Ajinka126 Ajinka126 komentáře u knih

Upálené Upálené C. J. Tudor

Tak to bylo něco! Trefa do černého. Tohle sedí skvěle.
Už začátek knihy mě zaujal - malé město, tísnivá atmosféra a pocit, že jste tam nechtění a "moc na očích". Small town vibes jsou vždy super.

Další skvěle provedená věc byl vztah mezi matkou a dcerou. Působil nenuceně, přirozeně problematický. A ta nejlepší věc byl výběr ženy jako hlavní hrdinky. To, že se musí navíc potýkat s předsudky, že je žena farářka. A ty malé problémy toho být žena. I s tím zakončením. Super!

Musím přehodnotit své hodnocení, protože nemám, co vytknout. Tohle se autorce povedlo.

25.01.2023 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Přiznám se, že hodnocení této knihy je pro mě velmi těžké. Chápu, proč stále hýbe literárním světem a učitelé na ni chtějí rozbory. Čtenáři by rád viděl víc pohnutek, než jen čirá sobeckost a zloba.

Ta dobová stopa je opravdu silná. Často se mi stávalo, že jsem měla pocit, že tuto situaci jsem už ve filmech viděla. Není to inspirace celého díla, ale ty maličkosti a drobné momenty. To bylo kouzelné.

Na druhou stranu jde o toxického hlavnímu hrdinu a jeho "lásku", která se toči tak nějak stále dokola a nedojdeme žádnému charakterovému vývoji. Také mě mrzel ten konec. Tam jsem vážně měla pocit, že se kniha táhne (posledních tak 150 stránek, což je moc). To mi malinko zkazilo dojem.

Klasika je to právem. Na tu dobu hodně odvážná kniha.

25.01.2023 3 z 5

Později Později Stephen King

Mě to tak štve, že tomu nemohu dát 5 hvězd. To téma je přesně pro mě. Krimi, nadpřirozeno. Yes!

Jenže to by nesměl být King, aby mě nemučil vrchovatou dávkou románové vaty. Štve mě to právě proto, že o tom tématu chci víc knih. Ale 6. smysl už asi nic nepřekoná.
Jo, Stephen je zase jednou originální a rozhodně nevykrádá jiná díla.

Co mě ale vyloženě naštvalo, tak je glorifikace incestního svazku. Prý že defekt u dětí, které spolu splodí, není až tak častý. Já bych asi doporučila jiného doktora, nebo se romanticky zaměřit na osoby, které nejsou z rodiny.

Mrzí mě a štve mě, že tohle stačí.

Ústav Ústav Stephen King

King začal vykrádat jiné nápady. Nebo to dělal celou dobu, jen já jsem si toho nevšímala?

Ústav. Příběh typu stranger things (doslova, ne jen vibes). Kde začít. King neumí psát dětské charaktery. I když jste malý génius, tak pokud je vám 12, tak nemáte sebekázeň jako budhistický mnich. Takže uvěřitelnost postav je nula. Což je dost problém, když s tou postavou mám prožít celou knihu.

Samotný úvod a část, kdy jsme v ústavu byla v pohodě. Ale jakmile dojdeme do třetí části knihy (a nechci být konkrétní), tak mě to kompletně ztratilo. Ta kniha by klidně moha být o 100 - 150 stránek kratší a ničemu by to neuškodilo. To je Kingův problém, že se občas rozepíše o nepodstatných věcech. Jo, cesta může být dlouhá, ale pokud se na ní nestane něco zásadního, nebo postava nedojde k charakterové obrodě, tak mi ji nepopisuj na 100 stránkách.

Konec knihy je v kingových standarech. Takže není moc uspokojivý.

Doppler Doppler Erlend Loe

Začátek románu super. Uvedení charakteru se povedlo. Ten samotný popis jeho mentálních problémů byl skvělý! Nebyl povrchní (typu- jsem v depresi, tak kolem sebe kopu), naopak si troufám říct, že černá z velmi osobní zkušenosti. Některé momenty byly až děsivě přesné.

Jenže ve druhé půlce se to malinko zlomilo a mě už nestačilo jen řešit, kde sežene !balik cukru" a kde prodá maso. V nějaký wow konec jsem doufala a tím, že to skončilo "a pokračování příštěš" mě to vážně zklamalo.

