Bohovia starých Slovanov

Bohovia starých Slovanov https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271735/bmid_bohovia-starych-slovanov-OCT-271735.jpg 4 53 19

Jedinečné dielo! Slovami autora: „Svarog, Perún, Veles – kto by nepoznal tieto staré slovanské božstvá? To som si myslel pôvodne i ja predtým, než som začal pracovať na tejto knihe. Prišiel som však na to, že väčšina z nás vie o božstvách našich predkov veľmi málo. Poznáme rôzne staroveké mýty: grécke, rímske... poznáme množstvo božstiev indických či tibetských, ba aj o Ódinovi alebo Thórovi toho vieme viac, ako o našich pôvodných slovanských božstvách. A tak som sa podujal na napísanie tejto knihy, ktorá nemá byť vedeckou publikáciou, ale skôr takou slovanskou Odyseou. Nájdete tu staré, takmer zabudnuté legendy, ako aj opisy bohov a démonov slovanského panteónu. Dozviete sa, ako asi naši predkovia svojich bohov vzývali, ako sa k nim modlili aj čo im obetovali. Pri písaní som čerpal informácie z rôznych zdrojov. Nielen zo slovenských či českých, ale aj z poľských, a v neposlednom rade ruských a ukrajinských.“... celý text

emilieselden
30.11.2023 3 z 5

Zajímavá kniha, kde se člověk dozví, odkud vlastně pochází naše zvyky, tradice, pohádky...

FilipTesař
28.12.2022 odpad!

Zcela souhlasím s hodnocením Set123. Tahle moderní ezosnůška slovanskou mytologii definitivně zabíjí. Mnohem lepší by bylo, kdyby někdo přeložil sérii Radoslava Katičiće o slovanské mytologii, nebo alespoň první knihu Božský boj. To je skutečná rekonstrukce rámce předkřesťanské slovanské mytologie, přitom stojí za pozornost, že autor hodně čerpá i z moravského folklóru.

Set123
21.08.2022 1 z 5

Tohle je prostě… špatný. Já se vám omluvuju, asi jsem zlý člověk, ale tato kniha je zkrátka ze všech, všech ohledů špatná. Možná je to moje chyba, tím proč tomu tak je ostatně začnu, ale… ale ne, ta kniha je zkrátka špatná.

Takhle, abych to uvedl, jako malý jsem poměrně rád pročítal sumarizace mytologií (skandinávské, řecké, egyptské), což jistě bylo fajn, ale jednoho dne jsem si přečetl Eddu. Pak druhou Eddu a tak dál a tak dál. A zjistil jsem, že tyto „souhrny“, či převyprávění zkrátka nefungují. Jistě, proč to nedat dítěti (zrovna u této knihy bych věděl, myslím třeba Petišku, či Gaimana), ale pokud se o daných mytologiích chcete dozvědět historická fakta v kontextu celkového uvažování, musíte jít k původním příběhům. Z Petišky nepochopíte jak zásadně odlišně fungovala morálka Řeků, na to potřebujete přečíst Iliadu. To jde u slovanské mytologie špatně, protože celistvé mytologické prameny prakticky neexistují. Ale…

Ale sakra, tohle je kompletně a úplně vymyšlené a nemá to tak vůbec žádnou hodnotu! Přečtěte si Červenákova Bivoje a budete mít stejně hodnotné informace! Kurňa, tohle není o nic (krom jmen, jakž takž) hodnotnější nežli zcela náhodně nová vymyšlená mytologie, akorát že ta bude patrně lépe napsána. Si přečtěte Silmarilion. Slovanská mytologie je obtížná. Jednak proto, že nám ji tu milosrdní křesťané vypálili do mrtě („Před všeobecným zákoníkem třeba se zmínit o víře boží. Proto svatý Konstantin napřed v prvním zákoně napsal a řekl takto: Každý statek, v němž se konají oběti nebo přísahy pohanské, ať jest odevzdán božímu chrámu se vším jměním, které mají ti pánové v tomto statku. Ti, kdo konají oběti a přísahy, ať jsou prodáni s veškerým svým jměním, cena pak za ně stržená ať se dá chudým.“ – první ustanovení toho skvělého Zákona sudneho ljudem.), druhak proto, že se rozpínala na obrovském území, nekontrolovatelně a bez velikánů jako byl implicitní Homér. Zkrátka neexistuje konsolidovaná verze jakéhokoliv slovanského mýtu, a to ani na území jednotlivých národnostních oblastí (Češi, Poláci, Rusové, hlavně Ukrajinci), natož na nějaké obecné úrovni. Jinak řečeno – každé slovo si autor této publikace vymyslel a tím z ní udělal bezcenný žvást. Což, abych byl fér, přiznává.

