☰ menu uživatele

Alma-Nacida Alma-Nacida komentáře u knih

Komentáře 1098

Recenze

Diskuze u knih 2


Spy x Family 9 Spy x Family 9 Tacuja Endó

Soumrak s Bondem zasahují u požáru a Anya zasahuje... s kapesníčkem. Škoda, že nevím, jak dopadne padouch, který omezuje dodávky jahod, snad nezpůsobí válečný konflikt.
Je to zase ujeté a docela srandovní, kresba standardně pěkná, ale jinak bez překvapení, celkově pěkný průměr za necelé tři hvězdy.

29.09.2023 3 z 5


Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Smutnou realitou Arménie inspirovaná kniha o zkouškách osudu a o naději protkaná kouzelnými bytostmi, duchy, věšteckým nadáním, ale taky recepty na jídla sváteční i všední. Docela neobvyklý literární počin.
Hvězdu ubírám za to fatalistické nastavení všech postav nepohnout se z místa, kde se stalo tolik tragédii.

28.09.2023 4 z 5


Ano, můj pane Ano, můj pane František Niedl

Čekala jsem oddychovku a dostala ji, navíc v audio verzi, ale popravdě číst to bych už moc chuti neměla. Je to tak trochu na jedno kopyto, tedy kromě začátku, kdy to vypadalo na nějaký ten konverzační humor a stručné know how pro začínající žoldnéře, což mě dost bavilo. Zato eskapády v Čechách mi už přišly na sílu. Jako audio k nudným domácím pracem dobrý. ;) Celkově dvě a půl hvězdy.

26.09.2023 3 z 5


Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Atwoodová ve své nejlepší formě aneb sice ne jak to bylo doopravdy, ale jak by to být klidně mohlo, a nebo taky ne. Rozhodně sonda do společnosti 19. století se vším pokrytectvím, prudérností, třídním systémem, alkoholismem atd. Úplnou náhodou jsem před Grace četla Barvu mléka, jejíž námět je velmi podobný a ze stejného období. Původně jsem chtěla porovnávat, ale ono o to vůbec nejde. Každá z těch knih je úplně jiná a obě jsou skvělé.
Dost dlouho mi trvalo, než mi došlo, co znamenají názvy kapitol s těmi čtvercovými obrázky, a když mi to konečně docvaklo, prošla jsem si je všechny znovu. To byl takový bonus. Kniha byla nezapomenutelná.

25.09.2023 5 z 5


Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

Krátká novela překypující atmosférou blížící se katastrofy. Příběh dívky bezbranné ve všech představitelných směrech, kromě toho jediného, že dokáže napsat svůj příběh. Přečetla jsem knihu za dvě hodiny, ale pod kůži mi zůstane nejspíš dlouho.
Díky za tip objeveny na profilu Kaduri.

22.09.2023 5 z 5


Síla psa Síla psa Thomas Savage

Asi jsem měla velká očekávání. Zápletka byla stroze minimalistická, celkově vztahům chybí větší propracování. Film si asi nechám ujít, celkově hodnotím jako průměr, dvě a půl hvězdy.

22.09.2023 3 z 5


Pohádka Pohádka Stephen King

Jung by se zaradoval (ačkoli hlavní hrdina, jak sám říká, nevěděl, zda se náhodou nečte Džung). Téma paralelních světů je celkem známé, tohle zpracování bylo čtivé a zajímavé. Až na občasná hluchá místa týkající se pro mě příliš podrobných popisů kdečeho. Taky myslím, že je trochu na škodu napětí, když od začátku víme, že hlavní hrdina přežije. Celkově pěkné tři a půl hvězdy.
P.S : Je tu někdo, kdo hraje Fluxx? Taky vám připadalo, že se autor inspiroval právě touto super hrou?

22.09.2023 3 z 5


Co dělal Mehmet Erbil o dni volna Co dělal Mehmet Erbil o dni volna Louis De Bernières

Lidskost a prostá slušnost, takové povzbuzení na dvou desítkách stránek. Autorova předmluva dodala povídce rámec, bez kterého by to asi nebylo ono. Tato jednohubka pro mě byla jako milé pohlazení.

