Allys Allys komentáře u knih

Největší obchodník na světě Největší obchodník na světě Og Mandino

Nechala som sa zlákať vetou v anotácii " Jde o nejčtivější, nejvynalézavější a nejužitečnější nástroj pro výuku prodávání jakožto profese." a možno som mala príliš veľké očakávania. Príbeh je to pekný, miestami aj poučný. Páčilo sa mi odovzdávanie múdrostí prostredníctvom zvitkov a niektoré myšlienky boli veľmi prínosné. Celkovo som však mala dojem, že kniha je na pomedzí motivačnej literatúry a beletrie, ale v skutočnosti nie je ani jedno z toho. Myslím, že v príbehu bolo príliš veľa náboženských záležitostí. Druhá časť knihy, asi pôvodne myslená ako druhá samostatná kniha mi prišla ešte viac náboženská a čo sa týka motivácie značne menej zaujímavá, vlastne sa tam opakovali info z prvej časti, len inak zabalené, samotný príbeh pokulhával. Na tému motivácie a predaja som čítala viac zaujímavejších kníh. Celkové hodnotenie tak 3,5 - trochu lepší priemer.

04.06.2021 3 z 5

Jedenáct minut Jedenáct minut Paulo Coelho

Svojím spôsobom zaujímavá kniha od známeho autora. V príbehu sú úvahy o láske, či už na fyzickej alebo duševnej úrovni, avšak čitateľ by na to mal byť naladený a mať otvorenú myseľ.
Hlavná hrdinka hľadá zmysel života a môžeme sledovať jej cestu, zážitky a vnímanie sveta okolo. Osobne som sa so žiadnou postavou v knihe nedokázala stotožniť, avšak pri mnohých dielach nemám potrebu sa stotožňovať, ale zistiť niečo o typoch ľudí, ktorých ani v okolí nepoznám :-)
Čo mi prišlo trochu nereálne, bol popis pracovného prostredia prostitútok vo Švajčiarsku. Nemyslím, že by to v skutočnosti bolo také ružové, hlavne keď hlavná hrdinka pracovala na niekoho, nie výlučne na seba.
Okrem hlavného príbehu, ktorý je vcelku jednoducho postavený, nájdeme definície lásky, ktoré stoja za prečítanie a zamyslenie. Kniha je rozsahovo menšia a je možné ju prečítať za chvíľu. Záver som čakala originálnejší. Dej je postavený hlavne na kontrastoch a úvahách nad nimy. Neľutujem, že som knihu čítala, nebude to však pre zarytých Coelhových odporcov :-)

26.05.2021 4 z 5

Člověk jménem Dave Člověk jménem Dave Dave Pelzer

Záverečná časť Davidovej autobiografie bola dojímavá aj keď trochu iným spôsobom, ako predošlé dve. Čitateľ nájde odpovede na mnohé otázky, ktoré si pravdepodobne po prečítaní prvých dvoch častí kládol. Osobne som v tejto knihe našla viac, ako som čakala.
Stále však nechápem jednanie matky. Do poslednej chvíle nebola schopná uznať, že niečo na jej výchove nebolo v poriadku. Napriek všetkému David stále túžil po pocite uznania od nej. Autor pustil čitateľa veľmi hlboko do svojej duše a svojho života. Môžeme byť svedkami hľadania jeho miesta v živote, vyrovnávanie sa s rodičmi, s pocitmi vykorenenia, nadväzovanie vzťahov (bohužiaľ hlavne na začiatku dosť toxického).
Z tejto trilógie je zrejmé, že tým, že sa dieťa dostane preč z nevhodného prostredia sa cesta ku šťastiu len začína, vie byť naozaj ťažká a nie každý tam dôjde - fyzické vymanenie sa a psychické sú dve diametrálne odlišné veci. Je úžasné sledovať, ako sa z Davida stal pozorný partner a milujúci otec, čo nebýva časté. Obdivujem jeho silu, pohľad na život a schopnosť nevzdávať sa, aj keď sú okolnosti akokoľvek nepriaznivé - či už v pracovnom, alebo súkromnom živote. Určite odporúčam, trilógia vo mne zanechala veľmi silný dojem.

