Anna27 Anna27 komentáře u knih

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Četla jsem tuhle knihu až po Haně a Tichých rocích. Podle názorů jiných bych čekala, že to bude oproti těmto titulům slabší příběh. No upřímně se mi Slepá mapa líbila nejvíce. Bylo to uvěřitelné a myslím si, že mnoho rodin, které tu dobu zažily, by se s vyprávěním ztotožnily. Autorka vybírá tradiční české jména, což na jejích knížkách miluji asi nejvíc. Děj vás vtáhne a nepustí až do konce a ani ta nejvíc nemilá postava mi nepřišla nesympatická nebo že by mě něčí chování v příběhu iritovalo, i tu nespravedlnost doby vystihla autorka bravurně. Opět mi potvrdila, že je pro mě nejlepší českou autorkou.

06.04.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Autorka má neskutečný dar. Její knihy se čtou prakticky samy. Téma, kterým se zabývá vždy dokáže vystihnout a napsat tak citlivě a poutavě, že se od knihy nedokážete odtrhnout. Je to má oblíbená autorka a tou již zůstane. Vřele doporučuji. Na knihách A. Mornštajnové se krásně potvrzuje, že nemusíte mít obrovské reklamy a soc. sítě zahlcené propagací, aby vaše knihy byli kvalitní a oblíbené, což se třeba u R. Třeštíkové říct nedá, ale každý ať si názor udělá sám. Za mě Tiché roky o kapku lepší než Hana.

18.09.2019 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

První kniha, kterou jsem od autorky četla. Hodně mile mě překvapila. Skvěle s citem popsána jak doba za války, tak doba za komunistů. Navíc ta závislost žen na mužích i přes nevěry/bití/alkohol, kvůli dětem je v dnešní době až neuvěřitelná, to si zase člověk více váží doby ve které žije teď. Prostě tomu příběhu nechybělo nic a doporučuj přečíst.

10.12.2020 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Miluji na této sérii, že Angela nám neustále v každém díle připomíná postavy z minulosti, kteří Kim i nadále ovlivňují život. Navíc dokáže popsat všechny pocity postav tak dokonale, že to ve mě vyvolává pocit, že Kim i její tým jsou skuteční lidé. Jako kdybych ty lidi znala velmi dobře a věděla všechna jejich tajemství. Dokonale zakomponovala minulé události do tohohle dílu. Ještě se mi líbilo, že Alison bokem vedla vlastní případ a my tak dostaly 2 příběhy. Za mě jedna z nejoblíbenějších sérií a už se těším na další knihu.

29.12.2020 5 z 5

Tak citlivý a výborně napsaný příběh. Je dobře že se z textu na blogu stala kniha. Nese v sobě tolik něhy a tomu, kdo se s tímhle setkal osobně musí zaručeně vehnat slzy do očí. Určitě doporučuji přečíst,má i krásné zpracování.

13.09.2019 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Tohle mě chytlo a nepustilo až do konce. Audiokniha perfektní. Byla jsem mile překvapena, když Joana zmínila Linu, to byl takový bonusový pocit z obou knih (V šedých tónech). Skvělé, určitě si ji dám v budoucnu ještě jednou.

03.02.2024 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

(SPOILER) Ta matka byla psychopat. Upřednostňovat jedno dítě před druhým, žádná pochvala, jen výčitky, pořádek přednější než vlastní dítě a vytáčet nesmyslně manžela, který si to pak vylije na Báře. Starší Katuška, už to jméno mě vytáčelo se taky chovala jako svině a ne sestra. Opravdu dysfunkční rodina. Úplně mě mrazí, když si představím, že by tak někdo mohl žít. Ono se říká, že některé matky žárlí na vlastní dcery a soutěží s nimi, to asi v životě nepochopím. Pro vlastní dítě jen to nejlepší. Tady během příběhu jsem celou dobu měla lehký pocit bezmoci. Řešit jednu chybějící stránku v časopise z knihovny jako krádež a nebo bít dítě za špatně zabalenou vložku. To mě fakt doslova sralo. Matka byla na pár facek, ne Bára. Dalo mi zabrat, abych to dočetla.

