Aileena

Věř miVěř miJ. Delaney (pseudonym)

Pěkné tři a půl hvězdy. Za mne o chlup horší, než "Ta přede mnou". Přiznám se, že po čtení literatury faktu a červené knihovny mi zase sedlo trocha toho napětí.
Měla jsem to půl na půl (audio s knihou). Veronika Khek Kubařová mi vůbec nevadí, četla pěkně, ale bohužel mi hlavní hrdinka Claire byla ukrutně nesympatická (možná právě i díky hlasovému vyjádření, které jí V.K.K. vdechla.) Prostě sebestředná a přitom nejistá hysterická hérečka.
To nic nemění na příběhu, který byl zajímavý a poměrně neotřelý. Nechyběl ani dějový zvrat a přiznám se, že se autorovi povedlo mě trochu zmást a čekala jsem i jiný konec.
Překombinovaný mi příběh určitě nepřišel (to jsem četla jiné, lepší adepty na tento přívlastek). Trochu nadbytečné mi přišly scénářové vložky ve stylu psaní, ale pokud jde o autora, ráda si od něj přečtu další knihu a budu jen doufat v sympatičtější hrdiny... ;-)

Ztracený synZtracený synHeather Grothaus

Nenadchne, ani neurazí. Možná je to tím, že jsem nečetla předchozí díly a možná jsem čím dál víc netrpělivější čtenář vyžadující svižnější děj. Snad jsem po knížce nesáhla ve vhodnou dobu a s největší pravděpodobností kombinace všeho zmíněného...

Až léto skončíAž léto skončíPenelope Ward

S ohledem na trošku slabší hodnocení jsem nic moc nečekala, a možná právě proto jsem byla spokojená. Narozdíl od jiných jsem se dobře popasovala i s Heather. Jak se říká s postavou se čtenář nemusí ztotožnit, ale měl by ji pochopit.
Znovu se mi potvrdilo, jak moc záleží na rozpoložení a načasování, kdy knihu čtete a zda do sebe jednotlivé dílky mnoha okolností dobře zapadnou. Nemít přehnaná očekávání určitě pomůže a u mě se to tentokrát zkrátka všechno povedlo.

Neměli bychomNeměli bychomVi Keeland

Navzdory vyslovenému naladění na letní oddychovku a nutkavé potřebě rozptýlení to až taková sláva nebyla. S ohledem na zdejší hodnocení jsem pravděpodobně čekala víc.
Uvítala bych více vtipu (usmála jsem se tak dvakrát, max. třikrát) a ačkoliv jindy tento problém nemívám, tady jsem si nedokázala vytvořit vztah k postavám. Celkově průměr, řekla bych, že autorka to umí i lépe.

Jiná BritánieJiná BritánieJiří Hošek

Pro mě naprosto skvělá kniha. Už dlouho chci jet do Anglie a ještě víc do Skotska, což je už přes rok sci-fi (kdo má dovolenou na deset dní karantény a 220 zbytečných liber na místní testy) :-(
Tahle knížka pro mě byla živým vyprávěním z různých koutů a různých odvětví místního života. Občas značně poučná a hlavně zábavná.
Jediné, co mi výrazněji chybělo byl alespoň základní popisek (např. místa, jména) na úžasných fotografiích. Každopádně mohu všem zájemcům o britské ostrovy vřele doporučit, když už nemůžeme vyrazit, (kdo by to ještě před dvěma lety řekl!?! Doba jak za totáče...) je tahle knížka příjemným ukrácením chvíle, než se to podaří.

Rakovina a její poselstvíRakovina a její poselstvíLise Bourbeau

Ke knížce jsem se dostala úplnou náhodou, jukla na mě v knihovně, když jsem hledala nějaký studijní materiál pro práci.
Nebrala jsem ji jako rádce pro nemocné, ale spíše jako nápovědu pro rozumný a správný přístup k sobě, ostatním i životu jako celku. Způsob myšlení autorky mě oslovil a shrnul mé vlastní přesvědčení do výstižných formulací. Jen pro představu uvádím příklad:

-K tomu, abys šel za tím, co chceš, či naopak nechceš, používáš tutéž energii. Jaká volba je rozumnější?

