ArwenAragorn ArwenAragorn komentáře u knih

Osvícení Osvícení Stephen King

90%

Naprosto skvělý horor, za mě druhý nejlepší od Kinga. Pořád vede To.
Pokud s Kingem začínáte, Osvícení je správná volba,

04.05.2024 5 z 5

Tiché hlasy Tiché hlasy Patricia Gibney

81%

Skvělý další díl s Lottie a Boydem. Zápletka je výborná, thriller je čtivý a napínavý, vyšetřování je hodně komplikované. Důležitou roli tady hrají rodinné vztahy. Věřím, že vraha, stejně jako já, neodhadnete.
Co víc si přát, takže jasné doporučení.

04.05.2024 5 z 5

Zmiz Zmiz Mary Burton

81%

Pohled jí pak přitáhla řada tří velkých kamenů, postavených téměř v rovině vedle sebe. Taková symetrie do přírody nepatří a jí při tom pohledu z nějakého důvodu vstaly chloupky na šíji. Uvědomila si, na co to hledí. Na náhrobní kameny.
_________________________________________________________________________
Vydařený thriller, kde je mimořádně zapeklitá zápletka, je čtivý, napínavý, se spoustou zvratů a s šokujícím odhalením, které se dotýká Faith osobně.
Já sama bych si tady klidně odpustila ty podrobnější erotické scény.
Doporučuji.

02.05.2024 5 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

80%

Výborně vymyšlené a chvílemi dost otřesné. Jedná se o knížku, která mi určitě utkví v paměti. Děsná představa blízké budoucnosti v totalitním režimu. Jinak se přikláním k dalším pozitivním hodnocením tady.
Doporučuji!

29.04.2024 4 z 5

Oběť v pasti Oběť v pasti John Sandford (p)

81%

Pomalu přistoupili k sudu. Ze vzdálenosti deseti metrů Lucas viděl, že je plný vody. Když přišli až k němu, opatrně nahlédli dovnitř. Na dně sudu sedělo malé tělíčko, bledý oválný obličej obrácený tváří k nim. Voda byla čímsi zakalená a odraz tělíčka se v ní mihotal, bílé šatičky se kolem něj vzdouvaly jako plášť a černé vlasy se vznášely kolem hlavy.
______________________________________________________________
Perfektní detektivka. Únos ženy a jejích dvou dětí, přitom únosce známe od začátku. Sociopat nebezpečný už od dětství, sexuální maniak, který se nezastaví před ničím. Chvílemi hodně drsné. I tak si autor najde místo pro humor.
Velmi čtivé, napínavé, s očekávaným i neočekávaným rozuzlením.
Detektivky s Lucasem mě nemůžou zklamat. Moc doporučuji!

28.04.2024 5 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

80%

Knížka se čte sama. Poutavý příběh, u kterého jsem čekala, co se objeví na konec. Ten mě trochu zklamal. Ale jinak jsem hltala stránky a těšila se, co se zase Emě-Ele přihodí.
Přestože mysteriózní příběhy autorky se mi líbily víc, tuto knížku určitě doporučím.

28.04.2024 4 z 5

Za úsvitu Za úsvitu Barbara Nickless

60%

Evan:
...Řešení hádanky v jakékoli podobě bylo balzámem pro srdce i duši. Každá záhada měla řešení, na každý rébus existovala odpověď. Zbývalo jen najít správný klíč a uvést vesmír do pořádku.
________________________________________________________________________
Chytrá detektivka, ale musím se trochu přiklonit k hodnocení Paja1709. Luštění hádanek, zanechaných vrahem, týkající se hlavně run a Vikingů bylo příliš podrobné a mě docela nudilo. Děj se dost vleče, teprve ke konci nabere tempo. Evan se svou jestřábí slečnou a Addie se mi líbili.
Doporučím i tak, protože to, co mně vadilo bude zase někomu připadat atraktivní.

27.04.2024 3 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

90%

Skvělý román o osidlování Sudet českými obyvateli těsně po válce. Jedněmi z nich je rodina Smolíkova, která míří do obce Glasendorf. Tam sdílí dům s rodinou sudetských Němců. Kniha končí odsunem původních německých obyvatel.
Kniha se čte velice dobře, ale občas se tam dějí dost hrozné věci, které vymýšlí člen rudé gardy, komunista a předseda MNV Vojtěch Tomeček. Jde tady o téma, kterému jsme se dlouho vyhýbali a teď nám bylo podáno čtivou a srozumitelnou formou. Čtení se neobešlo bez slz.
Vřele doporučuji a už se těším na druhý díl.