20.05.2021 5 z 5

Muž, který se směje Muž, který se směje Victor Hugo

(SPOILER) V rámci tohtoročnej čitateľskej výzvy som siahla aj po tejto klasike. Je to krásny príbeh plný emócií. V knihe je možné nájsť rôzne filozofické a psychologické úvahy, hlboké city a podrobne vykreslené hlavné postavy. Do hláv niektorým postavám vidno tak hlboko, až je to miestami desivé. Značnú časť knihy som mala pocit, že príbeh je úplne vedľajší a ide skôr o veľmi podrobný popis anglickej šlachty a utrpenia poddaných. Dej občas pokračuje veľmi rozvláčne a niektoré opisy sú zbytočne dlhé (napr. vymenovanie 12 anglických šlachticov, ktorí s dejom ani dejinami v knihe nemali nič spoločné). Takto podrobný román sa bude v súčasnej literatúre ťažko hľadať, okrem množstva strán príbehu a historických informácií je v ňom možné nájsť aj veľa medzi riadkami. Ľudské starosti a radosti sú geniálne spracované a vyjadrené. Koniec ma dosť mrzel, stále som verila aspoň v aký - taký happyend, prešla som dlhými opismi kdečoho, len aby som našla trochu pozitívny koniec, ktorý neprišiel.

17.05.2021 4 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

Super kniha, ktorá popisuje spôsobom, ktorý pochopí aj laik, ako približne funguje dark web. Autor pútavo, či už na základe faktov, vlastných skúseností alebo zverejnených príbehov iných ľudí vyvracia mnohé populárne a negatívne mýty o dark webe. Tieto mýty sú zrejme to, čo ľudí desí najviac. V mnohých súčasných thrilleroch sa dajú nájsť k téme rôzne zavádzajúce informácie a bežný čitateľ sa zrazu bojí zapnúť počítač :-) Škoda názvu, ktorý môže mnohých odradiť, pritom téma je poňatá veľmi obsiahlo, určite sa netýka prevažne sexu a drog. Kapitoly ozrejmujúce svetlé stránky dark webu a popis fungovania spravodajských spoločností aj v krajinách, kde vládne cenzúra boli veľmi prínosné. Niektoré skutočné prípady boli šokojúce, najviac mi utkvel v pamäti jeden s manželom, ktorý sa rozhodol zbaviť sa manželky a bol silno veriaci kresťan. Kniha je plná odkazov na zdroje, z ktorých bolo čerpané a ak má niekto záujem o hlbšiu znalosť témy, na základe nich si vie dohľadať potrebné informácie. Myslím, že v dnešnej dobe, keď je na internete aktívne veľké množstvo ľudí je záujem o tému na mieste, dúfam, že si knihu prečíta čo možno najviac ľudí.

14.05.2021 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Kniha útla rozsahom, ale veľká obsahom. V príbehu je popísaná časť dejín Sovietskeho zväzu a je až desivé sledovať, ako sa z ušľachtilých ideí stávajú nástroje diktatúry a neslobody. Kniha je nadčasová a dajú sa v nej nájsť podobnosti aj so súčasným svetom, ktorý poznáme. Alegorické vyobrazenie zvierat namiesto ľudí je spracované geniálne. Každý druh zvieraťa predstavuje iný typ človeka a vidno, kde by sa kto v hierarchii farmy nachádzal. Niektoré zvieratá boli naozaj veľmi naivné, niektoré veľmi ovplyvniteľné, niektoré zaslepené, ale tak je to aj s ľudmi. Metafory, ktoré autor používa sú jasné, výstižné a trefné. Na pár stranách je popísaná cesta k slobode, ktorá končí otroctvom a diktatúrou. Páči sa mi, že každá veta v knihe má či už väčší, alebo menší význam a nie je tam žiadny zbytočný balast navyše. Smutné je, že je v knihe zobrazená ľudská prirodzenosť. Knihu som mala prečítanú za necelý deň, určite odporúčam. "Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie."

