alenkacermi

Tajný život stromůTajný život stromůPeter Wohlleben

Překrásná kniha. Jako malá holka jsem bydlela na sídlišti, naštěstí na kraji. Bydleli jsme v přízemí a já, když jsem si sedla do ušáka, otočila ho směrem k oknu a začala lelkovat, tak jsem koukala po stromech, po kaštanech a javorech. A i když to byli "děti ulice" - jak píše autor, tak já je naprosto zbožňovala. Pozorovala jsem, jak vítr hýbe větvemi, nebo jak se chvěje listí. Nádhera. I to je moje dětství. A i dnes si všimnu, když mi tam některý z nich zmizí :(
Miluju stromy, lesy.
V knize je spousta zajímavých informací, jak bojují o světlo, o podzemním společenství, o tom , že křičí, i když je neslyšíme, varují, pláčou, ...... Kniha je oslavou těchto velikánů a pro nás varováním.

25.10.2019

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůSpolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůMary Ann Shaffer

Kniha ve formě dopisů? Dobře, zkusím ji. Postupně se vám hrdinové dostávají pod kůži, přistihnete se, že se usmíváte nad jejich příběhy, a příště trpíte tou bolestí, co prožili. A přesto je to nádherná kniha, dojemná, smutná, citlivá, laskavá,.... Doporučuji!

10.02.2020

NaslouchačNaslouchačPetra Stehlíková

Páni....to bylo tak dobré! Já se jen přidám ke všem těm předchozím komentářům. Nejdříve skepse - cože česká spisovatelka a napsala fantasy? Nevím, nevím, ale....Bylo to naprosto famózní. Přečteno během jednoho dne a nešla jsem spát, dokud jsem to nedočetla. Poutavě napsáno, spousta nových slov, ale vůbec to nevadilo, rychle jsem si zvykla. Děsila jsem se, jak rychle se blíží konec, a říkala si , že nechci, aby to skončilo. Hrozně moc Ilan fandím a jdu hned shánět další díl.

21.01.2019

KyticeKyticeKarel Jaromír Erben

Naposledy jsem četla Kytici ve škole, asi jako většina čtenářů. Teď jsem po ní sáhla jen proto, že syn dostal za úkol přečíst Zlatý kolovrat a Vodníka. Konkrétně u Vodníka jsem se v básni musela vracet : kamže to schovaly ty ruce a nohy? :) Přečetl ho i manžel a pak jsme se smáli, protože se vracel kvůli tomu samému : Cože? - kam daly ty ruce a nohy?:) No a protože jsem si knihu chtěla přečíst celou, tak jsem se musela naladit na tu správnou vlnu, přeci jen to už není běžná čeština. U dnešních knih mi nevadí okolní ruchy, tady jsem se soustředila a uklidila se do ticha. A také jsem už zapomněla, jak moc hororová četba to je. Klasika. Výborné

27.02.2020

FajaFajaPetra Stehlíková

Sakra! Přečetla jsem to moc rychle a další díl zatím v nedohlednu. Strašně dobře se to čte, otáčíte stránky a těšíte se, co bude dál, ani si nevšimnete, že jste na konci.

25.01.2019

Muffin a čajMuffin a čajT. Addair (pseudonym)

Pane jo. To bylo tak nádherné!!! Čtenáři čtěte! Tahle kniha by měla vyhrát cenu Kniha roku a možná i všechny ostatní. Jednoduchý příběh,napsaný tak citlivě,tak něžně. Wau. Tak krásnou knihu jsem roky nečetla a to nepřeháním. S Kitem se usmíváte, pláčete, fandíte mu,aby dokázal Danielovi, že ne všichni lidi jsou zlí. Tolik nešťastný Daniel, ach jo, taky bych mu hned chtěla nějak pomoct. Tolik pocitů, úsměvů, a nakonec i slzí doprovází tato kniha. Chci jí dát aspoň deset hvězdiček. Chtěla bych ještě toho tolik napsat, jsem tak plná emocí a dojmů. Doporučuji všem.

07.10.2018

Dcery strážce majákuDcery strážce majákuJean E. Pendziwol

Nádhera. Krásný příběh. Prolínání minulosti s dnešní dobou. Slepá stařenka s mladou problémovou dívenkou se sbližují nad čtením deníků, které snad vydají dávné tajemství. Určitě doporučím.

