Alto98 Alto98 komentáře u knih

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Zatím nejlepší detektivka ze série (nečtu je popořadě).

01.03.2021 5 z 5

Serotonin Serotonin Michel Houellebecq

Zvládl jsem jen cca 50% a konec knihy. Nevím, proč číst o člověku, který bezdůvodně mrhá svým životem. Vše je popsáno jako pohledem přes tmavé brýle, nic nemá smysl a nikam se nespěje. Jestli chtěl autor vyjádřit tohle, tak OK, ale tudy myslím cesta v literatuře nevede. Škoda času se knihou zabývat, nic nepřináší.

22.05.2020 1 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Hluboce kočičí příběhy, spíše jen črty. Čteno jako protiváha Doktoru Živagovi.

25.07.2023 3 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Zábavné úvahy že života, fajn.

20.01.2021 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Šachová pohádka z doby, kdy světovému šachu vládli sovětští hráči. Hezké. Hvězda dolů za podivnou odtažitost vyprávění - o pocitech hlavní hrdinky se toho mnoho nedovíme.

24.03.2024 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Výborně popsaný vnitřní svět obou nesympatických hlavních hrdinů. Typ knihy, kterou už znova nejspíš číst nebudu, ale která má sílu čtenáře změnit.

28.10.2023 5 z 5

Informace jsou zajímavé, autor je jistě schopný kameraman a novinář. Ale do Číny jel s nechutí a i po letech pobytu zemi příliš neporozuměl, spíš se o to ani nesnažil. Vedení země nenávidí, sinology (i české) většinou nesnáší. A ta neustálá naštvanost a nechuť se do textu pochopitelně propisuje.
Pro jiný pohled doporučuji Zápisky z Orientu Stanislava Komárka.

14.10.2022 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Přeslazený, povrchní styl. Nesympatická hlavní hrdinka. Hygge mě nezaujalo, alespoň, jak je popisováno tady.

08.06.2022 1 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Přečteno po shlédnutí filmu. Zvláštní styl psaní, suše vysvětlujícími větami připomíná spíš scénář. Obsah podobný knížkám od Viewegha. Děj i postavy přepálené, žádná mi mi srdci nepřirostla. Film dobrý (hlavně díky hereckým výkonům), kniha už méně.

20.10.2021 3 z 5

Případ pro exorcistu Případ pro exorcistu Michal Sýkora

Napínavé, prostředí Olomoucka je fajn. Ale zápletka je opravdu nevěrohodná a překombinovaná.

08.04.2021 3 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Vzpomínková kniha na dětství a rodiče, spíš smutná a melancholická. Začátek, odehrávající se před válkou, se mi líbil nejvíc.

02.03.2021 3 z 5

Nejhorší obavy Nejhorší obavy Michal Sýkora

(SPOILER) Dobrá domácí detektivka, dal bych 4 hvězdy. Realistické prostředí Olomouce a severní Moravy, uvěřitelné postavy. Ale 2 hvězdy dolů za závěr knihy, takový konec do tohoto žánru nepatří. To bylo úplné vybočení jinam, které mne zklamalo a rozladilo. Celou dobu kniha plyne s nadhledem v lehce ironickém tónu a pak toto...

21.01.2021 2 z 5

Jan Dismas Zelenka (1679-1745) Jan Dismas Zelenka (1679-1745) Janice B. Stockigt

Ke knize mne přivedla krásná Zelenkova hudba. Má hodně odborných muzikologických pasáží, ne všemu jsem porozuměl. Protože o Z. životě je známo málo, zachycuje jeho činnost u drážďanského dvora spíše nepřímo: zmínky z deníku jezuitské misie, popis provozu katolického dvorního kostela v luteránské zemi, činnost dvorních hudebníků.

11.01.2021 4 z 5

Krajina! Krajina! Jiří Sádlo

Báseň v próze. Nejvíc na mne zapůsobila kapitola o Ralsku a okolí (tundra!). Mám chuť vzít batoh, psa a vyrazit.

22.05.2020 5 z 5

Strhující příběh, přečteno velmi rychle. Nejdříve zábavná mozaika událostí z nedávných dějin, pak náhled do jedné z možných budoucností (poměrně neveselé).

22.05.2020 4 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Taková ilustrovaná historie. Čekal jsem milostný příběh, ale tomu bylo věnováno málo prostoru.

27.03.2023 3 z 5

Vrstva ticha Vrstva ticha Vilma Kadlečková

Rodokapsový, lehce cynický styl. Čtivé a zábavné. Netřeba hledat hlubší smysl. Jsem zvědavý, jak to nakonec dopadne.
V celé sérii jsou zatím víra i náboženství prezentovány tak, jak by vypadat neměly.

30.09.2022 4 z 5

Opatství Northanger Opatství Northanger Jane Austen

Vtipný a svižný příběh. Stylem připomíná rané práce autorky.

02.06.2022 5 z 5

Zrušený rok – Deník 2020 Zrušený rok – Deník 2020 Michal Viewegh

Rok stárnoucího spisovatele. Stále dobře píše, přečetl jsem velmi rychle. Poučný náhled do života jiného člověka, asi poměrně upřímný. Přeju mu, aby se naučil odpouštět.

31.05.2022 4 z 5

Radost z Boha Radost z Boha Marek Vácha

Strhující, naléhavý a vášnivý styl psaní. Přečteno najednou rychle a pak znovu po částech pečlivě. Původní úmysl podtrhávat si zajímavá místa jsem vzdal - bylo by jich příliš mnoho, a nechtělo se mi psát do tak krásně vytištěné knihy. Lze otevřít namátkou kdekoliv a přečíst pár stran pro povzbuzení.

10.11.2021 5 z 5