Aileena

Přečtené 145Věř mi
říjen 2021 (12.-13.)
Věř mi 2018, J. Delaney (pseudonym)

Pěkné tři a půl hvězdy. Za mne o chlup horší, než "Ta přede mnou". Přiznám se, že po čtení literatury faktu a červené knihovny mi zase sedlo trocha toho napětí. Měla jsem to půl na půl (audio s knihou). Veronika Khek Kubařová mi vůbec nevadí, četla pěkně, ale bohužel mi hlavní hrdinka Claire byla ukrutně nesympatická (možná právě i díky hlasovému vyjádření, které jí V.K.K. vdechla.) Prostě sebestředná a přitom nejistá hysterická hérečka. To nic nemění na příběhu, který byl zajímavý a poměrně neotřelý. Nechyběl ani dějový zvrat a přiznám se, že se autorovi povedlo mě trochu zmást a čekala jsem i jiný konec. Překombinovaný mi příběh určitě nepřišel (to jsem četla jiné, lepší adepty na tento přívlastek). Trochu nadbytečné mi přišly scénářové vložky ve stylu psaní, ale pokud jde o autora, ráda si od něj přečtu další knihu a budu jen doufat v sympatičtější hrdiny... ;-)


Ztracený syn
? - září 2021
Ztracený syn 2012, Heather Grothaus

Nenadchne, ani neurazí. Možná je to tím, že jsem nečetla předchozí díly a možná jsem čím dál víc netrpělivější čtenář vyžadující svižnější děj. Snad jsem po knížce nesáhla ve vhodnou dobu a s největší pravděpodobností kombinace všeho zmíněného...


Až léto skončí
srpen 2021 (08.-20.)
Až léto skončí 2020, Penelope Ward

S ohledem na trošku slabší hodnocení jsem nic moc nečekala, a možná právě proto jsem byla spokojená. Narozdíl od jiných jsem se dobře popasovala i s Heather. Jak se říká s postavou se čtenář nemusí ztotožnit, ale měl by ji pochopit. Znovu se mi potvrdilo, jak moc záleží na rozpoložení a načasování, kdy knihu čtete a zda do sebe jednotlivé dílky mnoha okolností dobře zapadnou. Nemít přehnaná očekávání určitě pomůže a u mě se to tentokrát zkrátka všechno povedlo.


Neměli bychom
? - červenec 2021
Neměli bychom 2021, Vi Keeland

Navzdory vyslovenému naladění na letní oddychovku a nutkavé potřebě rozptýlení to až taková sláva nebyla. S ohledem na zdejší hodnocení jsem pravděpodobně čekala víc. Uvítala bych více vtipu (usmála jsem se tak dvakrát, max. třikrát) a ačkoliv jindy tento problém nemívám, tady jsem si nedokázala vytvořit vztah k postavám. Celkově průměr, řekla bych, že autorka to umí i lépe.


Jiná Británie
červen - červenec 2021
Jiná Británie 2018, Jiří Hošek

Pro mě naprosto skvělá kniha. Už dlouho chci jet do Anglie a ještě víc do Skotska, což je už přes rok sci-fi (kdo má dovolenou na deset dní karantény a 220 zbytečných liber na místní testy) :-( Tahle knížka pro mě byla živým vyprávěním z různých koutů a různých odvětví místního života. Občas značně poučná a hlavně zábavná. Jediné, co mi výrazněji chybělo byl alespoň základní popisek (např. místa, jména) na úžasných fotografiích. Každopádně mohu všem zájemcům o britské ostrovy vřele doporučit, když už nemůžeme vyrazit, (kdo by to ještě před dvěma lety řekl!?! Doba jak za totáče...) je tahle knížka příjemným ukrácením chvíle, než se to podaří.


Rakovina a její poselství
březen - červen 2021
Rakovina a její poselství Lise Bourbeau

Ke knížce jsem se dostala úplnou náhodou, jukla na mě v knihovně, když jsem hledala nějaký studijní materiál pro práci. Nebrala jsem ji jako rádce pro nemocné, ale spíše jako nápovědu pro rozumný a správný přístup k sobě, ostatním i životu jako celku. Způsob myšlení autorky mě oslovil a shrnul mé vlastní přesvědčení do výstižných formulací. Jen pro představu uvádím příklad: -K tomu, abys šel za tím, co chceš, či naopak nechceš, používáš tutéž energii. Jaká volba je rozumnější? -Rozhodnutí druhých nemusíme porozumět, musíme se s ním pouze smířit. -Od druhých nemůžeme dostat to, co sami nedáme. Stejně jako druhým nemůžeme poskytnout něco, co nemáme.


