Anoell Anoell komentáře u knih

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Tak jsme se od povídek dostali k románu. Na začátku to bylo takové nezvyklé... ale brzo jsem to přestala vnímat a hltala stránku za stránkou. Kresby mi přišly hezčí v povídkách a osobně moc nemusím Ciri, jinak opět nemám knize co vytknout, plný počet hvězdiček je rozhodně zasloužený.

24.02.2018 5 z 5

Stejně jako u My děti ze stanice ZOO mám i u téhle knihy problém ji nějak řádně zhodnotit, nebo to jsou možná spíš jen zábrany... Protože mi přijde, že nehodnotím jen nějakou knihu, ale něčí život, což by se rozhodně dělat nemělo. Takže těmi pěti hvězdičkami neříkám, jak strašně se mi ten příběh líbil, jak jsem postavy v něm měla či neměla ráda... Abych právě nehodnotila její život, hodnotím čtivost. Knihu jsem měla přečtenou, dalo by se říct, za dva dny, nikde jsem se nezasekla, nenutila jsem se do čtení... Mohla jsem knihu jednoduše popadnout a kdykoliv se do ní bez problémů ponořit. Opět oceňuji přidané fotografie, činí to díle ještě víc osobnějším a zároveň otevřenějším. Co bych tak řekla k „příběhu"? Jistě, Christiane udělala ve svém životě spoustu špatných rozhodnutích, ale rozhodně nemám v plánu ji soudit. Jak byste se v její situaci zachovali vy? Opravdu si myslíte, že byste vše zvládli perfektně? Určitě se najdou lidé, kteří by si jistě v její situaci poradili mnohem lépe, ale zase by nasekali chyby někde jinde... Nikdo není dokonalý. I Christiane Felscherinow je jenom člověk, proto by ji nikdo, kdo si něčím takovým také neprošel, neměl soudit. Vám by se to také nelíbilo. Doufám (i když nejpravděpodobněji marně), že zbytek svého života prožije co nejvíc v klidu a míru bez ohledu na to, jestli si to po tom všem zaslouží, či nezaslouží.

29.01.2017 5 z 5

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

Nevím, jestli ta kniha je špatná sama o sobě, anebo jestli jsem prostě už jen nevyrostla z YA žánru. Každopádně se mi nelíbila. Žádná sympatická postava, některé věci občas byly trochu moc, sama Lucy Gray byla určitě moc (kdy autorům dojde, že Mary Sue prostě není dobrá volba?), romantická linka... vadila mi a ani na chvíli jsem tomu nevěřila, v závěru Snow konečně zase připomínal Snowa. Nicméně bylo fajn dozvědět se, jak Hry víceméně začínaly, a musím uznat, že i přes to všechno je kniha opravdu čtivá.

04.07.2021 2 z 5

Útok ze tmy Útok ze tmy Joe Dever

Můj první gamebook. Kdyby šlo o "obyčejnou" knížku, příběh by byl nic moc (a spíš nic než moc), ale touhle formou mě to bavilo. A ač zatím nemám zkušenosti s žádným jiným, musím říct, že mi Lone Wolf připadá jako ideální volba pro první gamebook. Pravidla jsou jednoduchá, takže je člověk nemusí dlouho študovat, a v průběhu je dostatek možností výběru. Jistě, často jsou tyto možnosti dosti předvídatelné... Ale jak říkám, na první gamebook mi to přijde v pohodě. Takže kdo má rád fantasy a chce zkusit něco trochu jiného, můžu jedině doporučit. Dohráno na druhý pokus.

23.05.2021 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha určená pro děti, zatímco já jsem se k ní dostala až nyní v 18-ti letech. Proto se mi to možná soudí hůř, ale zkrátka si nedovedu představit, že by tato knížka mohla děti oslovit. Když si odmyslím ty moudré věci v ní řečené (které právě dokáží ocenit spíše dospělí), pohádka jako taková není nic moc a konec je trochu zvláštní, poněkud netypický. Ale já už nejsem malá holka, a tak v těch pár stránkách vidím to něco víc, co knize dodává její kouzlo, a jsem ráda, že jsem se konečně rozhodla seznámit s touto klasikou a nechala se oním kouzlem unést.

