Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Tovje vdává dcery Tovje vdává dcery Šolom Alejchem (p)

Kdysi dávno, ještě na gymplu, jsem tuto knihu četla, a když jsem teď dostala audioknihu, ráda jsem si ji zopakovala. Není to takový ten humor, že se chechtám jako blázen. Je to úsměv skrz slzy, typický židovský. Příběh je to spíš smutný, vlastně tam nic a nikdo moc dobře nedopadne, A to celá kniha končí těsně před první světovou.
Taky bych chtěla mít ten drajv říct manželovi: umírám, kdo ti teď bude vařit oběd?

20.11.2022 4 z 5

Himmlerova kuchařka Himmlerova kuchařka Franz-Olivier Giesbert

Jakože cože? Tohle můžu brát snad jen jako autorovu osobní erotickou fantazii, ale jinak je tam všeho nějak moc. Poslouchala jsem audio, které drží nad vodou Táňa Medvecká. Začátek se mi opravdu líbil, ale bohužel už někde kolem kapitoly Návrat do Trapezuntu se dostavilo znechucení. Pro pomstu se Róza v klidu vyspí s předpokládanou obětí a navíc "to bylo to nejmenší", a ani další docela zbytečné eskapády po návratu do Paříže mě už nebraly. Přiznávám, že hodnotím, aniž jsem doposlechla.

17.11.2022 1 z 5

Co jsme to tátovi provedli Co jsme to tátovi provedli Roy Lewis

Suchý a místy poněkud černý humor (já ti ho pěkně rozkrájím a můžeš ho mít jen sám pro sebe), ráda bych dala tři a půl hvězdy a zas jednou lituji, že to nejde. Kdybych neznala pračlověka Janečka, asi bych hodnotila i výš. ;)

12.11.2022 3 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Tak zase jednou proti proudu, ale nepřestávám žasnout, co lidé označují jako čtivou a nezapomenutelnou knihu. Pro mě to bylo zdlouhavé, předvídatelné, patetické, vadilo mi vsouvání francouzských výrazů maman, papa, oui - pro mě to atmosféru spíš kazilo, než umocňovalo. Strašlivá klišé tipu "musím se stát vojákem, abyste ty a maman byly v bezpečí" - kdo takhle mluví? Nedávám to ani jako audioknihu do auta, to bych za chvíli měla chuť na jiné řidiče troubit a ještě bych někoho přejela. ;) Měl mě varovat štítek "thrillery pro ženy". Uf, honem zpět k bezpřívlastkovým thrillerům.

11.11.2022 1 z 5

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Tak to vůbec nebyl můj šálek čaje. Kromě francouzských reálií mě nic neupoutalo, autorka je možná dokonalá dáma, ale číst pořád dokola o báječném muži, domě, lodi, známých, oblečení mě prostě nebavilo.

09.11.2022 1 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Velmi dobře rozehraný příběh s trochu pomalejším rozjezdem, nejspíš kvůli velkému počtu postav (a za ten rozjezd jsem ubrala hvězdu). Četla jsem na střídačku s audioknihou a užila jsem si oboje. Rozhodně se pustím i do dalšího dílu a těším se už teď.;)

08.11.2022 4 z 5

QualityLand QualityLand Marc-Uwe Kling

Velmi dobře vystavěný svět, opravdu nápadná podobnost s některými příběhy Black Mirror. Bohužel příběh mě moc nechytil. Satira je to vcelku povedená, víc mě bavily všechny ty různé vsuvky než hlavní příběh.

03.11.2022 3 z 5

Jaký otec, takový syn Jaký otec, takový syn Robert Fulghum

Částečně za to může vysoké očekávání, ale i tak myslím, že zde se jablko od stromu zakutálelo dost daleko. Ani mi tak nevadilo, že je to o Hunterově rodině, jako spíš ta viditelná snaha, aby z toho vyšel jako otec a manžel roku.

01.11.2022 2 z 5

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Někteří čtenáři tu při hodnocení zmiňovali Broučky, na které jsem do té chvíle ani nepomyslela, ale teď si uvědomuji, jak mi šla v dětství ta kniha na nervy, dost podobně jako Tobiáš. Taky v ní vnímám citový nátlak a agitaci až moc okatou. Vadí mi, že záporné postavy jsou odporné až k jakési parodii, pokud někomu vyleze cigareta nosem už někde kolem strany 55, na dalších stranách to už moc prostoru ke gradaci nedává.
Stejně jako se Broučci pomodlí k "laskavému Hospodinovi" a následně bezmála všichni zmrznou, navíc autor záměrně užije těžký kalibr tím, že všechny sedmikrásky označí za jakési pomníčky mrtvých Broučků se záměrem uvrhnout asi dětského čtenáře do naprostého zoufalství, tak i v Tobiášovi cítím manipulaci s city čtenáře, která mi opravdu hodně vadí. Do té míry, že tuto knihu ve škole z doporučené literatury zcela vynechám.

28.10.2022 2 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

Studie domácího násilí v purpurové, velmi realistická a tím i dost děsivá. Dusná atmosféra z knihy přímo sálá a celou dobu jsem cítila, že se schyluje k něčemu hroznému. I přesto mě závěr překvapil.

24.10.2022 4 z 5

Třikrát záhady starého Londýna Třikrát záhady starého Londýna John Dickson Carr

Audiokniha sloužící u mne k ukrácení cest a dlouhé chvíle při zpracování (nad)úrody jablek, takže jsem žádná velká očekávání neměla. Povídka Ohni, hoř mě dost bavila, ač mi šel občas hrdina na nervy svým frajerstvím, stejně jako "tygřice v náručí, bušící ho pěstičkami" a jiná děsivá klišé. Další dva příběhy mě zhusta uspávaly, což je vlastně i dobré, někdy ... Celkově spíš průměr.