31.10.2021 4 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

(SPOILER) V prvním bodě chci sklonit Chrisovi poklonu za to, že vůbec dokázal napsat knihu, navíc tak skvělou i přes ránu osudu v podobě sebevraždy jeho přítelkyně. Myslím si, že i z příběhu bylo cítit, že připisuje Robertovi některé svoje pocity. Opět napínavý příběh, kdy máte strach otočit další stránku. Jak honil vrah Angelu po schodech, málem jsem nedýchala. Líbilo se mi, že bylo mé stěžování si, že Robertovi schopnosti nejsou dostatečně oceněné a je zbytečně kritizován, především kapitánkou Blakeovou "vyslyšeno", na druhou stranu byl Carlos v tomhle díle trošku za tupouna, který často ničemu nerozuměl. Hodnotím to skvěle, i konečné vysvětlení vrahových činů. Chris výborně popsal téma darkwebu a představa, že se opravdu můžou dít takové věci, mě děsí. Jediné, co bych vytkla, je způsob, jakým se vrah dostal k Robertovi, přišlo mi to až příliš jednoduché. Rozhodně stojí za přečtení, opět zavřete knihu, až ji úplně dočtete. Už se těším na další díl. Jo a ještě dodám, že musím ocenit, že se Chris pustil do tématu, jak se ta "úžasná" Amerika stará o své vojáky. Ulice Los Angeles plné stanů s veterány o které se už vláda nezajímá, popsal to naprosto reálně.

29.12.2020 5 z 5

Musím říct, že Analfabetka mě bavila více, než Stoletý stařík. Je to vtipné, místy komicky absurdní, určitě doporučuji.

21.09.2020 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Alex je fakt blázen, ale ty pasáže s ní byly o to víc čtivé. Líbí se mi, že autorka nedělá z kriminálky červenou knihovnu a nespojuje Kim s každým možným kolegou, ale odkrývá nám spíš její minulost a rozvíjí její životní příběh. Jsem ráda, že se mi do ruk dostal tehdy první díl, který u mě odstartoval závislost na dílech o Kim. Doporučuji. :)

27.12.2019 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Úžasný příběh, Backman prostě umí psát, opět se mi to potvrdilo. Byl to příběh o morousovi, který přišel o manželku, jeho pokusy se zabít jsou fakt komické a vlastně zjistí, že může před smrtí ještě poznat fajn lidi. Skvělý humor, trefný sarkasmus. Určitě stojí za přečtení.

28.10.2020 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Backman umí skvěle popsat povahy postav. Je to obyčejný příběh jedné obyčejné ženy, neděje se tu nic závratného a přes to cítíte tu hlubokou myšlenku, kterou chtěl autor předat. Není to nudné, je to zajímavé a baví vás to. U Britt-Marie mi na začátku akorát trošku vadilo, že žila neustále s vědomím toho, že ať udělá cokoli, vždy ji bude zajímat, co si o tom myslí ostatní. To musí být strašně omezující život a nejvíc jsem jí přála, aby začala žít tak, jak si sama přeje a neřešila okolí. Byla trošku podobná Ovemu, ale zas jiným způsobem. Určitě doporučuji přečíst.

01.11.2020 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Hezky bez příkras popsáno, jak se dá chlastem posrat život. To téma samo o sobě je k naštvání, je pesimistické a zoufalé, ale autorka to dokázala napsat tak, že vám to nevadí, že ta postava dělá jednu chybu za druhou a celou dobu mu i přes jeho excesy přejete šťastný konec. Jako u téměř každé české knihy mi akorát vadí ten slang, jako je vozejk, bejt, přikrejt, apod. Je vozík (na Hané třeba vozék) být a přikrýt. Každý máme nějaké nářečí, ale je škoda, že autoři se uchylují k tomu pražskému, jen proto, že mají pocit, že to zní nejvíc hovorově a přijde mi to ohrané, ale to je jen můj postřeh, knihu si určitě přečtěte.

