá rodinu, má naprosto zmařený život .
A totéž se stává i mladému hochovi z jejich města, jeho duše je vyprahlá a neschopná
se srovnat s tím, že vůbec žije a neví vlastně proč. Zlomená postava, která nachází klid na dně rybníka. Nezapomínejme na zbytečně zmarněné životy a rovněž i nezapomínejme na ty, kterých je to vina. Přesmutná kniha.

Marekh
21.07.2018

Kniha byla výborná a knihu doporučuji pro čtenáře, kteří mají rádi příběhy z 2. světové války, které se odehrávají v koncentračních táborech a které jsou založeny na skutečných událostech. Kniha má 3 části, je čtivá a stylisticky na vysoké úrovni.

Rút s její mamkou přijdou do koncentračního tábora Osvětim. Následně Rút prochází řadou dalších koncentračních táborů. Vyskytovaly se tam hrůzostrašné scény, při kterých mne mrazilo a při kterých mi tekly slzy smutku. Některé scény, které autorka popsala, byly emociálně hodně silné a myslím si, že většina čtenářů této knihy to bude pociťovat obdobně jako já.

Líbilo se mi, že Rút si rozuměla s mamkou, měly mezi sebou silné pouto a také se mi líbilo, že Rút pomohla jedné kamarádce v určité záležitosti při deportaci do jiného koncentračního tábora. Líbily se mi její povahové vlastnosti, kdy se snažila pomáhat ze všech sil těm, které měla ráda.

V třetí kapitole se blíže seznamujeme s Ervínem, jeho rodinou, dívkou, se kterou navázal vztah, se známými apod. Závěr knihy byl velmi napínavý a v určité části překvapivý, ačkoliv během četby v 3. kapitole jsou naznačovány jisté prvky, které čtenář může vyhodnotit a následně je to potvrzeno.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

… protože nejen všechno dobré, ale naštěstí i to zlé má svůj konec.

Musíš mít před sebou cíl, prostě ho musíš vidět, potom se ti půjde snadněji.

intelektuálka
22.05.2018

Další z příběhů o mladých lidech, kteří se měli setkat úplně jinde...

Úsek knihy, kde Rút formou deníku popisuje hrůzy, zažité v koncentračních táborech, autorka příznačně nazvala "mezičas rozpadů"....

A ten,kdo přežil, v sobě ukrývá neviditelná zranění člověka, který jím přestal být...