16.09.2023 4 z 5


Někde jinde Někde jinde Gabrielle Zevin

Za mě prošvihnutá šance, zajímavý nápad, zpracování nic moc, jazyk hrozný - v tom se zcela shodnu s Leonorou. Prostě jen samotný nápad je na knihu málo, romantická linka působila nevěrohodně a byla zcela zbytečná, zkrátka celkově podprůměr.

15.09.2023 2 z 5


Adam ze Zbraslavi a případ královského levobočka Adam ze Zbraslavi a případ královského levobočka Hana Whitton (p)

Dvě hvězdy s odřenými paprsky za snahu, jinak postavy jsou ploché, děj je protahovaný až ke komičnosti, např. v úvodu se zmíní osud posla, ale než dojde k jeho reálnému prozkoumání, půl knihy je pryč. A pak vhodně šípem zlikvidovaný svědek těsně před tím, než vysloví jméno rodu vraha, to už jsem se opravdu smála. Po slibném začátku to jde už jen z kopce se vším všudy, takže další eskapády tohoto výjimečně neefektivního vyšetřovatele si nechám ujít.

12.09.2023 2 z 5


Podzimní republika Podzimní republika Brian McClellan

Strhující závěr, propracované scény, a hlavně dobrý a nosný příběh. Jestli jsem na začátku u prvního dílu váhala, zda budu číst ty další díly, tak teď jsem opravdu ráda, že jsem do nich šla. Užila jsem si každou stránku.

08.09.2023 4 z 5


Krvavé tažení Krvavé tažení Brian McClellan

Druhý díl mě bavil mnohem víc než první, děj se soustředí na tři hlavní postavy a dává tak příležitost skončit v napínavé chvíli a přeskočit na to, co zrovna prožívá jiná postava. V podstatě je román vybudován ve stylu klasického dramatu; zatímco první díl byl expozice s kolizí, ve druhém následují krize a peripetie. Jen doufám, že závěr nebude katastrofa. Snad přežije aspoň někdo. I když bez božské kuchyně, nevím, nevím. ;)

27.08.2023 4 z 5


Krátká paměť pana rady Krátká paměť pana rady Arto Paasilinna

Totálně ujetá jednohubka zcela v autorově stylu. Stejně jako Sorjonenovi, i mně byla část s destrukcí statku dost proti srsti. A kde že je ta angažovanost, slibovaná v anotaci, za právo starých lidí na svobodu, důstojnost a kdo ví co? Tohle je spíš agitace za zavření do ústavu a zahození klíčů. Ale občas jsem se zasmála, to zas jo. Takže pěkné tři hvězdy.

23.08.2023 3 z 5


Železné srdce Železné srdce Martin Sládek

Hrdinská fantasy jak má být v kulisách Paříže a alternativního středověku. A jak víme, Paris sera toujours Paris, ačkoliv kromě Consiergerie si tam moc "nezahraje". Očekávala jsem epické souboje, trochu té magie, drsné vtípky, a všechno jsem to dostala. I když nejmenovaný magický artefakt suploval mobilní telefon, dávám pěkné tři a půl hvězdy.

21.08.2023 3 z 5


Soudce z milosti Soudce z milosti Ivan Klíma

Z knihy dýchá atmosféra socialismu, kdy se člověk nejen bál něco říct, ale si i něco myslet. Sleduje vývoj hlavního (anti)hrdiny, který byl v mládí docela komunistická krysa, ale postupně dospěl k něčemu jinému, nechci to úplně vyplesknout, tak zůstanu takto tajemně neurčitá.
Číst to je docela náročné, protože je to v podstatě soubor filozofických myšlenek a osobní obhajoby názorů, které hlavní postava zastávala v dané době nebo naopak v současnosti.
Když jsem se knihou po mnoha zastávkách prokousala, můj stěžejní pocit je radost z toho, že mám období socialismu za sebou a že jsem padesátá léta ani nezažila.