11.05.2021 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Nepríde mi, že by autorka vykrádala Kinga, ako sa občas niekto zmieňuje v komentároch. V USA je podobných príbehov napísaných viac než dosť, ani King nebol prvý. Autorka dokáže na malom rozsahu vykresliť atmosféru, na ktorej vykreslenie potrebujú iní autori 3x toľko strán. Páčili sa mi dve dejové línie s tými istými postavami vzdialené od seba cca 30rokov. Hlavný hrdina bol sympaťák, kniha sa čítala sama a zaujímavejšia mi prišla dejová línia z minulosti. Príbeh sa mi nezdal mysteriózny, ako bolo spomínané v anotácii, akurát trochu moc prekombinovaný a miestami nelogický. Záver bol nečakaný (nečakala som tak tuctový :-D), ale ako jednohubka a oddychové čítanie kniha splnila, čo mala. Myslím, že aktuálne je dostupné množstvo viac prepracovaných thrillerov, avšak táto kniha taktiež stojí za pozornosť. Osobne som na základe predošlých recenzií čakala celkom prúser a bola som milo prekvapená :-)

10.05.2021 3 z 5

Nikdekoľvek Nikdekoľvek Neil Gaiman

Je to moja prvá kniha od tohto autora a veľmi som sa na ňu na základe recenzií tešila. Námet bol zaujímavý, avšak miestami som sa musela do čítania nútiť. Potom ale prišli časti, ktoré som prečítala jedným dychom. Zároveň som mala pocit, akoby bolo príliš veľa nápadov na jednu knihu takéhoto rozsahu a tým pádom mnoho vecí, ktoré sa dali krásne rozviť, bolo prebehnutých veľmi povrchne. Pan Vandemar a pan Croup boli super, jedny z najlepšie vykreslených záporných postáv, aké som mala možnosť spoznať. De Carabas bol tiež zaujímavou postavou. Vzhľadom k tomu, že je to fantasy žáner som čakala podrobnejšie vysvetlenie sveta a jeho fungovania. Myšlienka vytvoriť takýto svet po Londýnom je originálna a autor má úžasnú fantáziu. Škoda, že z tohto sveta nebolo viac častí, možno by bol priestor na hlbší príbeh. Celkovo som však z príbehu mala dobrý dojem :-)

07.05.2021 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Veľmi pútavá kniha z obdobia 2sv. vojny, ktorá medzi tým množstvom v súčasnosti vydávaných kníh s podobnou tematikou určite vyniká. Veľká časť príbehu popisuje život pred vojnou a odchodom do koncentračného tábora, skok z jednej reality, kde bol človek ľudskou bytosťou a mal svoj život rád do úplne inej, kde je menej než zviera musel byť pre ľudí strašný a v tomto príbehu mám pocit, že to vidno viac, ako v iných. Popis života v Lučenci pred vojnou bol krásny, sú to skutočné spomienky pani Violy na mladosť, na obdobie nádejí a snov. Osobne mi prišiel dosť krutý už presun židov do ghetta a život v ňom, ešte pred transportom do koncentračných táborov. Scéna zo psíkom bola pre mňa nepochopiteľná, ale vtedy mali ľudia asi iný vzťah k zvieratám. Chápem, prečo bola pani Viola označovaná ako Mengeleho dievča, ale vzhľadom k tomu, že Mengele v knihe nevystupuje takmer vôbec a interakcií s ním bolo v knihe minimum (našťastie), mi príde názov knihy skôr ako marketingový ťah, čo mi však pri tak skvelej knihe príde zbytočné. Páčila sa mi komplexnosť príbehu (obdobie pred vojnou, počas a aj po vojne), dej je podaný veľmi emotívne a vierohodne, miestami to bolo aj na slzu. Knihu odporúčam každému, mala by byť súčasťou povinnej literatúry v školách.

04.05.2021 5 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Úprimné zápisky mladého doktora, ktoré sú jedným z pohľadov na prevažne britské zdravotníctvo a ich zdravotnícky systém. Zážitky a pocity podáva "bez obalu" a priamo. Miestami sú to chvíle krušné, miestami vtipné a občas aj dojemné. Bolo smutné sledovať, aký vplyv má práca mladého lekára na jeho osobný život a naozaj obdivujem každého, kto sa na túto cestu vydá. Zásahy štátu do popisovaného zdravotníckeho systému mi prišli nelogické a kontraproduktívne. Ľudí, ktorí zachraňujú v UK životy, mi je úprimne ľúto. Kniha je plná takých absurdít, až sa človek zamyslí, či je to vôbec možné. Veľmi sa mi páčili aj vysvetlivky lekárskych pojmov, aby čitateľ stále vedel aj v "ľudskej reči" o čom príbeh daného dňa je. Časť s kraniofalickou anastomózou/ placentofágiou mi zostane ešte v hlave asi dlhšie :-D Horkosladký príbeh jedného človeka, ktorý by bol možno ešte vtipnejší, nebyť toho, že je to pravda.