-Rozhodnutí druhých nemusíme porozumět, musíme se s ním pouze smířit.

-Od druhých nemůžeme dostat to, co sami nedáme. Stejně jako druhým nemůžeme poskytnout něco, co nemáme.

PacientPacientSebastian Fitzek

Dobré to bylo. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale potom už děj nabral spád a jelo to až do konce. Krátké kapitolky jsou super.

Uleželé želéUleželé želéJiří Dědeček

Další super pobavení, jelikož nám poslední dobou radosti ubývá, hned zapátrám v městské knihovně po dalším kousku Pana Dědečka. (to velké P je záměrné ;-) )

Huňatá čuňataHuňatá čuňataJiří Dědeček

Tak tohle mě hodně bavilo a vřele doporučuji nejenom dětem.
V masně je krásně a u mne vede zcela jasně... :-D

TyranTyranT. M. Frazier

Četla jsem již před nějakou dobou. Vulgarismů požehnaně až zbytečně - pravda, ale po prvním díle už víme co čekat. Ohledně děje to do sebe celé zapadlo a hlavní otázky se konečně dočkaly svých odpovědí. Stále si myslím, že kniha King a Tyran měla být jednou jedinou, protože nesnáším otevřené konce, tak jako to bylo u prvního dílu a jedničce i dvojce samostatně něco chybí.

Hot BoysHot BoysM. T. Majar (pseudonym)

Tak tahle se fakt povedla! Četla jsem jako oddychovku ze zvědavosti, protože a) česká autorka a americké prostředí (jsem trochu skeptik), b) autorka žena vypráví příběh očima chlapa, navíc v ich formě a za c) docela vysoké hodnocení. Ve všech bodech jsem spokojená, a navíc mi dokonale sedl smysl pro humor. Nad některými hláškami jsem se usmívala jako slaboduchý chovanec ústavu pro inteligenčně podprůměrné jedince a odpočinula jsem si dokonale - mohu doporučit.

Za zdmiZa zdmiHollie Overton

Dobře napsané, i když pro mne asi až moc přímočaré. Mám raději knihy, které mě nutí zamyslet se a něčím překvapí. Kéž by příběh posloužil alespoň jedné ženě, či dívce jako varování a impuls k odchodu, dokud je čas...

Tajemství hotelu WinterhouseTajemství hotelu WinterhouseBen Guterson

První díl mi přišel zajímavější, druhý se mi zdál v podstatě jako lehce pozměněná jednička, v zásadě nic závratně nového.
Stále mám ten samý problém, zejména v naprosto zbytečném opakování jmen dvacetkrát na straně. Autor nezná zájmena? Když se baví dvě osoby, tak přeci nemusím ob řádek připomínat, kdo mluví? Při čtení nahlas mi to nešlo ani přes pusu a úspěšně jsem jméno vynechávala - nic se nestalo a znělo to lépe.
Jedenáctileté dceři se prý stále líbilo, ale na trojku dle jejích slov nemá teď náladu - takže taková bomba to asi také nebyla. Ovšem v záplavě literatury pro děti (trochu odrostlejší), mnohdy pochybné kvality je příběh pravděpodobně stále jeden z lepších kousků.

ŽárlivkaŽárlivkaLenka Pastorčáková

Bože! A já si doteď myslela, že mám sklony k žárlivosti... No, evidentně buď ne dost, nebo žárlivost statečně válcuje hrdost. Dostatečně na to, abych někdy v životě předváděla takovéto ubohosti.
Možná naivně věřím, že na každou nemoc existuje lék, a pokud má tahle choroba tak umně vykreslené obludné rozměry, musí mi někdo, nebo něco pomoci. Když ne první tři psychiatři, tak třeba desátý, či patnáctý... lepší to nikdy nevzdat, než nechat zajít až do všeho toho tak dokonale popsaného hnusu.
Nemůžu tuhle knížku ani hodnotit hvězdičkami, ač je napsaná opravdu skvěle a dojmy jsou hluboké. Dát jí pět hvězd se mi příčí úplně stejně, jako dát na FB palec nahoru videu zachycujícímu pomoc záchranářů při nějaké tragické obří havárii. Doufám, že mi rozumíte...