13.07.2018 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Po přečtení si říkáte, že je to prostě skvělé a lepší to být nemůže? Já ano a zatím jsem byla vždy vyvedena z omylu. Může to být ještě lepší... a konkrétně tento díl je opravdu parádní. Vypadá to, že už se zaklínač blíží ke svému cíli, ale zápletek přibývá, a tak je jasné, že zbývá ještě pořádný kus cesty ke konci. Příběh stále hýří vtipem i tragickými situaci a celé je to v rovnováze, takže pohlcení do děje je jisté... Ačkoliv se tento díl zabýval více samotnými postavami než politikou apod., sága nabírá grády.

12.05.2018 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Uvítala bych kratší kapitoly, ale jinak jsem nadmíru spokojená. Tento díl mi přijde ještě lepší než ten předešlý, je to víc napínavé a zdá se, že tady už nejde pouze o Geralta a Ciri, ale o celý svět... Takže co bude dál?

31.03.2018 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Ačkoliv to není úplně to, co normálně čtu, jsem s knihou spokojená. Krátká, na dobu, co které je děj zasazen, překvapivě a příjemně nenásilná, možná i trochu naivní, ačkoliv si hlavní hrdinové okolnosti uvědomují... Jednoduchá a krátká knížečka, vhodná pro maturitní četbu.

04.03.2018 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Tuhle knížku jsem se rozhodla si přečíst kvůli maturitě... Nejsem zvyklá číst tak krátké knížky, proto byl pro mne nezvyk, že se všechno dělo tak náhle a tak rychle... Ale člověk si po pár stránkách zvykne a nechá se unášet Dykovými slovy... Mám pocit, že má tato kniha nějakou skrytou zprávu, něco se čtenáři snaží říct... Bohužel mi tato slova mezi řádky unikají, přesto se mi však kniha líbí, dobře se čte, takovýhle příběh jsem nepředvídala - zkrátka a dobře, tato knižní „jednohubka" je pro mne příjemným překvapením, ačkoliv z ní mám pocit, že mi stále něco uniká...

12.01.2018 4 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Skvělá kniha. Jako první bych asi zmínila, že nejprve jsem viděla film a až pak jsem zjistila, že je to na základě skutečnosti a existuje i kniha (nutno ovšem podotknout, že je to pouze fikce založená na realitě :) ) a tu jsem se rozhodla si přečíst. Zprvu mě překvapil a nevyhovoval mi styl psaní, ale nakonec jsem si na to zvykla... Příběh je silný, hodně o pocitech a pokud 100% neuznáváte translidi, radši ani knihu neotevírejte. Lili Elbeová je pozoruhodná postava, naivní, někdy až hloupoučká, ale člověk jí stejně musí fandit... Stejně obdivuhodná je i její manželka Greta, která svého muže milovala natolik, že to snad ani není možné... Častokrát mi ale přišlo její jednání sobecké, přeci jen často kvůli své tvorbě Einara přesvědčovala, aby se převlékal za dívku.... ale víc prozrazovat nebudu. Přečtěte si to sami. :) Pokud se vyloženě nepídíte po faktech a zajímá vás spíš psychická stránka věci a myšlenky a pocity postav, nemůžu Dánskou dívku jinak než doporučit. A pakliže se necítíte na celou knihu, ani film není k zahození... vzhledem k tomu, že jsem se nejdřív střetla s filmem a pak až s knihou, tak nemám potřebu film nějak shazovat. Jistě, jsou tam rozdíly (někdy docela veliké), ale stejně je to zajímavý zážitek.

