Ve stínu války

Píše se rok 1631 a celá Evropa se zmítá ve válkách a neštěstí. Na území Českého království vtrhla švédská vojska a mnoho lidí je nuceno opustit svůj domov. Mezi nimi i sedláci Borek a Rischer, kteří se snaží chránit své rodiny. Švédové jsou nelítostní a neberou ohled ani na děti. Krutým nepřátelům je třeba postavit se čelem, než si vezmou i to poslední, co lidem zbylo....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/482737/big_ve-stinu-valky-KVr-482737.jpg 3.833

Kniha Ve stínu války

KrYtikLsdDxz
21.11.2022

Jak nechci na fóru hejtovat ani být hnusný. Tak tady musím.
Nedal jsem to. Skončil jsem v půlce. Po půl roce čtení. Ano správně. Půl roku jsem četl 100 stránek nebo kolik. Taková četba to je. A natolik mě neoslovila a nudila.

tetanurae
07.11.2022

V Čechách zuří třicetiletá válka, lid trpí a zmítá se v zoufalství. Švédové pod velením obávaného Johanna Banéra (skutečná postava) drtí naši zem. A my, prostí čtenáři, lůza venkovská, z tepla gauče sledujeme osudy několika rodin.
Jsou všichni Švédové stejní? Co dokáže alkohol, co láska k sirotkovi, jaké je přátelské pouto opravdických rytířů a co za legendy obestírají naši vlast?

Hned zkraje řeknu, že já nejsem na tenhle žánr stavěný. Bože, původně jsem nechtěl žádnou recenzi psát, protože jsem se příšerně nudil a rovnou přiznávám, že žádnou knihu jsem ještě nečetl tak dlouho a systematicky neodkládal. Je ale fakt, že vy, co máte v oblibě ,,rychlé šípy", neboli knihy, co jedou jak po másle, zde zalíbení vskutku nenajdete. Autorka se kolikrát zakykala vztekem, když jsem jí soukromě vypisoval každé dvě stránky, jak se to vleče jako snopel, a jak se postavy chovají naivně
Ale byla by chyba nevytrvat do konce. Jde o autorčin debut, takže k některým aspektům holt musíme být shovívaví. Důležité je, že ke konci knihy se Jarmila Stráníková s rozuzlením a nečekanými zvraty poprala víc než dobře a naservírovala přesně to, co od knihy zasazené do doby třicetileté války očekáváte. Intriky, boje, krev, lásku a statečnost protagonistů, bojujících za pravdu, svobodu a mír.
Určitě v této knize nehledejte učebnicové pojetí historie, je to odlehčené dílo, které vás vtáhne do patřičné atmosféry a vy si ho užijete na způsob romantického filmu. Třeba milovníci Angeliky by mohli směle zaplesat.
Celkové hodnocení 70%

hanzmb
08.10.2022

Historický román v žádném případě. Spíš taková dívčí historická romance. V té klasické by bylo více sexu. Chování jednotlivců, bojové scény apod. potom odpovídají tomuto stylu a určitě nepasují do doby 30ti leté války. Nosný příběh neexistuje. Jen takový kaleidoskop osudů několika postav. Na druhou stranu tajná chodba, poklad, či svádějící ďábel.
Ale určitě je lepší, když dívky čtou tuto knihu než oblíbené YA dílka o zamilovaných upírech či vlkodlacích. Navíc to, že je děj zasazen do Kladska, je třeba přinutí vyhledat si historii tohoto našeho bývalého území, než nám ho Marie Terezie prohrála. A i třeba informace o odsunech Čechů Poláky z tohoto regionu po roce 1945.

HDKate
02.09.2022

Na to, že se jedná o prvotinu mladé autorky, jsem větší část knížky louskla jedním dechem. Kniha zpracovává čtivou formou bolestnou válečnou historii Javornicka sužovaného drancem jak nepřátelských švédských armád tak vlastních spojenců během třicetileté války. Příběh protíná několik dějových linek ke konci se propojujících, obsahuje lásku, zradu, odvahu i trochu toho tajemna, každý si v něm najde to svoje. Proto Jarmilce pac a pusu za milé čtení a chci jen a jen doporučit.

NikiVai
21.08.2022

Když jsem to dočetla hlavou mi běžela jediná myšlenka ... "statečný to český lid". Jenže jak nebýt statečný, když k tobě domů zavítá válka a cizí nepřítel.

Tohle bylo vynikající čtení. Strhující, dynamické, nedalo se od toho odtrhnout. Ráda jsem si nechala přiblížit kousek české historie o které toho vskutku moc nevím. Moc se mi líbilo, že paní autorka do románu zakomponovala i české báje. Příběh tak působil ještě víc autentičtěji.

V knize je několik hlavních hrdinů a všichni si mne omotali okolo prstu, opravdu jsem jim fandila. Nakonec i tomu Rischerovi nebo Heleně. Na to nejsem moc zvyklá, většinou jsou v knížkách postavy, které mě iritují, ale tady taková nebyla žádná. A o to víc jsem s nimi žila.

Vážně skvělý příběh. Máte-li rádi historické příběhy, tak po tomto sáhněte, věřím, že nebudete litovat.

