Antares Antares komentáře u knih

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Neviem, čo sem mám napísať, aby to nevyzeralo, že som okopírovala zo slovníka všetky superlatívy... Na "Kafku" som sa chystala už dlhšiu dobu a vidím, že sa oplatilo čakať a prišlo to v pravý čas. Je to kniha, ktorá má pre mňa asi všetko. Výborné postavy, zaujímavé dejové linky, ktoré sa navzájom prepletajú, filozofický rozmer a, samozrejme, magické tajomno. Je naozaj brilantne napísaná a vyvážená. Po celú dobu čítania sa ma toto jeho dielo bytostne dotýkalo. A ak existuje hranica medzi fantasy a magickým realizmom, tak táto kniha leží priamo na nej. Haruki Murakami bol vždy veľmi vysoko na mojom osobnom rebríčku autorov, no po tejto knižke asi už aj prerazil pomyselný strop. Ďakujem.

"Myslíte, že má hudba schopnost měnit lidi? Jako třeba že člověk v jistou chvíli uslyší určitou muziku, a díky tomu jako by v něm něco naráz vyrostlo?" "No pochopitelně že ano, " přikývl pan Óšima. "To se samozřejmě stává. Člověk najednou něco zakusí, a díky tomu se v něm něco zrodí. To je hotová chemická reakce. Když dozní, prozkoumáme sami sebe a zjistíme, že všechny stupnice najednou ukazují o stupínek víc. Že se nám zkrátka o číslo rozšířil náš vlastní svět. Sám mám podobnou zkušenost. Stává se to jen málokdy, ale stává. To je přesně jako s láskou."

Tuňák Extra & Vypečený Závitek.

100%

25.07.2017 5 z 5

Jóga mysli Jóga mysli André Van Lysebeth

Neviem, koľko hviezdičiek tomu mám udeliť, tak to skúsim iba slovne. Výborná kniha, vôbec som netušila, že tento rok má od neho vyjsť tento výbor. Už v kníhkupectve som sa začítala. Lysebeth nás zavedie do tajov ľudskej mysli, pojednáva o rozdieloch medzi ňou a naším mozgom, o vzťahu vedomia a nevedomia a ich subtílnej povahe. Píše o "učiteľoch poznania", poskytuje podrobný návod k meditačným technikám. A tiež píše o tom, že všetko so všetkým súvisí. Čerpá zo skúseností vlastných alebo zo skúseností žiakov, no zároveň ich konfrontuje s vedeckými poznatkami. Z knihy je, ako aj pri jeho predošlých dielach, silne cítiť jeho výraznú osobnosť a zanietenosť. Články vyznievajú autenticky, sú fundované a inšpiratívne. Nútia čitateľa otvárať myseľ, klásť si otázky... :) Doporučujem.

09.07.2017

Borovice Borovice Jan Vrba

Jedna z najkrajších knižiek, aké som čítala. Strhlo ma to a nepustilo až do konca. Napísané krásnou češtinou, jednoduché a pravdivé ako sama príroda, sem-tam šmrncnuté mystickým tajomnom. Doporučujem všetkým milovníkom prírody, krásnej literatúry a intenzívnych umeleckých zážitkov. Od Vrbu moja prvá. Vidím to tak, že sa poobzerám po niečom ďaľšom.

23.04.2017 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Tradične výborný Clarke. Fundovaný, zaujímavý, čítavý... Občas mi síce tiež haprovala predstavivosť a chvíľu mi trvalo, kým mi došlo, jak to tam vyzerá. Taktiež nasledovalo samoštúdium Coriolisovej sily - to sa človek vždycky dovzdelá pri tých jeho knižkách... :D