21.10.2022 3 z 5

Baobab v lipové aleji Baobab v lipové aleji Karíma Sadio

Zmatené, podivné a velmi roztříštěné, přiznávám, že hodnotím, aniž jsem dočetla. Nejzajímavější tak byl název a fotografie na přebalu.

18.10.2022 1 z 5

Děvčata Děvčata Lori Lansens

Vyřazená kniha z knihovny za symbolickou 1,- Kč. Začátek byl překvapivý, střed se trochu zvrtnul, ale chápu, že pro Kanaďany je Slovensko ohromná exotika, takže rádi věří, že tam v devadesátých letech věřili v upíry, čarodějnice a svítili petrolejkama. Našinec se asi buď směje, nebo nase.e. ;) Já se smála, a tak jsem nevěřila, že by došlo k lynči. Přišlo mi, že od té chvíle úroveň knihy už jen klesala. Dočetla jsem, ale dojetí se nekonalo. Celkově dvě a půl hvězdy a pošlu knihu dál.

16.10.2022 3 z 5

Dokud vás nenajdeme Dokud vás nenajdeme Deepa Anappara

Velmi kvalitní, čtivá a srdcervoucí kniha bez zbytečného patosu nebo naopak zlehčování, napsaná velmi uvěřitelné a přitom i napínavě, ale i s filosofickým přesahem. Takhle si představuju moderní román.
Tím víc je s podivem, že kniha nemá žádnou "reklamu" hodnou toho jména. Když si vzpomenu na rozličné slátaniny označené nálepkou bestseller, tak mě tohle vážně štve. Protože je to kniha, která si pozornost čtenářů určitě zaslouží.
"Věř mi, dneska nebo zítra každej z nás ztratí někoho blízkýho, někoho, koho miluje. Šťastný jsou ti, co dokážou zestárnout a předstírat, že mají nad svým životem nějakou vládu, ale i oni si dřív nebo později uvědomí, jak je všechno nejistý a všemu je souzeno navěky zmizet. Jsme v tomhle světě jenom smítka prachu, co na okamžik zazáří ve slunci, než se rozplynou do nicoty. Musíš se naučit se s tím smířit."

13.10.2022 5 z 5

Knížka pro kočku a nejen pro ni od Pavla Kantorka Knížka pro kočku a nejen pro ni od Pavla Kantorka Pavel Kantorek

Knížku mi kdysi dávno dal manžel, když ještě zdaleka nebyl mým manželem. :) Tím osvědčil dobrý vkus hned dvakrát. :) Knížka je to moc pěkná, s laskavým humorem. Už se trochu rozpadá a z některých vtipů se staly naše rodinné vtípky. ;-)

09.10.2022 5 z 5

Kočičí oko Kočičí oko Margaret Atwood

Autorka je moje sázka na jistotu, všechny knihy od ní mě vždycky pohltí. Tahle možná víc než jiné, protože některé věci, které by člověk radši zapomněl, si pamatuje a naopak. Protože děti jsou pěkná cháska a některé z nich jsou zlé. Odkud by se brali zlí dospělí, než že vyrostou že zlých děti? A proč jsou zlí? Kdo ví, možná Elaine, možná Margaret, možná Alma.

07.10.2022 5 z 5

Perunova krev II. Perunova krev II. František Kotleta (p)

Popis "brutalita, sex a nadsázka" asi shrnuje všechno, co se v knize děje. Akorát se nezmiňuje ten happyending. :) Ten je trochu na sílu. Jinak je to přesně to, co čekáte, že to bude.

28.09.2022 3 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Po velmi slibném začátku následuje opravdu hodně stran popisu v podstatě všeho. Nic proti, pokud to máte rádi, nebo na to máte náladu. Já ji neměla. A konec mě taky neuspokojil. Nejradši bych dala dvě a půl hvězdy.

28.09.2022 3 z 5

Perunova krev I. Perunova krev I. František Kotleta (p)

Super oddychová jízda, teda aspoň pro čtenáře, postavy si moc neoddychnou, děj se na ně valí a hned od začátku je jasný, že tohle leckdo nepřežije. Když už to vypadá, že to nepřežije vůbec nikdo, objeví se nečekaná pomoc, a někdo snad přece jen neumře tak úplně. ;)
Autor asi nemá kočku jako své nejmilejší zvyřádko, ale to mu s klidem odpustím. Chors je samozřejmě pěkná čubka, ale to my čtenáři (a hlavně čtenářky) víme už od začátku, zatímco hlavní hrdina ustrne na tom, že je jen pěkná. Konec není žádnej konec, tak hurá do dalšího dílu a uvidíme, jak a zda se někdo poučí, že nemá věřit ale fakt nikomu. :)

19.09.2022 4 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

(SPOILER) Myslím, že v době mého dětství tato kniha vůbec česky nevyšla. Rozhodně jsem udělala dobře, že jsem si ji přečetla dřív, než jsem ji představila dětem ve škole. Mám čtenářský klub s dětmi 9 - 11 let a jsou to děti, které mají různé problémy. Po pravdě nemám vůbec odvahu s nimi tohle číst. Jako že takový bezmála návrh na sebevraždu? Matka holt má smůlu, umřou jí dvě děti, ale protože se nezabila, báječná dobrodružství ji minou, a musí dožít svůj smutný život v obyčejném světě. A čím víckrát umřeme, do tím lepšího světa jdeme? Nebo jsem zrovna mimo a v depresi, ale tohle určitě vynecháme.

13.09.2022 2 z 5