Nadto je to špatně napsaný žvást, který své smyšlenky opakuje, vystihuje je zcela pateticky a to bez hlubšího citu nejen pro literaturu, ale i pro polyteistické náboženství. Najděte mi takovou mytologii, která stavěla na dichotomii dobra a zla. Neexistuje prostě proto, že smrt, podzemí a tma neměly a priori negativní konotace způsobené vlivem monoteistického náboženství. Či jinak, Hádes, Loki, Osiris, či Sutech jsou tu sympaťáci, tu hajzlové. Neexistují skupiny „dobro“ a „zlo“ jak je autor prezentoval v Bělbogovi a Černobogovi, do té míry hypotetických a pokud existujících, tak právě až pod vlivem křesťanství kreovaných bozích.

Zbytečné by bylo zdůrazňovat, jak arogantní je autorovo připodobnění svého výronu k Odysee, kterého se v úvodu dopouští, či jak stupidní je, že knihu nedal ke korektuře alespoň nějakému studentovi bohemistiky, než ji publikoval s cenovkou v nakladatelství 428 Kč, což je naprosto strašlivé. Co by možná za zdůraznění stálo je, že zatímco křesťané například staroanglickou poesii zasvinčili svou ideologií, mistr Kuzmišín ji zasvinil ezobláboly o životní síle a podobně. Achjo, já byl zase dneska zlý.

Mimochodem, ano, příště si pořádně přečtu o čem kupovaná kniha je než ji v záchvatu šílenství koupím, on zas autor docela přiznává jak podivný výtvor to je, což mu přičítám ke cti.

A aby bylo jasno proč jsem se tak rozčertil nad tím, co tu evidentně nikomu nevadí – tohle je ideální metoda nikoliv toho jak „naše“ stará božstva vyzdvihnout ze zapomnění, ale jak i to minimum co o nich víme zlikvidovat, uvrhnout v totální likvidaci efektivnější, než co se podařilo křesťanům, jimž se stále „vracela do obřadu zadními vrátky“. To si raději přečtěte toho Bivoje a Křest svatého Vladimíra. Ježiš já jsem fakt nějak moc naštvaný a nějak moc dlouhý… Ale na mou obhajobu, já se fakt vytočil do běla kdykoliv jsem tu knihu znova otevřel...

Ďobi-1968
06.11.2021 5 z 5

Některé pověsti jsem znal od prarodičů a knih Boženy Němcové atd. Začátek těžký,ale rychlá četba.

Heidrekr
26.04.2020 5 z 5

Konečně kniha se slovanskými bohy. Už dlouho mě doslova štve, že všichni znají řeckou, severskou mytologii a přitom neznají mytologii našich předků, spoustu svátků, které se dodnes slaví na vesnicích a mnoho lidí o nich nic neví. Co se týče obsahu tak zde není co vytknout, ale nechápu jak mohl nakladatel pustit do oběhu knihu, kde je na každé stránce pomalu gramatická chyba a ještě za takovou cenu. To bych se upřímně hodně styděl.

Vencio
23.02.2020 5 z 5

Pěkné dílo - nenáročným stylem jazyka, krásnými ilustracemi a hlavně neokoukaným tématem. Sám autor v úvodu píše, že slované znají více řeckou či germánskou mytologii, než svoji vlastní. Jazyk je opravdu jednoduchý, jedná se o poměrně oddechovou, čtivou knihu. Modlitba/ invokace a ilustrace před každým příběhem určitě potěší oko a zároveň krátce nastíní hlavní zaměření daného boha. Nicméně, ty překlepy jsou vážně děsné, někdy dokonce ztěžují porozumění textu.

Nejedná se vyloženě o faktografické dílo, to také autor sám přiznává a nabádá čtenáře, aby knihu tak bral. Ale knih na tuto tematiku je v češtině velmi málo, oceňuji, že autor na konci uvedl seznam zdrojů, byť mohl použít standardizovaný formát nebo doplnit alespoň ISBN pro snazší dohledání. Co je ale velká škoda, že autor se občas sám ztrácel v rodokmenu bohů. Jistě, téměř každý kmen měl svůj panteon nebo lépe řečeno kostra panteonu byla obvykle stejná, ale jména bohů mohla být odlišná; ať tak či tak - knize, čtenáři i samotnému autorovi by prospěl systematizovaný rodokmen hned v úvodu.