09.07.2020 5 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Minier mě opět nezklamal. Ten konec byl úchvatný. Někomu by se mohl zdát přehnaný, ale mě se to zdálo fantasticky promyšlené. Sice to bylo opět jen o Martinovi a bylo tam málo Vincenta a Samiry, ale na to už jsem si zvykla. Akorát mi přijde, že Martin už je skoro nesmrtelný, jak mu spisovatel v každém díle nakládá jak psychické, tak fyzické rány, ale knihy se čtou jedním dechem a už se těším na další pokračování. :)

29.05.2020 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Čtivá detektivka, taky díky stylu písma a krátkých kapitol, které by v případě, že by nebyly roztáhlé, vydaly tak na poloviční knihu. Mělo to zápletku, bylo to napínavé, nepustilo vás to, nicméně by bylo fajn, kdyby autoři detektivek už upustili od toho, že jejich hlavní detektiv, který je dle popisu nejlepší na světě se musí neustále v každé druhé kapitole hlásit u šéfa a nechávat se "sprdávat" přesto, že je to jediný schopný člověk v jeho týmu a zasloužil by si spíš pochvalu a povýšení. Přijde mi to, jako by autor chtěl vyplnit stránky neustálým omýláním, co detektiv má a nemá dělat. Kdyby tam tahle vata okolo nebyla, hned je o 100 stránek méně. Je to prostě ohrané. I Carter to pár dílů s Hunterem měl, ale nakonec od toho upustil a udělal z něj dominantní osobu vůči "šéfce" a hned to bylo lepší čtení. Každopádně jsem si Eriku oblíbila a už teď vím, že přečtu celou sérii. :-)

23.12.2019 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kytice mě nikdy neomrzí, ani jako audiokniha, kniha, filmové či komiksové zpracování. Na tu dobu výborné, poutavé a mnohdy až mrazivé texty.

10.11.2019 5 z 5

Smrtící volání Smrtící volání Angela Marsons

Vůbec jsem dopředu netušila vrahy, absolutní překvapení. Zase přečteno během chvilky, jak napínavé a čtivé to bylo. Bavila mě zápletka, vše okolo, perfektní díl.

11.08.2023 5 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Opět strhující, rychle plynoucí děj. Kdo má tuhle sérii s Kim fakt rád, tak mu čtení jde úplně lehounce. Nechybí druhý vedlejší příběh, soukromé detaily ze života ostatních členů týmu. Už se těším na prosinec na další díl.

11.06.2021 5 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

(SPOILER) Jeden náctiletý pošuk, co se vloupává ke svým sousedům s úmyslem zdokonalovat se jako hacker. Jediné, co dokáže, je dostat se lidem do emailu a číst si je. Další náctiletý pošuk (16 let), co je téměř denně opilý, ale rodiče to absolutně neřeší. Jedna mrtvola, která za života měla psychopata manžela, chtěla od něj dávno odejít, ale místo aby to řešila rozvodem, tak spala s x sousedy. Jeden muž, který si šifruje emaily, aby je nikdo nenašel, ale uživatelské jména a hesla si zapisuje do sešitku, ok. Další vražda (Carmin) jen proto, že si vrah myslel, že by mohla něco vědět o první vraždě. Tyhle slova: "on by to nikdy neudělal" a v další kapitole: "zabil ji určitě on, on ji musel zabít", byly už taky v příběhu ohrané. Já asi nejsem autorčina cílová skupina čtenářů. Napětí, co by se za nehet vešlo. Vraha odhalíte brzy, ještě předtím, než se dozvíte všechny indicie, co by k němu směřovaly. Prostě nenadchne, ani neurazí. Prvoplánové, obkecávání pocitů. Chybí mi i seznámení s vyšetřovateli, žádná postava není dotažena k dokonalosti. Spíš román pro ženy, než thriller. Takový průměr.

01.05.2021 2 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Já prostě příběhy aristokratky miluji, některé díly byly méně vtipné, ale i přesto, mě nikdy nezklamaly a u tohohle jsem se smála i nahlas. Líbí se mi autorův humor a hlášky. Nemůžu se dočkat dalšího dílu, už aby to bylo. ❤️

29.10.2020 5 z 5