08.04.2017 4 z 5

Jóga: od staré Indie k dnešku Jóga: od staré Indie k dnešku Rudolf Skarnitzl

Pre mňa bola a je táto kniha vstupným impulzom a "bránou" k trochu hlbšiemu (širšiemu) pochopeniu a prijatiu jógy a zásadne formovala môj vzťah k nej. Nedám na ňu dopustiť, aj napriek tomu, že je to staršia knižka, je fakt nadčasová a stále z nej čerpám. Krásne popisuje štyri cesty jógy, vzťah jógy k iným oblastiam (medicína, psychológia...) a vôbec modernými slovami je to "učebnica aplikovanej jógy". Som vďačná, že som ju získala prostredníctvom DK.cz a opatrujem ju v mojej knižnici ako poklad :)

07.04.2017

Duše moderního člověka Duše moderního člověka Carl Gustav Jung

Výborná zbierka spisov. Každá kapitola ma oslovila svojim spôsobom. Netvrdím, že všetkému rozumiem a že so všetkým súhlasím, no mnohé Jungove myšlienky a pochody sú mi veľmi blízke. Čítanie jednotlivých kapitol vo mne vyvolávalo všakovaké pestré emócie a zo všetkých zaujímavých citátov by som vybrala asi tento jeden krásny, ktorý ma oslovil:

"Člověk konečně začal vnímat psyche, začal dokonce objevovat nevědomí, což - jak dokazuje historie - byla zvlášť trapná záležitost. Vždyť člověk si myslel, že se vypořádal se všemi přízraky, a tu se ukázalo, že už sice nestraší v komoře mezi harampádím nebo na staré zřícenine, ale patrně v hlavách zdánlivě normálních Evropanů."

(z kapitoly "Po katastrofě")

21.03.2017 5 z 5

Mýtus o věčném návratu Mýtus o věčném návratu Mircea Eliade

Krátke, stručné, zaujímavé, odborné, miestami náročné a miestami fakt úžasné.

20.02.2017 3 z 5

Vybrané spisy C. G. Junga Vybrané spisy C. G. Junga Carl Gustav Jung

Dávam vysoké hodnotenie. Tavistocké prednášky som komentovala na inom mieste, sú prosto skvelé. Druhá časť knižky ale určite nezaostáva v kvalite. Za seba by som vypichla prednášky "O vztahu psychoterapie k duchovní péči" a "Cíle psychoterapie", ktoré na mňa veľmi zapôsobili. Jung bol bezpochyby veľký a neúnavný mysliteľ, obdivujem jeho nepretržité bádateľské úsilie. Jeho myšlienkové pochody, ktoré sú tu viditeľné, sú určite hodné pozornosti práve pre svoju veľkú autenticitu...

06.02.2017 5 z 5

Posvátné a profánní Posvátné a profánní Mircea Eliade

Veľmi zaujímavé a inšpiratívne čítanie; doporučila by som hlavne tým, ktorí si kladú otázky ohľadne vlastného bytia a jeho ďalších rozmerov. Aj napriek miernej repetitívnosti, ktorá tu už bola spomínaná, ide o podnetnú knižku a pre mňa osobne bola veľmi obohacujúca a verím, že sa k nej v budúcnosti ešte vrátim.

04.02.2017 4 z 5

Bohovia starých Slovanov Bohovia starých Slovanov Peter Weleslaw Kuzmišín

Táto kniha ma neskutočne potešila. Aj napriek tomu, že to nie je žiadna odborná či historická publikácia, tak ma jej čítanie neskutočne obohatilo. Asi záleží, čo človek hľadá... Kniha má krásnu rozprávkovú atmosféru, je písaná veľmi jednoducho (no, niekedy až moc) a poskytla mi relatívne ucelený pohľad na naše pôvodné božstvá.

04.01.2017 4 z 5

Abeceda jógy Abeceda jógy Marie Mihulová

Veľmi dobrá knižka. Poskytuje všetky základné informácie pre správnu prax doma. Určite inšpiratívna aj pre pokročilých. Spolu s knihou Učím se jógu od Lysebetha doporučujem k úplnym začiatkom s jógou. Zdá sa mi omnoho lepšia, než mnohé moderné tituly. Je určená hlavne pre záujemcov o tradičnú formu jógy, kedy jóga nie je iba cvičením ale i spôsobom života.

