alenkacermi

Přečtené 363Kavárna v Kodani
leden 2021 (03.-08.)
Kavárna v Kodani 2018, Julie Caplin

Krásná a příjemná romantika. Nakonec ze všech prima parta a přátelé. A i když mě nikdy moc nelákalo, jet se podívat na sever Evropy, tak do Kodaně bych jela hned :)


Poutnice – Tři cesty do Santiaga
listopad - prosinec 2020
Poutnice – Tři cesty do Santiaga 2018, Alena Ježková

I já patřím k těm, co touží po Santiagu, po té cestě, být sám, pryč od moderního světa. Tahle kniha je krásná. Jen mi zase připomněla, jak moc chci jít.


Od oltáře do Santiaga aneb na svatební cestu pěšky
04. listopad 2020
Od oltáře do Santiaga aneb na svatební cestu pěšky 2020, Jana Hanušová

Četla jsem už pár knih o pouti do Santiaga, tato je rozhodně o nejdelší cestě. Ano, zúžila se na základní lidské potřeby, a to jíst, pít a kde přespat, ale to se dalo čekat. To je, asi hned po myšlence duchovní, gró jakékoli pouti. Věřím, že si to manželé užili, já bych s tím svým jít nechtěla, a on to ví :) . Bylo to čtivé, ale ke konci bych to také trochu zkrátila. I mně chybí mapa a fotky, obrázky jsem moc nadšená nebyla. Ty jo, vymanit se na pár měsíců z tohoto světa a jen tak si jít .....


A tak tedy jdu...
listopad 2019 - říjen 2020
A tak tedy jdu... 2019, Jiří Dynybil

Na mě je tato kniha až moc podrobná. Teď jdu vlevo, teď vpravo, nahoru a dolů. V podstatě, když bych si ji namluvila, tak podle ní do Santiaga trefím. Asi je to tak v pořádku,ale já musela čtení v půlce odložit a po tři čtvrtě roce jsem se k ní zase vrátila a dočetla. Na druhou stranu je zde spousta dobrých nápadů, co si vzít s sebou, kde jíst, co jíst, na těžký batoh využít Camino taxi....super. Klobouk dolů před autorem, ve vyšším věku a ne v úplně dobré zdravotní kondici se vydal na takovou cestu. Obrovskou výhodou byla znalost španělštiny.


Říše bouří
07. říjen 2020
Říše bouří 2017, Sarah J. Maas

Ty jo. Pátý díl a zase tak našláplý....Skoro si připadám jako školačka, která čte tajně pod lavicí ( i když, to už u těch dnešních mladých slečen asi nehrozí ) a nemůže se od příběhu odtrhnout. Je to skvěle napsané, autorka je prostě dobrá. Po tolika stranách ( a že jich v tomhle díle bylo opravdu hodně) dovede čtenáře udržet a napínat do konce, vlastně....navnadit na další díl. A čtenář se nechá navnadit s radostí. Co si teď zpětně uvědomuji, tak mě během čtení upoutalo, jak se nám hrdinové pěkně zpárovali, překvapení! Čtenářka "zandu" má pravdu, sexuální scénky mi také vadily, na můj vkus jich bylo dost, v knize, která je určená primárně dětem, mě to také trochu rušilo.


Slaná chuť cigaret
01. říjen 2020
Slaná chuť cigaret 2011, Otakar Chaloupka

Těch prvních 50 stránek je fakt nudných. Hugo mi hrozně lezl na nervy, jak je ufňukaný. Jeho myšlenkové pochody mě taky nebavily- moc roztahané. Pak už takhle v duchu, a za závorkou, přemýšleli i ostatní: inženýr, komisař i inspektor. No, nějak jsem to dočetla.


Zásnuby se smrtí
25. září 2020
Zásnuby se smrtí 2015, Roman Cílek

Knihu jsem si vzala na odlehčení. Musím říct, že se povídky četly dobře, ale... Hned na začátku jsem měla pocit, že autor, v průběhu děje, mluví ke čtenáři a já tenhle styl moc nemusím. Naštěstí to nepokračovalo. Příběhy měly určitě potenciál, ale tak nějak to nebylo dotažené. Po dlouhé době jsem si v knize všimla chyb - chyběla písmena - a docela často. Dala bych dvě hvězdy, ale za čtivost jsem jednu přidala.


