Áža707 Áža707 komentáře u knih

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Nedokázala jsem opustit svět Harryho Pottera a říkala jsem si, že bych si ráda konečně přečetla Bajky barda Beedleho. Audiokniha v podání pana Hyhlíka.

Dlouhé roky jsem sice o této knížce věděla, ale nějak mě netáhl, si příběhy přečíst a přitom si myslím, že každý milovník Harryho Pottera by je měl zařadit do svého čtiva.

Nejen, že se dozvíme pohádky s kterými malý čarodějové chodili na kutě, ale najdeme zde i něco více o kouzelnickém světě. Každá z pohádek je doprovázena komentářem Albuse Brumbála.

Každá z pohádek dává nějaké ponaučení pro budoucí kouzelníky, pfff kam se hrabe mudlovská Popelka nebo Karkulka

Upřímně musím přiznat, že jsem si pohádky strašně moc užila a rozhodně je hodlám zařadit do pravidelného čtecího repertoáru.

Rozhodně se těším na dobu, až budu s vlastními dětmi kromě klasických pohádek, číst i tyto.

07.04.2022 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Harry Potter po sedmé a bohužel i naposledy. Těžko uvěřit, že se blížím ke konci příběhu a budu se muset rozloučit s hlasem pana Hyhlíka, který podle mě Harryho namluvil skvěle. Jaký strach jsem měla, když jsem si pustila první audioknihu a najednou jsem se do toho zamilovala. Audioknihy poslouchám při každé možné příležitosti a díky tomu si udržuji krásný počet knih.

Zpět k příběhu. První věci, kterou musím zmínit a kterou nám tvůrci filmu opět odepřeli je to, že Dudley dospěl a jeho vztah k Harrymu se změnil. Sice je to kratičký moment na začátku knihy, i tak mě dostal.

Celkově musím přiznat, že mě překvapilo kolik věcí se do dvou filmů nevešlo a to by člověk řekl, že se tam vše podstatné vleze. Například zde není naprostá proměna Krátury, který se začal chovat velmi zdvořile a uctivě k Harrymu. Poté Lupin, ktery se zachová jako úplný srab a naše trio chce doprovázet na jejich cestách. Samozřejmě ve filmech se naprosto mine to, že Lupin s Tonksovou čekají miminko a narodí se jim syn, kterému Harry půjde za kmotra. Jo a samozřejmě nemůžu zapomenout na jednu událost z poslední kapitoly.

Možná bych toho mohla najít více, ale nebudu to řešit. Doopravdy musím říct, že mě ve většině dílu vytáčel Ron, který se choval jak malý rozmazlený fracek a zbytečně si to vybíjel na svých kamarádech. I když na konci knihy projevil vlastnosti hodného Nebelvíru.

Nechyběl tady i ten správný Potterovský humor, který nás provázel všemi díly. Doopravdy musím říct, že konec série je skvělý a vážně krásně ukončený. Mě doopravdy mrzí, že opouštím Harryho tak rychle a hned mám chuť začít od začátku. Dám tomu chvilku čas.

07.04.2022 5 z 5

Harry Potter po šesté a já přemýšlím, jak napsat nějak originálně recenzi, která by vás mohla zaujmout a přitom jsem neopakovala, co jsem napsala v těch předchozích.

Opět musím říct, že mě kniha nezklamala (až tohle někdy řeknu o Harry Potterovi, prosím zabijte mě! Děkuji!). Kniha je velmi vtipná a já si opět trhala vlasy z hlavy, že jsem tento příběh tak dlouho nečetla a zapomněla některé věci.

Vždy když mi někdo řekne, že Harry a Ginny nejsou dokonalý pár, tak jen nechápavě valím oči. I když jsem dlouho knihy nečetla, ten pocit při čtení o jejich vztahu přetrvává navěky. Těžko nesrovnávat s filmem... Ale to, co nám filmový tvůrci naservírovali působí doopravdy značně uměle a nereálně. V knize se mi líbí právě vývoj jejich vztahu, Harryho uvědomění a na konci i přiznání od Ginny. Prostě tyhle dva jsou pro sebe určeni a jejich vztah se tvořil celých 5 let.

Druhá věc, kterou bych si dovolila vyzdvihnout, tak jsou vzpomínky na Voldemorta. Ano, chápu do filmu se nevejde vše, jinak by film měl 3 hodiny. A teď se musím zeptat: "Komu by to vadilo?" Ale opět nás tvůrci ochudili o tolik skvělých informací, bez kterých další části nedávají smysl. Proto jsou pak filmový fanoušci zmatení a zklamání. Takže přečíst si šestý díl, je naprosto úchvatné nahlédnutí do minulosti Lorda Voldemorta. Věděli jste, že se hlásil na pozici učitele v Bradavicích a to dokonce dvakrát?

Nevím, co víc bych vám tu měla vykládát, prostě si to přečtěte! (Prosím!) Vážně to stojí za to.