23.04.2024 5 z 5

Holubí krev Holubí krev Dennis Jürgensen

81%

...Díra po vstřele v oblasti srdce hovořila jasně. Ztuhlá krev okolo vstřelu byla posetá černými skvrnami střelného prachu, což ukazovalo na výstřel z bezprostřední blízkosti. Rudi za svou dlouhou kariéru viděl už mnoho ubohých obětí vražd, ale žena v křesle většinu z nich překonala. Násilí a ponížení bylo už samo o sobě dost hrozné, ale rozhodující byl jeden detail. Zabité ženě ležel na klíně mrtvý pták potřísněný krví. Vypadalo to, jako by ho někdo jemně uložil na jedno křídlo. zatímco to druhé měl pták roztažené. Holub. Na jedné nožce měl modrý umělohmotný kroužek.
_________________________________________________________________________
Skvělý thriller! Děj plyne rychle, je napínavý, chvílemi akční, ke konci logicky hodně. Zápletka související s nedalekou minulostí Německa je výborně vystavěná. Vyšetřovatelské duo Lykke a Rudi jsou moji oblíbenci už od minulého dílu. Příběh osvěžuje příjemný humor, někdy jsem se smála nahlas.
Bez váhání doporučuji.

21.04.2024 5 z 5

Krvavé tajemství Krvavé tajemství Rachel Amphlett

80%

Dobré čtení. Vyšetřování vraždy plyne pozvolně a je plné zvratů. Motiv jsem nakonec považovala za malicherný, ale pro vraha byl určitě podstatný.
Zase jsem se nedozvěděla, kdo se Kay snaží zničit kariéru a kdo je odpovědný za vloupání do jejího domu před několika měsíci.
Detektivku doporučuji.

20.04.2024 4 z 5

Kdosi buší na dveře Kdosi buší na dveře Håkan Nesser

81%

Jsem ráda, že jsem se nedala odradit nízkým hodnocením a přečetla si od autora tři povídky. Současně jsem musela oželet komisaře van Veeterena a Buonarottiho. Inspektor Jung, který je nástupce van Veeterena se ale při vyšetřování angažuje jen v první povídce, u dalších se spíš jen mihne.
Nejde tady ani tak o vyšetřování vražd, jsou to spíš psychologické náhledy do myšlení jednotlivých osob.
Nejvíce se mi líbila poslední povídka Kdosi buší na dveře.
Pane Nessere, ani tentokrát jste mě nezklamal.
Povídky k přečtení doporučuji.

18.04.2024 5 z 5

Někdo z nás Někdo z nás Kristýna Trpková

85%

"Začali jsme s důkladným ohledáním jímky," pokračoval komisař, " a zjistili jsme, že tam dole pod nánosy tlející trávy se zřejmě nachází celá kostra - lidská..."...
_______________________________________________________________________
Parádní psychologický thriller. Domácí násilí se strašnými důsledky. Přestože se tam udála vražda, není to na knížce to nejpodstatnější. Velmi pomalu, což ale na čtivosti neubírá, jsou odhalovány útržky pravdy. V závěru je pak naservírována celá. Přitom s napětím sledujete chování hlavních postav, protože někdo z nich asi bude vrah, ne?
Ráda doporučím.

15.04.2024 5 z 5

Zabij, nebo zemři Zabij, nebo zemři Isabella Maldonado

Vegová:
Prozkoumala mříže, nenašla na nich ale žádný zámek ani jiný způsob, jak je otevřít. Pak prozkoumala strom cely, nepřekvapilo ji, že nahoře bliká červené světlo.
Přistoupila blíž a zaklonila hlavu, aby ho prozkoumala. Jak předpokládala, na stropě byl připevněný malý objektiv.
Někdo ji pozoroval.
Měla sotva čas zpracovat toto zjištění, když se ze skrytého reproduktoru ozval hlas: "Vítejte na zkoušce bojem," řekl. "Živý vyvázne jen jeden z vás."
_________________________________________________________________________
Už je to dlouho, co jsem nějaké knížce dala 90%. Tento fascinující thriller si to ale zaslouží. Příběh, který běží téměř od počátku závratným tempem a je velice akční se nedá odložit z ruky. Přečetla jsem si takřka na jeden zátah a dočítala ve 3 hodiny v noci. Má hodně záporáků, ale i pár kladných hrdinů, z nichž mě nejvíce samozřejmě upoutala nesmírně schopná hlavní hrdinka, agentka Daniela Vegová. Moc jsem jí fandila.
Říkala jsem si: "Co na téhle knížce všichni mají?" Teď už to vím.
Souboj na život a na smrt si určitě vychutnáte i vy, takže na nic nečekejte a pusťte se do čtení. Knížku rozhodně doporučuji!

14.04.2024 5 z 5

Číslo 20 Číslo 20 Sam Holland

80%

Určitě mnohem lepší než Kopírák, ke kterému jsem měla výhrady.Velice čtivé, napínavé a zvrácené. Vraha jsem tak trošku tušila, ale to nevadilo, protože jeho motiv byl objasněn až ke konci. Všichni, kdo si přečtou epilog budou mít ještě o čem přemýšlet. A ořízka je perfektní!
Doporučuji.