Velmi ale oceňuji i zapojení bohů, které nemají rekonstrukcionisté rádi - kupříkladu Bělboga a Chors. Dále se mi líbila i poslední část zabývající se duchy a démony, i když je škoda, že nebyla obsáhlejší. Váhám mezi 4 a 5 hvězdičkami, nižší hodnocení za překlepy a nejednoznačný rodokmen, ale vzhledem k velmi malému počtu prací na téma slovanské mytologie dávám 5/5.

annes
11.11.2019 4 z 5

Jediná výtka knize a to překlepy a vynechávání písmenek :-D úplně to kazilo dojem...
Ale jinak knihu vřele doporučuji, je dobré připomenout si, kde mají kořeny pohádky a tradice, které známe/rodiče nás učí od malička :-) myslím, že díky přečtení asi otevřu i další knihy s podobnou tématikou ;-)

Veramark
02.07.2019 3 z 5

Kniha se četla docela dobře, ale jak už psali ostatní, je v ní zbytečně moc překlepů a chyb, což značně kazí celkový dojem. Je škoda, že spousta z nás zná řeckou, římskou či germánskou mytologii, ale na slovanskou se zapomíná a to i přestože mi touto knihou dokázala, že je neskutečně zajímavá a rozhodně není méně propracovaná než ostatní mytologie. Cíleně jsem pátrala po něčem, co by mi slovanskou náboženskou kulturu přibližovalo a musím říct, že toto dílo je svým způsobem výjimečné a jsem autorovi vděčná, že se do toho pustil, ačkoli to rozhodně nemohlo být lehké a myslím, že se svého úkolu zhostil velice nenásilně. V druhé části knihy mi přišlo, že autor příběhy bere až moc stručně a bylo by příjemnější je více rozepisovat. Někdy mě mrzelo, že nebyly ujasněny určité souvislosti, ale možná se to do knížky takovéhoto žánru a rozsahu zkrátka nevešlo. Celkově bych ale doporučila doplnit si alespoň tímto dílkem mezeru ohledně slovanského pohanství.

milan.krimsky
06.05.2019 5 z 5

Něco jako slovník o slovanských bozích, docela zajímavý námět k historii prvního osídlení Slovany

katarina4591
28.03.2019 3 z 5

Velice oceňuji snahu vytvořit celistvý obraz o slovanských bozích, o kterých, jak sám autor píše, toho víme příliš málo. Nicméně mnohé překlepy, opakující se části a v některých chvílých ne nejlépe vybraný sloh mi prožitek ze čtení kazil. Tak či onak, úvod do mytologie starých Slovanů to byl pěkný.

" Ať žije Mokoš!"

Miro.slav
27.11.2018 5 z 5

Kniha je to určite hodnotná, aj keď ide o autorovu fikciu a často aj o kompilát iných povestí, rozprávok či bájí. Kvalita kapitol kolíše, keďže asi od príbehu o Provem a Per(e)plut sa rozsah príbehov dosť skracuje a často už to ani nie je primárne o danom božstve. Každopádne odporúčam, keďže materiálov o slovanskej mytológii nie je zase až tak veľa. Ilustrácie sú prekrásne a celkovo aj systematika vytvorenia slovanského panteónu až tak neškrípe. Kto sa však danej problematike hlbšie venuje, vie že Slovania nikdy takýto ucelený panteón nemali (resp. sa aspoň nezachoval). No to nič nemení na tom, že ide o naozaj vydarený počin. Samozrejme, že v knihe sú štylistické a gramatické chyby, alebo sa najprv dozvedáme, že Lada mala tri dcéry, Mokoš, Živu a Morenu. No pri kapitole o Morene, a aj pri kapitole o Žive, sa však uvádza, že sú to dcéry Mokoše. Tu je vidno, že autor túto nezrovnalosť prehliadol, ale to však nič nemení na tom, vychutnať si túto fantastickú knihu, ktorá sa číta veľmi ľahko.

