Ve stínu války

Píše se rok 1631 a celá Evropa se zmítá ve válkách a neštěstí. Na území Českého království vtrhla švédská vojska a mnoho lidí je nuceno opustit svůj domov. Mezi nimi i sedláci Borek a Rischer, kteří se snaží chránit své rodiny. Švédové jsou nelítostní a neberou ohled ani na děti. Krutým nepřátelům je třeba postavit se čelem, než si vezmou i to poslední, co lidem zbylo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482737/big_ve-stinu-valky-KVr-482737.jpg 4.84

Kniha Ve stínu války

nela3812
včera

Tato kniha byla prvním historickým románem, který se mi dostal do rukou a musím říct, že jsem byla opravdu mile překvapena. Zpočátku mě sice příběh tolik nevtáhl, ale u čtení mě udržel autorčin styl psaní a jsem za to velmi ráda! Zbytek knihy byl totiž naprostá bomba a pro někoho, kdo rád utváří různé teorie, to bylo naprosto skvělé čtení.

Opět se tu zopakoval můj dlouhodobý problém a to je orientace v postavách. Zezačátku jich tam bylo na mě opravdu mnoho a ztrácela jsem se mezi nimi. Postupem času to autorka trochu „protřídila“ a taky jsem si v tom už udělala pořádek. Kéž by jen „protřídění“ proběhlo u jiných postav, než u těch mých oblíbených! Každopádně jsem si moc oblíbila hlavní postavu (jméno nechci prozrazovat – vzhledem k příběhu by to byl spoiler), která byla sympatická, rozumná a odvážná. Prostě super!

Prostředí je stálé, mění se pouze období, ve kterém se děj odehrává. Autorka několikrát přeskočí několik let či měsíců, což za mě rozhodně nebylo na škodu. Alespoň to vytvořilo více prostoru pro akčnější děj. Mám ráda, když děj odsýpá, takže pro mě to bylo to pravé.

Jediné co musím knize vytknout je stavba kapitol a příběhu. V jedné kapitole se nachází hned několik pohledů, které od sebe dělí jen mezera mezi odstavci. Často bylo velmi náročné zorientovat se, z jakého pohledu je teď příběh vlastně vyprávěn. Stylistická stavba tomu z mého pohledu trochu ublížila, proto hodnotím 4/5, nicméně příběh sám o sobě je skvělý a namotivoval mě, abych po historických románech v budoucnu opět sáhla.

neubam02
25. listopadu

Z prvu jsem váhala, zda si knihu přečíst nebo ne. Podle anotace mi přišlo, že to není úplně kniha pro mě. Očekávala jsem dějepisnou knížku plnou nezábavné historie, dat a faktů. Šíleně jsem se zmýlila a jsem neskutečně šťastná a vděčná, že jsem si knihu přečetla. Autorka se okamžitě stala jednou z mých nejoblíbenějších českých autorek.

Bohužel by kniha potřebovala jinou obálku a drobet poupravit anotaci, aby nalákala cílovou skupinu, které je určena.

Kniha je neuvěřitelně napínavá a svižná. Nemá absolutně žádná hluchá, nudná místa. V kapitolách se střídá čas, prostor a hlavní postavy, což zaručuje tu neuvěřitelnou čtivost.

Příběh vás několikrát rozbrečí, ale i rozesměje. Z počátku to pro mě byla síla, že jsem musela na chvíli přestat číst a rozdýchat tu krutost, ale to jsem možná jenom citlivka.

Úžasná kniha a neskutečně se těším na další autorčino dílo!
Ve stínu války teď patří mezi mé knižní poklady.