Ankavi Ankavi komentáře u knih

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

Dobrá kniha. Do cca poloviny jsem si myslela, že průměrná, poté že skvělá, ale závěr mě rozsekal. Opravdu hodně dobře propletené a za to přidávám hvědzičku navíc. Manipulace, lži, násilí - to vše umně zabalené do zdánlivě jednoduché dějové linie. Když se zdá, že je vše jasné - přijde ještě třešnička na dortu. A hodně mě dostala taky postava sestry zdánlivě zcela v pozadí, která ale překvapivě také sehrála podstatnou úlohu. Někdy je dobré, když zapojujeme při čtení mozkovny :-)

26.08.2018 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Mám ráda knihy s dvojí dějovou linií, tato k nim určitě také patří. Emma a Jane - Jane a Emma, chvíli jsem si jejich příběhy dokonce pletla. Příliš mnoho náhod, příliš mnoho podobností. Obě pátrají a odkrývají krok po kroku děsivé skutečnosti. Děj sice nemá takovou gradaci, jakou jsem očekávala, nicméně závěr a rozuzlení překvapí. Pěkný - nikoli však vynikající - psychothriller.

26.10.2017 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha se mně velice líbila. Příběh, v němž se snoubí literatura faktu s románovou fikcí, ve čtenáři zanechá stopu. Rádi pozapomínáme na nacistická, komunistická a estébácká zvěrstva, rádi se necháváme ukolébat tím, že všemu rozumíme a že lze všechno vysvětlit racionálně, vědecky. Tato kniha vás vyvede z omylu. Tato kniha vám dá prostor pro přemýšlení, rozjímání. Tato kniha evokuje řadu etických a duchovních otázek, aniž vám vnucuje odpovědi. Povedla se.

28.04.2014 5 z 5

Na ostrově Na ostrově Tracey Garvis Graves

Knihu jsem si pro jedno zimní odpoledne zvolila díky výběru v knihovně náhodně - a nelituji. Rozvinul se přede mnou překvapivě silný příběh, žádná laciná "robinsonka". Moc se mně líbil zejména závěr knihy, psychologické aspekty společenského (ne)přijetí situace, do níž se hlavní hrdinové dostali. Stojí za přečtení, řadila bych ji spíše k lehčímu, ovšem kvalitnímu žánru knih, u kterých si odpočinete, ale zároveň vás donutí k zamyšlení a obohatí vás.

01.03.2014 5 z 5

(Ne)obyčejný kluk (Ne)obyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Nádherná kniha pro děti i dospělé - a to se málokdy podaří. Knihu jsem četla společně se svým synem a hodně jsme přitom o hlavním hrdinovi - Augustovi - mluvili. Ale nejen o něm - taky o Vie, která - ač má svého bratra moc ráda a chápe jeho handicap, cítí se občas malinko odstrčená. A o jejich mamince a jejích pocitech a obavách, o bábince, o spolužácích... Zkrátka od první strany má čtenář o čem přemýšlet - jak je asi páťákovi, který jde po více než dvaceti operacích do školy, kde se musí vyrovnávat nejen s tím, že je "nový", ale především s tím, jak jeho spolužáci přijmou to, co mu život dal do vínku? Díky úžasným lidem, které má August kolem sebe, je jeho příběh optimistický, plný naděje a lásky, ale není to žádná přeslazená romance. Velmi poučná knížka, která by v knihovně neměla chybět.

23.02.2014 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Nesbø byl pro mě až dosud zárukou perfektní krimi. Snad je tato kniha kýženou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. V životě jsem neodložila mnoho knih, ale toto je bohužel jedna z nich. Absolutně nezaujala, úvod mě zahltil, množství postav se stupňovalo geometrickou řadou a nakonec jsem si řekla, že můj čas je příliš drahý na to, abych ho ztrácela prokousáváním knihou, která mě prostě nebaví. Snad se pan Shakespeare neobrací v hrobě...

07.05.2018 1 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

Po rozpačitém začátku jsem knize dala šanci a odměnila se mi - prožila jsem pohádkový příběh. Snad proto, že mám ráda koně... Snad proto, že mám 15-letou dceru... Snad proto, že mě Jojo Moyes ještě nikdy nezklamala... A hlavně proto, že mně kniha dokázala vehnat slzy do očí. Našla bych ještě sto dalších důvodů, proč tuto knihu doporučit a přečíst si ji znovu. Chytila mě za srdce.

