Ankavi Ankavi komentáře u knih

První První Kiera Cass

Bylo tam prostě všechno, co jsem čekala. Nejsem sice cílová věková skupina, ale i tak mě celá série bavila moc. Poněkud nenáročné čtení, ale zamilované, s rebelským pozadím...mně to jako romantická oddechovka pro náctileté úplně stačilo ke spokojenosti. A knižní obálky u všech tří dílů - to byla nádhera, za ty přidávám pátou hvězdičku.

08.10.2015 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Skvělá klasická detektivka. Autorka je opravdu mistryní tohoto žánru, klobouk dolů! Kniha mě uchvátila především svou stručností a úderností, účinkem na čtenáře...přitom žádné příliš morbidní nebo komplikované zápletky. Bravo. Jedna z nejlepších knih, které jsem četla.

04.11.2014 5 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Tentokrát se rozhodně nepřidám k bezvýhradnému nadšení. Na tuto knihu jsem se hodně těšila a i když je jistě velmi dobrá, jsem trochu zklamaná. Pomalejší rozjezd bych ani tak nevyčítala. Vadilo mně, že napětí tentkráte gradovalo jen umírněně, vlastně jen do chvíle, když už bylo jasné, která z postav je lovec králíků. co mně ale hodně vadilo - doslova na hlavu padlé mně přišly některé situace - závar při podezření na teroristy, sexuální scéna na veřejných tolaletách, Joonův pobyt ve vězení a jeho snadné propuštění, zázračné otěhotnění psycholožky... Na druhou stranu - motiv záchvatového vraha i samotné pátrání Joony mělo standarní úroveň, na kterou jsme zvyklí. Proto tentokrát za čtyři hvězdičky a na autorskou dvojici jsem určitě nezanevřela.

13.05.2017 4 z 5

Smrtící tajnosti Smrtící tajnosti Robert Bryndza

Vynikající jako vždy. Tentokráte bych vyzdvihla jednoduchost příběhu, přesto z něj autor vytěžil maximum. Erika nezklamala, všichni ostatní byli také na svých místech. I když se vše zdálo jasné a směřující k rozpletení příběhu, nakonec ještě závěrečný geniální obrat. Severští autoři se svými často komplikovanými konstrukcemi by se mohli učit. V jednoduchosti je krása, a proto říkám: bravo.

22.04.2019 5 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Tak jsme si chvilku počkali a dalšího dílu s Cormoranem a Robin jsme se tedy konečně dočkali - celí natěšení. A že se bylo na co těšit. Knihu jsem otevírala s napjatým očekáváním a v koutku duše i nepatrnou obavou - laťka byla nasazena hodně vysoko - nezklame? Ale od první strany jsem se uklidnila, protože čtenář vklouzl bez jakýchkoli omáček rovnýma nohama do děje. I tentokrát příběh velmi vkusně navázal na předchozí děj, jen s malými připomínkami či narážkami na to, co se dělo v minulých knihách. Cormoran opět nevtíravý, osobitý - zkrátka svůj. I u Robin bylo vše, jak jsme čekali. Napínavý krimi příběh a vztahové pozadí - ideální kombinace. Není důvod prozrazovat víc, kniha opět stojí za to a doporučuji si ji vychnutnat pomalu, nehltat (trochu to svádí!). Až do konce příběhu napětí, které graduje - paráda! Ráda opět hodnotím plným počtem hvězdiček.

02.06.2016 5 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Tušila jsem, že to bude dobré, ale přesto jsem s pořízením chvíli váhala. Aňu miluju jako herečku, trochu jsem se ale bála, že její psaný projev (navíc žánr jako fejetony!) tak dobrý nebude. Ale ve chvíli, kdy jsem knihu vzala v knihkupectví do ruky, se mé pochyby rozptýlily, protože kniha samotná připomíná šperk. Vazba, obal, krásné ilustrace její sestry a ten neskutečně příjemný pocit na dotek - prostě musela jsem ji mít. A pak jsem ji konečně otevřela a začetla se. A v tu chvíli jsem se uklidnila podruhé. Není to povrchní, není to laciné ani koketní, není to popsané přehrávání očekávané "role". Je pravdou, že některé fejetony jsou slabší, Aňa není rozená spisovatelka. Ovšem ve chvíli, kdy píše o svých blízkých (zejména o těch, kteří náš svět už opustili), mi vhrkly opakovaně slzy do očí. Aňa umí popsat své niterné pocity a je to upřímné. Jsem ráda, že jsem si knihu pořídila. Určitě ji znova nebudu číst celou, ale mám založené fejetony, ke kterým se ráda vrátím.