18.08.2023 3 z 5


Příslib krve Příslib krve Brian McClellan

Netradiční fantasy zasazená do světa s průmyslovou revolucí, ale taky magií mnoha stylů a schopností. V příběhu je hodně postav, což mi ze začátku komplikovalo orientaci. Nevím vlastně proč, ale žádná z postav mi nijak moc k srdci nepřirostla. Ještě si rozmyslím, jestli půjdu do druhého dílu. Celkově za tři pěkné hvězdy.

16.08.2023 3 z 5


Řád Kraje Světa - svazek 2. Řád Kraje Světa - svazek 2. Maja Lidia Kossakowska

Druhý díl je sice o cestě, ale i když je putování popsané docela podrobně, moc se tím nezatěžujte, protože závěr to všechno rozmetá a je velmi... řekněme duchovní. Protože toto duchovno není můj šálek čaje z blínu, je to tentokrát za dvě a půl hvězdy. Konec je takový otevřený. Bylo to celkem zajímavé, ale stačilo.

04.08.2023 3 z 5


Řád Kraje Světa - svazek 1. Řád Kraje Světa - svazek 1. Maja Lidia Kossakowska

Po trochu pomalém rozjezdu nabírá děj na obrátkách, je to vlastně postapo, ale takové magické. Hlavní hrdina mi šel občas na nervy a taky mi vadilo časté opakování jmen, snad by čtenář dokázal udržet po dvou větách, o kom je řeč, ne?
Cituji: Berg se odvážil nadechnout. Koza ležela bez života. Nic nenaznačovalo, že před chvílí prokázala řečnický talent. Lars uvažoval, jestli má tělo nakopnout, ale nechtěli se mu. Konec citace.
Ano, Berg je Lars. Na začátku to bylo dost matoucí. Takových popisů hnutí mysli je v knize víc, přišly mi zbytečné, jinak je to zajímavé čtení, jen mám obavu, že to druhým dílem neskončí. Půjdu do něj a uvidíme.
Celkově pěkné tři a půl hvězdy.

02.08.2023 3 z 5


Spiknutí Ryšavého vlka Spiknutí Ryšavého vlka Robert von Stein Redick

Vůbec mě to nechytilo a ani nevtáhlo do děje, taky mi připadá, že je to spíš pro děti, ale pro ty je to zas moc upovídané, tak nevím. Není to zkrátka můj šálek kávy.

29.07.2023 2 z 5


Okrasné dreviny parkov a záhrad Okrasné dreviny parkov a záhrad Martin Červenka

Knížku mám od dětství, je to takové první seznámení s okrasnými dřevinami a jejich pěstováním, množením i použitím v zahradách. Oceňuji krásné a věrně ilustrace a kapesní formát velikosti jako známější edice OKO.

29.07.2023 5 z 5


Valard & vejce na draka Valard & vejce na draka Jan Marvel Horn (p)

Autorův humor mi sednul, k ději se vyjadřovat nelze bez prozrazování a je to opravdu o cestě odněkud někam úplně jinam provázené bytostmi magickými i zcela magie prostými a také několika personifikovanými a ukecanými nebeskými tělesy, otravným holubem, vedlejší postavou, která dostane, co chtěla, antickými bohy a krucinál, nezapomněla jsem na někoho? Asi jo. Jak je to s kořeněním knihy chtíčem posuďte z ukázky sami.
"...A tím jsme dospěli do bodu, kdy nás od rozbřesku dalšího dne dělí už jen noc, a to ne jen tak ledajaká, nýbrž noc beze zbytku vyplněná chtíčem, smilstvem a erotickým dusnem. Oč by bylo jednodušší, kdyby tyto řádky spadaly do erotické literatury! Hned by bylo zřejmé a k tomu barvitě popsané, co kdo kdy dal kam, co tam s tím dělal a jak dlouho to tam nechal. A samo i čím se potom umyl."
Na závěr doplním, že se pobavíte líp, když znáte pány Schrödingera a Maslowa, stačí zběžně. Praxe v mateřské školce taky neuškodí. ;)

