Analady Analady komentáře u knih

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

O této knize jsem slyšela už před mnoha lety a ani nevím proč, ale hrozně se mi do ní nechtělo. Před pár dny se mi naskytla příležitost poslechnout si ji jako audioknihu. A jsem opravdu ráda, že jsem zvolila tuto formu. Je to moc krásný příběh o životě, lásce, nemoci a umírání, který se dotkne vašeho srdce. Příběh plný krásných myšlenek. Žádný patos, jak jsem se obávala. Moc hezky a procítěně načteno. Pět hvězdiček je v tomto případě málo.

20.07.2019 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Ze začátku mě kniha moc bavila, byla čtivá a vtáhla mě naprosto do děje. Škoda, že autorka neudržela stejnou úroveň až do konce. Druhá část knihy mě vůbec nebavila.

25.06.2019 2 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Pokud máte pocit, že vám ke štěstí něco chybí, pak při čtení této knihy zjistíte, že v tom nejste sami. Autorka až s obdivuhodnou otevřeností v knize odkrývá své mnohé nedokonalosti a každodenní boj s nimi. Je to takové pohodové čtení o rozličných nástrahách života, ve kterém se s největší pravděpodobností taky najdete :-) Hvězdičku navíc dávám za opravdu krásnou obálku.

09.06.2019 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Anotace zněla velice slibně, obálka se taky povedla, takže jsem neodolala a knihu si koupila. Žel příběh samotný mě nijak nenadchl, děj se příšerně táhl. Jediné, co mohu ocenit, byla Benova obdivuhodná obětavost a houževnatost.

09.06.2019 2 z 5

Květy slunce Květy slunce Rupi Kaur

Autorka umí opravdu hezky a procítěně popisovat svoje pocity. Je velmi otevřená a jde hodně do hloubky. Když píše o bolesti, cítíte bolest. Když zmiňuje vděčnost, prožíváte vděčnost s ní. Knihu jsem četla v angličtině, které dodává dílu ještě větší poetičnost. Krása.

01.06.2019 4 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Ze začátku jsem z knihy byla nadšená, postupně však nadšení opadalo, až jsem se ke čtení musela spíš nutit. Na mě tam bylo zbytečně moc násilí - od mučení lidí během války až po nechutnosti ze současnosti. Současnost byla celkově taková divoká. U historické linky se mi líbil jazyk, jakým je psaná. Ale vzato kolem a kolem - čtivé to bylo.

31.05.2019 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Začátek knihy si držel nastavenou laťku prvního dílu. Ale pak následovalo dlouhé, překombinované a přitom prázdné nic. Fakt mě to nebavilo (až na pár pasáží, kdy opravdu o něco šlo). A samotný konec mě taky nijak nenadchl. Dvě hvězdy nedávám jen z toho důvodu, že autorka opravdu psát umí. Jen ten obsah nějak pokulhával.

18.05.2019 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tuto knihu jsem koupila minulý rok synovi k narozeninám. A protože vypadala opravdu lákavě, tak jsem se rozhodla ji také zkusit. A i když jsem měla obavy, jestli to bude žánr pro mě, tak nakonec jsem si čtení celkem užila. Je to taková příjemná směs fantazie, dobrodružství a romantiky. Jen popisy násilí pro mě byly nemilým překvapením. To bych v knize pro děti a mládež nečekala. Dalším překvapením byl otevřený konec. Původně jsem neměla v plánu pouštět se do dalšího dílu, ale nešlo odolat :-)

08.05.2019 3 z 5

Pojď se mnou, Radko! Pojď se mnou, Radko! Lenka Lanczová

V prvním díle se zdálo, že z Radky se díky Pavlovi stala fajn holka. Druhý díl jsem na doporučení z komentářů vynechala a těšila se na to, jak to s Radkou a Pavlem dopadne. Musím říct, že čtení tohoto dílu pro mě bylo jedním velkým utrpením. Radka mi neuvěřitelně lezla na nervy. Měla jsem na ni přímo alergii. Knížku jsem dočetla, ale nestála vůbec za to.

27.04.2019 1 z 5

Počkej na mě, Radko! Počkej na mě, Radko! Lenka Lanczová

Anotací mě tato kniha nijak nezaujala, ale v rámci splnění čtenářské výzvy jsem se do ní pustila. Začátek mě moc nebavil, ale pak jsem se docela začetla a nakonec to nebylo až tak špatné. Chybou bylo pokračovat v této sérii. Další díly nedoporučuji.

27.04.2019 3 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Kniha se četla celkem dobře, bavily mě popisy myšlenkových pochodů postav, s tím si autorka vyhrála pěkně. Jen kdyby to nebyla kniha plná zoufalců k uzoufání. Ta detektivní zápletka tam byla naprosto zbytečná. Jen tak přibylo pár přihlouplých postav. Tři hvězdičky s hodně odřenýma ušima.

31.03.2019 3 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Nebýt letošní výzvy, asi bych po tomto autorovi nesáhla. Ačkoliv jsem na něj slyšela samou chválu, neměla jsem pocit, že by šlo o něco, co bych chtěla číst. A právě proto mám ráda Výzvu, to je její kouzlo - zkusit něco nevšedního. A tato kniha pro mě byla opravdu nevšedním zážitkem. Celkově byla čtivá, ale měla takovou zvláštní atmosféru, jakoby by byla potažená závojem smutku, který si v sobě mnohé postavy nesly. Působila docela melancholicky, místy až depresivně. Hezky byly vykresleny charaktery, pocity i myšlenky postav.

