Alma-Nacida

Přečtené 1191Perunova krev I.
? - září 2022
Perunova krev I. 2013, F. Kotleta (pseudonym)

Super oddychová jízda, teda aspoň pro čtenáře, postavy si moc neoddychnou, děj se na ně valí a hned od začátku je jasný, že tohle leckdo nepřežije. Když už to vypadá, že to nepřežije vůbec nikdo, objeví se nečekaná pomoc, a někdo snad přece jen neumře tak úplně. ;) Autor asi nemá kočku jako své nejmilejší zvyřádko, ale to mu s klidem odpustím. Chors je samozřejmě pěkná čubka, ale to my čtenáři (a hlavně čtenářky) víme už od začátku, zatímco hlavní hrdina ustrne na tom, že je jen pěkná. Konec není žádnej konec, tak hurá do dalšího dílu a uvidíme, jak a zda se někdo poučí, že nemá věřit ale fakt nikomu. :)


Bratři Lví srdce
? - září 2022
Bratři Lví srdce 2001, Astrid Lindgren

Myslím, že v době mého dětství tato kniha vůbec česky nevyšla. Rozhodně jsem udělala dobře, že jsem si ji přečetla dřív, bez jsem ji představila dětem ve škole. Mám čtenářský klub s dětmi 9 - 11 let a jsou to děti, které mají různé problémy. Po pravdě nemám vůbec odvahu s nimi tohle číst. Jako že takový bezmála návrh na sebevraždu? Matka holt má smůlu, umřou jí dvě děti, ale protože se nezabila, báječná dobrodružství ji minou, a musí dožít svůj smutný život v obyčejném světě. A čím víckrát umřeme, do tím lepšího světa jdeme? Nebo jsem zrovna mimo a v depresi, ale tohle určitě vynecháme.


I města mají vši
? - září 2022
I města mají vši 2005, Milena Holcová

Taková oddechovka, ne vždy souhlasím, ale to je nakonec obvyklé, že se každému líbí jinde. :)


Opatova protivenství
srpen 2022 (16.-27.)
Opatova protivenství 2020, Pavel Hrdlička

Oceňuji poctivou přípravu i fabulací na základě krátkého přípisu opata Gerlacha do kroniky. Tajemná historie byla asi vložena pro větší čtivost, ale bohužel mě moc nezaujala, proto ubírám jednu hvězdu. Jinak se mi kniha četla dobře, možná i proto, že sdílím autorovu fascinaci historií.


Komu to prospívá
červenec - srpen 2022
Komu to prospívá 2021, Pavel Hrdlička

Cui bono aneb jak to celé začalo. :) Tradiční kvalita trvá, setkala jsem se opět s postavami a prostředím staré Prahy a bylo to čtivé a zajímavé setkání.


Slečna podporučík
? - srpen 2022
Slečna podporučík 2019, David Návara

Totální oddychovka, pelmel povídek na pomezí dobrodružných a romantických sešitů let (dávno) minulých. Když je na to nálada, proč ne. Žádné veledílo to není a navíc nám dojem, že jsou díly přeházené. Audioknihu jsem si ale celkem užila při prázdninových jízdách autem.


Plukovník a rebelova dcera
? - srpen 2022
Plukovník a rebelova dcera 2019, David Návara

Totální oddychovka, pelmel povídek na pomezí dobrodružných a romantických sešitů let (dávno) minulých. Když je na to nálada, proč ne. Žádné veledílo to není a navíc nám dojem, že jsou díly přeházené. Audioknihu jsem si ale celkem užila při prázdninových jízdách autem.


Pouť oběšenců
červenec - srpen 2022
Pouť oběšenců 2018, Pavel Hrdlička

Zase jsem se mohla ponořit do středověké Prahy a opět to bylo čtení nejen zábavné a napínavé, ale také obohacující historickými podrobnostmi. Vypadá to, že snad série končí, někdo se ožení, někdo je povýšen a někdo zemře a tak. :) Podívám se určitě i po dalších autorových knihách.