03.04.2016 4 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Kniha pro náctileté mě tentokráte nejen potěšila, ale doslova nadchla - příjemné letní rozpoložení, do kterého mě uvedla, jsem velmi potřebovala, a proto se vrhám hned a nedočkavě do druhého dílu. Ráda doporučuji, pokud se chcete nenáročně rozptýlit od starostí a trochu se vrátit v čase zpět do let, kdy se vše zdálo růžové a krásné.

22.07.2015 5 z 5

Doktorka z domu Trubačů Doktorka z domu Trubačů Ilona Borská

Neobyčejný příběh zvláštní, nepochybně velmi silné, inteligentní a schopné ženy - lékařky, která svůj potenciál plně využila i v nelehké době a vrhla jej tam, kde ho bylo nejvíc třeba. Svou pílí a odvahou předčila i některé muže, což v její době jistě nebylo nic běžného. Nepřekvapilo mě ale tolik, že mi Vlasta nesedí v roli manželky a hlavně matky - ono to tak většinou bývá: někde přidáno, jinde ubráno. Nicméně statečnost, se kterou se postavila k tragické události, jež ji potkala, je obdivuhodná. Knihu jsem četla již několikrát - poprvé jsem rychle hltala vlastní příběh, pak jsem četla pomaleji a po částech, kdy jsem vnímala i jemnější nuance příběhu. Touha pomáhat, zdolávat překážky, nesmírná píle i pokora. Kéž by každý člověk po sobě zanechal aspoň zlomek toho, co tato paní doktorka, která konala navzdory nepřízni osudu.

10.06.2014 4 z 5

Dopisy z ostrova Skye Dopisy z ostrova Skye Jessica Brockmole

Dočetla jsem nádherný příběh plný veliké lásky. Tak velké, že přetéká přes stránky a zaplaví srdce čtenáře. Pro mou romantickou duši byla tahle kniha skutečně balzámem, má čestné místo v mé knihovničce a jsem si jista, že se k ní budu často vracet. Tolik emocí, tolik tužeb, tolik čekání a naprosto neuvěřitelné osudy. Knihu hodnotím nejvyšším hodnocením (resp. dávám jí šest hvězdiček z pěti :-) ) a řadím ji k nejlepším romantickým příběhům, které jsem kdy přečetla. Vřele doporučuji :-)

29.05.2014 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Karen a Tom, Tom a Karen, do toho Brigid, vražda - a kdo lže víc? Kdo je vinen? Kdo chodí po domě? Kdo je mrtvý muž? Kde je pravda? Tyto všechny a možná i další otázky se vám stále točí v hlavě, dokud prostě nedočtete do poslední strany. Jednoduchá, nicméně o to napínavější kniha, která dostojí významu slova "thriller", protože napnuti budete určitě. Sice budete myslet, že už "víte", ale konec vás stejně překvapí.

03.03.2018 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Opět pěkná, svižná krimi s Erikou v hlavní roli. Podotýkám, že to NENÍ nastavovaná kaše, příběh je zcela jedinečný, navazuje na předchozí, ovšem má svou dějovou linii a v té hlavní hrdinové excelují. Velmi podařená "vedlejší" role Amandy, prostě bravo, všem doporučuji!

13.12.2017 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Ke knize jsem se vrátila po letech a přečetla ji z úplně jiného zorného úhlu. Jde ji očima náctiletých pojmout jako vzpomínky autora na jeho dětství, prožité v chudobě, přesto však šťastně. Člověk však po letech stejné verše vnímá jinak - jako niterný projev nejhlubších emocí, kterými je vyjádřena láska, obdiv, vzpomínky a také nejhlubší smutek nad odchodem milované maminky a prázdnotu, kterou dost dobře nelze vyplnit. Kniha mě velmi zasáhla a dojala.

28.11.2015 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Skvělá kniha. Prolínání světa fantazie a méně i více závažných peripetií, které k životu neodmyslně patří, bylo pro mě jedinečným čtenářským zážitkem. Kniha po nenápadném úvodu velmi emočně graduje a zasáhne čtenáře přímo do srdce.. Mnohé okamžiky, viděné a vnímané Elsou, jsou vlastně prosté - a přitom je v nich ukryta velká pravda a síla. Nic není černobílé a nikdo není dokonalý - babička děkuje a omlouvá se... Přes hloubku příběhu je psaný s citem a čte se neuvěřitelně snadno a lehce. Výborná kniha, kterou nelze než doporučit.

17.09.2015 5 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Od této knihy jsem si hodně slibovala, nadchla mě už svou obálkou. A nezklamala! Knihu bych nenazvala prvoplánově romantickou, i když se v ní příběh lásky odehrává. Bavilo mě, jak autorka zprvu nenápadně, ale zcela dokonale a promyšleně rozplétá nitky příběhu, který vám ve své poslední třetině bude doslova brát dech. A až do závěrečné stránky se čtenář může těšit z toho, že ani jedno slovo není naspáno nazmar, všechno do sebe zapadne jako dokonalá mozaika. Příběh přesahující jednu generaci mě nadchl, detaily - ať už z války či současného života - mu propůjčily autentičnost. Prolínání časových linií je nenásilné, nikterak neruší a je skvěle promyšlené. Ráda tuto knihu doporučuji a hodnotím ji plným počtem hvězdiček.