24.12.2017 5 z 5

Kulka Kulka Mary Louise Kelly

Tak tahle kniha mě dostala. První dvě třetiny se mně líbily moc, jednotlivé kapitoly dokonale uspokojovaly mé čtenářské potřeby, zápletka se postupně rozvíjela, děj gradoval..., ale co se dělo v poslední třetině knihy, to mě přikovalo k židli a přinutilo číst a číst a číst ... až do konce. Výborný závěr, postava hlavní hrdinky je pěkně vykreslena, dostává se do nezáviděníhodné situace - a koná tak, jak konat musí. Nechybí laskavost lidí okolo ní, od kterých byste to ani nečekali, ale ani jejich běžné slabosti, které každý z nás dobře zná, což knihu ještě víc přibližuje realitě. Ráda doporučuji.

24.09.2016 5 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Po delší době opravdu dobrá kniha, která mě vzala za srdce. Jistě, měla bych jí co vytknout - například určitou míru "balastu", který se týká hlavně Campbella, a místy zbytečné natahování děje. Ale vůbec to nakonec nevadilo - hodnotím ji vysoko. Etické otázky, které jsou vysloveny, lze jen těžko spárovat se jednoznačnými řešeními. Protože žádné řešení není správné. Někde uprostřed knihy sama Anna říká: I když vyhrajeme, vlastně nevyhrál nikdo - nebo tak nějak. A o tom celý tento příběh je. Jako matka dvou dětí jsem hodně soucítila se Sarou a naprosto ji chápala, i když se mně zdálo, že je někdy líčena jako spíše ta "zápornější" postava. Nicméně statečnost všech zúčastněných a samotný emočně velmi vypjatý závěr této knihy čtenáře smíří se smutným osudem, který nezbývá než přijmout.

31.08.2015 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Tak tato kniha mě zaskočila. Po Harrym H. jsem něco takového zkrátka nečekala. Nicméně hodnotím pozitivně. Ve stručnosti bych knihu shrnula jako syrový a bezprostřední vhled do duše nájemného vraha. Ani jedno slovo nepřebývá, závěr ... - nesmím prozradit, příběh díky němu dostává důstojný vrchol. I vrah je zkrátka jenom člověk, nic není černobílé...

29.07.2015 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Pomalý rozjezd, uspěchaný závěr. Podivný příběh, který má zvláštní námět - a ten měl být využit. Bohužel nebyl. Řada nepravděpodobných situací - co všechno Theovi prošlo? ... ani génius by za krátkou dobu nemohlo objevit to, co Thea napadalo v průběhu jediného večera... Příliš mnoho náhod a pokud lze hovořit o napětí - pak u mě opravdu jen chvílemi. Velmi průměrná kniha, rozhodně ne thriller. Reklamu kterou měla, si podle mého názoru absolutně nezasloužila.

13.01.2019 3 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Klasika, ve které při každém dalším čtení objevím něco nového. Mimořádný klenot české literatury.

22.11.2017 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Skvělá kniha! Jednak perfektně vymyšlený detektivní příběh, v němž se rádi necháváte zavést na špatnou stopu, abyste pak spolu s Cormoranem postupně poodhalovali roušku tajemství, kterou je vražda zastřena, a nakonec odhalili i samotného vraha. Několik podezření jistě uzraje během čtení celé knihy, párkrát si budete "jisti", že už máte jasno, ale závěr vás překvapí. Kromě toho si ale užijete i příběhy Robin a Cormorana, jejich vztahové peripetie, pocity, myšlenkové pochody, důraz na detaily, které do sebe zapadnou. Lepší než Kukačka!