25.08.2020

Chlapec v pruhovaném pyžamuChlapec v pruhovaném pyžamuJohn Boyne

Dočteno. Přemýšlím, co napsat. Nejdřív jsem si přečetla komentáře čtenářů. A... máte pravdu. Možný spoiler: Bruno je jen malý 9letý chlapec a nemůže tušit, ani si představit, co se děje za vysokým ostnatým plotem. Je kouzelný, milounce naivní, čistý, tak jak malý kluk umí být. Že by si ho nikdo několik měsíců u plotu nevšiml, je nereálné a že by Šmuel neutekl? Ale dobře. A jestli to můžu takhle napsat, kniha byla krásná, dojemná, a...ach ne.... ten konec, ale dalo se čekat , že se něco stane. Vůbec by nebylo špatné, dát to do povinné četby.

26.08.2019

Řvi potichu, bráchoŘvi potichu, bráchoIvona Březinová

Připojuji se ke všem předchozím komentářům. Skvěle napsaná kniha. Můžeme nahlédnout do života s postiženým dítětem, chlapcem, který začíná dospívat i když jen fyzicky a ne mentálně. Tušila jsem, že to dopadne tak, jak to dopadlo. A když budu moct pomoct jen s tím, že přeparkuji auto. Tak proč ne.

23.09.2019

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůMichaela Klevisová

Hned na první stránce jsem byla malinko překvapená. Čím? Jménem Lars. Nestává se mi často, abych měla, dvě knihy za sebou, postavy stejného jména. Navíc od českých autorů a zcela nečeské jméno. Naštěstí mě to rozptýlilo jen na té první straně. Děj byl zasazený do úplně odlišného prostředí. V tomto případě na ostrov. Hodně postav a postupně odhalovaná minulost. Ze začátku lehce natahované, ke konci napínavé. Přečtu si i další knihy s inspektorem Bergmanem, tentokrát z Čech

06.02.2020

Pekáč buchetPekáč buchetKateřina Petrusová

Jedna z knih u kterých se pobavíte. Několikrát jsem vyprskla smíchy a i když to moc často nedělám, tak jsem ten úryvek přečetla i manželovi - a taky se bavil. Vyloženě jsem si užívala vtipné rozhovory Kláry s Míšou, později i Kláry s Kopřivou. Recepty na začátku každé kapitoly, originální nápad. Určitě vyzkouším ty Makadamové koláčky, jak se nad nimi rozplývali, tak jsem na ně dostala taky chuť. Určitě doporučím. Ty koláčky i tu knihu.

28.06.2018

Prokletí brněnských řeholníkůProkletí brněnských řeholníkůVlastimil Vondruška

Pro mě jsou detektivky od pana Vondrušky odpočinkem. Hlavní hrdinové jsou mí přátelé už roky,bylo to s nimi pár příjemně strávených večerů. A i když jsem konkrétně tuto knihu četla již podruhé,vůbec to nevadí.

14.09.2018

VolavkaVolavkaSharon J. Bolton

Zajímavé, napínavé, čtivé. Vůbec mě nenapadlo, co z toho nakonec bude. Možná trochu zbrklý závěr, ale je to výborná detektivka. Předchozí knihu jsem nečetla, podle komentářů je ještě lepší. Tak to se na ni těším.

20.06.2019

Říkají mi LarsŘíkají mi LarsDaniel Gris

Skvělé dialogy, vtipné hlášky. Super. Bavila jsem se. A překvapení - konec nastavený jako ve filmu. Musíte si dojít pro další díl.

01.02.2020

Šest vranŠest vranLeigh Bardugo

Výborná fantasy. Skvěle napsáno, styl psaní mi také sedl. Pořád se něco dělo a občas jsem zapomínala, že jsou hrdinové vlastně ještě děti. Děj je napsán ze šesti pohledů, ale vůbec mě to nebrzdilo ani nerušilo. Určitě doporučím i dospělým.

04.03.2020

Rozervané královstvíRozervané královstvíFrantišek Niedl

Autor je můj oblíbený. Skvělý vypravěč, propracované příběhy. Na to je už čtenář u něj zvyklý, a opět nezklamal. Jsem ráda, že od něj ještě nemám všechno přečtené, aspoň se mám na co těšit.

16.04.2020

Cigaretka na dva tahyCigaretka na dva tahyDominik Dán

Moje teprve druhá kniha od Dána. A musím říct, že mu přicházím na chuť. Baví mě detektivové z mord party. To jejich snídání pohromadě, klábosení, pošťuchování. Super.

23.01.2020

Sběratelka parfémůSběratelka parfémůKathleen Tessaro

Překrásná atmosféra Francie a voňavých parfémů. Pomalé odhalování tajemstvím opředeného dědictví a prolínání dvou, nepříliš vzdálených, časových rovin. Knihu jsem si užila, byla miloučká a voňavoučká. Tohle byl prostě balzám na duši. Doporučuji

25.02.2020

Prohnilé městoProhnilé městoLeigh Bardugo

Budu opakovat téměř všechny komentáře přede mnou. Skvěle napsaná kniha. Úžasně vykreslení hrdinové. Adrenalin, akce, dobrodružství. Přátelství a loajalita v jejich drsném světě. To byla jízda. Ani chvilka na vydechnutí. Super. Doporučím

21.03.2020

Stopy v krviStopy v krviSteve Robinson

Ze začátku mě kniha moc nebavila, nebyla jsem schopná se začíst. Asi moc postav. Ale když vydržíte cca do půlky :) , najednou zjistíte, že to má konečně grády.