03.04.2022 5 z 5

Počítání hvězd Počítání hvězd Mary Robinette Kowal

Upřímně musím přiznat, že tato kniha mi dala doopravdy zabrat a ze začátku jsem vždy přečetla jednu max 2 kapitoly a knihu musela odložit. Nejen v kontextu dnešní doby a toho, co se děje, ale i tématy jakými se kniha zabývá, tak se dá zařadit do náročnější tématiky.

Ocitáme se v 50. letech minulého století a i když se jedná o fikci a scifi, tak historické prostředí je zde vykresleno naprosto dokonale. Amerika je po válce a snaží se vyrovnat se všemi důsledky války a v tom přijde velký šok v podobě obrovského meteoritu, který dopadne na zemi. A najednou nic není jednoduché - plno lidí zemřelo, černé obyvatelé nikdo nezachraňuje a ještě vyplouvá myšlenka, že meteorit byl vlastně útokem od Ruska.

Hlavní hrdinka je obyčejná žena, která ovšem rozumí matematice a za své postavení musela mnohokrát ve svém životě bojovat. Elma Yorková je velmi zajímavá postava a doopravdy jsem si ji oblíbila. Nejen pro její myšlenky, ale hlavně její rozvoj. Elma rozhodně ví, že k ní život nebude úplně nejmilejší. I když je zkušenou matematičkou a významnou vypočtářkou, tak se mnohdy potýká se škatultovaním, že je jen hloupá žena a vícekrát je označována pouze za "manželku N. Yorka". Jako kdyby bez manžela nebyla nic.

Kromě podceňovani žen se zde setkáte i s rasovou segregací a celkově si myslím, že tu dobu si budete moc představit velmi výstižně a přesně.

První díl byl řekla bych takový seznamovací, kdy se poznáváme s hlavní hrdinkou a její touhou a snahou stát se astronautkou. Doopravdy jsem zvědavá, co přinesou další díly. Ráda bych vám tu představila všechny pocity, co jsem během čtení měla, ale myslím, že je to nemožné.

Rozhodně si myslím, že si kniha zaslouží vaši pozornost, protože obsahuje plno věcí k zamyšlení a mnoho moudrých myšlenek. Není to úplně příběh pro někoho, kdo očekává nejakčnější scifi. Spíš jako zajímavý nápad a poznání některých historických dát.

03.04.2022 4 z 5

Madly Madly Ava Reed (p)

June a Mason za mě byly skvělé postavy již v prvním díle a proto mě jejich příběh hodně zajímal a lákal. Myslím, že jsme dostali přesně, co se dalo očekávat. Jejich humor, vtipky a poznámky doopravdy stojí za to! Nesouhlasím s názorem, že mezi postavami nebyla chemie, rozhodně tohle cítím jinak.

Pokud bych měla vybrat zatím nejoblíbenější postavu této série, řekla bych že Mason, protože jeho cílevědomost a snažení je něco úchvatného. Upřímně jsem čekala, že vztah s otcem budem více vygradovaný a vlastně mě velmi překvapilo rozhodnutí Masona v závěru. Nejsme ochuzeni ani o postavy Andie a Coopera, kteří s našimi hlavními hrdiny tráví čas a snaží se jim pomoci.

Kromě klasické romantické linky, kterou německé autorky doopravdy umí psát, tak zde zase najdeme něco hlubšího. June to nikdy neměla jednoduché a od dětství se potýká s problémem. Díky rodičům má sražené sebevědomí na nulu. A upřímně já bych její rodiče fackovala, až by mě ruce bolely! Protože jejich chování je naprosto strašné a nechápu, že se mohou takhle chovat ke své dceři.

Pravdou je, že zde asi mohlo být o trochu více rozebrán Junin problém a celkově její vyrovnání s tím. I když je pravda, že i v knize došla výraznému posunu, obzvlášť na konci příběhu. Rozhodně zde opět musím zmínit rodiče, protože v tom vidím velký problém a kdyby se k tomu postavili lépe, tak i samotná hlavní hrdinka se chová jinak.

Za mě je tento díl lepší než první a náramně jsem si čtení užila. Dlouho jsem přemýšlela, že bych knize dala 5 hvězd, ale přece jen tam jsou drobné nedostatky, proto jsem trošičku snížila své hodnocení.

Pokud máte rádi romantiku a vyhledávate knihy od německých autorek, tak vám právě tuto mohu doporučit. Jestli se vám líbil první díl věřím, že vás nadchne i druhý.

28.03.2022 5 z 5

Psí poslání Psí poslání W. Bruce Cameron

Příběh se čte neuvěřitelně dobře. Setkáváme se s pejskem, který nás bude provázet celou knihou. Pejsek se narodí a zažívá určitá dobrodružství a pak když nadejde jeho čas, tak neumře, ale reinkarnuje se do jiného psa a žije další život ve kterém hledá své poslání. V jeho hlavě a srdci mu hlavně utkvěje jeho páníček Ethan a tak své poslání spatřuje v tom, že by ho měl znovu najít.