Láska a tetováníLáska a tetováníJ. D. Hawkins

Nenadchne ani neurazí. Osobně mám raději, když je do tohoto žánru vetknuta i trocha humoru, jako to umí např. Ward s Keeland, ten mi tu scházel. Byla jsem zvědavá, jak píše ženskou literaturu muž, ale výrazný rozdíl oproti autorkám jsem nezaznamenala. Možná už jsem přesycená, ale četla jsem i lepší.
Jedna klasická zápletka, žádný velký děj nečekejte, co mě vysloveně nebavilo, bylo zaměstnání hlavní hrdinky. Přeslazený konec, na mě asi až příliš, i když u této oddechovky se to jaksi očekává.

28.12.2020

Základní kniha germánského pohanstvíZákladní kniha germánského pohanstvíDiana L. Paxson

Knížka pěkná, jako hlavní problém vidím možnou jedostrannost. Autorka sama upozorňuje, že zvyky a způsoby různých skupin i jednotlivců se mohou lišit.
Vzhledem k tomu, že jde o knihu tohoto zaměření u nás stále více-méně ojedinělou, nemáme šanci porovnávat. Zásadnější rozdíly jsem zaznamenala spíše v historii christianizace Skandinávie, kde mám načteno více zdrojů. Ovšem jde o historii dávnou a písmem prakticky nezaznamenanou, navíc později upravovanou k obrazu zapisujících křesťanských kněžích, takže jen bohové vědí, co a jak se opravdu stalo. Dnes co autor, to domněnka.
Každopádně bych asi nejen já uvítala více takových knih o původní víře nás všech - pohanství (nejen germánském), které narozdíl od křesťanství nebylo násilím vynucováno. Celkově hodnotím knížku kladně a přínosně.

10.12.2020

Meč králůMeč králůBernard Cornwell

Po dvanácté knize jsem poprvé měla onen jinými čtenáři již dříve zmiňovaný pocit, že všechno podstatné již bylo napsáno. Pan Cornwell píše stále velmi pěkně a čtivě, ale děj se již více-méně opakuje. Nepopírám, že můj dojem umocnilo, že jsem na knížku dlouho čekala a možná přehnaně se těšila.

SPOILER: Vůbec poprvé jsem panu spisovateli nevěřila, ohledně závěrečného Uhtredova souboje, kdy starý a rozbitý přemohl mladého silného obra, když s ním měli poprvé problém ve dvou s Finanem - opravdu pohádkové.
Zvykla jsem si, že Uhtred potřebuje v každém dílu jinou ženskou, nic proti tomu, ale přiznání, že si přál smrt oblíbené Eadith, aby mu mohla kolem krku skočit nesympatická Benedetta mě fakt namíchlo!
Také Sigtryggrova hloupá smrt zamrzela, přišla mi zbytečná, snad se v dalším dílu dozvíme, proč s ním pan spisovatel tak rychle a nepěkně skončil - konec SPOILERU.

Co říct závěrem, i když mě osobně tentokrát Pan Cornwell příliš nepotěšil, nemůžu dát míň než slabé čtyři či poctivé tři a půl, protože své řemeslo ovládá na výbornou. Přesto celkově hodnotím jako zatím nejslabší díl celé série.

12.11.2020

Keltská medicínaKeltská medicínaClaus Krämer

Každopádně zajímavá kniha, možná záleží na tom, co hledáte. Mně nešlo o nic konkrétního, spíše jsem se chtěla lépe seznámit s keltskými šamany - druidy a poznat více z historie našich pradávných předků. Dostalo se mi uspokojivých odpovědí i pár zajímavostí navíc. Pro obecný přehled přístupu k životu dřívějších léčitelů, toho, co využívali a významných dnů mohu rozhodně doporučit.

