Antares Antares komentáře u knih

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Mám radšej romány, ale tieto poviedky mali v sebe niečo, čo ma chytilo. Pustilo ma to iba pri tej poslednej, kde to jaksi škrípalo a niečo mi tam vadilo. Aj napriek tomu hodnotím vysoko. Murakami a jeho spôsob popisu nášho sveta je proste moja šálka kávy. Obdivujem jemnocit, s akým dokáže vykresliť postavy, myšlienky, pocity, náladu... (ne)realitu. Majster svojho remesla a je to poznať aj v tejto zbierke.

"Vědět znamená být silnější."

11.04.2016 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Nespomínam si, či som pri čítaní nejakej knihy mala takúto depresiu. A normálne ma obchádzala hrôza. Už na začiatku, pri popise Rudolfovho detstva, som tušila, že z toho vylezie niečo fakt obludné. Brilantne napísané, no neviem si predstaviť, že by som to niekedy išla čítať znovu... Lang rozhodne bol psychiatrický pacient a obluda a asi nič na svete nepostačí na ospravedlnenie toho, čo vykonal. Vlastne som rada, že kniha mala pomerne rýchly koniec, pretože ja mám dosť..

28.03.2016 5 z 5

3001: Poslední vesmírná odysea 3001: Poslední vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Veľké finále. Opätovné stretnutie trojice Poole-Bowman-HAL mi pôsobilo zimomriavky na chrbte. Vlastním vydanie, ktoré obsahuje na konci hodne vysvetliviek a poznámky autora, za ktoré udeľujem obrovské plus. Čítanie som si užívala, aj napriek pomalšiemu tempu som stále bola zvedavá, čo sa stane ďalej. Celú "tetralógiu" považujem za úchvatné dielo, ktoré ma neskutočne obohatilo. Clarkove vízie, otvorená myseľ a rozprávačské umenie spojené v dokonalosti... a k tomu ten nehynúci optimizmus. Tlieskam.

28.01.2016 4 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Literárna jednohubka, avšak nesmierne výživná. Nadčasové a stále aktuálne dielo. A tak strašne realistické... uf. Za plný počet. Úchvatný záver.

23.01.2016 5 z 5

Učím se jógu Učím se jógu André Van Lysebeth

Skvelá kniha, ku ktorej sa opakovane vraciam. Asi najlepšia kniha o jóge, na akú som zatiaľ narazila. Lysebeth podrobne ale veľmi jasne vysvetluje celý proces nácviku ásan z fyziologického, anatomického i spirituálneho hľadiska a ponúka komplexný pohľad na jógovú prax v živote bežného európana. Dokonalé dielo a jedna z mojich top knižiek.

16.01.2016 5 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

avel: neviem, ktoré vydanie knihy máš, každopádne autor k 2010 napísal predhovor, kde tieto veci objasňuje. je to volné pokračovanie, ktoré sa faktami blíži skôr k filmovému spracovaniu 2001 ;) je škoda, kvôli takej hlúposti, odhodiť také dobré knižky, ale to je každého voľba...

04.01.2016

Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek Richard David Bach

Po rokoch návrat k Bachovi. Krásna malá knižka, ktorá povzniesla moju myseľ. Jednoduchý symbolický príbeh, ktorý má veľký premýšlací potenciál a je na každom z nás, čo si z toho vezme :) ale musím sa priznať, že moja osudová bachovská láska je "Most cez navždy" ;)

20.12.2015 4 z 5

2061: Třetí vesmírná odysea 2061: Třetí vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Tretí diel vesmírnej ságy trochu rozvolnil v deji, ale určite to nepovažujem za nejaké negatívum. I keď musím priznať, že naproti prvým dvom dielom, ktoré mnou vyložene otriasli, je málinko slabší. Clarkova vzdelanosť a rozhladenosť z tejto knižky kričí na kilometre, čo je nesmierne sympatické.
A pikoška na pobavenie: staré vydanie tejto knihy, ktorú mám doma (1991) má na zadnej strane napísané, že Clarke je američan :))

18.12.2015 4 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

asi trochu naruším tunajšie chválospevné komentáre. knihu som dočítala s ťažkosťami, spočiatku bola suchá, potom sa to rozbehlo a zhruba od polovice ma to tak nejak nudilo. oceňujem námet a filozofické výlety autora, avšak jeho spôsob písania mi asi nesadol. hlavná postava mi bola od začiatku neveľmi sympatická - Emanuel je nadutý, samoľúby a vystatovačný a najradšej by som ho kopla do zadku, aj napriek tomu, že konal konštruktívne. bol taký dokonalý, že by jeden z toho blil...každopádne mám v pláne od Merleho prečítať ešte iné veci, takže vkladám nádej do nich.