19.04.2021 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Príjemný a rozsiahly historický román, ktorý sa dobre číta počas dlhých zimných večerov. Nezvykle dlhý predslov, ktorý ospevuje autorove úspechy mi prišiel zbytočný - čitateľ tuší, do čoho ide a ostatní sa nedostanú ani k tým chválospevom. Páčilo sa mi, že osudy hlavných postáv či už dobrých, alebo zlých sledujeme zväčša počas celého ich života. Rôzne dejové linky sa počas príbehu celkom prirodzene spájajú. Časti, ktoré obsahovali nejakú interakciu medzi postavami boli písané pútavo, ostatné už menej, miestami som sa nudila. Dej je plný zvratov, ale v podstate sa tam stalo máločo neočakávané. Mala som pocit, že základy charakterov postáv, rovnako ako aj každý zvrat je ako podľa šablóny. Pri tom počte strán a na základe faktu, že autor študoval podľa jeho slov historické materiály niekoľko rokov som v knihe čakala trochu viac z histórie. Myslím, že príbehu v tejto podobe stačil o tretinu menší rozsah. Pozitívom však bolo reálne vykreslenie postáv, každý mal aj kladné aj záporné stránky. Kto má rád predvídavé a pohodové čítanie, pri ktorom netreba moc rozmýšlať a kto nemá rád prekvapenia si určite príde na svoje :-)

16.04.2021 4 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Jeden z najlepších dielov série. Príbeh je rozdelený krátkymi kapitolami, čo spôsobuje, že kniha sa číta sama a neuveriteľne rýchlo (až je to niekedy škoda). Pôvodne som sa trochu obávala rôznych klišé, ktoré sa často objavujú v spracovaní podobných tém - súkromná škola, spolky v nej, rivalita medzi študentmi. Autorka však tému spracovala úplne úžasne. Príbeh začína smrťou 13- ročnej študentky, ktorá je vyústením dávnej minulosti - nitky sa postupne splietajú v celok, ktorý odhaľuje prekvapivé fakty. Ako vo viacerých dieloch od Angely Marsons je aj táto časť prepletená rôznymi zápiskami, tentokrát prvej obete. Prostredie bolo vykreslené zaujímavo, nedoriešené účty mali temné dohry. Po celú dobu čítania som v knihe nepostrehla jediné slabé miesto. Vďaka kartám mala detektívka značne thrillerový nádych. Celý príbeh bol plný emócií a tomu záveru som nemohla uveriť. Určite odporúčam, avšak myslím, že pre plnohodnotný zážitok je nutné prečítať si aj nejaké diely predtým ;-)

12.04.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Ku knihe som sa dostala na základe odporúčaní a zaujala ma téma žítkovských bohýň. Čakala som, že príbeh a popis poslednej generácie bohýň bude intímnejší a viac od srdca, vzhľadom k anotácii, kde Dora mala byť poslednou bohyňou. Z knihy som mala dojem, že je prítomný neustály emocionálny odstup hlavnej hrdinky, aj keď bola priama príbuzná. Áno, bola vedkyňa, ale mala som pocit, akoby v nej nezostalo nič z jej predkov. Smutné bolo aj to, že keď mala možnosť sa niečomu priučiť, nevyužila ju.
Kniha sa venuje hlavne ženám a muži sú vykreslení prevažne v zlom svetle, čo bol zrejme účel príbehu, ale príde mi to trochu tendenčné. Krásne bol popísaný vzťah ľudí v danej oblasti k prírode, k veciam medzi nebom a zemou.
Kniha je prínosom, čo sa týka histórie ČR v období totality, hlavne o potláčaní prírodnej liečby, pohanských zvykov (tých málo, čo sa ešte zachovali). Jazyk a spôsob rozprávania sa mi páčil, záznamy z archívov dodávali celému príbehu autenticitu. Čo bolo fajn, boli odkazy na iné zaujimavé knihy k téme, snáď sa k nim raz dostanem a možno tému objasnia viac. Celkovo sa mi príbeh páčil, čitateľ sa dozvie aj nejaké fakty, čo nikdy nie je na škodu. Ďakujem autorke za spracovanie témy.