13.03.2015 5 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Bez nadsázky a na rozdíl od Bavettových bez jakéhokoli zaváhání dávám pět hvězdiček! Tahle kniha mě prostě dostala. Od prvního řádku do posledního. Bravo, těším se na další takové nádherné, vtipné příběhy, které mě chytnou za srdce! Bonusem jsou recepty, z nichž některé určitě zkusím :-)

27.12.2014 5 z 5

Nejdelší jízda Nejdelší jízda Nicholas Sparks

Je mi ctí napsat komentář k této krásné knize. Co tedy zdůraznit, abych nevytvořila spoiler a zároveň vás navnadila ke čtení? Jedná se o dva příběhy, které spolu zdánlivě nesouvisejí, ale v určité chvilce se protnou způsobem, který je až zázračný. Je to kniha plná lásky se vším, co k lásce patří - touhou, radostmi, smutkem, trápením, krizemi, usmiřováním... je to kniha o tom, že osud někdy není zrovna milosrdný, ale všechno má svůj důvod a i úděl, který se jednomu může zdát jako nesnesitelný, může člověku přinést naplnění. Oba příběhy se zpočátku rozvíjejí zdánlivě nenápadně, říkáte si - a co se asi tak v po několika stech stránkách může ještě stát? - ale po chvíli jste lapeni a čtete a čtete, doufáte, přejete si, usmíváte se nebo zaslzíte - a příběhy se rozvíjejí dál a dál a zapadají do sebe jako mozaika. Po přečtení této knihy jsem se utvrdila v tom, že na světě existuje láska, která přesahuje naše chápání a sahá doslova až "za hrob". Ráda ji doporučuji, užijte si ji!

02.09.2014 5 z 5

Divergence Divergence Veronica Roth

Tak tahle dystopie mě dostala, přestože ani zdaleka nepatřím do cílové skupiny young adults. Nicméně čtenář se ocitá ve světě frakcí, uvěří pravidlům, prožívá s hrdiny jejich nesnadnou cestu za vysněným cílem. Špetka, ale opravdu špetka romantiky velmi potěší, nicméně akce a napětí převažují - a kupodivu mi to v tomto případě velmi vyhovovalo. Knihu jsem četla už 2x - jednou na jeden zátah, nyní jsem si vychutnávala i detaily, popis prostředí - úplně tu krajinu vidím. Ještě víc mě zaujaly "simulace" a psychologické prvky těchto situací - prostě bezva. Nevím, jaké dojmy budu mít z filmu, ale kniha si výborné hodnocení určitě zaslouží a už se těším na další díl série.

24.06.2014 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

(SPOILER) Dojemný příběh jedné velké lásky. Kniha se četla "sama" a člověk si u ní jen přeje, aby něco takového směl také prožít. Není co dodat - mě tenhle příběh dostal do kolen. Líbilo se mi i to, jak se lékařské kapacity sjížděly a nechápaly (víc prozrazovat nebudu, kdo již přečetl - ten ví...) - ano, jsou věci mezi nebem a zemí a netřeba jim rozumět, jen je prožít. Ráda doporučuji a hodnotím nejvyšším možným počtem hvězdiček.

05.06.2014 5 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Asi nejlepší kniha mého oblíbeného autora, ráda se k ní vracím a vždy v ní najdu další dimenze tohoto silného příběhu. Studium medicíny jsem sama prožila (v českých poměrech) a je v této knize popsáno velmi reálně, opravdově a přitom lidsky. Happyendy k životu (někdy) patří a v této knize mě vysloveně potěšil.

23.02.2014 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Knihu jsem si půjčila na doporučení jedné úžasné knihomolky a popravdě, když jsem viděla obálku, moc se mně do ní nechtělo - ani nevím proč, intuituvně na mě působila tak nějak depresivně. Nicméně od první strany jsem se začetla a byla zcela zatažena do děje. Knihu jsem přečetla v podstatě během jednoho odpoledne a místy mě až mrazilo. Je o možnosti volby, o jednoduchém nalinkovaném a cenzurovaném životě v přetvářce, je i o osobní statečnosti... A hlavně - hrdina není žádný ideál bez chyb, což je velmi sympatické. Ráda dávám plný počet hvězdiček!

07.01.2014 5 z 5

Vždycky je to manžel Vždycky je to manžel Michele Campbell

Vcelku čtivé, nápad skvělý, provedení trochu vázne. Příběh tří kamarádek a hlavou vám běží, zda se můžeme nějak zásadně změnit během dvou desetiletí - něco zůstává, jinde se obrousíme... umíme kompromisy ... děj nás lehce ukolébá, abychom na závěr byli lehce překvapeni. Za ten konec přidávám jednu hvězdičku, jinak absolutně průměrné, ničím nenachlo...

30.06.2019 4 z 5