alfinha2321 alfinha2321 komentáře u knih

Bivoj běsobijce Bivoj běsobijce Juraj Červenák

Stále zkouším, zda mě od Červeňáka zaujme něco natolik, jako série Bohatýr, zejména Ocelové žezlo. Barbarič to není, Báthory to není a Bivoj to taky nebude. Knihu už jsem jednou rozčetla, ale odložila. Teď kvůli výzvě jsem jí dala druhou šanci a tentokrát jsem se už na konec dostala. Začátek je ještě docela dobrý, masakr na Chrastenu barvitě vylíčený, ale dál je pak děj poměrně jasně čitelný... Nepotrpím si na barvitý opis scén, kde létají useknuté údy a krev teče po hektolitrech, takže jsem spíše byla zvědavá na jiné posuny děje a v tomhle mě Bivoj prostě neuspokojil. Možná, že si druhý díl přečtu, ale jedině asi kvůli tomu, abych se dozvěděla, co má za lubem Hordag s Libuší - nějak mi to tam jiskří ;-) zbytek mě ani moc nezajímá... škoda, spíš bych zase sáhla po Iljovi Muromcovi.

15.10.2017 3 z 5

Čaroděj Čaroděj Wilbur Smith

Knihu jsem začala číst díky čtenářské výzvě. Ač jsou pro mne první dva díly svou dokonalostí na piedestalu nejlepších přečtených knih, třetí díl mne bohužel moc nezaujal. Na odložení to sice nebylo, ale víc jak dvě hvězdy dát nemůžu. Děj byl téměř celou dobu jasně daný, směřující k naprosto nepřekvapujícímu závěru. Intriky a pletichy předem předvídatelné a všechny postavy buď černé, nebo bílé. Navíc mě v mém překladu rušily až bizarní pravopisné chyby (stopi v písku apod.). Teď už vím, že k tomuto dílu se podruhé nevrátím.

02.10.2017 2 z 5

Lovci Lovci František Kotleta (p)

Tak kdyby mi někdo řekl, že jsem právě přečetla knihu od Kulhánka, vůbec by mě to nevyvedlo z míry. Styl psaní je tak podobný, až se pak ani člověk nediví tomu, že se spekuluje, že se skutečně pod tímto pseudonymem Kulhánek skrývá. Kniha mě bavila, takovým tím stylem, kdy člověk trochu přeskakuje popisy superpadouchů a boje s nimi (moje představivost mi to stejně nikdy nedokáže vykreslit) a jde spíš po dějové lince. Frustrující pocit, že ač se snažím uniknout, protivníci jsou stále jen o malý krůček pozadu... Milion citoslovců a hodně akce. Ale jo, líbilo se mi to. Asi zkusím ještě něco dalšího od páně Kotlety.

19.09.2017 4 z 5

Autobus sebevrahů Autobus sebevrahů Arto Paasilinna

Tak já nevím, trochu mi to připomnělo Staříka, ale ty situace zde mi rozhodně nepřipadaly tak groteskní a vtipné. Téma sebevraždy-nesebevraždy bych pojala úplně jinak, tady se nějak nešlo rozhodnout, jestli to má být legrační a ironické, nebo vážné. Je pravda, že Finové mají větší sklon k sebevraždám (když už i v učebnici finštiny pro samouky naleznete historku o sedlákovi, který se po několika nešťastných událostech se slovy: "21 zbytečných let..." oběsil), ale jak říkám, moc ač jsem knihu dočetla, tak mě příliš nezaujala.

15.09.2017 2 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Na začátku se mi zdálo, že se kniha docela pomalu rozjíždí, ale tak za první třetinou knihy už mě do sebe vtáhla. Vraha jsem sice neodhalila, ale byla jsem docela blízko a taktéž mi neuniklo několik veledůležitých detailů. Více než samotný případ mě ale zajímalo, jak se bude vyvíjet vztah mezi Cormoranem a jeho "dočasnou" asistentkou Robin. Docela pěkná detektivka, dávám 4* a pokud se mi do rukou dostane další díl série, ráda si ho přečtu.

02.09.2017 4 z 5

Použité duše Použité duše Christopher Moore

Protože jsem první díl přečetla s nadšením, měla jsem velkou radost, když manžel objevil díl druhý. Navíc jsem nedávno začala plnit čtenářskou výzvu, do které se mi hodí, takže nebylo s čím otálet. A uděluji solidní čtyři hvězdy, protože se mi to líbilo. Sice to pro mě nebyla taková pecka, jako první díl, některé věci nejsou příliš vysvětleny a autor má občas tendence upadat do přílišné obscénnosti, ale celkově to bylo příjemné zábavné čtení a vřele doporučuji všem, komu se líbil první díl.

15.08.2017 4 z 5

Reportér Reportér Sandra Brown

Docela dobrá detektivka s geniálním zakončením. Takový dějový zvrat jsem nečekala.

08.08.2017 4 z 5

Ve stínu moruše Ve stínu moruše Jude Deveraux (p)

Milá kniha o poněkud ušlápnuté Lilian, která se musí postavit na vlastní nohy a zjistit, proč jí manžel neodkázal nic, než rozpadlý statek. Docela se mi líbila a dobře se četla, ale měla jsem velký problém si zapamatovat, kdo je kdo, takže některé postavy se mi pletly (zejména chlapci ze Zlaté šestky). Občas příběh sklouzl do přílišného limonádova, ale jinak se kniha celkem dala číst. Na dovolenou značka ideál.