Královna stínů
srpen - září 2020
Královna stínů 2016, Sarah J. Maas

Co napsat? Všechno už tady bylo řečeno a stokrát opakováno...:) Tahle série je FAKT dobrá. Autorka se zlepšuje. Děj zrychluje. Tep mého srdce běží s hrdiny, jak o závod. A číst.... prostě nemůžete přestat. To se mi dlouho nestalo, abych nechtěla jít spát. Skončil čtvrtý díl a......sakra..... další je půjčený, nějak mi utekl pod rukama, tak honem rezervaci a čekat, až z knihovny zavolají. Líbí se mi, jak je děj propracovaný, promyšlený. Detaily, které autorka zmíní někdy v prvním, druhém díle, ve čtvrtém rozezní na všechny struny. Je to prostě lahůdka, jízda, horská dráha a já se ráda nechám svézt. A to horskou dráhu já nerada :)


Dědička ohně
srpen - září 2020
Dědička ohně 2016, Sarah J. Maas

Sérii čtu jedním dechem. Ještě, že jsem na ní přišla později a mám po ruce všechny díly, protože jinak bych si navodila infarktový stav. Příběh mě strašně baví. Postavy mě baví, všechny. Je to tak rozvinuté do všech stran, přitom nic neruší, když přebíháte z jednoho děje do druhého. Super.


Půlnoční koruna
srpen - září 2020
Půlnoční koruna 2016, Sarah J. Maas

Budu se opakovat. Poslední dobou to tak mám. Čtu teď knihy, které nejsou pro moji věkovou skupinu.....no a? Tohle je zase pecka. Série Krvavé ostří mě prostě baví. Svět je tak veliký a rozmanitý. Tolik zvláštních postav. Jedna akce za druhou, dobrodružství, intriky, spousta tajemství, lží a polopravd. Autorka s dějem tak neskutečně točí a otáčí...bomba. Fantazie jede na plné obrátky.


Stopy v krvi
červenec - září 2020
Stopy v krvi 2016, Steve Robinson

Ze začátku mě kniha moc nebavila, nebyla jsem schopná se začíst. Asi moc postav. Ale když vydržíte cca do půlky :) , najednou zjistíte, že to má konečně grády.


Dcery strážce majáku
červenec - srpen 2020
Dcery strážce majáku 2017, Jean E. Pendziwol

Nádhera. Krásný příběh. Prolínání minulosti s dnešní dobou. Slepá stařenka s mladou problémovou dívenkou se sbližují nad čtením deníků, které snad vydají dávné tajemství. Určitě doporučím.


Dobrodružství milovníka knih
červenec - srpen 2020
Dobrodružství milovníka knih 2014, Charlie Lovett

Tak. Na tuhle knihu jsem se těšila. Děj je rozehrán do tří časových rovin. Bavil mě posun Pandosta staletími. Přesto mě první polovina knihy moc neuchvátila, naštěstí pak dostal příběh takový spád, že jsem během odpoledne překvapivě dočetla. Konec je smutný a zároveň těžko uvěřitelný.


Skleněný trůn
červenec - srpen 2020
Skleněný trůn 2015, Sarah J. Maas

Ač nejsem cílová skupina, tak se mi to moc líbilo. Hrdinka je sympatická. Příběh nadupaný akcí. A těším se na další díly.


Nimbus
červenec - srpen 2020
Nimbus 2019, Neal Shusterman

Druhý díl nezklamal. Líbily se mi myšlenky Nimba. Konec překvapivý a skvěle připravený na další díl.


Smrtka
červenec - srpen 2020
Smrtka 2018, Neal Shusterman

Je to skvěle napsaná kniha. V podstatě je i dost morbidní. Nudit se v žádném případě nebudete. Je tam všechno - hodně nevšední příběh, dobrodružství, akce, nádech možné romantiky. Skvělé. Nakonec se člověk i zamýšlí, jaké by to bylo, kdyby....


Krušné hory známé i neznámé
21. červenec 2020
Krušné hory známé i neznámé 2020, Petr David

Krušné hory, nádherné fotky, našla jsem i inspiraci na výlet, kde jsem ještě nebyla. A navíc je to nová kniha. Proto nádherně voní, křídový papír a tiskařská čerň. Ještě pořád mě baví čuchat ke knihám, přivírat oči a snít.


Kroniky prachu
21. červenec 2020
Kroniky prachu 2019, Lin Rina

Půjčená kniha od kamarádky, která ji koupila pro svou 14-letou dceru s tím, že je to vhodná četba pro mladou romantickou duši. A ta z ní byla nadšená. OK. Tak já si ji také přečtu. Třeba to bude pro mou čtenářskou krizi vzpruha. A....ano. Milá, krásná kniha. Na dnešní dobu krásně naivní a romantická


Dům na prahu noci
květen 2020 (22.-28.)
Dům na prahu noci 2017, Catherine Banner

Krásná kniha. Příběh mě bavil hned od začátku. Cítila jsem vůni bougainvilleí i chuť limoncella. Líbili se mi příběhy ostrovanů i samotného ostrova. Příjemné nenáročné čtení


Chci to taky!
21. květen 2020
Chci to taky! 2017, Ellen Berg

Milá, vtipná romantická kniha. A bavila mě. Bylo příjemné s ní trávit čas.


