Nápady

Výbor z literární pozůstalosti slavné osobnosti italské renesance – aforismy, hádanky, bajky, žerty, příběhy a fantastické povídky .

Z italských originálů vybral, sestavil a doslov napsal Jaroslav Pokorný.

Neprodejná členská prémie Klubu čtenářů.

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26446/napady-26446.jpg 463
Literatura světová, Historie
Vydáno:, Odeon

tetulka

Chvílemi mi kniha vykouzlila úsměv na tváři. Velme důvtipně napsaně. Nicméně poslední část mi připadala vyloženě nezajímavá...

Kapis

Noooo, když jsem to četl v sedmnácti, přišlo mi to moudřejší. Teďkonc mám z toho spíše rozpačitý dojem, protože to bylo nemastné, neslané - a to jsem nesnědl ani jedinou stránku! Některé bajky a aforismy měly něco do sebe, ale ta moudrost mi přišla už lehce naivní, bez vybudované pointy, některé příběhy neukončené, ale přese všechno šlo vidět, že Leonardo da Vinci musel být kapacita s obrovským záběrem. Ty kresby, či studie lidí byly perfektní, hned by se mohl živit jako kreslíř:) Taky se mi líbilo jeho strefování se do církve a pohodlného životu mnichů - to v té době určitě nebylo bez rizika nějakého toho milého a lásky k bližnímu svému plného lámání v kole, či trhání stehenních svalů rozžhavenýma kleštěma, takže klobouk dolů za odvahu.

Jedno moudro mi ale v hlavě utkvělo, plně s ním souzním a abych si ho pamatoval, už ho mám i v oblíbených citátech:
„Dobrá díla jsou plodem dobrého charakteru a protože je chvályhodnější příčina než následek, chval více dobrý charakter bez vzdělání než vzdělance bez charakteru.““

MOu598
25.07.2017

Četla jsem v prosinci 2014. Podle mých poznámek:
První část - aforismy - vtipné, zajímavé, podnětné.
Druhá část nic moc, takové obyčejné, autor si všímá světa kolem sebe.
Citát:
"Chválíš-li něco, čemu nerozumíš, je to chyba, ale horší je, když to haníš."

Hayk
13.10.2016

Je třeba si uvědomit jak ÚŽASNÉ dílo Da Vinci napsal! Naprosto předčil svou dobu.

Skoro to připomíná Zenové koány :-)

Velmi pravdivé a jednoduché! Doporučuji každému "hledači".

KubiiiCZek
23.06.2016

Pár zajímavých aforismů na začátku zastíní nudný bestiář a bajky na konci. Štěstí, že Leonardo byl spíš vynálezce než spisovatel. :)

honajz
10.09.2015

Občas mi to přijde jako zápisníček 15letého školáka, kterého poprvé pustili do přírody a on s otevřenou pusou zapisuje ty zázraky, co vidí. Problém je v tom, že existuje spousta lidí, které do přírody pustili dávno předtím, a dokonce i předtím, než jim bylo 15, a tak spoustu rádoby velkých myšlenek člověk vezme shovívavě, neb jsou mu tak nějak ze života samotného jasné. Osobně mne tedy moc nápadů v knize neoslovilo.

lukazsss
30.03.2014

Je vidět, že Da Vinci si v té době nebral servítky s církví a dalšími, na tehdejší dobu, neotřesitelnými pravdami.

vhojta
29.03.2014

Da Vinci vás na pár stránkách naučí pohlížet na věci z několika úhlů. Dělá to nenásilně, lehce, chytře a mnohdy vtipně. Doporučuji nabrousit tužku, ať se můžete ke knize často vracet. Kapitola Bestiář, zvlášť pak třeba povídka o slonech, je geniální.