Pacient
duben - květen 2021
Pacient 2019, Sebastian Fitzek

Dobré to bylo. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale potom už děj nabral spád a jelo to až do konce. Krátké kapitolky jsou super.


Uleželé želé
? - duben 2021
Uleželé želé 2015, Jiří Dědeček

Další super pobavení, jelikož nám poslední dobou radosti ubývá, hned zapátrám v městské knihovně po dalším kousku Pana Dědečka. (to velké P je záměrné ;-) )


Huňatá čuňata
? - duben 2021
Huňatá čuňata 2019, Jiří Dědeček

Tak tohle mě hodně bavilo a vřele doporučuji nejenom dětem. V masně je krásně a u mne vede zcela jasně... :-D


Tyran
14. březen 2021
Tyran 2020, T. M. Frazier

Četla jsem již před nějakou dobou. Vulgarismů požehnaně až zbytečně - pravda, ale po prvním díle už víme co čekat. Ohledně děje to do sebe celé zapadlo a hlavní otázky se konečně dočkaly svých odpovědí. Stále si myslím, že kniha King a Tyran měla být jednou jedinou, protože nesnáším otevřené konce, tak jako to bylo u prvního dílu a jedničce i dvojce samostatně něco chybí.


Hot Boys
únor - březen 2021
Hot Boys 2012, M. T. Majar (pseudonym)

Tak tahle se fakt povedla! Četla jsem jako oddychovku ze zvědavosti, protože a) česká autorka a americké prostředí (jsem trochu skeptik), b) autorka žena vypráví příběh očima chlapa, navíc v ich formě a za c) docela vysoké hodnocení. Ve všech bodech jsem spokojená, a navíc mi dokonale sedl smysl pro humor. Nad některými hláškami jsem se usmívala jako slaboduchý chovanec ústavu pro inteligenčně podprůměrné jedince a odpočinula jsem si dokonale - mohu doporučit.


Za zdmi
leden 2021 (22.-31.)
Za zdmi 2018, Hollie Overton

Dobře napsané, i když pro mne asi až moc přímočaré. Mám raději knihy, které mě nutí zamyslet se a něčím překvapí. Kéž by příběh posloužil alespoň jedné ženě, či dívce jako varování a impuls k odchodu, dokud je čas...


Tajemství hotelu Winterhouse
prosinec 2020 - leden 2021
Tajemství hotelu Winterhouse 2020, Ben Guterson

První díl mi přišel zajímavější, druhý se mi zdál v podstatě jako lehce pozměněná jednička, v zásadě nic závratně nového. Stále mám ten samý problém, zejména v naprosto zbytečném opakování jmen dvacetkrát na straně. Autor nezná zájmena? Když se baví dvě osoby, tak přeci nemusím ob řádek připomínat, kdo mluví? Při čtení nahlas mi to nešlo ani přes pusu a úspěšně jsem jméno vynechávala - nic se nestalo a znělo to lépe. Jedenáctileté dceři se prý stále líbilo, ale na trojku dle jejích slov nemá teď náladu - takže taková bomba to asi také nebyla. Ovšem v záplavě literatury pro děti (trochu odrostlejší), mnohdy pochybné kvality je příběh pravděpodobně stále jeden z lepších kousků.


Žárlivka
leden 2021 (07.-09.)
Žárlivka 2019, Lenka Pastorčáková

Bože! A já si doteď myslela, že mám sklony k žárlivosti... No, evidentně buď ne dost, nebo žárlivost statečně válcuje hrdost. Dostatečně na to, abych někdy v životě předváděla takovéto ubohosti. Možná naivně věřím, že na každou nemoc existuje lék, a pokud má tahle choroba tak umně vykreslené obludné rozměry, musí mi někdo, nebo něco pomoci. Když ne první tři psychiatři, tak třeba desátý, či patnáctý... lepší to nikdy nevzdat, než nechat zajít až do všeho toho tak dokonale popsaného hnusu. Nemůžu tuhle knížku ani hodnotit hvězdičkami, ač je napsaná opravdu skvěle a dojmy jsou hluboké. Dát jí pět hvězd se mi příčí úplně stejně, jako dát na FB palec nahoru videu zachycujícímu pomoc záchranářů při nějaké tragické obří havárii. Doufám, že mi rozumíte...


