Lesní lišky a další znepokojivé příběhy ekniha

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury, která zažívá v poslední době období hojnosti a úspěšně proniká i za hranice země svého vzniku. Bývá často označována termínem suomikumma či Finnish Weird – „finské podivno“, jejž poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo. Mnohoznačnost spojená s takovým pojmenováním není náhodná: pro „finské podivno“ je typické míšení různých žánrů a název se opírá i o národní literární tradici. Množství magických prvků najdeme už v Kalevale a stále živé jsou inspirace finskou či baltsko-severskou lidovou slovesností, zaklínadly i příběhy o přírodních živlech, dravých šelmách, mystikou opředených bažinách a „křížencích“ lidí a zvířat. Druhým inspiračním zdrojem finské fantastiky je pak magický realismus a surreálné vnímání světa. Všechny tyto ingredience dodávají „finskému podivnu“ specifický charakter a obdařují je mocí proměňovat příběhy vycházející ze zdánlivě známé a všední reality v příběhy značně znepokojivé. V antologii jsou zastoupeni následující autoři: Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinonen, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen. Překladatelé: Martina Bendová, Kateřina Janoušková, Anna Jirásková, Laura Kauppinenová, Tomáš Pavelka, Soňa Wojnarová a Eliška Zoubková....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301118/lesni-lisky-a-dalsi-znepokojive-pri-ac3-301118.jpg 3.7372
Literatura světová, Povídky, Fantasy
Vydáno: (ekniha), Pistorius & Olšanská

Kniha Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

miretti

Tuhle knihu jsem zaregistrovala už po jejím vydání na našem trhu. Zaujal mě žánr, název i pěkná obálka.
Ač jsem snílek a fantasii mám bujnou, tohle bylo i na mě vysoce fantazijní. Rozhodně se mi líbil literární styl, povídky plynuly nenuceně a zaujaly mne, ale ne tolik, abych si podobnou knihu musela přečíst znovu.
Pro svou originalitu i přes mé slabší hodnocení knihu přesto doporučuji.

petrarka72

Finské podivno zařazuji do sféry literárního zájmu číslo jedna. Povídky temné, působivé, přirozeně plynoucí, přitom napínavé a s nezvyklým vyústěním. Transit Johanny Sinisalo (ano, to je ta, co napsala Jádro Slunce - tahle delfíní variace je podobně ujetá a přitom nepříjemně reálná), Lesní lišky Maarit Verronen, Kéž bychom tu byli taky Pasi Ilmari Jääskeläinen (autor Literárního spolku Laury Sněžné - v tomto případě napsal příběh z rodu technologického sci fi, jenž se objevuje např. v Jamesově Parazitovi), pro mne jednoznačně nejsilnější Gordonův příběh Tiiny Raevaara nebo vlčí-vlkodlačí Temná zhouba, uzda smrti Anne Leinonen. A podrobný doslov, mapující finskou fantastiku v souvislostech, potěšil.

elyonka9643

Kouzelně jiné. Nádherné příběhy, které rozrezonovaly moji duši.:)

Sajmoonek

Taková pěkná a zvláštní sbírka finských fantastických povídek. Byla to vlastně taková směs všech možných žánrů. Pokud rádi čtete poněkud neobvyklé věci a nebaví vás knižní stereotyp, tak se vám to určitě bude líbit! Nejvíce se mi líbily povídky Lesní lišky, Kéž bychom tu byli taky a Temná zhouba, uzda smrti. No, a obálka je prostě boží!

Kateřin-a

Tohle se mi líbilo moc, fantasy žánr prostě můžu! Nejvíc mě zaujaly povídky Transit, neobvyklým zpracováním a námětem, a Temná zhouba, uzda smrti, vykreslením pochmurné atmosféry z prostředí močálů. Od finských autorů fantastiky si určitě ještě něco přečtu.

Ossisa

Tak tohle byl docela úlet. První a poslední povídka ještě dejme tomu, ale ty ostatní? Nevím, co autoři těchto povídek berou, ale zřejmě to bude slušný materiál. Navíc je to celé takové ponuré, znovu bych to určitě nečetla.

Hendrychova.K
21.12.2018

Vyzdvihla bych asi povídky Transit, Lesní lišky. Povídku Kéž bychom tu byli taky bych prosila rozpracovat do celé knihy :D

Monika_cz
05.12.2018

Zvláštní a úžasné a podivné. Nemám slov. Všechny povídky se mi líbily, ale nejvíc Lesní lišky. Všechny povídky jsou o lidech, o jejich nitru a člověk se i sám nad sebou u tohoto čtení zamyslí. Doporučuji.