18.07.2023 4 z 5


Zpráva pro Adolfa 2 Zpráva pro Adolfa 2 Osamu Tezuka

Druhým dílem se děj uzavírá celkem podle očekávání smrtí hlavních protagonistů, jak už bylo avizováno hned na začátku prvního dílu. Když jsem si víc zvykla na ne úplně veselý humor a gagy, které mi připadají pro mangu typické, četl se mi druhý díl líp než první. Dějové peripetie jsou místy neuvěřitelné, poselství knihy je naopak jasné, stejně jako autorova deziluze z toho, jak jsou lidé nepoučitelní.
Závěr, knihy jsou ikonické zcela právem, výtvarná stránka je na plný počet hvězd, ale pro mě je přeci jen důležitější děj a charaktery postav, proto ty čtyři hvězdy. Ještě mám potřebu dodat, že po srovnání komiksu o podobném tématu Maus a Zprávy z toho vychází Maus líp, pracuje i s nesdělitelným traumatem válečné generace a s jeho dopady na jejich potomky.

16.07.2023 4 z 5


Zpráva pro Adolfa 1 Zpráva pro Adolfa 1 Osamu Tezuka

Ikonická manga, která se žánru dost vymyká. Zhltla jsem ji za dva volné dny, což při její úctyhodné tloušťce mluví za vše. Výtvarně je to vrchol, hvězdu jsem ubrala za ženské postavy zkratkovité až ke karikatuře, a také mi vadí v manze obvyklé přehnané ztvárnění vzteku a podobných emocí, kdy má postava otevřenou pusu přes celý obličej. ;)
Nic se neuzavřelo, takže do druhého dílu půjdu taky. Pokud jde o onu " výbušnou informaci" týkající se Hitlera, tato konspirační teorie je dnes už notoricky známá a nemyslím, že by její zveřejnění mělo ještě nějaký politický dopad ve 40.letech. Tak jsem zvědavá, jak se s tím autor popere.

15.07.2023 4 z 5


Spy x Family 8 Spy x Family 8 Tacuja Endó

Kvalita klesá, srandy ubývá, zato přibylo akčních scén, které jsou poněkud nepřehledné a dají se shrnout do " kop, krach, plesk, svist, atd.". Přiznávám, že jsem je přeskakovala ("hop") a šla rovnou na poslední stranu, abych věděla, kdo vyhrál. A ano, kdo vyhraje se dozvíme až v dalším dílu.

14.07.2023 3 z 5


Dobrodružství rabiho Harveyho - kreslená novela o židovské moudrosti a důvtipu na Divokém západě Dobrodružství rabiho Harveyho - kreslená novela o židovské moudrosti a důvtipu na Divokém západě Stephen Sheinkin

Podivnosti, to je moje, a tak mě tato neobvyklá fúze gunmana s kolty proklatě nízko a moudrého rabiho, který je tak trochu šlemazl, musel upoutat. Ne že by to bylo špatné, ale že bych byla uchvácená, se říct taky nedá. Kresba mi nesedla, příběhy už víc, některé jsou vtipnější, jiné míň. Asi se nedokážu zbavit pocitu, že příběhy patřící do zaniklých štetlů by potřebovaly ke své reinkarnaci na Divokém Západě něco víc než jen změnit garderobu hlavních postav.

04.07.2023 3 z 5


Pole a palisáda Pole a palisáda Miloš Urban

To bylo velmi podivné. Myslím, že kdybych neposlouchala audio načtené Josefem Somrem, tak bych s knihou asi sekla. Takhle jsem to po malých kouscích doposlouchala, ale celé to na mě působilo jako změť obrazů prodchnutá podivnou misogynni staromilskou adorací češstvi.