10.10.2020

ŠéfŠéfVi Keeland

Knížka splnila očekávání, Nesnáším tě se mi líbila víc, Láska online méně, tudíž zlatý střed. Každopádně oceňuji vtip, někde bych zjemnila výrazy ohledně sexu, ale mládež to dnes asi bere jinak. Se vším ostatním spokojenost. Určitě si časem, až zase přijde nálada, od autorky ráda něco přečtu, teď na chvíli změním žánr.
Pozor spoiler:
Trochu mi chyběla reakce Chase na Reesino těhotenství, vzhledem k jeho předchozím výlevům ohledně těhulí, by mě docela zajímala...

06.10.2020

StrachStrachJozef Karika

Možná už jsem přeKarikovaná, ale tohle na mě nijak zvlášť nezapůsobilo. Ano, bylo to strašidelné, místy děsivé, autor udržoval napětí, oproti Tmě se tam i něco dělo, ale jak jsem u Trhliny a Tmy chválila spisovatele za závěr, tentokrát mě finále vysloveně zklamalo a hvězdu naopak ubralo.
Nicméně nepopírám, že jde o nadaného autora a za nějaký čas si od něj opět ráda něco přečtu.

27.09.2020

TmaTmaJozef Karika

Mlácení prázdné slámy, dlouho stále totéž s téměř nulovým posunem. Neposlouchat audio, už bych to pravděpodobně navzdory nízkému počtu stran vzdala.
Co ovšem autorovi rozhodně nelze upřít, je mistrovství ve "vytváranie zimomriavok", či jak by se to řeklo v originále. A v čem je ještě lepší? Ve vymýšlení finále, ač si to v průběhu pochybného děje vůbec nedokážu představit, závěrem mne vždy mile překvapí. A vytáhne o hvězdu výš celkové hodnocení.

26.09.2020

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Trochu rozporuplné pocity. Poslouchala jsem jako audioknihu, kde dokreslující zvukové kulisy, spolu s vydařenou četbou Josefa Kaluži hodně přispěly k zážitku. Utíkalo by to asi hůř, kdyby byla četba na mně. Možná lehčí úpravy ohledně nějakého opakování, by knížce dodaly větší šmrnc. Jen první dojem, každopádně jsem čekala, jak autor zvládne závěr spolu s vyvrcholením celého příběhu a byla jsem hodně spokojená. Celkově s ohledem na žánr bych doporučila.

10.09.2020

Nesnáším těNesnáším těVi Keeland

Milá pohádka a příjemné překvapení, zejména první dvě třetiny, kdy jsem se vážně dobře bavila. Rozhodně jedna z nejrychleji přečtených knížek v životě. Ve třetí čtvrtině se příběh zvrtl do hodně vážných témat, na což jsem nebyla úplně naladěná, asi bych dala přednost pohádkové komedii až do sladkého konce, ale budiž. Šlo spíše o mé osobní rozpoložení, a z něho vycházející osobní hodnocení, pěkné čtyři. Konec (více méně) dobrý, všechno dobré.