Nadace Nadace Isaac Asimov

Na rok 1951 to je klobouk dolů. Ale, ale.. já jsem čekala více sci-fi a méně politky. Sice to bylo sepsané hezky, některé věty ve mě silně rezonovaly, což oceňuji. To jen já nejsem moc fanda společenských románů. Kdyby místo vymezování pozic v říši a nadaci, raději omrkli nějaké planety, to bych se chytla víc.

A jen osobní drobnost - jasně, je to kniha z roku 1951. Přesto si nešlo nevšimnou, že tam jsou jen muži. Asimov asi nebyl moc pro emancipaci.

15.01.2023 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Mrzí mě, že nesdílím to nadšení nad knihou. Měla jsem velká očekávání, všude vidim vysoká hodnocení. 5 hvězd. Říkám si, že to bude hodně emotivní. Literární tutovka.

Bohužel to na mě nezapůsobilo. Byla to dobrá kniha, ale jestli chcete opravdový vývoj postav a generační román, tak se podívejte na Johna Steinbecka a jeho knihu Na východ od ráje. Tam jsou postavy charakterově opravdu bohatě.

Měla jsem tady problém si vytvoři spojení s postavami. U mě je ten problém, že mi nesedí negativní dopady doby spolu s negativními charaktery. I když se jim autorka snažila dát dobré úmysly, tak to se nesetkalo s úspěchem u mě.

Nelíbila se mi ani glorifikace incestního vztahu. Jako není to v pořádku a já bych mnohem lépe přijala tragickou lásku, než církevní požehnání sňatku dvou lidí s příbuznou DNA. Brrrr. Něco je tabu oprávněně.

Téme války a důlního neštěstí se tu jen tak mihlo. Jasně, na pozadí se to řešilo bohatě, ale já jsem z toho necítila, že by se to postav tolik dotklo. Asi tam chyběla ta jiskra, která by ve mě zažehla emoce.

Líbil se mi moc náznak emancipace a utlačování žen ve společnosti. O to víc mě mrzí, že ani více jak 100 letech to téma stále musíme řešit.

Závěrem - komu bych to mohla doporučit. Asi někohomu, koho opravdu zajímají rodinné ságy a dramata. Trocha historie k tomu. Někomu, kdo je jako já spíše na objevování příběhu než postav, tak o nic nepřijdete, když se tomu vyhnete.

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Povídky pro mě mají smysl jen tehdy, když rozvíjí zajímavé nápady, postavy nebo svět. Ale co nového se ndá říct na téma žárlivost? Něco možná ano, ale Nesbovi se to nepovedlo. Nic převratného se zde nedozvíte. Ani překvapivý pohled na problematiku. Sloh mě také nezaujal. Ojojoj. Doporučuji se tomuto vyhnout.

PS: mrzí mě, že mě kniha nezaujala. Nerada věnuji tolik času něčemu, co mě pak zklame a připraví mi to jen čtecí krizi.

10.01.2023 1 z 5

Fantastický pan Lišák Fantastický pan Lišák Roald Dahl

Pohádka pro děti? Povolená genocida určitých druhů? Proč se má dítě cítit špatně, když chce pes zabít lišku, ale být v pohodě, když mají ostatní zvířatka hody nad slepicemi, prasátky, kachnami..?
Jako audiokniha je to top top četba!, ale tohle je populární pohádka z roku 1970?

07.01.2023 2 z 5

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Tohle mi nesedlo. Sloh působí vznešeně a poeticky, ale ten obsah a sdělení mi možná uniklo, nebo v tom neumím vidět nic víc než náboženský blábol (omlouvám se všem). Mým největěím problém bylo absolutní odosbnění od postav a vývoj děje byl na mě zbrklý. Šup, šup a vše je jinak. Ani divadelní kulisy se nezmění tak rychle.

07.01.2023 2 z 5

Než jsme byly tvoje Než jsme byly tvoje Lisa Wingate

Zklamání. Je to dlouhé, zbytečně táhlé. Tajemství bylo pro mě prozrazeno už na začátku. Pak už mě detaily nijak nešokovaly. Možná, kdyby ta časová linka příběhů byla jena poskládaná, tak bych byla víc v napětí. Navíc mě postavy nepřirostly k srdci. Asi jsem necitlivá.

Flush Flush Virginia Woolf

Příjemná novela z pohledu života psa a jeho paní.
Osobně se mi líbila ta nenásilnost a netlačilo mě to do žádných extrémních emocí.
Také představa, že taková kniha vyšla v roce 1933. To muselo být něco.

