Aileena Aileena komentáře u knih

Katova dcera a černý mnich Katova dcera a černý mnich Oliver Pötzsch

Druhý díl se mi líbil minimálně stejně, ne-li o kapku víc, než první. Takže přes veškerá předsevzetí na větší žánrovou rozmanitost to vypadá na další oblíbenou knižní sérii a dalších šest dílů přede mnou... Nedostatkem knížek na seznamu "chci se přečíst" tedy v příštím roce opět trpět nebudu. ;-)

31.12.2022 4 z 5

Memento Memento Radek John

Tuhle knihu bych zařadila jako povinnou četbu pro druhý stupeň ZŠ. Věřím, že by její četba měla větší smysl, než mnoho jiných, uznávaných, ale zastaralých děl.
Posloucháno jako audio načtené Richardem Krajčem, a i když ho mnoho lidí nemusí, v tomto případě tleskám, za jeho výkon a přidávám za něj minimálně půl, ne-li celou hvězdičku.

22.01.2022 4 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Přibližně v půlce knihy jsem si říkala, kdy už nastane nějaký zvrat. Trápení hlavní hrdinky mi začalo připadat dlouhé a dokola opakující. Naštěstí jsem se posléze dočkala a konec "zhltla" téměř jedním dechem.
Kritizovanou předvídatelnost nechápu. Pokud v příběhu vystupuje pět postav, není umění odhadnout, kdo v čem asi tak může mít prsty. Mě osobně stejně vždy baví, dozvědět se, jestli je to vážně tak, jak se domnívám. Nikdy mě nenapadlo ohrnovat nos s tím, že to bylo jasné apod. Kromě toho si nemyslím, že by autorka zamýšlela kdovíjak čtenáře zmást.
Za mě opět velmi čtivá a povedená kniha. Autorka nezklamala a budu se těšit na další dílo.

21.08.2018 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Po dlouhé době musím dát pět hvězdiček, ne za lásku, která je přímo pohádková, ale za realistické popsání marného boje s časem a nemocí. Klobouk dolů před autorem a věkem, ve kterém tuhle knížku napsal. Rozhodně nečekejte oddechovku, v podstatě jsem už dlouho nečetla nic tak depresivního, i když krásného zároveň. Nečekám, že knihu plně pochopí a ocení čtenáři mladší pětadvaceti, ale čas je zkrátka prevít a každá bitva s ním je předem prohraná... Jediné co nám zbývá je ztratit ho co nejméně a snaha využít každou chvilku tak, abychom byli spokojeni.

02.07.2017

Runy osudu Runy osudu Christina Courtenay

Pěkná nenáročná oddychovka. Za mě oproti první knížce podstatně méně uvěřitelná, ale to je detail, který lze přehlédnout. První díl se mi líbil o krapet víc i díky střídání časových linií mi přišel, hlavně ze začátku, poněkud svižnější. Tady mi ta současnost zkraje trochu scházela, ale po chvilce jsem se začetla a dávám, díky oblíbeným vikingům, opět plný počet hvězdiček. Od spisovatelky si ráda něco dalšího přečtu.

27.02.2024 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tedy byl to boj. Start slušný, po první čtvrtině ovšem autorku tak nějak opustil humor, a mě jako čtenáře chuť číst dál. Prokousávala jsem se dlouhým něčím o ničem podstatném a vážně se nutila pokračovat. Ve třetí čtvrtině jsem se lehce chytla jen proto, abych se konečně probojovala ke konci, který naprosto ničím nepřekvapil, a bohužel ani nepobavil.
Omlouvám se fanynkám, tenhle styl psaní vážně není pro mne. Knížky, které mě baví musí mít buď děj, nebo překvapení, napětí, nebo humor, nebo... cokoliv. Tady jsem bohužel našla jen pár náznaků, ale všechno tak nějak nedotažené. Za mne první a poslední kniha od autorky. Je mi líto.

03.03.2022 2 z 5

Válečník Válečník Bernard Cornwell

Velkolepé zakončení rozsáhlé a přesto velmi rychle ubíhající ságy. Věřím, že nikoho, kdo si prostřednictvím hlavního hrdiny Uhtreda našel k tomuto historickému vyprávění cestu, nemohla zklamat. V úplném závěru nemůžu, a hlavně nechci, příběhu cokoliv vytýkat. Nechybí v něm napětí, akce ani humor a nemám sebemenší potřebu kazit si dojmy z tak skvěle naservírovaného čtení jakýmkoliv šťouráním do detailů.
Oceňuji velmi uvěřitelný vývoj hlavní postavy z horkokrevného a kontroverzního mladíka ve starce s životním nadhledem, toužícím po klidném stáří. Děkuji panu Cornwellovi, Spisovateli s velkým S a všem, kteří mu byli nápomocni při tvorbě tohoto nezapomenutelného čtenářského zážitku o sjednocení a vzniku Anglie.