21.08.2020

Válka vlkůVálka vlkůBernard Cornwell

Tak jsem po přečtení některých komentářů měla strach z ohrané písničky, ale opak byl pravdou. Za mne rozhodně další milé překvapení. Pan Cornwell mě zkrátka s Uhtredem dostal a už nepustí.
Nevadí mi ani fakt, že nám hrdina stárne a přirozeně už není nejrychlejší a bezvýhradně nejlepší bojovník. S autorem pravděpodobně sdílím smysl pro humor, takže mě místy opravdu nehorázně pobavil. Hodně mě potěšilo zapojení berserkrů do ságy, ti zde byli určitě zajímavým přínosem (a v sáze Uhtreda novinkou).
Lehká změna způsobu psaní ke konci knihy za mě nebyla na překážku, sice jste si díky ní potvrdili, že Uhtred rozhodující bitvu přežil (komu by to nebylo jasné, když mají být vydány ještě dvě knihy), a naopak oživila styl vyprávění.
Za mne zkrátka plných pět hvězd a vadí mi jen jedno, že BB art opět posunul vydání 12. dílu na konec září... Než se dočkáme závěrečného 13. dílu, možná si střihnu Uhtreda ještě znovu od začátku. Věřím, že to bude jako s dobrým filmem, kdy i při opakovaném shlédnutí objevíte něco nového a skvělého, co jste při premiéře třeba ani nepostřehli.

18.08.2020

PlamenonosičPlamenonosičBernard Cornwell

Uhtred možná už zázračně nepřekvapí, ale zároveň (alespoň mě) neomrzí. Šetřím si zatím poslední vydaný díl Válku vlků a doufám, že BBart opět neodloží vydání následujícího 12. dílu. Na podzim v Anglii vychází závěrečný 13 díl série a já se dám možná i na modlení (samozřejmě k pohanským bohům) , abychom se ho v našem českém rybníčku také dočkali...
Uhtred konečně získal, o co téměř celý život usiloval a mě stále zajímá, co bude dál, už teď vím, že mi bude chybět...

28.07.2020

Láska onlineLáska onlinePenelope Ward

Cukrárna od začátku až do sladkého konce, ten byl mimochodem i na mě přeslazený až moc a to mám happyendy ráda. Největším překvapením pro mne bylo, že ačkoliv hrdinové vlastně nenarazili na žádnou větší překážku, ani konflikt, v podstatě mi to vůbec nechybělo. Příběh se četl dobře, hladce plynul až uplynul. Na odreagování mohu doporučit, hlubší myšlenku nehledejte. Taková Popelka pro dospělé.

12.07.2020

Jak randit se sestrou nejlepšího kamarádaJak randit se sestrou nejlepšího kamarádaMeghan Quinn

Start relativně dobrý, pak dlouho nic moc, ještě ve třetí čtvrtině jsem měla problém číst, protože mě to nebavilo. Konec to vytáhl na slabší tři. Přišel totiž alespoň jeden konflikt, který měl hlavu a patu a narušil tu limonádu o ničem. Teda ne o ničem ale o sexu, ten mi sice nevadí, ale pokud má být jediným hnacím motorem příběhu, stává se problémem. Já ten děj prostě potřebuju a tady je ho velmi pomálu.
Slabší průměr, dvě a půl. Jinak jak psala alzbeta4340 dialogy a chování postav příliš neodpovídaly jejich věku a vzdělání, kdyby se příběh odehrával ještě na té univerzitě, možná by člověk přivřel oči, takhle to moc nesedlo.

23.05.2020

Válečníci bouřeVálečníci bouřeBernard Cornwell

Oproti dvěma předchozím dílům možná trochu pomalejší spád, ale stále velmi čtivé s napínavým závěrem. Nechybí akce ani vtip, pan Cornwell je mistrem svého řemesla. Těším se na další díl.

29.04.2020

Prázdný trůnPrázdný trůnBernard Cornwell

Mě to nikdy neomrzí... Pan Cornwell je mistrem svého řemesla.

15.04.2020

Jen láska je skutečnáJen láska je skutečnáBrian L. Weiss

Toto téma je hodně o individuálním pohledu. Svou pravdu najde každý, ať vidí věci, jak chce. Tudíž i skeptik, který na mnoho životů nevěří, bude mít svou pravdu, při tvrzení, že je nejdůležitější změřit se na současný život a okamžik.
Mně se knížka četla dobře, a i když jsem původně taktéž očekávala trochu větší soustředění na avizovaný příběh konkrétní dvojice, své jsem si našla. Vidím to tak na tři a půl hvězdy... ;-)

12.03.2020