Vše je v knize popsáno naprosto dokonale a v některých situacích jsem přesně viděla psy, který mým životem nějak prošly. Strašně se mi líbí styl psaní, že je vše popsáno z pohledu psa a hledá si v tom svou vlastní logiku, která se může lišit od lidské.

Setkáváme se zde s mnoho hodnými lidmi, kteří se snaží pejskům jakoliv pomoci, ale najdeme zde i přesný opak. Člověka, co hodí po psu bouchací kuličky, nebo se o psa neumí a nechce postarat. A v tom bych řekla, že je poslání této knihy, aby pejsci měli co nejvíce hodných a starostlivých lidí ve svém životě. Takže prosím, buďte na ty nevinné tváře hodní!

Pro mě kniha byla hodně emotivní, protože od dětství vyrůstám s psy a vím, jak těžké bylo se nějakého vzdát. Sama momentálně mám pejska z útulku a ať už má za sebou cokoliv, věřím, že u nás bude mít spokojený a šťastný život.

Knihu bych doporučila všem milovníkům pejsků a celkově zvířat, protože tohle skvělé nahlédnutí do duše němé tváře.

27.03.2022 5 z 5

Opál - Risknú všetko... Opál - Risknú všetko... Jennifer L. Armentrout

Bohužel musím přiznat, že se mi kniha četla těžko. Přišlo mi, že se tam furt nic neděje a zajímavá část knihy přišla až na posledních 70 stranách. Takže v podstatě třičtvrtě knihy bylo naprosto o ničem a pak se to autorka pokusila strhnout na konci. Osobně musím přiznat, že právě konec knihy mě trochu motivuje k tomu, abych se pustila i do dalšího dílu. I přesto, že jsem si říkala v průběhu čtení, že se na to vykašlu a dal číst nic nebudu.

Pravdou je, že v této knize se chování hlavní hrdinky vylepšilo, ale naopak Dee se chová jako naprostá blbka a její přístup ke své nejlepší kamarádce je naprosto příšerný a vyčítá ji něco, na čem není jen její 100% vina.

Opět zde máme nový charakter a to Dawsona, který je bratrem Dee a Damona a velmi jsem si ho oblíbila. Objevuje se zde i Blake, i když to nikdo nečekal a začne se chovat trochu jinak. Musím říct, že jsem mu to úplně nevěřila.

Jak už jsem psala výše, tak konec byl doopravdy zajímavý, a mě to nalákalo na další díl. Celkový příběh bych ovšem zkrátila tak o 100 stránek, protože mi přijde, že většina děje se motá ohledně toho, jak Daemon a Katy chtějí žít normální život a vlastně jim to furt nevychází.

Na knize mě baví názvy jednotlivých kamenů, které vždy mají význam v knize a to příběh posouvá na trochu jinou úroveň. Jinak bohužel mi stále příběh značně připomíná Twilight, který na mě ale působil propracovaněji a více čitelněji. Osobně si myslím, že kdybych na tyto knihy narazila tak před 6-8 lety, tak by mě bavily více.

Doufala jsem, že 3 díl zvedne hodnocení, ale bohužel vyšší počet hvězd si za mě kniha nezaslouží. Knihu bych doporučila milovníkům Twilight a mimozemšťaňů. Myslím, že je vhodnější pro mladší a méně náročné čtenáře.

⭐ 3/5

20.03.2022 3 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Dlouho jsem považovala tento díl, za svůj nejoblíbenější z celé série. Osobně musím přiznat, že jsem sama přemýšlela proč. Protože při tomto "čtení" mě extrémně vytáčela paní Weasleová a i Harry samotný, protože oba se chovají strašně na začátku knihy. Tím samozřejmě nechci říct, že bych sérii přestala mít ráda, jen si myslím, že čím starší jsem, tak tím víc se zamýšlím nad celkovým příběhem a chování postav.

Naopak jsem si velmi užívala vtípky Freda a George a jejich povedené žertíky. Velice mě bavily části, kdy učitelé odmítají jakýmkoliv způsobem pomáhat Umbridgeové a taky jednání některých učitelů s touto růžovou ropuchou. Pokud jsem si někoho extrémně oblíbila, byla to profesorka McGonagallová a její trefné poznámky. Myslím, že postupem let se z ní stává moje velice oblíbená postava této série.

Samozřejmě i pátý výlet do Bradavic stojí za přečtení, protože bohužel i z tohoto dílu ve filmu bylo plno věcí vynecháno. Nenechte se odradit počtem stran, příběh vás pohltí a za chvíli budete na jeho konci.

Já jsem si jako obvykle tu jízdu náramně užila a v podání pana Hyhlíka se jedná doopravdy o pohlazení po duši. Okamžitě po dočtení jsem se pustila do dalšího dílu.

Myslim, že je zřejmé, že Harryho vám můžu jen a jen doporučit.

⭐ /5 -  Stále se mé hodnocení nemění, protože Harry je láska a průvodce mým životem a jednoduše NAVŽDY!