Mám len jedinú výhradu, a to je výhrada faktografická. Autor síce stotožňuje Svaroga, Perúna a Velesa pod jedno božstvo Triglav-Belobog, no z histórie vieme, že Triglava symbolizoval čierny kôň, nie biely (hoci, ak by malo ísť o Beloboga, patrilo by sa aby aj jeho kôň bol biely, ako bolo zvykom u väčšiny slnkobohov). Preto toto spájanie Triglava s inak nedochovaným Belobogom (z Helmoldovej kroniky sa dozvedáme iba o Černobogovi) je dosť nešťastné.

Vlk.kh
10.11.2018 2 z 5

Kniha je psaná z části formou "vyprávění pohádek", ale to pro mě nebylo na škodu. Jednak jsem to na rozdíl od těch odbornějších publikací očekával a za druhé - vždyť spousta někdejších bohů, bůžků a démonů se během staletí přesunula právě sem. Když bych se podíval na knížky Erbena, nebo Němcové, tak ty pohádky právě z podobných mýtů vycházejí a mnohdy jsou jejich kořeny ještě starší, než je slovanská mytologie. Za co bohům žel strhávám hodnocení dolů je velké množství chyb v textu. Asi se budu opakovat z jiných svých komentářů, ale do prkýnka, když už se to prodává a já za to zaplatím, očekávám určitou úroveň! Takhle mám vždy sto chutí řádně nakopat zodpovědnou osobu do sedacího aparátu.

zuzca.h
23.03.2018 3 z 5

Zajímavé téma, díky né příliš podrobnému zpracování i lehce čtivé doplněné hezkými ilustracemi. Jediné co mi trošku vadilo bylo opakování některých pasáží napříč jednotlivými kapitolami. Vzhledem k množství slovanských bohů a jejich multi pojmenování by možná na začátku knihy neuškodilo něco jako rodokmen, čtenář by se pak lépe orientoval v rodiných vztazích a mohlo by se předejít opakování pasáží kdo kde s kým a proč.
A i já , které uteče v knize leckterý překlep a hrubka tak jsem tady celkem trpěla, což už vypovídá o kvantitě překlepů.

Elea
25.11.2017 3 z 5

Dobře čtivá kniha s jednoduchých dějem (možná až příliš), trochu mi dělalo problém vyznat se ve velkém množství postav. Nedostatkem je absence korektury textu, takže kniha obsahuje neskutečné množství překlepů, chybějících nebo zdvojených písmen, příp. slov i chybné údaje (např. Morana je dcerou Lady - str. 96 i dcerou Mokoš - str. 98).

martunka
28.05.2017 5 z 5

Dlouho jsem hledala knihu na toto téma. Četla se mi dobře a velmi se mi líbí styl vyprávění a kresby v knize.

acul.p
19.02.2017 3 z 5

Téma super, taková kniha určitě na trhu chyběla, jak tady píše další uživatelka. Bohužel těch bohů bylo u Slovanů tolik a jejich vztahy tak složité, že jsem se v nich moc nezorientovala :D :D kniha byla psána celkem čtivě, i když se mi jednotlivé kapitoly zdály být dost jednotvárné. Co ale byla hrůza, tak korektura textu... nejspíš tedy ani žádná neproběhla. Gramatické chyby nebyly, ale ty překlepy - ve slovech chybějící nebo naopak přebývající písmenka, někde i dvě stejné slova za sebou.... a to třeba hned čtyři chyby na jedné straně...na čtení strašně rušivé.

Lucina88
18.01.2017 4 z 5

Moc hezká kniha, na trhu určitě chyběla :)

Antares
04.01.2017 4 z 5

Táto kniha ma neskutočne potešila. Aj napriek tomu, že to nie je žiadna odborná či historická publikácia, tak ma jej čítanie neskutočne obohatilo. Asi záleží, čo človek hľadá... Kniha má krásnu rozprávkovú atmosféru, je písaná veľmi jednoducho (no, niekedy až moc) a poskytla mi relatívne ucelený pohľad na naše pôvodné božstvá.

jesuswlasac
13.11.2015 5 z 5

Pôvodne jednotlivé kapitoly uverejnoval autor na svojom blogu a tak som sa pred pár rokmi k tejto knihe dostal. Dnes konečne výchádza ako skutočná kniha s krásnymi ilustráciami.
Obsahovo ako je písané aj na knihe : "Prvá kniha, ktorá predstavuje naše staré božstvá a príbehy s nimi spojené". Doporučujem každému kto sa zaujíma o slovanskú mytológiu ! Takáto kniha naozaj na slovenskom trhu chýbala. Ešte raz veľká VĎAKA autorovi.