Na zemské stezce
březen - květen 2020
Na zemské stezce 2020, Martin Nesměrák

Na začátku jsem se nemohla pořádně začíst a nutila se pokračovat. Samotný příběh byl podobný těm od pana Vondrušky. Takže za mě - příjemné čtení


Kdo zabije Evu S.?
březen - květen 2020
Kdo zabije Evu S.? 2020, Petr Eidler

Mně se kniha také líbila. Soukromé očko byl sympaťák. Jen já zjišťuji, že i když je málo podezřelých, tak já mám málokdy správnou trefu na vraha.


S Bílým rytířem za sv. Jakubem
duben 2020 (28.-29.)
S Bílým rytířem za sv. Jakubem 2019, Martina Josífek Zelinková

Autorka na začátku zdůrazňuje, že není spisovatelka. Mně osobně to vůbec nevadilo, napsané to bylo krásně a na kvalitním papíře, kde vynikly i ty úžasné fotky. Přišlo mi to ale trochu jako pohádka, neuvěřitelná pohádka. Asi jsem to chvíli i jako pohádku četla. Jestli to bylo tím, že se autorka pořád usmívala - nevím. Chvílema mi něco chybělo, asi takové ty trapně praktické informace, kolik měla s sebou peněz , kde si koupila jídlo a jestli bylo kde, apod. Ke konci jsem si uvědomila, že to vlastně píšou všichni ostatní, tak proč si to s ní jen neužít. Ale, jak je to, jak chce. Hrozně jsem jí fandila, sama na tak daleké cestě. Klobouk dolů. Ta situace ve Francii v Dijonu s lidmi tmavé pleti - uff - to muselo být fakt dost nepříjemné. Takže - knihu jsem přečetla jedním dechem - krásná. A konec? Posledních pár dní do Santiaga jsem už slzela s ní. Úplný konec jsem četla na tajňačku v práci a ty uslzený oči schovávala do počítače :)


Vánoční zpověď
březen - duben 2020
Vánoční zpověď 2013, Martin Goffa

Teda! S tímto autorem je to mé první setkání. A bylo nečekaně dobré. Bavili mě rozhovory mezi doktorem a Adamem, vlastně mi bylo Adama líto. Ale je fakt, že se do toho dostal sám. Jak se říká: Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Trochu mě překvapil ten krvavý konec, ne, že bych něco zlého nečekala, ale tohle mi přišlo už moc. Podle komentářů jsou autorovo další knihy ještě lepší, takže, až mi otevřou knihovny, tak hurá do víru společnosti :)


Život zn.: Hygge
únor - duben 2020
Život zn.: Hygge 2018, Rosie Blake

Jednoduchý romantický příběh. Nejlepší byl papoušek, měl, vlastně měla bezvadné hlášky. Příjemné čtení


Rozervané království
březen - duben 2020
Rozervané království 2018, František Niedl

Autor je můj oblíbený. Skvělý vypravěč, propracované příběhy. Na to je už čtenář u něj zvyklý, a opět nezklamal. Jsem ráda, že od něj ještě nemám všechno přečtené, aspoň se mám na co těšit.


Satanarcheolegenialkohrozný punč přání
březen 2020 (03.-23.)
Satanarcheolegenialkohrozný punč přání 1993, Michael Ende

Vlastně to byl takový rozkošný úlet. Už nevím, proč jsem tuhle knihu chtěla přečíst. Ale je hubeňoučká, má hezké obrázky a rychle se četla. Takže : u mě dobrý :) Pro děti super. Že by výzkum, pro moje vnoučata?.....tak za 10-15 let!? :)


Prohnilé město
únor - březen 2020
Prohnilé město 2018, Leigh Bardugo

Budu opakovat téměř všechny komentáře přede mnou. Skvěle napsaná kniha. Úžasně vykreslení hrdinové. Adrenalin, akce, dobrodružství. Přátelství a loajalita v jejich drsném světě. To byla jízda. Ani chvilka na vydechnutí. Super. Doporučím


Šest vran
únor - březen 2020
Šest vran 2017, Leigh Bardugo

Výborná fantasy. Skvěle napsáno, styl psaní mi také sedl. Pořád se něco dělo a občas jsem zapomínala, že jsou hrdinové vlastně ještě děti. Děj je napsán ze šesti pohledů, ale vůbec mě to nebrzdilo ani nerušilo. Určitě doporučím i dospělým.