11.03.2022 5 z 5

Lacrimosa: Rekviem pro Saschu Lacrimosa: Rekviem pro Saschu Alice Scarling

Tato kniha nemá zrovna nejlepší recenze a když jsem knihu začínala číst, tak jsem měla velké obavy a bála jsem se číst. Přečetla jsem prvních 50 stran a mé obavy se celkem potvrdily. Po pár dnech jsem se pustila do příběhu znovu a najednou jsem byla na straně 100 a já byla překvapena - vždyť se to čte dobře a už to není tak strašný.

Pak už se to rozjelo a já najednou byla na konci knihy a nechápala co se tam stalo... Zírala jsem na poslední stránku doslova s otevřenou pusou a přemýšlela, jak je Sakra možný, že nebyl přeložen další díl?

Ano, počátek knihy byl až příliš o sexu, ale postupně mi přišlo, že se to dalo do normální zvládnutelné roviny. I když ano hlavní hrdinka Sascha mysli na sex každou vteřinu svého života a může vás to trochu odradit od čtení. Když už jsem u Saschy a jejich myšlenek, tak jako postava mě nějak neoslovila. Myslím, že by mohla být propracovanější a lépe napsaná, aby si ji čtenáři více oblíbili.

Její chování vůči kamarádům bylo špatné a velmi sebestředné, ale na druhou stranu musím říct, že mě vadilo, jak právě její kamarádi se chovali k ní. Protože upřímně to byla věc Saschy a Nicolase a nikdo jiný do toho neměl co mluvit a bylo tam jasně řečeno, že s Nicolasem chodit nechce a on se pak choval ublíženě jen proto, že Sascha spí i s jinými.

Naopak musím vyzdvihnout protiklady, které v knize byli obsaženy a vlastně i boj dobra a zla, který sice zde není přímo přesně napsaný, ale přitom je zde znatelný. Ano v celkovém měřítku chápu, proč byla postava Saschy napsaná takhle. Zvrat s jejím otcem byl doopravdy nečekaný a hodně mě překvapil.

Pokud hledáte knihu o upirech, andělech, démonech a dalších nadpřirozených bytostech a nevadí vám trochu sexuálních scén, tak vám knihu mohu jen doporučit.

⭐ 3.5/5

02.03.2022 3 z 5

Třeťák Třeťák Ella Fever

Kniha nás vezme do světa na střední škole, kdy se setkáváme s postavou Míši, která z osobních důvodů nastupuje na novou školu.
Míša se nejvíc obává reakce svých spolužáků, až zjistí, že ne vždy byla ženou. Míšu jsem si oblíbila a v některých situacích mi ji bylo strašně líto, že se potýká s takovými problémy ve společnostmi a byla jsem strašně ráda, že měla chápavé rodiče.

Další výraznou postavou je Erika, která je naopak vychovávaná v tom, že vše odlišné je špatné. Její rodiče ji nutí být perfektní dcerou a proto musí neuvěřitelně moc studovat. Možná i to je důvod, proč Erika utíká z domova a dělá vše, co by její rodiče neschvalovali. Další bonus v knize bylo rozdělení kapitol, kdy přesně podle obrázku poznáte, které části jsou o Míše a o Erice. Mimochodem, když se pořádně podíváte, poznáte to i podle ořízky.

Poslední výraznou postavou byla Radka a ta mě strašně štvala. Hlavně na konci knihy, protože ta její reakce byla naprosto hnusná a podlá.

Plno lidí psalo, že je rušilo od čtení množství chyb. Upřímně se musím přiznat, že jsem jich moc nezaregistrovala. Ano některé formulace byly docela krkolomné, ale to se dá odpustit. Rozhodně si myslím, že se nejedná o rušivý element. Trochu víc bych propracovala příběh, hlavně samotný závěr této knížky. Rozhodně by mě zajímalo, jaký by na celou situaci měli názor Eričiny rodiče a celkově, jak se to celé bude vyvíjet dál a doufám, že je šance, že vyjde pokračování.

Kniha je rozhodně zajímavá a já jsem ráda, že jsem ji podpořila skrz Pointu a myslím, že je super, že něco takového vyšlo v Čechách od české autorky. Rozhodně si myslím, že stojí za přečtení, protože nahlédnete do duše člověka, který je "jiný".

24.02.2022 3 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

První dočtená kniha v únoru byla právě Dívka ve vlaku, tato kniha byla mým rereadingem po cca 5 letech. Celkově, když o tom přemýšlím, tak můj únor se nese v duchu rereadingů.

Na dívku ve vlaku jsem se dost těšila, protože při prvním čtení mě kniha doopravdy dostala. Upřímně musím říct, že jsem si hlavní zápletku nepamatovala, ale v půlce knihy mě začaly napadat myšlenky o konci a jedna z mých teorii se potvrdila. Musím přiznat, že nedokážu odhadnout z jaké části jsem někde v mozku našla jakousi vzpomínku a z jaké části je kniha snadněji předvídatelná. Podle reakce ostatních, se dali některé věci odhadnout.