Láska a tetování
prosinec 2020 (26.-28.)
Láska a tetování 2019, J. D. Hawkins

Nenadchne ani neurazí. Osobně mám raději, když je do tohoto žánru vetknuta i trocha humoru, jako to umí např. Ward s Keeland, ten mi tu scházel. Byla jsem zvědavá, jak píše ženskou literaturu muž, ale výrazný rozdíl oproti autorkám jsem nezaznamenala. Možná už jsem přesycená, ale četla jsem i lepší. Jedna klasická zápletka, žádný velký děj nečekejte, co mě vysloveně nebavilo, bylo zaměstnání hlavní hrdinky. Přeslazený konec, na mě asi až příliš, i když u této oddechovky se to jaksi očekává.


Základní kniha germánského pohanství
srpen - prosinec 2020
Základní kniha germánského pohanství 2011, Diana L. Paxson

Knížka pěkná, jako hlavní problém vidím možnou jedostrannost. Autorka sama upozorňuje, že zvyky a způsoby různých skupin i jednotlivců se mohou lišit. Vzhledem k tomu, že jde o knihu tohoto zaměření u nás stále více-méně ojedinělou, nemáme šanci porovnávat. Zásadnější rozdíly jsem zaznamenala spíše v historii christianizace Skandinávie, kde mám načteno více zdrojů. Ovšem jde o historii dávnou a písmem prakticky nezaznamenanou, navíc později upravovanou k obrazu zapisujících křesťanských kněžích, takže jen bohové vědí, co a jak se opravdu stalo. Dnes co autor, to domněnka. Každopádně bych asi nejen já uvítala více takových knih o původní víře nás všech - pohanství (nejen germánském), které narozdíl od křesťanství nebylo násilím vynucováno. Celkově hodnotím knížku kladně a přínosně.


Meč králů
říjen - listopad 2020
Meč králů 2020, Bernard Cornwell

Po dvanácté knize jsem poprvé měla onen jinými čtenáři již dříve zmiňovaný pocit, že všechno podstatné již bylo napsáno. Pan Cornwell píše stále velmi pěkně a čtivě, ale děj se již více-méně opakuje. Nepopírám, že můj dojem umocnilo, že jsem na knížku dlouho čekala a možná přehnaně se těšila. SPOILER: Vůbec poprvé jsem panu spisovateli nevěřila, ohledně závěrečného Uhtredova souboje, kdy starý a rozbitý přemohl mladého silného obra, když s ním měli poprvé problém ve dvou s Finanem - opravdu pohádkové. Zvykla jsem si, že Uhtred potřebuje v každém dílu jinou ženskou, nic proti tomu, ale přiznání, že si přál smrt oblíbené Eadith, aby mu mohla kolem krku skočit nesympatická Benedetta mě fakt namíchlo! Také Sigtryggrova hloupá smrt zamrzela, přišla mi zbytečná, snad se v dalším dílu dozvíme, proč s ním pan spisovatel tak rychle a nepěkně skončil - konec SPOILERU. Co říct závěrem, i když mě osobně tentokrát Pan Cornwell příliš nepotěšil, nemůžu dát míň než slabé čtyři či poctivé tři a půl, protože své řemeslo ovládá na výbornou. Přesto celkově hodnotím jako zatím nejslabší díl celé série.


Keltská medicína
říjen 2020 (06.-09.)
Keltská medicína 2016, Claus Krämer

Každopádně zajímavá kniha, možná záleží na tom, co hledáte. Mně nešlo o nic konkrétního, spíše jsem se chtěla lépe seznámit s keltskými šamany - druidy a poznat více z historie našich pradávných předků. Dostalo se mi uspokojivých odpovědí i pár zajímavostí navíc. Pro obecný přehled přístupu k životu dřívějších léčitelů, toho, co využívali a významných dnů mohu rozhodně doporučit.