12.04.2024 4 z 5

Víš, že nemusíš? Víš, že nemusíš? Dagmar Digma Čechová

80%

Knížka se mi líbila stejně jako první díl. Zase ze života. Autorka mě zatím nikdy nezklamala.
Přečtěte si ji.

09.04.2024 4 z 5

Svatojánské ořechy Svatojánské ořechy Lenka Chalupová

90%

I závěrečný díl trilogie se autorce moc povedl. Týká se hlavně Dluhonic opět u Přerova a to v padesátých letech minulého století. Vypráví nejvíce o rodině Paukrtových, Justýně s jejím typickým nářečím, hodném Hanušovi, jeho manželce Albíně a její šikovné dceři Míně. V jejich zahradě rostou svatojánské ořechy. Ale dozvíme se tam hodně i o dalších obyvatelích vesnice.
Román je opět nesmírně čtivý, opět dost smutný a s takovou detektivní zápletkou.
Doporučuji, doporučuji, doporučuji.

09.04.2024 5 z 5

Pán hory Pán hory Anders de la Motte

85%

Hýbe se tu jen onen vlak, tiše bručí a projíždí uměle vytvořenými lesy, přes mosty, kolem statků, domů a vesnic. Míjí stovky malých figurek, ty ale ve tmě není vidět. Askerová přesto ví, že tam jsou.
Mlčenlivé, ostražité, skoro jako by na něco čekaly.
Nebo na někoho.
_________________________________________________________________________
Dokonale napsaná temná detektivka. Po pomalejším rozjezdu nabrala svěží tempo a napětí. Je maximálně čtivá a zápletka je originální a výborně propracovaná. Podezřelých je víc, postupně dochází ke zvratům, které mé typy na pachatele následně vyvracejí. Rozuzlení mě hodně překvapilo.
Nevšední vyšetřovatelka Leo Askerová mi skvěle sedla, takže se těším na další díly s ní.
Pána hory rozhodně doporučuji k přečtení.

07.04.2024 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

81%

...Něco je tu špatně. Už jsem viděl místa, kde smrt přilnula ke zdem, ulicím i pozůstalým. Ale něco podobného jsem nikdy nezažil. Na duchy nevěřím, ale ať se tu stalo cokoli, ať už tu bylo pohřbeno cokoli, něco z toho se stále vznášelo ve vzduchu.
______________________________________________________________________________
Kvalitní thriller, nic jiného od knih s Davidem Rakerem ani nečekám. Přečetla jsem si ho znovu a opět se mi líbil.
Od hledání jedné ztracené dívky, kterou má David najít se příběh nezvykle rozjíždí, David se dá dohromady s detektivem Colmem Healym, kterému se taky ztratila dcera, ale policie se jejím zmizením příliš nezabývala. Spolu objevují velké tajemství temného Údolí mrtvých. Je to napínavé, akční a jako vždy velice čtivé. Zápletka je výborně propracovaná. Jen tomu konci jako by něco tentokrát chybělo.
Znovu doporučuji!

04.04.2024 5 z 5

Klavírní škola pro začátečníky Klavírní škola pro začátečníky Alois Sarauer

Tuhle knížku jsem měla taky. Já jsem zase hru na klavír milovala, tedy zpočátku, nejdříve jsem dostával jedničky 3xpodtržené, pak 2x podtržené, to jsem seděla u klavíru pořád, když jsem nic jiného neměla a po nějaké době jsem ke klavíru sedala se skřípěním zubů den před hudebkou a skončila jsem s trojkami. Ale pár skladeb - ne z této knížky - si ještě občas zahraju.

02.04.2024 2 z 5

Páté jablko Páté jablko Lenka Chalupová

90%

Z kostela právě zvoní umíráček, který jako jediný z předmostských zvonů přestál druhou válku. Do kraje všem lidem oznamuje: Vážný je můj hlas, duši svoji spas.
A dokud tluče, Anděla se modlí, modlí, modlí.
Za Valju, Eduarda, Teodora, Irenu, Fabiána, za všechny jejich vnoučata...i za Smraďáka. Všichni, úplně všichni, teď budou její přímluvu u Pánaboha potřebovat.
__________________________________________________________________________
Opět skvělé a poutavě napsané. Sága rodiny sadařů, odehrávající se v Předmostí u Přerova od července 1946 po únor 1950. Je z toho jasné, že doba s sebou přináší obavy, strach, nejistotu, postihy a hlavně postupné likvidování soukromého hospodaření.
Kniha je opět neobyčejně čtivá a na konci dost dramatická. Zároveň se tady dozvíte, proč autorka zvolila takový název.
K přečtení rozhodně doporučuji!

01.04.2024 5 z 5