Kniha se čte poměrně dobře, máme náhled do hlavy nekolika hlavních aktérek. Postupně dáváme dohromady celý příběh, dílek po dílku celou skládačku. Kromě toho, že se zde řeší zmizení dívky Megan, kterou Rachel sledovala z okna vlaku, tak zde máme náhled do života alkoholičky a vlastně i jejího okolí a jak je těžké se s tím vyrovnávat z obou pohledů.

Osobně musím říct, že od té doby mám načtené jiné thrillery a rozhodně i lépe napsané, že mě jejich konce dostaly mnohem více, proto nedávám této knize plné hodnocení.

Knihu bych doporučila milovníkům thrillerům, ale spíše méně náročným čtenářům. Rozhodně si myslím, že kniha má, co nabídnout

16.02.2022 3 z 5

Pravidla se mají porušovat Pravidla se mají porušovat Natalie Williamson

(SPOILER) Amber několik let snáší matčiny partnery a po jednom matčině rozchodu, který se osobně dotkne i samotné Amber, se rozhodne, že si sepíše pravidla kterými se bude řídit. Hlavně z důvodu, aby ochránila sama sebe před city, které by mohla s novým partnerem a jeho rodinou mít. Vše se změní v momentě, kdy její mamka pozná Kevina a najednou Amber zjistí, že se její vlastní pravidla bortí.

První věc, kterou bych chtěla zmínit, je naprosto nepravdivá anotace a to ve více bodech. Takže pokud to jde, radím vám, abyste se jí vyhnuli obloukem. Cammie jsem si podle anotace představila jako naprosto vlezlou holku, která bude Amber neustále otravovat. To ovšem nečekejte.

Musím říct, že hlavni hrdinka mě občas neuvěřitelně vytáčela a já jsem obracela oči v sloup, jak jen to šlo. Už vlastně v první kapitole mě strašně namíchla autorka. Chápu, že se s Amber snažila udělat úžasnou samaritánku, ale šlo to udělat lepším způsobem. Stále si stojím za tím, že jednání hlavní hrdinky v tuhle chvíli bylo naprosto nevhodné a dle mého se zde měla objevit aspoň minimální snaha o nalezení majitele psa.

Kniha se četla poměrně dobře, to se musí nechat a v momentě, kdy se schylovalo k tomu, že by mohl nastat dobrý zvrat, tak autorka nezvládla tento moment uchopit a nějak se s ním dobře vypořádat. Takže ve výsledku jsme dostali lehký odvar, který byl skoro okamžitě zameten pod koberec.

‼️️‼️ SPOILER ALERT ‼️️‼️
Vážně jsem čekala, že ten seznam najde Cammie a nebo dokonce i Jordan a bude mela. Vlastně ideálně ho měli najít všichni (neptejte se mě jak) - její mamka, Kevin, Jordan a Cammie. A všichni by na ní byli naštvaný a nemluvili by s ní a ona by se s tím musela nějak poprat a prostě..... Už mě chápete, když říkám, že potenciál tady doopravdy byl?
‼️️‼️ (KONEC SPOILERU) ‼️️‼️

Strašně se mi líbila postava Cammie a i vlastně to, jak se postupně vyvíjel jejich vztah s Amber. Druhá velmi skvělá postava byla Ambeřina nejlepší kámoška. Tyhle dvě byly opravdu skvělé.

Jakože upřímně musím říct, že mě to úplně neoslovilo a myslím, že je určena pro hodně mladé a nezkušené čtenáře. Cca ve věku 10-12 let by se mi to líbilo.

⭐ 2.5/5

08.02.2022 2 z 5

Seznam mrtvých Seznam mrtvých Jennifer L. Armentrout

Ella je studentkou střední školy, ale během jedné party se její život otočí vzhůru nohama. Na parkovišti ji někdo napadne a díky shodě okolností se od tam dostane živá. Začne brát lekce obrany u Jesena jejího dávného kamaráda s kterým přerušila kontakt.

Příběh obsahuje flashbacky do minulosti a o to je celkově víc zajímavější, protože postupně dáváme dohromady, co se vlastně stalo a proč někteří lidé spolu nemluví. Čte se poměrně dobře a velmi rychle vás vtahne do děje.

Postavy jsem si oblíbila, líbilo se mi, jak se vyvíjel vztah mezi Ellou a Jesenem, protože se museli vyrovnat se dvou minulosti, která nebyla zrovna jednoduchá ani z jedné ani z druhé stany.

Musím říct, že jsem už v půlce knihy měla nějaký své nápady a teorie, jak by kniha mohla dopadnout a kdo stojí za záhadnými zmizeními. Na konci, který byl opravdu skvělý, jsem byla velmi překvapena, jen mě napadlo Wtf!?

Je to skvělý thriller s pěknou romantickou linkou a mohu jen a jen doporučit. Jediné, co mě trochu překvapilo, že nikdo nepodezíral samotnou Ellu, když se vždy nějak objevila u nalezení další oběti.