Pán much Pán much William Golding

Dost zajímavá kniha o sociálních aspektech ve společnsti. To zastarání díla je vždy těžké překounoust a není to vyjímka ani tady. Ale budu na ten příběh dlouho myslet.

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Bylo to by to super, kdyby tam nebyla ta představa nebe. Noo a to bylo hodně zlý. Řešit vztahový problém a sex v nebi? Neee, děkuji. Cynická postava mi sama o sobě nevadí, ale Bára a jeji občasné výlevy byly cringe. A nejhorší jsou ty momenty, které strašně rychle stárnou. Třeba vytahovat si tanga. Kdo to v roce 2017 dělal? Kdo v roce 2017 ještě nosil tanga. :D

Fabrika Fabrika Kateřina Tučková

Tak tohle nefungovalo ani na mě jako na rodilou Brňačku. I když všechna ta místa znám (super), tak tohle nešlo číst se zájmem. Kdykoliv vám byla představena důležitá postava, tak jste nedostali čas o ni projevit zájem a hned okolo ní bylo 10 další jmen. To byl chaos.

05.01.2023 2 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

S tou knihou není v zásadě nic špatně. Jen já moc nejsem fanda příběhů, které čtenáře chtějí za každou cenu donutit k silným emocím - slzám. Uznávám všechnu čest, pokud tato kniha pomohla byť jen jednu pejskovi, ale jako čtenář jsem se cítila malinko pod tlakem z toho, jak brutální zážitky gump měl. Tím nechci nikoho odradit. Moje babička gumpa miluje.

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Za mě ne. Cítila jsem minimální spojení s hlavními charaktery z nichž jeden byl táák otravný. Z toho jeho "ano, ano".. "smutné, smutné" jsem už skřípala zuby. Možná by mi to sedlo víc, kdyby to nebylo tak zdlouhavé. Tolik kapitol to stejné. Závěr to nevylepšil. Žádné překvapení nebo wow moment nepřišel. Škoda, škoda.

05.01.2023 2 z 5

Možnost ostrova Možnost ostrova Michel Houellebecq

Kazdy, kdo chce od knihy dostat maximum, musi koukat malinko mezi radky. Je to silny pribeh o zivote samem a iluzich mladeho cloveka ve srovnani s jeho verzi, ve ktere nejsou nadeje. Vasen a sex je tu zajimave pojatym pomocnikem pro vyobrazeni degenrace duse. I kdyz autor pise o degeneraci tela.

Mala ukazka: „Říkám tomu místu láska,“ prozradil mi. „Člověk nikdy nemohl milovat, nikdy jindy nemohl milovat než
v nesmrtelnosti; proto asi měly ženy k lásce blíž, když jejich posláním bylo dávat život. Získali jsme nesmrtelnost, svět přitom zůstal přítomný; ale svět už nemá moc nás zničit, naopak jsme to my, kdo má tu moc stvořit ho silou svého pohledu. Zůstaneme-li v nevinnosti, budeme-li svému pohledu bez výhrady věřit, zůstane nám i láska.“
Rozloučil jsem se s ním, nastoupil do taxíku a jen pomalu se zklidňoval; ještě na předměstí Paříže byl můj duševní stav poněkud neuspořádaný,
a teprve za Porte d’Italie jsem našel spásu ve své ironii a v duchu si opakoval: „Je to možné? Že by ani tenhle veliký umělec, tvůrce hodnot, ještě nevěděl, že láska je mrtvá?!“

Zkurvenej příběh Zkurvenej příběh Bernard Minier

Tato kniha pro mě byla malé osobní peklo.
Asi k tomu nedokážu víc napsat. Není to dobře napsané, je to zbytečně moc sexualizace postav a jejich fetiše. Nejsou to dobře popsané vztahy hlavních charakterů.
Za sebe nemohu doporučit. A mrzí mě, že nejsem nadšená, Miniera mám ráda.

23.12.2022 2 z 5

Mapa a území Mapa a území Michel Houellebecq

Pro mě velké příjemné překvapení.
Houellebecq umí zachytit lidské pocity, povahy, obavy a vztahy. Některé momenty knihy byly vážne ohromné a citlivé. Občas jsem měla pocit, že se to táhne. Ale to já se společnskou prózou mám.

22.12.2022 4 z 5