09.04.2021 4 z 5

Čo Clara zanechala Čo Clara zanechala Ellen Marie Wiseman

Ku knihe som sa dostala v rámci akcie v SK vydaní a v dobrom prekvapila. Nečakala som taký silný a mrazivý príbeh. Z dvoch prebiehajúcich dejových línií sa mi páčila viac tá historická.
Súčasná s Izzy nebola zlá, ale vo viac častiach mi dej prišiel príliš tendenčný. Prepojenie oboch línií však bolo spracované výborne.
Dejová linka venujúca sa minulosti popisuje život v psychiatrických liečebniach v danej dobe a čo bolo naozaj desivé, popisuje aj ako ľahko sa tam dalo dostať. V podstate človek mohol byť úplne zdravý, stačilo, že bol niekomu nepohodlný a mohol tam skončiť aj na celý život. Niektoré "liečebné" metódy boli nie len z dnešného pohľadu pritiahnuté za vlasy a o efektívnosti nemohla byť ani reč.
Príbeh Clary bol dojemný, je však až k neuvereniu, čoho sú ľudia schopní. Kniha sa čítala super, dej plynul sám, napätia bolo tak akurát a emócií taktiež viac než dosť, v závere som mala slzy v očiach.
V CZ vydaní mám pocit, že obálka aj názov sú zavádzajúce - kniha vyzerá ako mrazivý thriller, čo však nie je. Viac ako o Willarde je príbeh o Clare.

06.04.2021 5 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Ďalší skvelý diel zo Zeměplochy. Je to v podstate detektívka pretkaná úžasným Pratchettovským humorom s veľkým množstvom vtipných hlášok a úvah. Karotka, Elánius, Angua a Pleskor Řiťka boli úplne úžasní, lord Vetinari taktiež. Kniha sa zároveň venuje úvahám nad otázkami slobody (časť s Golemami), ohľadom usporiadania štátu a vzťahom k menšinám medzi nami. Řiťka sa snaží medzi trpaslíkmi zavádzať myšlienky feminizmu, v knihe sa čitateľ dozvie aj čo to o heraldistike :-) V knihe sa neustále niečo dialo, v príbehu neboli žiadne hluché miesta, krásne spracovaný príbeh :-)

29.03.2021 5 z 5

Mastičkárova dcéra Mastičkárova dcéra Amy Tan

Anotácia znela zaujímavo, no samotný príbeh ma až tak neoslovil. Kniha je rozdelená na dve časti. Prvá časť je hlavne o mastičkárovej pravnučke Ruth žijúcej v USA, o tom ako ju rozčuľuje matka (mastičkárova vnučka) a v podstate z ázijskej kultúry sa tam čitateľ nedozvie vôbec nič. Ruth žije s Američanom a jeho deťmi, vedie klasický spôsob života, ktorý je našej kultúre známy. Komplikovaný vzťah medzi matkou a dcérou je spôsobený aj matkinou duševnou chorobou, ktorú dcéra chorobne papiera a nechce vidieť a pochopiť. Čo sa týka pútavosti, deja, plynulosti som mala pocit max. na 2*. Druhá časť bola o dosť zaujímavejšia a ide prevažne o spomínanie matky Ruth na život v Číne na začiatku 20. storočia. O mastičkárovi sa sem tam niečo okrajovo spomína, možno som čakala viac informácií, alebo príbehu s prvkami byliniek a čínskej medicíny a nie len občasné spomenutie dračích kostí, ktoré vtedy pridávali všade. Táto časť však bola niečím zaujímavá a mala som pocit, ako by ju písala iná autorka. Príjemný nenáročný oddychový príbeh, ktorý neurazí, ani nenadchne.

26.03.2021 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Celá táto séria sa naozaj podarila. V Nočnom lovcovi mi to prišlo zvrátené už trochu cez pomyselnú hranicu znesiteľnosti, ale tak hranice sú na to, aby sa posúvali (avšak zašívanie takýchto predmetov je ajtak už moc psycho). Dej je ako vždy napínavý a kniha sa číta sama. Nie sú tam žiadne zbytočnosti navyše a postavy sú skvele vykreslené. Páchateľ je tak narušený, že to môže vymyslieť asi len Carter. Je zaujímavé sledovať, ako môžu rôzne traumy z detstva a z dávnej minulosti ovplyvniť psychiku človeka. Hlavný vyšetrovateľ je sympatický, rovnako ako jeho parťák. Oceňujem krátke kapitoly a super spracovanie rozuzlenia príbehu. Teším sa na ďalší diel.