15.12.2015 3 z 5

2010: Druhá vesmírná odysea 2010: Druhá vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Znovu na výbornú ! Kniha ma strhla rovnakým spôsobom ako 2001 a možno aj viac... nemám čo vytknúť a je vysoko pravdepodobné, že Clarke sa čochvíľa zaradí medzi mojich obľúbených autorov

23.11.2015

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

ako alternatívny názov pre túto knižku by som zvolila "čriepky tokijskej noci". pretože presne to v nej nájdete. bohatá atmosféra nočného mesta popretkávaná jemnou dejovou linkou. čítala som anglický preklad a riadne prevetrala a renovovala slovnú zásobu. za mňa určite palec hore :)

21.11.2015 4 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Výborná knižka, ktorá si ma získala už v priebehu čítania a získala popredné miesto v mojom osobnom rebríčku. Film som zhliadla už pred cca 10 rokmi a vďaka knihe som ho možno zase o kúsok lepšie pochopila. Otáznikov sa pri tomto diele asi zbaviť nedá a tým narážam na záverečnú časť knihy, ktorá je emocionálne najintenzívnejšia a graduje spôsobom ťažko pochopitelným. Ale asi práve preto je dielom tak príťažlivým. :) Rozhodne sa k nej ešte vrátim a rozhodne idem čítať ďalšie Clarkove knihy.

21.10.2015 5 z 5

Môj experiment s pravdou 1 Môj experiment s pravdou 1 Móhandás Karamčand Gándhí (p)

Obdivuhodná knižka, ktorá popisuje obdivuhodný život. Občas som sa síce strácala v časovej súslednosti a indické mená tiež dávajú zabrať. Každopádne veľmi inšpiratívne čítanie a natíska sa mi otázka, či v súčasnosti existuje niekto takýto na zemi?

07.10.2015 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Marťan je knižka, ktorá sa číta sama. Je akčná, vtipná a má všetko, čo má správny bestseller mať. Čo mne osobne na tom všetkom úžasnom vadilo bol práve Mark. Na začiatku knihy som mala pocit, že to asi ani nie je človek ale nejaký počítač. Vidno, že autor knihy je asi totálny geek, pretože sa upočítate k smrti. Časom som si na to zvykla, no jeho postava, aj napriek duchaplnému humoru, ostávala docela plochá a nie veľmi uveriteľná. Chýbalo mi tam niečo ľudské, do toho všetkého počítania; v tomto smere autor kĺže po povrchu a jediné, o čo sa opiera, je preexponovaný humor. To je trochu málo...Mám však rada vesmírne témy, takže som sa bavila a bola zvedavá ako to celé skončí. No skončilo to docela zhurta, až to pôsobilo odseknutým dojmom (autorovi už asi došli výpočty..). Určite pôjdem do kina na film, ale inak vcelku priemerná knižka, ktorá mi asi na poličke trošku zapadne prachom...

30.08.2015 3 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Pokúsim sa nejak vyjadriť svoj názor.. bola to teda pekne temná knižka, to vám poviem. Plná emócií a podnetov, že sa mi mysel len tak pretáčala. V dobe, keď to autor písal, to bolo fantazírovanie, no dnes.. až ma zaráža, ako veľa vecí sedí na dnešnú dobu. Istým sposobom ma to desí. Veľmi sa mi páčil autorov farbistý ale úsporný sposob rozprávania. Bola to moja prvá knižka od Bradburyho a myslím si, že nebola posledná.

25.08.2015 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Udeľujem autorovi plný počet bodov za perfektný námet! Bez problémov držal moju pozornosť a bavilo ma predstavovať si svojim spôsobom geniálne buriny bojujúce o nadvládu nad planétou. Perfektné :)

20.08.2015 5 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

docela sklamanie po Ranhojičovi a Šamanovi. vyznievalo to veľmi plocho, pozliepane a úplne to postrádalo tú rozprávačskú iskru predošlých dielov. ta čo už, verím, že o to lepšia zas bude nejaká ďalšia knižka od neho...

15.07.2015 1 z 5

Šaman Šaman Noah Gordon

Šaman dočítaný jedným dychom. Podchvíľou som sama so sebou viedla debatu, či bol lepší ako Ránhojič, ale neviem to rozhodnúť. Obe knihy sú pre mňa rovnocenné - sú skvelé - vo všetkom. Proste opätovná brilantná demonštrácia života se vším-všudy. :) Coleovci sú neskutočne charizmatickí a knižka mohla byť pokojne aj dlhšia, na konci som mala skoro už slzy v očiach. Som vďačná, že moja mamina vo svojej knižnici opatruje takéto poklady. *****

09.07.2015 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Toto je knižka, ktorej sa nedá nič vytknúť. Môžem premýšlať ako chcem, nič nenájdem :) prečítala som ju jedným dychom, neskutočne ma to bavilo. Gordonove rozprávačské umenie je dokonalé. Nikdy som nečítala historické knihy, ale táto ma prekvapila a zaujala. Bavila ma nielen história ale aj veda, náboženstvo, filozofia, vzťahy a vôbec sám život, ktorý z knihy tryská veľkým prúdom :) Veľký obdiv Gordonovi a všetkým, čo to ešte nečítali, rozhodne doporučujem :)

24.06.2015 5 z 5

Nevěra Nevěra Paulo Coelho

musím priznať, že táto Coelhova kniha ma trochu sklamala. od začiatku ma hlavná postava iritovala a ku koncu som ňou už pohŕdala. trochu to zachraňovali niektoré úvahy a na konci načrtnutie o láske a pod., ale v celkovom kontexte nudná knižka... možno to časom prehodnotím a zmením názor, no v tejto chvíli je to za dve hviezdy

14.06.2015 2 z 5