29.06.2023 3 z 5


Inkoustové srdce Inkoustové srdce Cornelia Funke

Líbí se mi nápad s dokonalým předčítačem, který dokáže... To, kolem čeho se točí celý děj. Chápu, že je to kniha pro děti, ale ti zlouni jsou takoví nijací, nejspíš proto, že o svých strašných činech hodně mluví. Ale moc akčních chvil čtenáři nepřipraví. Postava Elinor, která na být asi "odlehčovací", na mě nepůsobila vůbec věrohodně a celá kniha mi přišla upovídaná. Co se mi hodně líbilo, byly úryvky z jiných knih v úvodu kapitol. Celkově lepší průměr, tři hvězdy s odřenýma ušima. ;)

29.06.2023 3 z 5


Trocha zlé krve Trocha zlé krve Joe Abercrombie

Autor zkrátka umí vrhnout čtenáře přímo do děje, který prožívá s plastickými postavami, které nejsou ani tak docela dobré, ani úplně špatné, a když už to vypadá, že snad ano, dozvíme se něco, co zcela změní úhel pohledu.
Navíc kromě propracovaného děje, napětí a strhujících akcí se ještě čtenáři dostane jen tak mimochodem mnoho různých ponaučení a mouder. Tady krátký výběr:

Časy se mění, ale zástupy kreténů zůstávají.

Je vzácné najít může, který by svou trošku moci využil k něčemu dobrému.

Ty opravdu chytré věci se dají říct několika slovy. Jen pro pitomosti je třeba spoustu řečí.

20.06.2023 5 z 5


Životní terno Životní terno Fredrik Backman

Možná to znáte: Vánoce už byly a vlaky nejezdí. Prý se zase střílí u Berlínské zdi, nebo je to jinde...
V takovéhle náladě jsem vytáhla Životní terno. Je to jednohubka, na kterou je dobré dát si dostatek času. Protože sekunda je vždycky sekunda :) Hodně mi to připomnělo skupinovou terapii a cvičení, kterému soukromě říkám "Cokoli jste komukoli udělali dobrého, to zůstává."
A teď konečně to hodnocení: Je to dobrá kniha. Přečtěte si ji taky. :)

08.06.2023 4 z 5


Bezvýchodná situace Bezvýchodná situace Julie Mayhew

Kniha zcela splnila má očekávání, byla napínavá, indicie byly odhalovány postupně, takže jsem mohla tipovat, jak to všechno dopadne, i když nebylo úplně tajemstvím, co se asi na ostrově dělo. Spíš to bylo o tom jak a proč než kdo a co. Možná působila Viola trochu moc dospěle, ale jinak jsou to pěkné tři a půl hvězdy.

07.06.2023 3 z 5


Prorokyně a hlupák Prorokyně a hlupák Jonas Jonasson

Čekala jsem Jonassona a dostala jsem... Jonassona. :) Takže vlastně v pořádku, jen je to vlastně tak trochu variace na stále stejné téma. Poslouchala jsem audioknihu opravdu velmi, velmi dlouho. Periodicky jsem usínala průměrně po jedné a půl kapitole, takže jako uspávanka dobrý. Jinak asi potřebuju udělat si od tohoto autora pauzu. Možná až do konce světa. ;)

02.06.2023 3 z 5


Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Kniha mě pohltila už po několika prvních stranách, je napsána velmi plasticky, všechny postavy působí živě a realisticky. Zulejka, žijící zcela pasivní život, je vržena do víru událostí zcela bez zkušeností a obstojí ve všech zkouškách, které na ni čekají. Setká se s lidmi v jejich nejlepší i nejhorší podobě a projde proměnou, jakou by sotva někdo čekal.
Má jediná výhrada je k závěru, který by si zasloužil víc rozpracovat, zvlášť když před tím u celkem podružných postav autorka několikrát nastíní jejich budoucnost dost detailně.

01.06.2023 4 z 5


Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Samotáři rozliční, mnozí potěší, s některými jako bych se znala a další jsou zas úplně, úplně odlišní než v podstatě kdokoli, koho znám. Bylo to fajn, díky.

