Čo Clara zanechala

Sedemnásťročná Izzy Stonová žije v usporiadanej pestúnskej rodine. Pred desiatimi rokmi jej mama zastrelila svojho manžela, Izzinho otca, a odsúdili ju na doživotie. Izzy, zdrvená matkinou zjavnou stratou zdravého rozumu, ju odmieta navštíviť vo väzení. Náhradní rodičia pracujú v miestnom múzeu a Izzy zapoja do projektu katalogizácie predmetov objavených za múrmi chátrajúcej štátnej psychiatrickej liečebne. V záplave opustených osobných vecí pacientov Izzy v batožine Clary Cartwrightovej nachádza kôpku neodoslaných listov, starý denník – a svoju vlastnú trinástu komnatu. Clara v roku 1929 dovŕšila plnoletosť a ocitla sa v životnej etape, keď ju ubíja spolužitie s panovačnými rodičmi a jej jedinou nádejou je láska k chudobnému prisťahovalcovi z Talianska. Odmietne sa vydať za muža, ktorého jej rodičia vybrali, a otec ju proti jej vôli posiela do nóbl domova pre psychicky labilných ľudí, po páde na burze však prichádza o majetok. Claru preto premiestnia do štátneho psychiatrického ústavu, kde liečba na úrovni doby prináša ľuďom viac utrpenia ako úľavy. Zatiaľ čo Izzy čelí výzvam, ktoré prináša nová etapa jej života, Clarin príbeh je úzko spätý s minulosťou. Napriek tomu majú niečo spoločné. Ak Clara nikdy netrpela žiadnou duševnou poruchou, čo by mohlo vysvetliť či obhájiť násilný čin Izzinej mamy? Skladaním mozaiky Clarinho života je Izzy nútená prehodnotiť svoje vlastné životné kroky. Závery sú nečakané a ohromujúce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296349/big_co-clara-zanechala-OxL-296349.jpg 4.5640

Vydáno: , Ikar (SK)

What She Left Behind, 2013

Kniha Čo Clara zanechala

Karin94

Táto kniha bola jedna emocionálna nálož!
Toľko smútku, bolesti, poníženia a pocitov, som ešte nikde nikdy nenatrafila v knihe a nenechá to nikoho chladným!
*Kniha, ktorá vám nedá spať.
*Kniha, ktorú keď dočítate, bude vám veľmi dlho rezonovať v hlave, a s istotou vám poviem, že nesiahnete hneď na druhý deň po druhej.

Štýl písania pútavý od začiatku až do konca! Autorka knihu napísala excelentné a bravúrne! Žiadne sprostosti okolo knihy a žiadne hluché miesta. Bolo tam napätie (až sa mi niekedy zježili chlpy na tele). Miestami som mala pocit, akoby čítam Trhlinu od Kariky, asi kvôli tej liečebni a pútavým písmom. Ale dej je úplne iný! Prosím, nenechajte sa zmiasť.

Príbeh je o dvoch hlavných postavách. O Clare a Izzy. Obe v rovnakom veku, ale Clara v roku 1929 a Izzy 1995. Clara, ktorá sa dostane nešťastím do psychiatrickej liečebne do Willardu. A Izzy, ktorá tiež nemá život ako v rozprávke. Jedneho dňa, sa dozvie o Clare a o jej denníkoch a pomaly začne po nej pátrať, a odkrývať jej minulosť. Neskôr začnú tieto príbehy splývať do seba, a je to niečo prekrásne. Musím napísať, že najviac ma bavili kapitoly Clarine, aj keď pri jej kapitolách mi trhalo srdce na malé kúsky, a chcelo sa mi veľmi plakať. Ale ani Izzy kapitoly nie sú od veci, tam sa tiež podozvedáme drsné veci. Niektoré veci sa žiaľ dejú aj v realite, a tým nikto nikdy žiaľ nezabráni.

Ja vás žiadam! Prosím, kto to ešte nečítal, tak si to určite prečítajte! Možno, že niekedy knihy nemajú zaujímavé anotácie, ale táto kniha bola jedna veľká emočno, silná bomba! A ja ju odporúčam všetkými desiatimi.

red_marionette
12.12.2021

Opravdu silný příběh, který je krásně napsaný. Myslím, že tuto knihu jen tak z hlavy nedostanu. Pokud budete mít štěstí a dostane se vám kniha do rukou, neváhejte a přečtěte si ji.

zulvisek
07.12.2021

Tuto knihu jsem sháněla moc a moc dlouho. Obešla jsem bezpočet antikvariátu shlédla spoustu stránek na internetu a ne a ne sehnat.
Když už náhodou byla k dispozici, majitelé její cenu sprostě vyšroubovali na šílené sumy.
Naštěstí mi ji před třemi dny jedna dobrá duše věnovala jako e-knihu.
Od příběhu jsem se doopravdy nemohla odtrhnout A jestliže Sběratelka sirotků a Pro tvoje dobro byly úžasné knihy, vůbec nevím jak vychválit toto díllo Pět hvězdiček je málo.
Je strašně smutné, že se takovéhle zvěrstva stávaly doopravdy A i když je příběh smyšlený ,tak se takovéhle hrůzy mnoha lidem děly skutečně.

AlenaF
01.12.2021

Depresivní příběh, naštěstí s dobrým koncem.

Aaloha
15.11.2021

Krásná kniha i když hodně smutná. Hotový emoční koktejl. Bezpráví a beznaděj, ale zároveň naděje a touha, že se stane zázrak a Clare se podaří z léčebny dostat pryč. Nešťastná láska, láska k dítěti, nenávist k rodičům a otázky proč???? Kniha mě vtáhla do děje a ten konec, přes slzy jsem ani neviděla.

Rosana
14.11.2021

Velice ctiva a zaroven prevelice smutna kniha. Cekala jsem pri te vsi hruze, kterou hrdinove knihy zazivali, happyend v podobe stastneho a spokojeneho zivota Clary s Brunem a jejich dcerou, ale ten se tentokrat nekonal.

Anett525
14.09.2021

Kniha od které jsem se nemohla odtrhnout. Sice mi vadilo, jak se opakovaly některé fráze, ale za ten příběh jsem to odpustila.
Na knížkách mám ráda,když se prolínají dvě časové roviny, což tato kniha splňuje...i když je pravda,že příběh Clary byl zajímavější.
Určitě si přečtu i jiné autorčiny knížky.

Szilvia1
10.09.2021

Tato knížka byla krásná a zároven i smutná.Příběh Izzy a Clary byl smutný,protože co museli přežít aby se ve společnosti udrželi.Byla to moc strašná doba,kdy i zdravé ženy ale i muži zavírali do blázince,přestože byly zdravý.Určitě si přečtu i druhou knížku od téhle autorky.