04.02.2022 4 z 5

Milovaný nevlastní bratr Milovaný nevlastní bratr Penelope Ward

Upřímně čekala jsem, že kniha bude naprostá jednoduchá erotika a musím přiznat, že jsem se doopravdy hodně spletla.

Příběh se četl velmi dobře a kdybych se nemusela připravovat na zkoušku a nevstavala bych do práce brzy ráno, tak bych ji dočetla na jeden zátah.

Kniha začíná v momentě, kdy naší hlavní hrdinové jsou na střední škole. Greta zjistí, že má nevlastního bratra, který se k nim má nastěhovat. I když se snaží sebevíc, aby s ním dobře vycházela, tak Elec se chová jako osina v zadku a nenechá si ujít příležitost, aby něco Gretě provedl. Tahle čas je jak na vlnách, chvilku to vypadá, že k sobě najdou cestu a hned na to jsou opět na ostří nože. Jejich špičkování jsem si užívala. Občas jsem se velmi pobavila.

Velký šok přišel s druhou částí a časovým posunem, který byl celých 7 let. Tohle jsem nečekala! A co osud nechtěl cesty našich hrdinů se zase protnou. No a jak to vše dopadne? To už si budete muset přečíst sami.

Strašně moc se mi líbil zasazený pohled ze strany Eleca, který tam byl zasazený formou části knih, co Elec napsal. Velmi mi to tam sedělo a přišlo mi, že to příběhu dodalo správnou šťávu. Postupem času odhalujeme minulost Eleca a zjišťujeme, že to vážně neměl jednoduché.

Za mě doopravdy plusové body za to, že se nejednalo pouze o přímou linku, která by skončila množstvím sexuálních scén. Ne, tohle doopravdy bylo velmi hezký napsané a já jsem si celý příběh užila. Doporučila bych všem milovníkům romantiky s kapkou erotiky.

01.02.2022 4 z 5

Zachraň se Zachraň se Mona Kasten

Byla to jízda již od prvních řádek a musím říct již po několikáté, že Mona doopravdy umí psát. Protože se to četlo vážně skvěle a já jsem za 3 hodiny seděla na posteli zoufalá, že jsem knihu dočetla.

Oceňuji, že do této části byli přidány pohledy Lýdie i Ember, bylo skvělé nahlédnout do hlavy někomu kdo zná dobře hlavní postavy. Byla jsem ráda, že se Ruby už nedrží striktně svůj život oddělený ve dvou rovinách. A ten konec? Mono, co mi to sakra děláš!? Na posledních 10 stranách se obrátí děj vzhůru nohama a jediný, co člověk může dělat - je vytvářet teorie. (A že jich mám už několik, vážně )

Co mě zasáhlo snad ještě víc než konec samotné knihy, tak byla reakce maminky od Ruby, jelikož tohle bych od ní doopravdy nečekala. Jasný, chápu že byla v šoku, ale celou dobu se mi strašně líbí vztah, jaký mezi sebou tyto dvě postavy měly a nakonec své vlastní dceři nevěří. Doufám, že se to vyjasní v dalším díle.

Opravdu jsem zvědavá, jak to dal bude s Lýdii a jestli své tajemství prozradí otci a na jeho reakci. Těším se, jak se bude vyvíjet Embeřin "vztah" a zda Ruby bude i nadále tak ochranářská jako do teď. A hlavně jak to celé dopadne. Nemůžu víc napsat, abych tady vážně strašně moc nespoilerovala.

Pokud se vám líbily jiné knihy od Mony Kasten a nebo jste četli první díl série, tak vám knihu vážně doporučuji. Já si to ohromně užila! Celkově pro všechny milovníky romantiky je toto dobrá volba.

29.01.2022 4 z 5

Ve stínu války Ve stínu války Jarmila Stráníková

Když jsem teď po dočtení viděla některé recenze, tak jsem si říkala, že asi mnoho lidí neví, co je historicky román. Tento žánr mám poměrně ráda, i když většinou čtu více knihy o Anglických dějinách než o těch českých. Námětem třicetileté války jsem nemohla pohrdnout, když jsem to měla jako maturitní téma (do dnes se divím, že jsem úplně nepohořela, když jsem měla největší okno ve svém životě).

Tato kniha je rozhodně velmi zajímavá a hlavně se autorka snažila přinést něco nového skrze pověsti, které jsou typické pro Jeseník. Četla se poměrně dobře a musím říct, že jsem se trochu bála, když jsem viděla kolik linii autorka rozjela a jak to vlastně dopadne. I s tím si poradila velice dobře a konec mě překvapil. Upřímně musím přiznat, že mě hodně bavila postava Heleny a vždy mě zajímaly jeji části příběhu.

Líbilo se mi i to, že jsme se posouvali v letech, takže to dávalo větší možnosti pro posun a akčnost děje. Ano, je zde plno věcí, které jsou historicky nemožné, nereálné a možná doopravdy trochu protažené za vlasy, ale jak už jsem psala v úvodu jedna se o historický román... Kdybych chtěla přesně věci, tak si přečtu nějakou učebnici, odbornou studii a nebo literaturu faktu.