28.03.2019 3 z 5

Čas něhy Čas něhy Lenka Lanczová

Na knihách Lenky Lanczové se mi líbí, že se hezky čtou, jsou jakoby z běžného života, nechybí v nich romantika ani humor. Tato kniha nebyla špatná, ale v porovnání se dvěma předchozími byla nejslabší. Možná byla chyba číst tři její knihy tak krátce po sobě. Připadá mně, že jsou příběhy tak trochu jak přes kopírák, hlavní linka je pořád stejná. Ale i tak ji hodnotím jako fajn čtení.

25.03.2019 3 z 5

Náhradní princ Náhradní princ Lenka Lanczová

Po opravdu náročné četbě jsem potřebovala zase nějakou oddechovku. A tak jsem sáhla po další knížce od Lenky Lanczové, kterou považuji za záruku oddechu. Po její předchozí knížce, která mě příjemně překvapila, jsem doufala, že i tentokrát nezklame. Pravda, rozjezd byl trochu pomalejší, ale od chvíle, kdy Jana s partou vyrazili na turnaj, jsem se dobře bavila. Svůj účel kniha splnila. Hezky jsem se u ní odreagovala.

22.03.2019 4 z 5

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Tuto knihu jsem si vybrala kvůli čtenářské výzvě a musím se přiznat, že se mi do ní ani trochu nechtělo. Dříve mnou tolik oblíbené téma druhé světové války se pro mě stává čím dál méně vyhledávaným. Jsem už opravdu přesycena vším tím utrpením. Naopak si čím dál víc uvědomuji, že je potřeba opravdu užívat a oceňovat dobu, ve které mám to štěstí žít - období míru a velké svobody. Toliko k mým pocitům, které předcházeli četbě. Co se samotné knihy týče, tak tu hodnotím velice kladně, ačkoliv toto hodnocení mi k tak smutnému tématu nesedí. Autor velice surrealisticky a čtivě popisuje dění v Polsku za druhé sv. války. Není to žádné lehké čtení, je v něm spousta bolesti a utrpení. Jako vždy jsem se neubránila myšlenkám, jak je to hrozné, jak nelidsky se k sobě lidé dokážou chovat. Kéž by z nás každá taková připomínka dokázala udělat lepší lidi.

20.03.2019 5 z 5

Láďovi cestopisy mě baví a musím říct, že tento poslední se mi líbil asi nejvíc. Líbí se mi lehkost, s jakou svoje putování líčí, užívala jsem si pohodu a bezstarostnost, které z knihy čiší. Obdivuji jeho odvahu, se kterou se do svých dobrodružství vrhá i schopnost sebeironie, která člověku pomáhá povznést se nad mnohé věci. No a samozřejmě zde nechyběl ani jeho typický humor :-)

18.03.2019 5 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Před léty jsem si přečetla knihu o Japonsku a japonská kultura se mi tehdy moc zalíbila. Vyznává totiž hodnoty, které se u nás rychle vytrácí a mně jsou hodně blízké jako úcta, disciplína, pracovitost, respekt ke společnému prostředí. Proto když jsem při hledání vhodné knihy ke čtenářské výzvě narazila na tuto knihu, neodolala jsem a koupila si ji.
Jako pozitivum na ní vidím to, že jsem se dozvěděla mnohé další informace, o kterých jsem dosud neslyšela. Ale celkově jsem z knihy trošku rozpačitá. První, co mě mrzí, je, že kniha je psaná formou deníku. Jde o soubor postřehů a drobných zážitků, nikoliv o ucelený příběh. Co se týče vztahu mezi Veronikou a Kótou, dočteme se, že se potkali, pak se po nějaké době rozhodli vzít se, Veronika se přestěhovala do Japonska, kde byla na všechno sama, protože Kóta odcházel z domu v osm a vracel se o půlnoci. Chybělo mi tam nějaké citové propojení. Spíš než lásku ke Kótovi a k Japonsku jsem z knihy cítila odpor k jinakosti. Jakoby autorka říkala: Kam jsem se to odstěhovala? Je to tady všechno tak divně jiný. Ale nějaká láska tam asi musela být, když spolu vydrželi. Škoda, že ji autorka nevložila i do této knihy.

18.03.2019 3 z 5

Tajná láska Tajná láska Lenka Lanczová

Když jsem si tuto knížku vybírala v knihovně, neměla jsem od ní naprosto žádné očekávání. Knížka pro puberťačky přece není nic pro mě. Ale hledala jsem narychlo nějakou knížku, u které si odpočinu, tak jsem si řekla, že to zkusím. A nejen že jsem si u ní hezky odpočinula, ale taky jsem se u ní příjemně zasnila a připomněla si pocity, které jsem prožívala, když mi bylo náct. Pěkná romanťárna.

13.03.2019 5 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Ze začátku se mi kniha líbila. Asi tak v polovině se to začalo kazit a začala jsem přemýšlet, jestli chci knihu vůbec dočíst. Nakonec jsem se překonala a dočetla. Ale nestálo to za to. Postavy mi nebyly nijak sympatické. Nejvíc asi Carla. No a konec byl hodně nepovedený.

10.03.2019 2 z 5

Duben v Paříži Duben v Paříži Michael Wallner

Těšila jsem se na příběh o lásce mezi Němcem a Francouzskou za 2. sv. války, jak slibovala anotace. Místo toho jsem dostala příběh Němce, který jednou uvidí neznámou ženu, hned se do ní bezhlavě zamiluje a i když mezi nimi něco málo proběhne, rozhodně to není žádný vztah nebo láska. Pro mě byla jeho posedlost Chantal naprosto nepochopitelná. Mohl to být hezký příběh, kdyby se mezi nimi opravdu rozvinul nějaký vztah, kdyby spolu něco víc prožili. Ale toto bylo dost chabé. Slabé tři hvězdy za čtivost a napětí.

08.03.2019 3 z 5