Šéf
září - říjen 2020
Šéf 2018, Vi Keeland

Knížka splnila očekávání, Nesnáším tě se mi líbila víc, Láska online méně, tudíž zlatý střed. Každopádně oceňuji vtip, někde bych zjemnila výrazy ohledně sexu, ale mládež to dnes asi bere jinak. Se vším ostatním spokojenost. Určitě si časem, až zase přijde nálada, od autorky ráda něco přečtu, teď na chvíli změním žánr. Pozor spoiler: Trochu mi chyběla reakce Chase na Reesino těhotenství, vzhledem k jeho předchozím výlevům ohledně těhulí, by mě docela zajímala...


Strach
září 2020 (26.-27.)
Strach 2014, Jozef Karika

Možná už jsem přeKarikovaná, ale tohle na mě nijak zvlášť nezapůsobilo. Ano, bylo to strašidelné, místy děsivé, autor udržoval napětí, oproti Tmě se tam i něco dělo, ale jak jsem u Trhliny a Tmy chválila spisovatele za závěr, tentokrát mě finále vysloveně zklamalo a hvězdu naopak ubralo. Nicméně nepopírám, že jde o nadaného autora a za nějaký čas si od něj opět ráda něco přečtu.


Tma
září 2020 (25.-26.)
Tma 2015, Jozef Karika

Mlácení prázdné slámy, dlouho stále totéž s téměř nulovým posunem. Neposlouchat audio, už bych to pravděpodobně navzdory nízkému počtu stran vzdala. Co ovšem autorovi rozhodně nelze upřít, je mistrovství ve "vytváranie zimomriavok", či jak by se to řeklo v originále. A v čem je ještě lepší? Ve vymýšlení finále, ač si to v průběhu pochybného děje vůbec nedokážu představit, závěrem mne vždy mile překvapí. A vytáhne o hvězdu výš celkové hodnocení.


Trhlina
? - září 2020
Trhlina 2017, Jozef Karika

Trochu rozporuplné pocity. Poslouchala jsem jako audioknihu, kde dokreslující zvukové kulisy, spolu s vydařenou četbou Josefa Kaluži hodně přispěly k zážitku. Utíkalo by to asi hůř, kdyby byla četba na mně. Možná lehčí úpravy ohledně nějakého opakování, by knížce dodaly větší šmrnc. Jen první dojem, každopádně jsem čekala, jak autor zvládne závěr spolu s vyvrcholením celého příběhu a byla jsem hodně spokojená. Celkově s ohledem na žánr bych doporučila.


Nesnáším tě
srpen 2020 (20.-21.)
Nesnáším tě 2019, Vi Keeland

Milá pohádka a příjemné překvapení, zejména první dvě třetiny, kdy jsem se vážně dobře bavila. Rozhodně jedna z nejrychleji přečtených knížek v životě. Ve třetí čtvrtině se příběh zvrtl do hodně vážných témat, na což jsem nebyla úplně naladěná, asi bych dala přednost pohádkové komedii až do sladkého konce, ale budiž. Šlo spíše o mé osobní rozpoložení, a z něho vycházející osobní hodnocení, pěkné čtyři. Konec (více méně) dobrý, všechno dobré.


Válka vlků
srpen 2020 (01.-18.)
Válka vlků 2019, Bernard Cornwell

Tak jsem po přečtení některých komentářů měla strach z ohrané písničky, ale opak byl pravdou. Za mne rozhodně další milé překvapení. Pan Cornwell mě zkrátka s Uhtredem dostal a už nepustí. Nevadí mi ani fakt, že nám hrdina stárne a přirozeně už není nejrychlejší a bezvýhradně nejlepší bojovník. S autorem pravděpodobně sdílím smysl pro humor, takže mě místy opravdu nehorázně pobavil. Hodně mě potěšilo zapojení berserkrů do ságy, ti zde byli určitě zajímavým přínosem (a v sáze Uhtreda novinkou). Lehká změna způsobu psaní ke konci knihy za mě nebyla na překážku, sice jste si díky ní potvrdili, že Uhtred rozhodující bitvu přežil (komu by to nebylo jasné, když mají být vydány ještě dvě knihy), a naopak oživila styl vyprávění. Za mne zkrátka plných pět hvězd a vadí mi jen jedno, že BB art opět posunul vydání 12. dílu na konec září... Než se dočkáme závěrečného 13. dílu, možná si střihnu Uhtreda ještě znovu od začátku. Věřím, že to bude jako s dobrým filmem, kdy i při opakovaném shlédnutí objevíte něco nového a skvělého, co jste při premiéře třeba ani nepostřehli.


