Pilíře země

Rozsáhlý historický román z pera mistra akčních thrillerů Kena Folletta líčí příběh odehrávající se v Anglii 12. století. Na pozadí mocenských politicko-náboženských sporů sleduje po půl století osudy několika lidí, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Strhující dobová freska v sobě spájí tradiční vypravěčský um, originální myšlenku přiblížit čtenářům formou napínavého příběhu vznik jedinečných a charakteristických staveb své doby a především neobyčejně barvitou představu o středověké Anglii, jež obnáší mozaiku lidských vztahů nabitých napětím, svár dobra a zla, statečnost a lásku, nenávist, násilí, intriky i zradu......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208229/big_pilire-zeme-pilire-zeme-IQR-208229.jpg 4.61427

Pilíře země / Kingsbridge 1.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub

The Pillars of the Earth, 1989

Kniha Pilíře země

martin3683

Z té knihy by byla skvělá RPG počítačová hra říznutá budovatelskou strategií. Cílem hry (tada knihy :)) je dostavět největší katedrálu v Anglii 12. století. Hra vám a vašim postavám do cesty hází různé překážky: intrikující biskupy, svévolnou a zlou šlechtu, zemi zmítanou válkou, nájezdy loupežníků, hladomor, počasí, chybějící suroviny, problémové dělníky na stavbě atd.
Pokud se ale vrátím ke knize a přestanu blbnout s hrou, tak je to hlavně příběh o neuvěřitelné vytrvalosti a zarputilosti hlavních postav a to jak těch kladných, tak i záporáků. Autor ukazuje jak silný motivátorem může být víra, vize nebo zášť. Jak znova a znova škodit a mstít se a jak znova a znova se zvedat ze dna a pokračovat v cestě ke svému životnímu snu. Někdy je to až přehnané, co vše postavy na své cestě napříč několika generací potkává a čeho jsou lidé pro moc a úspěch schopní udělat.
I když ústřední městečko a katedrála je vymyšlená, tak ostatní historické události ne a vždy, když mě přišlo, že to autor už přehání, tak jsem koukl na wikipedii a zjistil jsem, že se to fakt stalo. Jedna z hlavních postav (nebudu prozrazovat která) je takový Forrest Gump dějin Anglie raného středověku a je u všech klíčových historických událostí či se nějakou měrou na nich i nechtěně podílel.
Po přečtení knihy vím o stavbě kostelů a vedení převorství tolik, že až někde zas uvidím velký kostel v malé vesnici, tak nikdy už se na něj nebudu koukat jako dříve a hned si představím, jak taková stavba asi vznikala a jak se tam žilo.

Nikusha

Bohužel mne tento styl nechytnul. Na jednu stranu skvěle promyšlené, propletené osudy, ale na druhou mi to přišlo strašně utahané a takové nějaké bez jiskry. Nečetla jsem to s takovou tou dravou chutí, bylo mi pak už i jedno jak to dopadne. Nikdo mi k srdci nepřirostl ani se mi nikdo nijak neprotivil. Není to můj první historický román, takže za mně znám určitě lepší. Ale asi jsem jen výjimka, od čtení určitě neodrazuji.

klempy2

Mistrosvké dílo! Přečetl jsem za život jenom pár knih, jejichž příběh si budu pamatovat do konce života a pilíře země je jednou z těchto knih. Nejsilnější stránkou celé knihy jsou pro mě mistrovsky napsané postavy - Některé opravdu milujete, bojíte se o ně, radujete se s nimi a některé z hloubi duše nenávidíte a chcete je vidět trpět - při čtení jsem musel několikrát vztekle a výhružně zamávat zaťatou pěstí do vzduchu. Takto silnou emocionální odezvu ve mě dokázalo vzbudit jen pár knih na světě.

Je to opravdu epická kniha plná napětí, zvratů, zrady, beznaděje, lásky, spousty pletichaření, za které by se nemusel stydět ani Game of Thrones.

Na to, že to je opravdu tlustá bichle, se stránky otáčely samy, děj byl pěkně svižný a skoro na každé stránce se dělo něco důležitého a napínavého. 5 hvězd s přehledem - Kniha mě chytla za srdce a nepustila. Lepší knihu jsem v životě nečetl, právě pro knihy jako je tahle, stojí za to číst! Aliena, Jack, Marta, Jonatan, Tom, Philip jsou všichni mí přátelé a lidi jako William, Waleran, Remigius moji nepřátelé - Autor mi nějak dokázal tyto postavy natolik přiblížit, že mám pocit, jako bych s nimi vyrůstal a znal je celý život.