Maigret a lovec zvuků
? - srpen 2022
Maigret a lovec zvuků 1971, Georges Simenon

Časy se mění, a tak jsem se občas i zasmál, byť u detektivky to čtenář úplně nečeká. Super hyper novinka magnetofon jen mate stopy a nakonec jde o něco zcela jiného. Krádeže v domech boháčů se při tom vyřeší jen tak bokem. ;)


Maigret a Dlouhé Bidlo
? - srpen 2022
Maigret a Dlouhé Bidlo 1973, Georges Simenon

Léto, chalupa a v ní knihovnička předchozí generace, a tam - pařížské podsvětí a komisař bonviván. Číst to chvíli déle, začnu asi taky popíjet a pokuřovat. :) Detektivní klasika podle očekávání.


Maigret a tělo bez hlavy
? - srpen 2022
Maigret a tělo bez hlavy 1996, Georges Simenon

Rozhodla jsem se dát šanci i jiným klasikům žánru a dohnat svou neznalost Maigreta, a neprohloupila jsem. Dostala jsem klasiku podle očekávání, žádné divoké akce, mírně nabručený a vysoce zkušený znalec lidí jako detektiv a ostatní postavy mu jen sekundují. Bylo to fajn čtení a ještě si pár Maigretových případů přečtu.


Vězeň času
červenec - srpen 2022
Vězeň času 2018, Matt Haig

Milé překvapení, knihu jsem koupila za pár kaček v Levných knihách a bohatě jsem si tu cestu staletími užila. Nebylo to jen oddychové dobrodružství, kniha aspiruje s úspěchem na nějaký ten filozofický přesah. Postava Toma je uvěřitelná a zajímavá, hvězdu ubírám za konec, který se mi zdá trochu uspěchaný. Celkově ale hodnotím knihu jako hodně čtivou, zajímavou a propracovanou.


Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu
? - červenec 2022
Juraj Jánošík® proti Dračiemu rádu 2018, Svetozár Olovrant

Dvě hvězdy za nápad, ale celkově nic moc, chápu to jako parodii, ale nijak extra jsem se nesmála, a sexkapády budily spíš útrpnost. Sem tam dobrý fór - Pověřil hlídáním hranic Chody a ti se s nikým nemazlí, maximálně se svými vlky. Povedené ilustrace. Jinak spíš zklamání.


Úkol pro šaška
červenec 2022 (18.-26.)
Úkol pro šaška 2016, Pavel Hrdlička

Vídeňské dobrodružství a částečně road story vyvedly tento díl ze Starého města Pražského velikého. A kupodivu to opět fungovalo, známé postavy se chovaly podle své letory, to si, čtenářové, pište, a nově se objevivší doplňovaly rozehranou partii o záchranu královské svobody. Často jsem si při čtení vzpomněla na Wericha a forbínu o šašcích (šašek řekl králi pravdu, král ho za to nakop, protože za pravdu se vždycky platí kopancem, to je mezinárodně uznávaná valuta). Ještě že ti králové ty věrně šašky mají, že. Závěrem, je to tuze povedená série a pustím se i do dalšího dílu.


Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi
? - červenec 2022
Zrzavý Orm: Plavci na západ / Doma a znovu na lodi 1985, Frans Gunnar Bengtsson

Orm je zkrátka legenda a také druhý literárně ztvárněný viking, se kterým jsem se (kdysi dávno ještě za Komančů) setkala (ten první byl Vike;). Teď jsem náhodou narazila na záznam - audioknihu nejspíš z Českého rozhlasu a opět jsem si to moc užila, i ty jejich sexistické vtípky (po třech, čtyřech dětech se žena uklidní apod.).