29.10.2017 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Ani nevím, jak tuhle knihu popsat... Měla bych začít na začátku. Tak fajn. Co se vzhledu týče, víc se mi líbí filmový obal, přesto mi však sedí ten původní (který je možné vidět výše), protože je stejně nenápadný jako Charlie. I tak však musím pronést věc dávno známou - nesuďte knihu podle obalu. Nejdříve jsem viděla film, mimochodem úžasný film, který samozřejmě nebyl nachlup stejný, ale velmi zdařilý a už ten mě chytil za srdce. A protože se mi velmi líbil, rozhodla jsem si přečíst i knížku. Většinou to bývá tak, že knížka je o mnoho lepší než film, ale já si v tomto případě cením obojího stejně, poněvadž obě díla ten příběh vypráví svým vlastním, kouzelným způsobem. Na začátku mi přišlo, že je Charlie opravdu idiot, a na konci nechápu, jak jsem si to o něm kdy mohla myslet. On je vlastně ve skutečnosti chytrý, jen to dává najevo svým výjimečným způsobem. Na to, že je to Chboského první román... No, prostě smekám. Věty byly velmi strohé a jednoduché a ne vše bylo popsané do detailu- na rozdíl od toho, kdyby se děj prostě děl a nebyl ve formě dopisů. Ovšem, vůbec mi to nevadilo a určitě to musí být výhoda pro ty, kteří Charlieho psaní přelouskali v angličtině. Protože, řekněme si to na rovinu, kdo všechno popisuje do detailu, když se baví s kamarádem, když někomu píše, když prostě něco vypráví, sdílí své zážitky...? Nikdo. A co bych o knize řekla jako o celku? No, tuhle knihu asi ani nejde nemilovat a já ani nedokážu popsat svůj celkový dojem, ne snad proto, že neumím vysvětlovat, nýbrž proto, že taková slova neexistují.

Zatím na shledanou, Charlie, už teď se těším na naše příští setkání. ;)

UPDATE:
Rozhodně doporučuji přečíst v angličtině. Konečně jsem tak i já učinila a je to skvělé, není to nic těžkého a zážitek z knihy je ještě hlubší.

06.10.2015 5 z 5

Trochu těžko hodnotit antologii, neboť každá povídka byla z úplně jiného soudku. Avšak právě i ta různorodost dělá knihu zajímavou a může se trefit do vkusu více lidem. Nejvíce se mi líbily povídky Transit, Kéž bychom tu byli taky a Gordonův příběh. Nejméně mě zaujal Motýl. Povídky bych úplně za znepokojivé neoznačila (kromě některých), ale určitě se v každých skrývá nějaké to zamyšlení. :) Akorát teda na konci "rozbor" finského podivna mě nebavil, mohlo by to být i zajímavé, ale je to popsáno velmi nudně. (Bonus: Pěkná obálka.)

11.02.2020 4 z 5

Královna Alžběta Královna Alžběta Alison Weir

První díl jsem nečetla, na tuto knihu jsem narazila v levných knihách, a protože mě Tudorovci baví, neváhala jsem s koupí (a upřímně, na knize zvnějšku ani není nic, co by naznačovalo, že se jedná o druhý díl). JENŽE jsem se nesetkala s úspěchem, jaký jsem očekávala. Autorka v doslovu vysvětluje, že přizpůsobila jazyk moderní době, aby se to čtenáři lépe četlo... nu, mně to naopak někdy dělalo problém, nedokázala jsem si představit, že by něco takového v té době někdo řekl, nesedělo mi to a rušilo mě to. Jak tu také už někdo zmínil, řešit na 400 stránkách pořád dokola to samé, to už pak člověka nebaví. Taky tato kniha zabíhá do žánru červené knihovny, což nepatří mezi mé úplně oblíbené čtivo. Navíc mě hlavní postava, královna Alžběta, neuvěřitelně štvala po celou dobu příběhu... Z inteligentní a opěvované královny nám byla předvedena převážně jen malicherná, sebestředná, žárlivá a jako puberťačka se chovající ženská. Upřímně lituju Roberta a její rádce. Abych ale knihu jen nehanila, hvězdičky dávám za to, že se autorka více méně držela historie a že jsem se chvílemi i zabrala do děje (na zahnání dlouhé chvíle v práci to stačilo). Jen jsem na vážkách, jestli si ještě zpětně přečíst první díl Princeznu Alžbětu...