Nepeta

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Děj napínavý od první do poslední stránky. Pasáže popisující katedrálu by si zasloužily doplňující obrázky aby se čtenář tolik neztrácel a mohl si udělat lepší představu. Ale jinak bylo všech 928 stran úžasných.

Anitram22

Knihu jsem dočetla před pár dny a nejsem nějak schopná napsat na ni hodnocení. Na jednu stranu je příběh úžasný. Boj mezi dobrem a zlem, kdy dobro vyhrává v menším poměru ku zlu. Ale doba a lidé prostě takoví byli a jsou i dnes. Autor nás krásně vtáhl do Anglie 12. století. Jen opakujících se pasáží s tématikou popisu stavby katedrály, materiálu, apod. by mohlo být krapet méně. Přijde mi, že děj spíše brzdily. Mě přímo nudily a nutily mě přeskakovat odstavce, což dělám nerada. Jinak krásná kniha s krásným příběhem. Ken opět nezklamal.

Jajina564

Skvělý historický román. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, takže přečteno za 4 dny. Moje první kniha od tohoto spisovatele a jsem nadšena. Hned se pouštím do dalšího dílu

Elapheg

Tak tohle byla dost náročná kniha svým obsahem. Kniha má 928 stran a každá strana je plně využita, téměř žádné mezery, takže se to četlo i pomaleji. Je to na jednu stranu krásný, ale zároveň náročný historický román, kde se sice od začátku něco děje, ale než to dostane grády, tak to chvíli trvá. V knize se střídají napínavá místa s místy rozvláčnými. První kniha od Folletta, byla Večer a Jitro, tady byl děj maximálně napínavý. Pilíře země, tak napínavé pro mne nebyly, přesto mě zvláště ten konec dostal a hodnotím jednoznačně pět hvězd.
Možný spoiler:
Převor Philip se setká v Kingsbridgi s Tomem stavitelem, který mu udělá nákres výstavby katedrály. Ze začátku se to jeví jako dost realistický čin, jenže jsou zde intriky církve, šlechtických hodnostářů, kteří usilují a válčí o anglický trůn, přívrženců krále, přívrženců papeže a hlavně chudoba a krutost té doby. Ne každý si přeje, aby se katedrála v Kingsbridgi dostavěla. Převor Philip bude mít co dělat, aby své plány mohl realizovat. Místy to bude dokonce téměř nemožné. Může ale kingsbridgeský převor Philip svůj šlechetný záměr dovést do konce, když vojna o trůn podporuje v zemi bezpráví a intrikáni sledují jen své cíle i za cenu zabíjení svých nepřátel a bezmocných poddaných? Jsou zde hrdinové jako Philip, Aliena a Richard, Tom Stavitel a Ellen, Jack, Marta, Jonathan a další, kteří vás budou po celou knihu provázet, stejně jako Alfred, syn Toma Stavitele, William, Percy a Ragna Hamleighovi, Waleran Bigot a spousta mnichů. Kniha na konci ale zodpoví i mnohá jiná tajemství, která se táhnou celou knihou a zakončení je věru ušlechtilé. Pokud se rozhodnete číst tuto knihu, nečekejte samé napětí od začátku až do konce, jak to umí Rebecca Gablé a která je pro mne i nad Follettem. Místy je děj trochu nudný, stavitelské metody a život mnichů není pro každého. Nicméně přesto smekám před Follettem, jak dokázal vystavět příběh na téměř 1000 stranách a příběh o zdánlivě obyčejné výstavbě katedrály rozvíjí stále dál a dál, že je z toho velmi povedená výpověď o náročném životě ve 12. století té doby ze všech možných pohledů. Nikdo zde nemá nic jisté, ani chudý rolník, ani král, či arcibiskup. Naštestí je v knize vystavěn i příběh lásky, který celou knihu činí poutavější.
Na druhý díl určitě dojde, ale ne hned. Dávám pět hvězd, příběh v sobě nechám ještě doznít a doporučuji všem milovníkům historických románů.

cca

Rozsáhlý historický román, v jehož průběhu jsem ale nenarazila na jediné hluché místo. Autor mě neustále udržoval v napětí a příběh ve mně vyvolával spoustu emocí, tak jak to u správné knihy má být. Kromě stavby katedrály se kniha věnuje boji dobra a zla, víře, lásce, nenávisti a životu obyčejných lidí i lidí vyššího postavení. Na autora jsem sázela už dopředu, nicméně i tak mě dokázal překvapit. Prostě mistrovské dílo.