Mluvící balík Mluvící balík Gerald Durrell

Tohle je kniha, ke které se pravidelně vracím. Letos v roli rodiče, čtoucího před spaním svému dítku - a doufám, že jí tato kniha taky zaujme tak, jako mě. Dokonce jsem díky této knize uvažovala o jméně Tabitha pro holčičku :)

08.08.2017 5 z 5

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

Krásně rozpracované příběhy, které vykreslují tragičnost jednotlivých postav. Ačkoliv jsem se do knihy vůbec nechtěla pustit, nakonec nelituji - strávila jsem několik večerů s Parí, Nabím, Abdulláhem a jejich předky, potomky, příbuznými a známými. Moc se mi líbilo střídání perspektiv pomocí vyprávění jednotlivých postav a posouvání příběhu dál. Klidně bych snesla ještě pár dalších postav a jejich vyprávění :)

Osvícení Osvícení Stephen King

Zrovna nedávno jsem se vrhla na Kinga, protože jsem od něj zatím četla jen málo děl. Bylo mi doporučeno Osvícení jako stěžejní Kingovo dílo, a tak jsem neváhala. Ale upřímně řečeno mě zase tak neoslnilo (zatím od Kinga pořád vede Nespavost). Mě hlavně u těchto děl štve fakt, že hrdinové mají možnost katastrofu odvrátit a neudělají to - to je jako když hrdina v hororu leze do temných děr a podobně. A ten konec mě docela zklamal, takový hepáč (čili happy end) jsem nečekala.

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Kniha plná zajímavých myšlenek, u které jsem věděla, že jí přečtu, ačkoliv to není úplně můj šálek čaje. Nemůžu uvěřit tomu, že je tak stará! Mnoho myšlenek má totiž naprostý přesah i do současnosti. Jen toho konce je mi obzvláště líto... ale to se asi dalo čekat.

08.08.2017 3 z 5

Prach Prach Hugh Howey

Třetí díl zase nabral oproti předchozímu prostřednímu dílu obrátky. Bylo fajn zase sledovat nějakou akci, a i když konec hodně prosvítal už od cca poloviny knihy, stejně se mi to celé líbilo. Jen je škoda, že spousta otázek zůstala nezodpovězena a my jsem tak trochu v informačním embargu, podobně jako běžní obyvatelé sila 18 (co se jim sakryš podařilo v silu 40 a přežili?). Jestli si tím autor nepřipravuje půdu pro nějakou další knihu z tohoto světa :)

30.05.2017 4 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

Bohužel nedosahuje kvalit prvního dílu, zejména proto, že při čtení čtenář nedokáže ocenit komplexnost jednotlivých rovin knihy. Celou dobu jsem si říkala, že tohle je kniha, kterou musím přečíst minimálně ještě jednou, ani ne tak proto, že by mě nějak děsně bavila, ale spíš proto, že když budu vědět, kam to celé míří, třeba mi to líp pomůže pochopit jednotlivé příběhy a části. Je to prostě tradičně druhý výplňový díl trilogie, který něco sice poodkryje, ale že by naférovku vysvětlil, proč to tak bylo, to zase ne. Za slušné tři hvězdy ale stojí.

30.05.2017 3 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Dlouho předlouho jsem se k Silu nemohla dostat, ale jak jsem se k němu pak dostala, tak jsem se zase nemohla odtrhnout :) Hodně zajímavý postapo námět a vůbec myšlenka sociálního inženýrství na omezené skupině... Vlastně se zde rozebírá problém všech autoritářských režimů, to jest, co udělat s několika volnomyšlenkáři kteří se vždycky všude vyloupnou. A dokud silo funguje, pak je to vymyšlené naprosto geniálně, pošleme je čistit, oni to udělají ještě s radostí a ostatním to zase na nějakou dobu zvedne morálku. Problém však nastane ve chvíli, kdy se objeví někdo natolik zvídavý, že tím celý systém položí na lopatky... Doporučuji přečíst Silo všem fanouškům sci-fi, opravdu za to stojí.

30.05.2017 5 z 5

Vykonavatel Vykonavatel Juan Gómez-Jurado

Hodně super čtivá kniha. Dokonce tak zajímavá, že jsem odložila úklid po novorozenci a využila jeho spánku k soustavnému čtení :) Prostě jsem musela zjistit,jak to dopadne!

14.05.2017 5 z 5

Sedím na chirurgické ambulanci Sedím na chirurgické ambulanci M. M. Cabicar (p)

Cabicara znám z Facebooku, kde mi jeho posty přišly dost vtipné. Tak jsem si v dobré víře objednala tuhle knížku, ale to se nedá číst. Jako jednu z mála jsem jí odložila. Bohužel historky v ní nejsou moc vtipné. Tak zůstaneme jenom u Facebooku :) Jednu hvězdičku dávám za to, že jsem se asi u dvou historek alespoň pousmála.

14.05.2017 1 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Dobrá detektivka, která naštěstí netrpí tím, že jako několikátý díl ze série předpokládá, že se s hrdinou už znáte. To mi vyhovuje. Dobře se četla, konec byl velmi překvapující - a to v dobrém slova smyslu. Solidní čtyři hvězdičky si zaslouží.

14.05.2017 4 z 5

Knihovna duší Knihovna duší Ransom Riggs

Třetí díl série mi přišel slabší než předchozí dva, ale pořád ještě je to na slušné čtyři hvězdy. Na můj vkus je tu už až moc limonády ve vztahu Emmy a hlavního hrdiny.

14.05.2017 4 z 5

Podivné město Podivné město Ransom Riggs

I druhý díl série se mi moc líbil, napínavé pokračování mě pohltilo.

14.05.2017 5 z 5