22.03.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Krásny príbeh, pri čítaní ktorého som zažila asi všetky možné emócie od hlasného smiechu až po slzy. Anotácia je značne nepresná - určite to nie je "naprosto bláznivá komedie" a tým pádom chápem nižším hodnoteniam od ľudí, ktorí ju čakali a nedostali.

Štýl písania je veľmi osobitý, na začiatku pôsobilo preskakovanie v deji zmätočne, ale keď sa čitateľ zorientuje v deji je to úžasná jazda so zaujímavými životnými príbehmi ľudí, ktorí sa dostavili na prehliadku bytu. Väčšina z nich je síce od začiatku nesympatická, ale autor dokáže tak skvelo podať charakter postavy, že ku koncu som už súcitila s každým :-)
Na prvý pohľad úplne odlišné osudy sa v priebehu deja krásne, nenásilne prepájajú. Kniha je plná dôverných rozhovorov medzi ľudmi, ktorí vedia, že sa už nikdy znovu neuvidia - o to viac sú k sebe úprimnejší . Policajti boli taktiež skvelí, obdivovala som ich trpezlivosť so svedkami :-D
Myslím, že aspoň v kúsku príbehu sa nájde každý z nás. Kniha je plná veselosti, smútku, krehkosti, reálnosti - napriek absurdnej situácii, v ktorej sa hrdinovia ocitli.
Príbeh je plný myšlienok o živote, o postoji k ľuďom okolo, k našim životom a o ľudskosti, ktorá sa miestami pomaly vytráca. Záver je úplne skvelý.
Kniha vo mne zanechala hlboký dojem a určite odporúčam každému. Rada sa k nej v budúcnosti vrátim :-)

19.03.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Krásne spracovaná kniha, avšak na základe reklamy som čakala obsahovo trochu viac. Príbeh mi prišiel plochý a ako podľa anotácie mal byť srdceryvný, viac ako polovicu príbehu som videla len autora, ako sa snaží aplikovať svoje myšlienky na postavu psíka - šteniatka. V druhej polovici som sa už do psíka dokázala vcítiť viac, škoda že ten príbeh, kde naozaj naučil človeka žiť mal pár stránok. Prvoplánové hranie na city ma za srdce úplne nechytilo. Príliš veľa používania nespisovnej češtiny (napr. vozejk) - ak to malo pôsobiť roztomilo, nepôsobilo. Našťastie s každou stránkou toho bolo menej. Jazyková úroveň mi pripadala ako z knihy určenej pre deti, aj keď to je kniha skôr pre dospelých. Čo však oceňujem, je spracovanie témy ako sa správať/nesprávať k psíkom pre širokú verejnosť a šírenie osvety. Myšlienka je to pekná a je super, že je aj film. Grafické spracovanie knihy a ilustrácie sú nádherné, za to +1* :-) Za o dosť "srdceryvnejšiu" knihu v podobnom žánri považujem napríklad Psí poslání ;-)

16.03.2021 4 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Na knihu som sa veľmi tešila, keďže Geniálna priateľka sa mi páčila. Po dočítaní mám však zmiešané pocity. Jazyk príbehu je krásny, kvalitné literárne spracovanie, páčil sa mi popis myšlienok hlavnej postavy, ktorý mi prišiel realistický, surový a bez príkras. Čo sa týka hlavnej hrdinky a popisu dospievania z jej pohľadu, viac vecí mi prišlo nelogických a podobne, ale nemám 13, v tom veku ľudia rozmýšlajú inak :-) Z príbehu cítiť hlavne stratu ilúzií o svete dospelých a postupné prenikanie do neho. Chýbala mi však silnejšia dejová linka a mala som pocit, že je to príliš podobné s Geniálnou priateľkou. Dosť ma iritovalo to neustále riešenie erudovaného vyjadrovania, spisovnej taliančiny a neapolského dialektu s kadenciou - je v poriadku na to poukázať, ale každých pár strán je moc a v rámci prekladu čitateľ netuší, aký je v tom rozdiel. Viac sa mi páči, ak už autor chce poukázať na nejaký dialekt, aby priamo v ňom boli dialógy medzi postavami. Takto je to pre SK/CZ čitateľa vcelku zbytočná informácia. Váhala som medzi 3* a 4*, nakoniec sa to ustálilo na 75% :)

14.03.2021 4 z 5