03.01.2017 4 z 5

Analytická psychologie: Její teorie a praxe Analytická psychologie: Její teorie a praxe Carl Gustav Jung

Výborná kniha ako úvod do problematiky jungiánskej psychológie. Hrubý náčrt jeho terapeutických postupov a zároveň priblíženie jeho osobnosti. Jung tam prezentuje mnoho zaujímavých myšlienok o psychike a človeku vôbec... a ja mám chuť hľadať a čítať od neho niečo ďalšie.

21.11.2016 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Kniha o živote každého z nás. Úžasne a veľmi pravdivo napísaná. Nemám, čo by som vytkla. Treba si to prečítať :)

24.10.2016 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Propagácia buddhistických myšlienok v pomerne chutnom a nenáročnom obale, miestami trochu prisladené. Ale inak veľmi milé počítaníčko. Pripomenulo mi niektoré veci, na ktoré som už aj pozabudla...

08.09.2016 3 z 5

Tribunál smrti Tribunál smrti Noah Gordon

Ťažký priemer. Gordonov štýl je stále badateľný, no dej je trochu nudný, postavy konajú pre mňa nelogicky a podivne, miestami som sa musela nútiť čítať. Pripadalo mi to, ako by to bolo písané trochu nasilu... Je to typ knihy, ktorú keď prečítate, tak na ňu ihneď zabudnete. V žiadnom prípade sa nedá porovnávať s Ranhojičom.

25.08.2016

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Nečakala som, že sa mi táto knižka bude tak páčiť. Chytilo ma to od prvej stránky a až na pár pomalších pasáží to slušne odsýpalo. Miestami ponuré, miestami filozofické s hodne dobrou atmosférou a otázkami, ktoré sú aktuálne aj dnes. Myslím si, že kniha určite dáva priestor na opakované čítanie. Skvelý koniec!

11.08.2016 4 z 5

Marťanské písky Marťanské písky Arthur Charles Clarke

Pekný výlet na Mars :)

15.07.2016 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Posledná kniha heptalógie ako jediná dostala odomňa za 4 hviezdy. Toto hodnotenie nemením ani po druhom prečítaní. Kniha je skvelá, autorov štýl je nezameniteľný a dobre čitateľný. Dokonca mám taký pocit, že krátke formy mu idú lepšie než dlhé. Zamrzelo ma, že v poslednej knižke to trochu zabalastil a nadstavil. Menej je niekedy viac. Záver klasicky bolestný, človeku sa ťažko lúči s postavami, ktoré prirastú k srdcu. A že ich nebolo málo... Avšak zážitok úžasný, celá sága je jedna skvelá jazda a určite si to dám, za nejaký čas, s radosťou znovu :)

29.06.2016 4 z 5

Kontakt Kontakt Carl Sagan

Pekný námet, kopec zaujímavých otázok a myšlienok, Sagan to vzal hodne zoširoka. A to je práve trochu problém - príbeh mierne utopený v balaste. Niektoré veci tam pokojne nemuseli byť, knihe by to neublížilo, ba i prospelo. Asi chápem, prečo to tak rozpísal, no miestami sa to čítalo fakt ťažko. Ale som rada, že som si to prečítala. Som veľký fanúšik filmového spracovania, ktoré sa však od knižky pomerne líši. Asi navždy si budem predstavovať Ellie s tvárou Jodie Foster :))

05.05.2016 3 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Po 10 rokoch som oprášila knihy v poličke a znovu sa pustila do zaklínačskej ságy. Geraltov svet a jeho charizma ma okamžite pohltili. Stále rovnako skvelé, baví ma to hádam ešte aj viac :)

18.04.2016 5 z 5