Musim říct, že mě i zaujalo, jak si autorka poradila s takovým množstvím postav a přitom jsem neměla pocit, že by mi splývali, či jsem si některé z nich pletla. To se doopravdy povedlo. Rischer a jeho démon byli vykreslení naprosto dokonale a sice se nedá řádit do oblíbených postav, ale jeho žití s alkoholem a některé myšlenky byly popsány dost dobře.

Trochu musím vytknout změnu postav v průběhu jednotlivých částí a to pouze pomocí mezery, takže jsem se občas ztrácela u jakého člověka se zrovna nacházíme. Vím, že se autorka snažila obsáhnout hodně dějových linií, ale možná by nevadilo některé pohledy vynechat. První kapitola mě dost zmátla a trochu jsem si říkala, že mám asi špatnou knihu. Věřím, že bohužel první část dokáže lidi odradit.

Rozhodně si myslím, že tato prvotina stojí za přečtení, pokud máte rádi historii a české dějiny.

⭐ 3,5-4/5

24.01.2022 4 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Jsem fanoušek Harryho Pottera. Na něm jsem vyrůstala a dříve ho četla s roční pravidelností a filmy viděla aspoň 2x do roka. Teď je to můj rereading po přibližně 6 letech a já jsem se velmi ráda vrátila do knižního světa Harryho. Pokud bych ho už tak moc nemilovala, řekla bych, že se zamilovávám ještě více.

Jelikož za posledních 6 let jsem viděla spíše filmy, tak mi i děj utkvěl v hlavě v filmové podobě. Návrat ke knižní podobě mě fascinuje již od prvního dílu a 4. v tom není výjimkou. Zapomněla jsem, jak velmi vtipný příběh dokáže být a jak kouzelně působí vykreslení děje bez filmových efektů. Vím, že se tvůrci snažili držet, co nejvíce knižní předlohy, ale v tomto díle se setkáváme s mnohými odchylkami.

Více se v tomto díle vyskytuje Sirius Black a tudíž vidíte jeho vztah k Harrymu, který se ve filmu naprosto vytrácí. Zabrousíme zde do minulosti Voldemorta i Severuse Snapa a tím pádem celkový příběh pak dává větší smysl, když máme tyto detaily. V tomto díle se více vyskytuje i Percy Weasly a pokud někdo, kdy tvrdil, že je to jeho oblíbená postava, tak pravděpodobně nečetl knihy. Samozřejmě nesmím zapomenout na to, co se ve filmu nevyskytuje. Ano, vy všichni fanoušci filmových verzí, jen mi řekněte: Kdo je Winky a co je SPOŽÚS? Tím se pochopitelně nechci navážet do milovníků filmů, protože sama je miluju, ale tohle je doopravdy věc, která tam CHYBÍ. Mimochodem zápletka s novinářkou Ritou taky ve filmu není zcela dotažena...

Myslím si, že díl od dílů jsou knihy lepší a lepší. Když se mě někdo ptá, jaký díl je můj neoblíbenější, tak odpovídám, že pátý. Asi vám teď přímo neřeknu proč, ale myslím, že to zjistím hned jak se do něj pustím. Čtvrtý výlet do Bradavic byl pro mě úžasný zážitek, který jsem si náramně užila a těším se na další „čtení“ této série. Posloucháno jako audiokniha, namluveno Janem Hyhlíkem

17.01.2022 5 z 5

Brána času Brána času Cecilia Randall

První věci, kterou bych chtěla zdůraznit, je škoda přeloženého jen prvního dílů ze série u nás, ale rozhodně vás od knihy nechci odradit, protože samostatně mi přijde ukončena dost dobře. Upřímně podle recenze druhého dílu se spokojím s koncem prvního.

Příběh se čte velmi dobře a rychle vás vtáhne do děje. Naše hlavní hrdinka prokrastinuje místo učení na fyziku, upřímně kdo by to neznal že? Zapne tátův starý počítač a spustí hru a začne pomocí virtuální reality hrát. Hra působí naprosto úžasně a realisticky do doby než si uvědomí, že se doopravdy přenesla do roku 1233 a najednou si musí poradit, jelikož hra nelze ukončit.

Potkává se s Markem, který není úplný svatoušek a svého otce dost škádlí. Příběh se nám velmi rychle začne zamotávat a najdeme zde spiknutí proti samotnému králi. Alex zjišťuje, že část historie a života její rodiny před ní byl utajen a dostáváme se doopravdy do napínavého kolotoče akce.

Oblíbila jsem si všechny postavy a s Alex jsem doopravdy soucitila v nějakých situacích Děj mě bavil a obsahoval skvělé zvraty. Upřímně řečeno, konec mě doopravdy překvapil. A pokud vás zajímá, jak si moderní dívka poradi ve 13. století přečtěte si tuhle knihu.