Žebrákova pomsta
červenec 2022 (13.-18.)
Žebrákova pomsta 2015, Pavel Hrdlička

Václav to má zase těžké, ale drží se statečně a "trpí s městem", i když v tomto případu mu hodně pomůže jistá osoba, která sleduje své vlastní zájmy. ;) Reálie jsou opět skvělé a středověká Praha mi zase ožívala před očima. Děj krásně odsejpá, nechybí napětí ani vtip, autor si drží svůj vysoký standard. Neváhám a jdu do dalšího dílu.


Bellman & Black
červen - červenec 2022
Bellman & Black 2015, Diane Setterfield

Ze začátku jsem byla nadšená a vtažená do viktoriánské Anglie, bavil mě popis vzestupu textilky i vznik a úspěch toho druhého obchodu, o kterém to hlavně je. Co mě zklamalo, byl vývoj postavy Dory, nebo spíš jeho nedostatek, a závěr, který byl nemastný neslaný. Takový potenciál to mělo! Vsuvky o havranech byly hodně zajímavé, ale tím spíš by mohl konec vypadat líp. Takhle je to pěkná studie workoholika, kterému proteče život mezi prsty.


Kdo s ohněm zachází
červen - červenec 2022
Kdo s ohněm zachází 2014, Pavel Hrdlička

Podrychtář Václav neztratil nic ze spádu, humoru, ani výborně podaných reálií. Dokonce ani nebyli dopadení všichni lotři, dočista jako dnes, a ani ten konec světa se zatím nekonal. Nemám co vytknout, bavilo mě to a oceňuji i historický vhled. Jdu i do dalšího dílu.


Ve jménu Říše
červenec 2022 (04.-08.)
Ve jménu Říše 2012, K. Niemiec (pseudonym)

Já se tedy k chvále připojit nemohu, jednu a půl hvězdy za kladný přínos k rozšíření povědomí o tom, že homosexuálové jsou taky lidi, ale jinak je to takové nemastné neslané. Celou dobu víte, že to oba přežijí, takže není moc o co se strachovat, leda snad o to, zda budou mít vhodný oblek na svatbu bratra. Většinou dávám knize šanci do její první třetiny, tady jsem se překonala až na stranu 256, ale bohužel mě to vůbec nezaujalo a knihu odkládám. Když si pomyslím, jak jsem ji celkem dlouho a těžko sháněla, za tu námahu to teda nestálo. Taková teen age romance.


Jak mít chlapečka
? - červenec 2022
Jak mít chlapečka 1996, J.Martin Young


Jak mít holčičku
? - červenec 2022
Jak mít holčičku 1996, J.Martin Young


Ranhojičova mise
? - červenec 2022
Ranhojičova mise 2007, Wolf Serno

Mno, kvalita setrvale klesá a koukám, že jsem myslela, že tenhle díl je poslední, a ono ne. No pro mě poslední bude. Není to vysloveně špatné, ale už mě to zkrátka nebaví. Je to taková ta kniha na jedno přečtení a poslání dál


Lodní ranhojič
? - červenec 2022
Lodní ranhojič 2006, Wolf Serno

Oddechovka v historickém hávu, čtivá, poněkud předvídatelná, jakmile odhalíte, že se šťastné náhody budou kumulovat. Ale řemeslné je to slušné, zrelaxuji se tedy i u dalšího dílu ;) Víc než tři to nemá, tak to dám. ;)


Ranhojičova pouť
? - červenec 2022
Ranhojičova pouť 2005, Wolf Serno

Oddechovka v historickém hávu, čtivá, poněkud předvídatelná, jakmile odhalíte, že se šťastné náhody budou kumulovat. Ale řemeslné je to slušné, zrelaxuji se tedy i u dalšího dílu ;)


Snový život Balso Snella / Majlant
? - červenec 2022
Snový život Balso Snella / Majlant 1997, Nathanael West

West byl geniální, o čemž svědčí Den kobylek, jedna z mála skvěle zfilmovaných knih. Tohle jsou takové jednohubky, ráda jsem se k nim vrátila a kupodivu jsem si Balsa pamatovala velmi dobře. To je totiž tak absurdní, že to zkrátka utkví.