30.05.2023 4 z 5


Návrat do divočiny Návrat do divočiny Aleš Palán

No jo, ty návraty, bývají z nich takové trochu smíšené pocity, že jo? Bylo to fajn, jen už ne takové zjevení, jako v Raději zešílet.

28.05.2023 4 z 5


Velitel šalupy Velitel šalupy Patrick O'Brian

Pokud bych chtěla číst dokument o plachtění na začátku 19. století, pak bych asi byla nadšená. Ale já jsem čekala spíš dobrodružství, které sice v knize je, ale pod záplavou technických podrobností a poněkud strnulých dialogů se dojem z něj vytrácí. Zkrátka to není nic pro mě a další díl si odpustím.

28.05.2023 2 z 5


Deník špatného roku Deník špatného roku John Maxwell Coetzee

Opožděné osvícení, možná poslední láska, nebo netypické přátelství, kdo ví. Každopádně jsem do deníku jen tak nahlédla, ale už jsem ho nedokázala odložit. Byl to velice zajímavý exkurz, tři hlasy, vypravěči ale vlastně nejsou tři, přechod v esejích od radikalismu k soucitu a pod tím příběh, který je vlastně docela prostý. Určitě to není žádná oddychovka. Vtáhlo mě to, nepustilo, nutilo přemýšlet a přehodnocovat. Jedna hvězda dolů matoucí závěr.

20.05.2023 4 z 5


Kniha útěchy Kniha útěchy Matt Haig

Opravdu se asi nic světoborného nedozvíte. Ono (o) to ani nejde. Je to soubor myšlenek a postřehů různých osob, které v nějaké situaci někomu pomohly. Konkrétně autorovi, který se rozhodl se o ně podělit pro případ, že by mohly pomoci i někomu jinému.
S mnoha z nich nesouhlasím. S mnoha z nich souzním.
Otázka je, zda mě kniha utěšila. V mnohém ano. A za to ty čtyři hvězdy.
"Nemusíte být v jednom kole. Nemusíte obhajovat vlastní existenci svou produktivitou." Jj, amen. ;)

16.05.2023 4 z 5


Zymovrat Zymovrat Andrew Caldecott

Určitě nejmíň od strany 300 začne být zřejmé, že se v tomto dílu asi všechno vyřešit nestačí. Kladně hodnotím to, že v podstatě všichni jsou spíš antihrdinové než hrdinové. Chovají se nelogicky, jsou zmatení, bojí se, zamilují se, což je nejspíš realistické, ale dost se tím natahuje děj.
Určitě to zas všechno zapomenu, než vyjde česky třetí díl. ;)

15.05.2023 3 z 5


Zapomenutá vražda Zapomenutá vražda Agatha Christie

Tentokrát mi slečna Marplová do noty nekápla. Rohožka a síť byly asi moc velké nápovědy, a tak mě štvalo, že slečna neřekne o svém podezření ani slovo, dokud... Ale nechci nic prozrazovat.
Souhrn - jiné detektivky se mi líbily víc, třeba Nultá hodina.

12.05.2023 3 z 5


Cesta sněžných ptáků Cesta sněžných ptáků Robert Lyndon

Anabáze nesourodých společníků, které svede dohromady cíl cesty, k němuž ovšem spěchá každý z nich z jiného důvodu, a to nejlépe nějakého tajného. Tolik k ději v jednom dlouhém souvětí. Cesta celou Evropou v 11.století mě docela bavila, čtení jsem střídala s audioknihou, která na mě ale působila dost sedativním dojmem. Hlavní hrdina (nejspíš) Vallon je těžko uvěřitelný, v ději vystupuje jako skoro 100% klaďas, ale pak z popisu jeho předcházejícího života je to zkrátka jen zdatný mordýř z povolání. K přerodu došlo buď během vězení, nebo tak nějak nenápadně cestou, kdo ví. Celkově mám dojem, že je v knize všeho moc, takže je to někdy už otravné. Pokračování si nejspíš nechám ujít.

23.04.2023 3 z 5