Mě osobně velmi zaujala a to jako milovníka her a historie, ale celkově doporučuji všem milovníkům fantasy, které se odehrává v minulosti.

12.01.2022 4 z 5

Všechna moje M Všechna moje M Andrea Zavadilová

Takhle kniha mi nic extra nedala a za pár chvil bude zapomenutá a vzpomínat na ní nebudu. Nevím komu, má kniha být určena a ani nedokážu říct, zda existuje věk, kdy by se mi líbila.

Knize chybí nějaká větší myšlenka, která by ji dávala smysl. Celý příběh je vlastně o dívce Emě, která prožívá první zamilovanost, vztahy a zklamání. Jenže je prožívá bez nějakého citu a celkově postava je taková nevykreslená a nevýrazná a kromě toho, že má kamarádky s kterými chodí pravidelně pít a chodí na gymnázium se nedozvíte nic. Akorát v mnohých případech působí jako kámoška na baterky, protože je zaslepená nějakým novým objektem touhy. Strašně mě štvalo, že si nestála za svým a zpětně si říkala, jak je blbá, že to udělala, ale vlastně o pár stránek udělala vše do puntíku stejně.

Čekala jsem nějaký zajímavý zvrat, ale ten nepřišel, prostě jen jsme prožily pár zážitků v životě dospívající dívky, která nemůže být davána za vzor žádnému devčeti. Protože jedná nezodpovědně a občas bez rozmyslu. Čekala bych, že její jednání bude mít nějaký dopad ze stran rodiny nebo přátel, ale ani to se nestalo.

Vím, že kniha je Autorčinou prvotinou a rozhodně věřím, že do budoucna by mohla více propracovat jednotlivé postavy a trochu jim vdechnout života, protože jsme se nedozvěděli nic o jejich kamarádkách ani rodině. Trochu mi mrzelo, že celý příběh působí, že byl sepsaný na jeden nádech během pár minut. Protože některé věci jsou naprosto nelogické a vzájemně si protiřečí a to hned v následujícím odstavci. Další věc je, že bohužel asi knize chybí korektura, protože některé věty nedávají smysl, někde chybí slova a v jiných částech naopak najdete stejně slovo v jedné větě víckrát. Poslední věci je, že některé části působí jako přes kopírák s předchozím textem. Takže se vlastně jen opakuje to stejné a když už se konečně dostaneme k tomu poslednímu, který v té chvíli má být ten pravý a úžasný, tak se vlastně ani nedozvíme v čem jeho úžasnost spočívá až na to, že si ji vyslechl.

Myslím, že jsem vystihla to podstatné a obrázek si dokážete vytvořit sami. Mrzí mě, že na knize nenacházím nic pozitivního, co by se tady dalo vyzdvihnout. Obálka mě zaujala, myšlenka byla dobrá, akorát by to chtělo trochu větší péče a propracovanosti.

⭐ 1/5

09.01.2022 1 z 5

Hříchy Hollywoodu Hříchy Hollywoodu Alessandra Torre

Příběh se četl poměrně dobře a ke konci jsem ho hltala plnými doušky. Setkáváme se zde se Summer, což je naprosto obyčejná dívka, která touží vypadnout z maloměsta a začít žít jiný život, který si sebou neponese temnou minulost. Druhá hlavní postava je Cole Masten, což je namyšlený frajírek a ke všemu hvězda Hollywoodu.
Samozřejmě co by čert nechtěl, tyto dvě postavy se náhodou potkávají a začíná se rozvíjet příběh. Ve městě Quincy se má právě natáčet film, kde je Cole hlavním hercem a sponzoruje tvorbu filmu. Díky náhodnému setkání mu přijde Summer jako pravá pro ztvárnění druhé hlavní postavy. I když je to dívka bez sebemenších zkušeností, tak jí prosadí a následně začíná koloběh, který Summer změní život. Hlavním problémem je, že Summer a Cole se nesnesou, což jejich vzájemnou spolupráci dosti komplikuje.
Příběh je vyprávěn na střídačku z pohledu Summer a Cola. Zamilovala jsem si obě postavy i když Cole byl ze začátku nesnesitelný parchant, který si myslí, že mu svět leží u nohou. Samozřejmě tím nechci říct že to, co se mu stalo v počátku knihy si zasloužil. U Summer postupně odhalujeme i její minulost v tomhle městečku a co si budeme občas mi jí bylo doopravdy líto, protože vím, jak se lidi na maloměstě dokážou chovat. Strašně moc se mi líbili postřehy s tím, jaké drby se vedou po tom městečku, dodávalo to knize autentičnost.
Líbil se mi vztah postav, který se postupně vyvíjel a taky jak děj vygradoval. Upřímně, co si budeme zvrat byl skvělý a já si myslím, že jistí lidé si to zasloužili! Za mě doopravdy skvělé odpočinkové čtení. Které bych doporučila všem milovníkům romantiky (konkrétně hate to love) a hlavně lidem, co mají rádi filmové prostředí.

08.01.2022 4 z 5