Plamenonosič
červen - červenec 2020
Plamenonosič 2017, Bernard Cornwell

Uhtred možná už zázračně nepřekvapí, ale zároveň (alespoň mě) neomrzí. Šetřím si zatím poslední vydaný díl Válku vlků a doufám, že BBart opět neodloží vydání následujícího 12. dílu. Na podzim v Anglii vychází závěrečný 13 díl série a já se dám možná i na modlení (samozřejmě k pohanským bohům) , abychom se ho v našem českém rybníčku také dočkali... Uhtred konečně získal, o co téměř celý život usiloval a mě stále zajímá, co bude dál, už teď vím, že mi bude chybět...


Láska online
červen - červenec 2020
Láska online 2020, Penelope Ward

Cukrárna od začátku až do sladkého konce, ten byl mimochodem i na mě přeslazený až moc a to mám happyendy ráda. Největším překvapením pro mne bylo, že ačkoliv hrdinové vlastně nenarazili na žádnou větší překážku, ani konflikt, v podstatě mi to vůbec nechybělo. Příběh se četl dobře, hladce plynul až uplynul. Na odreagování mohu doporučit, hlubší myšlenku nehledejte. Taková Popelka pro dospělé.


Jak randit se sestrou nejlepšího kamaráda
květen 2020 (03.-23.)
Jak randit se sestrou nejlepšího kamaráda 2020, Meghan Quinn

Start relativně dobrý, pak dlouho nic moc, ještě ve třetí čtvrtině jsem měla problém číst, protože mě to nebavilo. Konec to vytáhl na slabší tři. Přišel totiž alespoň jeden konflikt, který měl hlavu a patu a narušil tu limonádu o ničem. Teda ne o ničem ale o sexu, ten mi sice nevadí, ale pokud má být jediným hnacím motorem příběhu, stává se problémem. Já ten děj prostě potřebuju a tady je ho velmi pomálu. Slabší průměr, dvě a půl. Jinak jak psala alzbeta4340 dialogy a chování postav příliš neodpovídaly jejich věku a vzdělání, kdyby se příběh odehrával ještě na té univerzitě, možná by člověk přivřel oči, takhle to moc nesedlo.


Válečníci bouře
duben 2020 (20.-29.)
Válečníci bouře 2016, Bernard Cornwell

Oproti dvěma předchozím dílům možná trochu pomalejší spád, ale stále velmi čtivé s napínavým závěrem. Nechybí akce ani vtip, pan Cornwell je mistrem svého řemesla. Těším se na další díl.


Prázdný trůn
březen - duben 2020
Prázdný trůn 2015, Bernard Cornwell

Mě to nikdy neomrzí... Pan Cornwell je mistrem svého řemesla.


Jen láska je skutečná
únor - březen 2020
Jen láska je skutečná 2007, Brian L. Weiss

Toto téma je hodně o individuálním pohledu. Svou pravdu najde každý, ať vidí věci, jak chce. Tudíž i skeptik, který na mnoho životů nevěří, bude mít svou pravdu, při tvrzení, že je nejdůležitější změřit se na současný život a okamžik. Mně se knížka četla dobře, a i když jsem původně taktéž očekávala trochu větší soustředění na avizovaný příběh konkrétní dvojice, své jsem si našla. Vidím to tak na tři a půl hvězdy... ;-)


Rule
únor - březen 2020
Rule 2019, Jay Crownover

Tak nějak o ničem, chyběl mi příběh, nějaký děj, který by vyplnil tu vztahovou vatu. Obě postavy se neustále zabývaly uměle vytvořenými konflikty z ničeho, v podstatě vymýšlely problémy tam, kde žádné nebyly. Ruleho bych snad ještě dokázala pochopit, s ohledem na jeho minulost, ale když zkraje sympatická Shaw začala dělat stejné hovadiny a problémy, bylo toho zkrátka už moc. Za mě dvě a půl, dávám tři, protože nechci být nespravedlivá s ohledem na výše posazenou laťku mé předchozí četby Kinga a Tyrana.