30.12.2021 5 z 5

Až léto skončí Až léto skončí Penelope Ward

S ohledem na trošku slabší hodnocení jsem nic moc nečekala, a možná právě proto jsem byla spokojená. Narozdíl od jiných jsem se dobře popasovala i s Heather. Jak se říká s postavou se čtenář nemusí ztotožnit, ale měl by ji pochopit.
Znovu se mi potvrdilo, jak moc záleží na rozpoložení a načasování, kdy knihu čtete a zda do sebe jednotlivé dílky mnoha okolností dobře zapadnou. Nemít přehnaná očekávání určitě pomůže a u mě se to tentokrát zkrátka všechno povedlo.

20.08.2021 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Mlácení prázdné slámy, dlouho stále totéž s téměř nulovým posunem. Neposlouchat audio, už bych to pravděpodobně navzdory nízkému počtu stran vzdala.
Co ovšem autorovi rozhodně nelze upřít, je mistrovství ve "vytváranie zimomriavok", či jak by se to řeklo v originále. A v čem je ještě lepší? Ve vymýšlení finále, ač si to v průběhu pochybného děje vůbec nedokážu představit, závěrem mne vždy mile překvapí. A vytáhne o hvězdu výš celkové hodnocení.

26.09.2020 3 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Trochu rozporuplné pocity. Poslouchala jsem jako audioknihu, kde dokreslující zvukové kulisy, spolu s vydařenou četbou Josefa Kaluži hodně přispěly k zážitku. Utíkalo by to asi hůř, kdyby byla četba na mně. Možná lehčí úpravy ohledně nějakého opakování, by knížce dodaly větší šmrnc. Jen první dojem, každopádně jsem čekala, jak autor zvládne závěr spolu s vyvrcholením celého příběhu a byla jsem hodně spokojená. Celkově s ohledem na žánr bych doporučila.

10.09.2020 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Tak různě jsem knihu "potkávala" a měla ji v sáhodlouhém seznamu - chci přečíst. Teď jsem na ni náhodou narazila jako na audio doma při nemoci, kdy jsem nemohla sama číst, ani koukat na televizi. Člověk si má doplňovat vzdělání, ale klasika staršího data ražení asi vážně nebude nic pro mne. Dnes už se píše zkrátka jinak a konec konců i o jiných věcech. Určitě nepopírám význam díla ve své době a literatuře obecně, ale v současnosti mne to zkrátka nebaví.

26.08.2019 3 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Po Hře o trůny jsem si myslela, že již nikdy více tak početnou sérii, ale potom jsem objevila Uhtreda... (podotýkám, že nejdřív zfilmovaného). Na předlohu jsem byla zvědavá a rozhodně nezklamala. B. Cornwellovi se podařilo vytvořit opravdu skvělou postavu se spoustou kontroverzních vlastností. Místy jsem se vážně dobře bavila. Oceňuji i fakt, že se příběh drží reálných historických událostí a postav. Uznávám, že nejde o četbu pro každého, ale za mne rozhodně... jo! Sem s dalším dílem! ;-)

07.05.2019 4 z 5

Vor v zakone - hlava mafie Vor v zakone - hlava mafie Vítězslav Jareš

Poslední dobou se začínám považovat za náročného čtenáře. Ostatně vždy je co zlepšovat, ale čtyři hvězdy a možná ještě půl této knize určitě patří. Pan Jareš ušel od Intrikánů kus cesty a vypsal se na jedničku. Poctivá rešerše, kterou tématu věnoval je hodně znát a vyplatila se. Děj má spád, styl je srozumitelný, bez složitých souvětí a slovních spojení, celkově se velmi dobře čte. Gratuluji! P.S. Pravdou je, že obálku by si kniha určitě zasloužila lepší.

16.08.2017 4 z 5

Ztracené Ztracené Eva Urbaníková

Jak už snad někdo níže zmiňoval, například tato kniha by se měla zařadit do seznamu povinné četby - minimálně pro dospívající dívky. Nedělám si iluze, že by od podobných vztahů odradila všechny, ale každé budoucí "uchráněné" dítě je krok k úspěchu...

27.05.2017 4 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Dobré to bylo, po delší době posloucháno audio, načtené pěkně J. Šťastným ( i když nevím proč jsem měla celou dobu pocit, že poslouchám J Dvořáka :-) mají pro můj sluch dost podobné zabarvení hlasu). Každopádně na detektivku poměrně svižné, zvláště druhá půlka mě nutila poslouchat další a další kapitolu.
Prostředí Edinburghu a Skotska, moje srdcovka, určitě prospělo zážitku. Hrdinové poměrně sympatičtí, takže časem dám určitě i další díl.