Osm smrtelnic posedlých
? - červenec 2022
Osm smrtelnic posedlých 1994, T. Williams (pseudonym)

Maličkosti, ale většinou velmi vytříbené. Je to zase jedna z knížek, je kterým jsem se vrátila po letech. Tuto jsem si vůbec nepamatovala, ale stoji určitě za nejedno přečtení.


Neviditelný život Addie LaRue
červen - červenec 2022
Neviditelný život Addie LaRue 2021, Victoria Schwab

Čekala jsem dobrodružnou cestu časem přes francouzskou revoluci, napoleonské války a obě světové války, zvlášť když Addie proklamuje už na začátku, jak bojovala, byla špionkou atd. Ale ono doslova nic. To zamrzí. Došlo mi samozřejmě, že to nakonec má být romance. Ale šmarjá, pak by teda 250 stran stačilo až až. Takhle jsem to dočetla, protože jsem pořád doufala, že to snad nemůže být všechno, ale bylo. Přeskakovala jsem ne o 106, ale o 212. Za mě promarněná příležitost na skvělou jízdu dějinami, ještě když je tu ta nesmrtelnost, že ... To by byla možnost zasáhnout do dějin a dodatečně čtenářům objasnit, jak za vítězství zla nad ještě horším může Addie ve snaze udělat svět lepším. No nic. Musím si spravit chuť nějakou tou dobře vylíčenou bitvou.


Shane
červen 2022 (25.-28.)
Shane 1964, Jack Schaefer

Návrat přímo táborový, sámo bez tý písničky je to poloviční zážitek a taky mi už není 11. Žádnej kovboj, žádnej ranč ani rančer... Honáci a statky. :) Naštěstí nikdo netasí hříbata, ale kolty. Tři hvězdy z nostalgie.


Konzul v afrikánech
červen 2022 (25.-26.)
Konzul v afrikánech 1998, Pavel Šrut

Jako i všech výboru, některé fejetony jsou skvělé, některé nic moc a mnohé něco mezi. Celkově je těch prvních dvou víc. :)


Cop
červen 2022 (22.-26.)
Cop 2018, Lætitia Colombani

Nedlouhá, ale působivá kniha propojující osud tří žen vzdálených v prostoru i ve zcela odlišných realitách. S každou z nich okolí nakládá jako s občany druhé kategorie, třebaže život Smity je s oběma dalšími nesrovnatelně horší. Všechny tři se nakonec osvobodí, aspoň do té míry do jaké je to možné v jejich prostředí. Očekávala jsem asi do poloviny knihy hromadnou katastrofu, která se nedostavila. A já jsem za ten happy end vděčná. Je fakt, že kniha má v sobě něco filmového, i když neplýtvá popisy. Film bych taky ráda viděla. ;)


Mokrá ryba
květen 2021 - červen 2022
Mokrá ryba 2017, Volker Kutscher

Zas větší očekávání než výsledný dojem. Bylo to nějak nepřehledné a bylo tam všeho moc. Rath se nestal mým oblíbencem a nebýt to audiokniha, přeskakovala bych kde co. Do dalších dílů nejdu.


Krajina s jednorožcem
červen 2022 (22.-24.)
Krajina s jednorožcem 2006, Luisa Nováková

Velmi dlouhá a poněkud popisná pohádka. Jazyk a styl jsou trochu jako Erben nebo Němcová, jen je tu věnováno hodně místa duševním hnutím všech postav a pak prásk, a je konec. Fantasy mám ráda a (některé) dobrodružnější pohádky taky, ale tato kniha mě nechytla za srdce. Obsah by šlo vypovědět v několika větách a romantika mě zcela míjí, tak asi pro to. Navíc se v podstatě nic během děje nevyřešilo krom toho, že nejmenovaný vládce zjistil, že vlastně miluje ženu, kterou myslel, že nenávidí. To je pro mě typická červená knihovna. Vadilo mi i množství jmen, osobních i místních. Dvě hvězdy za texty písní = básně.


Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku
květen - červen 2022
Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku 2016, Giles Milton

odpad!

Snůška nepravděpodobných skutečností ze všech oblastí historie povětšinou z 20. století. Podáno je to tak bombasticky, že je to místy až nechtěně komické. Co pro bohy znamená např. věta, že "poprava byla sice brutální, ale účinná"? To jsou nějaké neúčinné popravy? Celkově to bylo zklamání a nezdráhám se říci katastrofa. Těch pár zajímavostí, které nejsou notoricky známé, zcela utonulo v přívalu bulvárně podaných nechutností.


Cesta stínů
červen 2021 - červen 2022
Cesta stínů 2010, Brent Weeks

Já si teda temnou a akcí nabitou fantasy představuju jinak, možná jsem na tohle už stará a myslím, že cílovou skupinou jsou mladí lidé kolem 15 - 16 let. Mnoho jmen, mnoho míst, rozličné balastní postavy, které nijak nezasáhly do děje, ale měly svá jména. Hojně jsem přeskakovala a další díl si odpustím.


Tajemný cizinec
červen 2022 (14.-17.)
Tajemný cizinec 2022, M. Twain (pseudonym)

Ejhle, člověk! Nejstrašnější ze všech bytostí, horší než sám... To bylo tedy zcela netwainovské, ale velmi účinné. Zajímalo by mě, jak text vypadal před úpravami A. B. Paina. Rozhlasové zpracování je skutečně excelentní.


Dívej se, jak padám
září 2021 - červen 2022
Dívej se, jak padám 2021, Mons Kallentoft

Vydařená detektivka ve stylu osamělý střelec versus celý spiknuvši se vesmír. Můj odpor k přecpaným turistickým destinacím s ožralými milovníky diskoték a báječné zábavy až do rána, nebo až do odletu, co kdo snese, se ještě zvýšil. Atmosféra byla naprosto perfektní.


Lovci vran
? - červen 2022
Lovci vran 2015, Lyndsay Faye

odpad!

Druhý díl nedám ani jako audioknihu, jak je rozvleklý a navíc mě irituje skloňování Julius, Juliusa, Juliusovi... Sáhodlouhé popisy, kolem všeho kupa řečí... smažka Val a ukňouraný Tím se mou oblíbenou detektivní dvojkou nestali.


Bohové Gothamu
červen 2022 (07.-13.)
Bohové Gothamu 2014, Lyndsay Faye

Audiokniha v pěkném podání Martina Písaříka (snad až na dětské hlasy, kdy se na můj vkus už pitvořil). Při čtení bych mnohé popisy přeskakovala. Kulisy historického New Yorku byly zajímavé, vraha jsem však tipla celkem brzy. Nakonec nebyl tak docela masový, a to mě překvapilo. Dám šanci druhému dílu, ale hodnotím jako průměr.


P jako pivo
únor - červen 2022
P jako pivo 2009, Tom Robbins

Knížka ne tak docela pro děti, populárně poučná pivní pohádka, nepravděpodobné a vtipné dílko nejen o pivu. Já mám ráda pivo, i to bez alkoholu, v odhadu jeho prodeje se teda autor prostřednictvím Gracie dost sekl, a mám ráda knihy, kde si autor hraje. Se slovy, s dějem, s (po)city a se čtenářem. Toho všeho se mi na malém rozsahu dostalo vrchovatě, užila jsem si to jako dobře vychlazenou plzeň po výšlapu v teplém létě do kopce.


Zůstaň se mnou
říjen 2021 - červen 2022
Zůstaň se mnou 2019, Ayobami Adebayo

Dost děsivé tradice, křesťanský Bůh a běžné mnohoženství, manželka trpící za manželovu "hanbu", a nakonec tragédie matky, která ztratí děti. Celkově tedy nic veselého. Prostředí je zajímavé, ale postavy jsou většinou zkratkovité kromě hlavních dvou a tvoří jen kulisu nebo katalyzátory vztahu.


1 ...