08.09.2014 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Druhá kniha autorky a podle mě mnohem mnohem lepší a hlavně reálnější než prvotina Za zavřenými dveřmi. Ano, děj je lehce předvídatelný, velké překvapení se nekonalo - moc postav tam není a ještě méně jich připadá do úvahy, takže stačí si dát dvě a dvě dohromady. Ale styl psaní, rozplétání vlastní zápletky a do toho i rozuzlení, kdo je vrahem, se mně líbilo. Kapitoly nazvané podle datumu a následná synchronizace SMS těsně před vyvrcholením příběhu - to bylo geniálně vymyšleno. A jak již mnozí vypíchli - konec se opravdu povedl.

14.04.2018 4 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Ke knize jsem zprvu přistupovala s nedůvěrou. Nicméně postupně jsem se začetla a musím konstatovat, že mně přinesla nečekaně mnoho postřehů Jednak detaily ze života běžných Japonců - například ty obřadní záležitosti kolem pohřbů. Dále jsem netušila, jak šílený dril a šikana při "výcviku" prodavačky jsou v tamních poměrech považovány za normu. Střet našich odlišných kultur raději více nekomentuji a paní Veroniku velmi obdivuji. Zpracování knihy je trochu slabší, ale vyvažuje to přínos informací, podaných lehkou zábavnou formou. Takže čtyři zasloužené hvězdičky.

05.04.2018 4 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Další kniha obestřená záhadou, která se jako nit táhne příběhem (magické slovo grilování) - zpracování je opravdu mistrné. Až do poslední strany čtenář postupně odkrývá jedno velké a řadu menších tajemství. Mám moc ráda knihy, kde se prolínají dějové linie z minulosti a přítomnosti - zde navíc příběh vnímáme z pohledu několika postav. Čím více víte, tím více se toužíte dozvědět, protože tušíte, že to pořád není všechno. A tohle umí málokdo - Liane ovšem ano.

02.03.2018 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Detektivka po česku se podle mého názoru moc nepodařila. Do děje nás autorka vtáhne snadno. Ale to je asi tak vše, co bych vyzdvihla. Psychologie postav se příliš nepodařila. I když je svět kolem nás hodně šílený, tak to, co se děje v této knize, realitu ještě předčí - v negativním slova smyslu. Normálně se chovající lidi v příběhu v podstatě nenajdete. Rozuzlení příběhu nijaké, eskalace děje se nekonala a závěr nepřekvapil, spíše rozčaroval. Pokud měla být kniha oddechovou a nenáročnou literaturou, pak ani to se nezdařilo, protože při čtení mě iritoval jak podivný styl psaní, tak dialogy i charaktery jednotlivých postav, a to bez výjimky. Je to jedna z mála knih, kterou prostě nikomu doporučit nemohu.

25.08.2017 2 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Páté setkání s Erikou Fosterovou bylo opět vydařené. Ačkoli detektivky Roberta Bryndy nejsou nijak komplikované ani překombinované, nemám co vytknout. Dějová linie je přehledná, jedinečná, neokopírovaná. Postavy jsou nám, až na pár výjimek, důvěrně známy. Jejich příběhy navazují na ty minulé, rozvíjejí se, nenásilně jsou nám připomenuty některé detaily z minulosti - ale přiměřeně a nevtíravě. Tentokráte se milostný život Eriky nikam dramaticky neubíral, nicméně o to naléhavěji a s větší intimností jsou popsána její emoční hnutí i niterné pocity, týkající se její životní situace. Erika není 100% kladná hrdinka - a to ji činí sympatičtější. I v této knize chybuje a chyba se jí vrací ve chvíli, kdy se to opravdu hodně nehodí - ale přenese se přes to s lehkostí sobě vlastní. A ani psychologie viníků není černobílá. Třešničkou na dortu je prolínání britské a slovenské kultury... Miluji knihy Roberta Bryndzy a už se těším na další!

02.01.2019 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Mnohé zde již bylo napsáno. Možná je příběh opravdu trochu nereálný, možná je hodně drastický, možná je i chvílemi jen těžko uvěřitelný... ale přesto: já osobně mám Joonu ráda, nemohla jsem se odtrhnout, napětí rozhodně nechybělo... hltala jsem každou stránku. Hvězdičku ubírám jen za návrat Jurka, pořád jsem doufala, že je čtenář pouze absolutně dokonale maten a bude vše jinak, měla jsem veliké očekávání - a nakonec nebylo, tedy trocha zklamání.

21.12.2018 4 z 5