04.04.2024 4 z 5

Knihomolka Knihomolka M. K. Hardy

Dobré to bylo. Občas jsem se dost pobavila (za to přidávám hvězdu), ale zadrhávaly mi probíhající děje či myšlenky postav bezprostředně ihned za přímou řečí v dialogu. Často i chybně neoddělené novým řádkem:
Luke: "Takže nějaká romantika, jo?....zkusil bych odhadnout,že on bude populární děvkař, když je to hokejista." Nevím, jak to dělá, ale je to už podruhé, co mluvíme o knize a podruhé mi ji zkazil. (přemýšlí Nikol ve stejném řádku).
Někdy to bylo vážně matoucí a narušující svižnost dialogu. Dále zřejmé a zbytečné dodatky: "To není pravda," dovolila si se mnou nesouhlasit.
V podstatě neustále přímá řeč za ní následuje něco . Následná odpověď druhé strany a znovu něco. Děje se to stále dokola. Občas jsem se vracela k uvozovkám, abych zjistila, co bylo řečeno nahlas a co bylo dodáno v hlavě, nebo kdo zrovna mluví.
Dodatky za dialogem mě baví, jsou-li používány jako koření tzn. trefně, vtipně a s úvahou. Při neustálém opakování mě to rozptyluje a narušuje plynulost a tempo čtení. Tohle doladit a knížka je hned o úroveň výš.
P.S. Co se týče obálky, holka pěkná a fajn, ale dlouho jsem přemýšlela, proč má ten kluk průhlednej tmavej hadr přes ksicht, než mi došlo, že je to asi vážně blbě udělanej stín... ;-)

31.10.2023 4 z 5

Rok v ráji Rok v ráji Sarah Goodwin

Tak tohle se mi vážně líbilo. Místy hodně drsné, ale bohužel poměrně lehce uvěřitelné čtení, že lidé jsou schopni chovat se k sobě hůře než zvěř.
Kniha se četla sama, od druhé poloviny jsem měla problém ji odložit. Všechny otázky byly v závěru uspokojivě zodpovězeny, nenašla jsem žádné nejasnosti a nevysvětlené události. Má očekávání Rok v ráji nejen naplnil, ale předčil.
Pokud hledáte napínavý příběh o přežití a nepotřebujete nutně pohledného hrdinu, oplývajícího dokonalostí, ale oceníte nedokonalého člověka, který musí prokázat inteligenci, obrovskou statečnost a velkou dávku sebezapření - hurá do toho.
Já osobně si ukládám autorku do oblíbených a budu se těšit na další její knihu, protože se mi už dlouho nedostalo do ruky nic tak pěkně napsaného a napínavého.

10.09.2023 5 z 5

Katova dcera a čaroděj Katova dcera a čaroděj Oliver Pötzsch

I čtvrtá kniha série si drží svůj slušný standard. Tentokrát mi trochu trvalo se začíst, ale to mohu pravděpodobně připočítat i úžasnému a svižnému předchozímu dílu, který nasadil laťku opravdu vysoko. Některé zápletky se sice již opakují, ale vzhledem k tomu, jak jsem si postavy a celý popis doby oblíbila, mi to zase až tak nepřekáželo.
Trochu mě zamrzel smutný závěr, snad ho autor přidal, aby vše nedopadalo stále jen dobře, ale osobně bych upřednostnila i tu poslední šťastnou kapku ke komplet happyendu.
Jsem v půli celé série a stále se těším na další díl. To samo o sobě už něco vypovídá... Pan Pötzsch opravdu umí a příběhy katovy dcery (ačkoliv hlavní postavy jsou tři) se opravdu vydařily.

08.02.2023 4 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Zaklínač takřka nepotřebuje komentář. Nechybí spousta skvělých sympatických i méně sympatických postav, vtipná ironie, místy možná trochu přebývá politiky, což je zajisté záležitostí vkusu.
Výjimečně jsem tento díl poslouchala jako audio a smekám klobouk před panem Martinem Fingerem. Odvedl opravdu dokonalou práci a mohu vřele doporučit. Pokud jsou někomu proti srsti dlouhé kapitoly, audio je skvělým řešením. Text je více rozkouskován a při poslechu se opravdu nebudete nudit. Jde o nejlépe načtenou knihu, se kterou jsem zatím měla čest.

26.10.2022 4 z 5

Černé slzy paní Moschelesové Černé slzy paní Moschelesové Hana Zlínská

Nebála bych se říct, že jde o moji premiéru příběhů tohoto typu a rozhodně nejsem zklamaná. Autorka mě krásně vtáhla do děje, měla jsem pocit, že se skutečně procházím uličkami Prahy současné i minulé.
V prvním příběhu navíc přidávám hvězdičku za věrohodný popis tehdejší situace dětskýma očima.
V obou příbězích děj pěkně plyne a zmiňovaná vtipná přirovnání jsou skutečným podpisem a originálním podtržením autorčina stylu.
Pěkné to bylo a moc ráda bych si přečetla i další dílo z autorčina pera.

18.06.2022 5 z 5