BarboraLinke
19.07.2022

Ve stínu války je historický román, od kterého jsem se horko těžko dokázala odtrhnout. Od prvních řádků mě kniha vtáhla do děje…

Anotace toho příliš neprozrazuje a z mého pohledu je i trochu zavádějící. Sledujeme životní peripetie sympatického Švéda Williama, krásné dívky Lilien, jejího otce a strýce a nakonec mladého hraběte Antona. Všechny zmíněné postavy jsem si velmi oblíbila a až do konce jim fandila v boji proti nepřízni osudu i doby. Ani jeden z nich si válku nepřeje a stejně jsou okolnostmi zavlečeni přímo do středu válečného dění.

Příběh je sám o sobě skvělý, tempem a stylem vyprávění mi připomíná romány od mých oblíbených německých autorek Sabiny Ebert a Iny Lorenz. Jediné, co mě na knize iritovalo, byly poměrně časté skoky v ději. Sice jsem si pak zvykla, ale přece jen bych v textu a jednotlivých kapitolách upřednostňovala delší pasáže. Knihu bych doporučila všem milovníkům historických románů nebo těm, co se zajímají o třicetiletou válku.

PS: O kvalitě díla vypovídá i fakt, že kdyby autorka měla na svém kontě ještě další romány, už bych běžela do nejbližšího knihkupectví :-)

Terva
26.05.2022

„Lešku, vše, co vidíš,
může patřit tobě.
Stačí, abys udělal jedinou věc,
a stane se z tebe bohatý muž.
Přiviň mě na svou hruď“.

První věc, která mě zaujala v této knize není ještě součástí příběhu. Víte, jak je v skoro každé knize na jejím začátku napsáno varování; „Všechna práva vyhrazena a že žádná část nesmí být reprodukována bez písemného souhlasu držitele práv...bla bla bla...“ Ale tady je ještě jedna věta, kterou jsem snad ještě nikde nečetl, nebo už jsem toto varování přehlížel, a tudíž netuším, zda je to i v jiných knihách...zde se píše dovětek; „s výjimkou krátkých citací nebo odkazů, které tvoří součást kritického hodnocení.“

Citát: Nenasadím život za někoho, kdo neváhá ve jménu Boha vraždit tisíce.

Musel jsem si na čas dát oddych od mimozemšťanů, elfů, Baltimorů, Abeů a dalších tvorů ze světa sci-fi a fantasy a vrhnul se na tento román. Avšak i tady jsem narazil na bájné tvory a bytosti. V tomto příběhu, odehrávajícím se okolo roku 1633 v naší zemi, se klidně všechno mohlo stát. Já nejsem historik, ale vím, že naše báje jsou prošpikovány všemi možnými tvory. (K. J. Erben by vám to vysvětlil) Ale pozor, nemyslete si, že tohle je o těch tvorech, to ne.

Malá ochutnávka:
Krčma byla přeplněná lidmi. Téměř se nedalo projít mezi stoly. Bohatší statkáři, mlynář, pekař a jiní movitější obchodníci zabrali lepší místa. Chudina si musela vystačit se stoly zastrčenými v koutech. Za normálních okolností by se Vladek s Inge těšili z pohádkové tržby, ovšem dnes... dnes měly peníze trpkou pachuť války. Všechny naplňoval strach. Všichni hledali odpovědi.
„Jako by nestačilo, že nám na krk dýchá švédské vojsko!“

Tohle je příběh o životě, o lásce, o strastech, o boji a hlavně o lidském údělu v těchto dobách (1633). Líbí se mi, že i když paní spisovatelka tu pracuje se spoustou postav, je každá z nich lehce zapamatovatelná. Důvodem bude určitě také fakt, že všichni ty jména známe a jsou vesměs česká. (Anežka, Marion /hebrejsky Marie/, Helena....) - (jo, a někdy Švédská) Tak že, když jsem otočil stránku a kapitola začínala jinde, než ta předešlá, byl jsem okamžitě v obraze a v klidu četl dál. Příběh má čtivou linii, má to spád, skoro nic není zbytečné a překvapí nebo potěší i konec příběhu.

Citát: Raději zvolíš naprostou samotu před mou společností?

Na samém konci knihy najdete Doslov. Zde vám paní spisovatelka vysvětlí, jak moc je to historické, jak moc použila legendy a báje a hlavně vás zve na krásný výlety. Tak že až dočtete, rychle do Rychleb, protože čert by vás vzal, pokud nebudete ochotni věřit, že země Česká je okultní země, kde se vedle sebe klidně sejdou stvoření o kterých ani netušíte že žijí a že je lidé kdysi brali docela vážně. Všechno se totiž opravdu mohlo odehrát, čemuž paní spisovatelka věří, tak proč nesouhlasit.

Citát: Praha je klíčová. Představuje naději pro celou zemi, pro celý český národ.

petr7416
06.05.2022

Mám trochu rozporuplné pocity. Kniha je určitě dobře napsaná, mně jenom chybí určitá jedinečnost toho příběhu. Děj je předvídatelný a konec je spíše v rámci "červených knihoven". Je to pohádka, která by se mohla odehrát pomalu kdekoliv. Mohl by to být scénář k filmu jako byl Poslední propadne peklu. V komentářích někdo zmínil Karin Lednickou. To je úplně jiný přístup. Její příběh je reálný, prostředí jedinečné. Pokud znáte ten kraj a souvislosti, tak příběh dostává další rozměr. Kraj příběhu Ve stínu války znám, ale příběh pro mě tím žádnou přidanou hodnotu nezískal.
Pokud srovnám s další "regionální literaturou" - Konec Frývaldovského Kata, tak je Ve stínu války mnohem lépe řemeslně zpracovaná, Kat má jedinečnější příběh.