10.08.2019 2 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Tohle je přesně taková ta kniha, která vás nutí číst dál a dál, ale přitom ji vlastně nechcete přečíst, protože nechcete, aby byl konec. Ač považuji tuto ságu za absolutně skvělou, Ciri nikdy moc nepatřila mezi mé oblíbené postavy, takže po pěti knížkách, kde se to točilo kolem ní, byl tohle příjemný návrat ke starým dobrým Geraltovým dobrodružstvím - a že jich bylo dost, myslím, že by nebylo na škodu, kdyby byly rozdělené jednotlivě stejně jako tomu bylo u prvních dvou knih... Ale nijak mi nevadilo, že tomu tak nebylo, i tak to bylo skvělé čtení. A oceňuji také vysvětlivky vzadu.

23.06.2019 5 z 5

Nápady Nápady Leonardo Da Vinci

Útlé dílo, které nabízí jak zamyšlení, tak i pobavení. Nicméně, ač šlo o opravdu kraťoučké věci, občas mi dělalo problém udržet pozornost. Nejlepší část knihy byly asi aforismy a hádanky.

17.06.2019 3 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Nejspíš by to bylo i na jednu hvězdičku... Ve své době určitě skvělé dílo, dnes už méně skvělé... nebo alespoň pro mě. Byla jiná doba a je to drama - a jak známo, v divadle se přehání. Přesto se mi nechce věřit, že by v jakékoliv době bylo normální, aby lidé byli takto hloupí a drasticky impulzivní. Určitě si to spousta lidí rozhodne dát k maturitě, protože tenhle příběh přece zná každý a není co zkazit... Ale vřele NEdoporučuji. Onomu známému předchází spousta řečí, které čtenáře vlastně ani nemusejí zajímat. Tomuto opěvovanému klasikovi na chuť asi prostě nepřijdu...

20.01.2019 2 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Taková filozofická kniha, jejíž moudra ovšem nejsou jen nudně vypsaná za sebou, ale jsou zpracována do poutavého příběhu. Čekala jsem, že to bude trochu jiné, ale rozhodně jsem nebyla zklamaná, ačkoliv mi od jistého okamžiku došlo, jak to s Veronikou dopadne. Jestli vás tahle kniha nedonutí zamyslet se, tak opravdu nevím... Rozhodně doporučuji.

29.12.2018 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Začátek a konec jsou dobře napsané, hezky čtivé, jen prostředek pokulhává. Děj je tam vyprávěn spíš pasivně, mohu-li to tak nazvat, a popisky napříč knihou jsou sice hezké, ale nudné, dělalo mi problém u nich udržet pozornost. Zajímavé téma a spíš než o příběh jde o psychologii postav, především té hlavní. Pro mě kniha na 3 hvězdičky, ale znovu bych ji asi nečetla.

30.10.2018 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Od Čapka jsem už četla Povídky z jedné kapsy, které pro mne byly hotovým utrpením, navíc nerada čtu dramata, takže jsem se celkem R.U.R. obávala... Ale naprosto zbytečně. Dílo je na svou dobu nadčasové, přímočaré, neztrácíte se v postavách... A jako bonus je to jen taková jednohubka, kterou máte za chvíli přečtenou. Doporučuji aspoň jako povinnou četbu.

23.08.2018 4 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Moc takovýmto knihám nevěřím, ale doufala jsem, že Čtyři dohody budou mít něco do sebe. A mají, jen... ne se vším jsem se ztotožnila, našlo se pár věcí, které pokládám za blbosti, nebo alespoň za nedoladěné... Všechno tohle by bylo moc hezké, hlavně věci, se kterými souhlasím, ale je to celé naprosto k ničemu, pokud se tím neřídí všichni. Nedokážu si představit, že by jedinec řídící se těmito čtyřmi dohodami mohl být šťastný, zatímco všichni okolo by zůstali stejní. Jednou by mu prostě „ruply nervy". Taky autor klidně mohl vynechat ty modlitby na konci, ty se mi opravdu příčily. Ale kniha byla taková jednohubka přečtená za jeden den a její přečtení mi opravdu neublížilo, doufám, že jsem si z ní i něco vzala. Přesto si myslím, že celkově to fungovat nemůže. Ale kdoví, třeba jsem jen až moc otrávená tím jedem. ;)

20.07.2018 2 z 5