Kytice
únor 2020 (03.-27.)
Kytice 2014, Karel Jaromír Erben

Naposledy jsem četla Kytici ve škole, asi jako většina čtenářů. Teď jsem po ní sáhla jen proto, že syn dostal za úkol přečíst Zlatý kolovrat a Vodníka. Konkrétně u Vodníka jsem se v básni musela vracet : kamže to schovaly ty ruce a nohy? :) Přečetl ho i manžel a pak jsme se smáli, protože se vracel kvůli tomu samému : Cože? - kam daly ty ruce a nohy?:) No a protože jsem si knihu chtěla přečíst celou, tak jsem se musela naladit na tu správnou vlnu, přeci jen to už není běžná čeština. U dnešních knih mi nevadí okolní ruchy, tady jsem se soustředila a uklidila se do ticha. A také jsem už zapomněla, jak moc hororová četba to je. Klasika. Výborné


Sběratelka parfémů
únor 2020 (03.-25.)
Sběratelka parfémů 2016, Kathleen Tessaro

Překrásná atmosféra Francie a voňavých parfémů. Pomalé odhalování tajemstvím opředeného dědictví a prolínání dvou, nepříliš vzdálených, časových rovin. Knihu jsem si užila, byla miloučká a voňavoučká. Tohle byl prostě balzám na duši. Doporučuji


Pařížský polibek
únor 2020 (03.-20.)
Pařížský polibek 2016, Maggie Ritchie

Životopisný román z uměleckého - sochařského prostředí. Je těžké si představit ženy v korzetu a v šatech s obručemi a honzíkem, jak pracují s hlínou. Informace o lidech té doby byly zajímavé, ale nějak mi trvalo se začíst.


Křišťálové království
únor 2020 (03.-20.)
Křišťálové království 2017, Amanda Hocking

Pěkné zakončení série. Plno dobrodružství, nových světů, přátelství, intrik. I mně ale přišlo, že některé postavy možná zemřeli proto, aby to nebyl úplný slaďák. A konec byl nějaký uspěchaný, klidně bych snesla víc. Přesto to bylo velmi dobré čtení a knihy mají moc hezké obálky.


Políbená ledem
únor 2020 (03.-13.)
Políbená ledem 2017, Amanda Hocking

Velice dobře čtivé a chytlavé. Zápletka, postavy, trocha romantiky, bitky, intriky .... je tam všeho dost. Pro mě zábavné, odpočinkové. Chápu, že se kniha líbí, mně také.


Záměna
únor 2020 (03.-11.)
Záměna 2017, Caro Martini

Jó. Tak tohle je pecka. Strašně se mi to líbilo. Strašně jsem se nasmála. Co bylo nejlepší? Asi úplně všechno.


Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů
únor 2020 (03.-10.)
Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčů 2009, Mary Ann Shaffer

Kniha ve formě dopisů? Dobře, zkusím ji. Postupně se vám hrdinové dostávají pod kůži, přistihnete se, že se usmíváte nad jejich příběhy, a příště trpíte tou bolestí, co prožili. A přesto je to nádherná kniha, dojemná, smutná, citlivá, laskavá,.... Doporučuji!


Ostrov šedých mnichů
leden - únor 2020
Ostrov šedých mnichů 2015, Michaela Klevisová

Hned na první stránce jsem byla malinko překvapená. Čím? Jménem Lars. Nestává se mi často, abych měla, dvě knihy za sebou, postavy stejného jména. Navíc od českých autorů a zcela nečeské jméno. Naštěstí mě to rozptýlilo jen na té první straně. Děj byl zasazený do úplně odlišného prostředí. V tomto případě na ostrov. Hodně postav a postupně odhalovaná minulost. Ze začátku lehce natahované, ke konci napínavé. Přečtu si i další knihy s inspektorem Bergmanem, tentokrát z Čech


Říkají mi Lars
leden - únor 2020
Říkají mi Lars 2018, Daniel Gris

Skvělé dialogy, vtipné hlášky. Super. Bavila jsem se. A překvapení - konec nastavený jako ve filmu. Musíte si dojít pro další díl.


Bretaňská pýcha
leden 2020 (02.-31.)
Bretaňská pýcha 2017, J. Bannalec (pseudonym)

To jsem celá já. Čtu až čtvrtou knihu v pořadí. Nevadí. Vlastně jsem už byla na odchodu z knihovny, když můj pohled padl na tuto knihu. Bretaň......? Tato část světa mě uchvacuje, nikdy jsem tam nebyla, ale třeba se to jednou změní. To nemění nic na tom, že je to země zahalená tajemstvím, historií a překrásnou krajinou. Už jen proto jsem tu knihu čapla. To si musím přečíst! A nezklamala mě. Popisování té krajiny, moře, ústřic.....to všechno - bylo krásné. A ty tři předchozí díly? Ty si také přečtu. Mimochodem......ani já ústřice nemusím :)


Cigaretka na dva tahy
leden 2020 (02.-23.)
Cigaretka na dva tahy 2018, Dominik Dán

Moje teprve druhá kniha od Dána. A musím říct, že mu přicházím na chuť. Baví mě detektivové z mord party. To jejich snídání pohromadě, klábosení, pošťuchování. Super.


1 ...