10.09.2020

Už teď jsi mrtváUž teď jsi mrtváSharon J. Bolton

Já jsem opět nadšená. Výborná kniha, plná překvapení a zvratů. Určitě doporučím.

10.08.2019

151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství Holky s bucket listem151 dní Pacifickou hřebenovkou – Dobrodružství Holky s bucket listemLucie Kutrová

No, jak hodnotit knihu, kterou jsem si tak neskutečně užila. Mám pocit, že jsem tam s Goldilocks byla. Prožila si s ní každý den. Rozhlížela jsem se s ní po krásné přírodě, nasmála se, trochu se o ní i bála. Wau. Poslední 151.den jsem měla slzy v očích. Fakt jsem ti fandila - Lůco.

13.11.2019

Pařížský polibekPařížský polibekMaggie Ritchie

Životopisný román z uměleckého - sochařského prostředí. Je těžké si představit ženy v korzetu a v šatech s obručemi a honzíkem, jak pracují s hlínou. Informace o lidech té doby byly zajímavé, ale nějak mi trvalo se začíst.

20.02.2020

Vánoční zpověďVánoční zpověďMartin Goffa

Teda! S tímto autorem je to mé první setkání. A bylo nečekaně dobré. Bavili mě rozhovory mezi doktorem a Adamem, vlastně mi bylo Adama líto. Ale je fakt, že se do toho dostal sám. Jak se říká: Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Trochu mě překvapil ten krvavý konec, ne, že bych něco zlého nečekala, ale tohle mi přišlo už moc. Podle komentářů jsou autorovo další knihy ještě lepší, takže, až mi otevřou knihovny, tak hurá do víru společnosti :)

23.04.2020

Chci to taky!Chci to taky!Ellen Berg

Milá, vtipná romantická kniha. A bavila mě. Bylo příjemné s ní trávit čas.

21.05.2020

Dům na prahu nociDům na prahu nociCatherine Banner

Krásná kniha. Příběh mě bavil hned od začátku. Cítila jsem vůni bougainvilleí i chuť limoncella. Líbili se mi příběhy ostrovanů i samotného ostrova. Příjemné nenáročné čtení

29.05.2020

SmrtkaSmrtkaNeal Shusterman

Je to skvěle napsaná kniha. V podstatě je i dost morbidní. Nudit se v žádném případě nebudete. Je tam všechno - hodně nevšední příběh, dobrodružství, akce, nádech možné romantiky. Skvělé. Nakonec se člověk i zamýšlí, jaké by to bylo, kdyby....

04.08.2020

Dědička ohněDědička ohněSarah J. Maas

Sérii čtu jedním dechem. Ještě, že jsem na ní přišla později a mám po ruce všechny díly, protože jinak bych si navodila infarktový stav.
Příběh mě strašně baví. Postavy mě baví, všechny. Je to tak rozvinuté do všech stran, přitom nic neruší, když přebíháte z jednoho děje do druhého. Super.

21.09.2020

Královna stínůKrálovna stínůSarah J. Maas

Co napsat? Všechno už tady bylo řečeno a stokrát opakováno...:)
Tahle série je FAKT dobrá. Autorka se zlepšuje. Děj zrychluje. Tep mého srdce běží s hrdiny, jak o závod. A číst.... prostě nemůžete přestat. To se mi dlouho nestalo, abych nechtěla jít spát. Skončil čtvrtý díl a......sakra..... další je půjčený, nějak mi utekl pod rukama, tak honem rezervaci a čekat, až z knihovny zavolají.
Líbí se mi, jak je děj propracovaný, promyšlený. Detaily, které autorka zmíní někdy v prvním, druhém díle, ve čtvrtém rozezní na všechny struny.
Je to prostě lahůdka, jízda, horská dráha a já se ráda nechám svézt. A to horskou dráhu já nerada :)

23.09.2020

Vánoční koledaVánoční koledaCharles Dickens

Tak to byla kniha! Příběh neustále aktuální. I když byl konec předvídatelný, že se Vydřigroš napraví, stejně jsem měla na konci slzičku v koutku oka a těšila se z jeho nápravy. A ten překlad ( od E. a E. Tilschových ) - bravurní. No není ta naše čeština nádherná?

30.05.2018