Rudá volavka
leden - únor 2020
Rudá volavka 2014, Jason Matthews

Na knihu jsem byla dlouho zvědavá a dala mi zabrat, ne, že ne. Nečetla se snadno, na mě opět moc rozvláčné, popisové. Ubrat 150 stran, stalo by se houby. Chvilkami se to rozjelo, potom zase zdlouhavý útlum. V druhé polovině mi s každým novým jménem docházela trpělivost, protože nevyhnutelně následovaly další popisy života a vlastností další postavy. Recepty mi přišly zcela zbytečné a mimo. Do dalšího dílu se pravděpodobně pouštět nebudu. Od oceněného titulu bych asi čekala více a špionážní romány nebudou nic pro mne.


King
leden 2020 (19.-25.)
King 2018, T. M. Frazier

Za ten konec by si autorka zasloužila pár facek. Tohle se prostě nedělá! Protože pak se nedejbože stane, že se knížky ujme nakladatelství, které nezvládne, ať už z jakéhokoliv důvodu, vydat pokračování a jsme přesně tam, kde jsme. S odpuštěním v pr..li. Když se zapřu a potlačím všechen ten vztek, musím uznat, že to mělo něco do sebe. Pokud tedy nejste pokojová květinka, kterou odradí nějaká ku..a nebo zasr..né cokoliv. Začala jsem číst ten děsivě příšernej překlad na internetu a říkala si, že to nedám. Každou třetí větu čtete dvakrát, abyste zjistili, že ne, fakt nedává smysl. Přesto jsem z nějakého důvodu nemohla přestat. Pak mi přišla knížka a čtení šlo jak po másle, jediný problém byl přestat. No a pak přišel konec a s ním ten nehoráznej vztek, že se zase vrátím k tomu příšerně děsnýmu překladu druhýho dílu, protože prostě musím. Jinak jsem to totiž četla úplně zbytečně. Přeberte si to sami, a pokud nemáte rádi odfláknutou práci, radši tuhle knížku ani nezačínejte číst... Příklad překladu 2. dílu na netu, abyste věděli, do čeho jdete, než začnete se čtením (1. díl je na tom stejně): Tanner se na mě podíval s jeho kaštanově hnědýma očima, které jsem si pamatovala ze svého snu. Věděla jsem, proč byly jedinou věcí, které se mnou zůstaly. Byly tak expresivní, že za něj smlouvaly Tannerův případ a prosily mě, abych mu dala přestávku a políbila ho. „Jeden rychlý polibek,″ souhlasila jsem, jak jsem to už chtěla mít za sebou. Mohla jsem vidět, jak se jeho srdce lámalo a být divákem toho, dodávalo jen další vrstvu vinu na to, jak už jsem se cítila. Takže tak nějak. Pokud vás text neodrazuje, tak s chutí do čtení, jen upozorňuji, že první díl bez druhého je asi tak uspokojivý, jako dort bez cukru či jiného sladidla.


Pohanský pán
leden 2020 (04.-23.)
Pohanský pán 2014, Bernard Cornwell

Za mě snad nejlepší knížka z dosavadních dílů. Objektivně nedokážu říct, jestli to způsobila delší pauza, co jsem od Uhtreda měla, nebo jestli se opravdu výjimečně povedla. Skvělý konec, ještě že vím, že mám všechny díly, tudíž se nemusím obávat o ... to už bych prozrazovala moc. Každopádně Uhtrede, chyběls mi kámo a jdu hned na osmý díl. ;-)


Jako když dvoranou proletí pták
? - prosinec 2019
Jako když dvoranou proletí pták 2010, Jan Čermák

Trošku mě zklamaly jen výpadky let v Anglosaské kronice právě tam, kde jsem je potřebovala vidět... Ale to je čistě individuální problém. Jinak velmi hezky zpracovaný výtah literatury aktuální doby, okořeněný některými zákony a zajímavým zaříkáním na různé neduhy. Když se začtete, ocitnete se rázem přímo v historické Anglii.


Hotel Winterhouse
listopad - prosinec 2019
Hotel Winterhouse 2019, Ben Guterson

Tři a půl. Dějově velmi slušné i když některé informace se zbytečně opakují, ale knížka je určena mladým čtenářům, takže budiž. Co mě vadilo podstatně více jsou místy ukrutně dlouhá souvětí a používání různých pomlček, středníků a jim podobných hajzlíků... Myslím, že je srozumitelnější rozdělit tři informace do dvou tří vět, než je vecpat přes sebe do souvětí na pět řádků.


Vikingova čarodějka
prosinec 2019 (13.-16.)
Vikingova čarodějka 2014, Kelli A. Wilkins

Ve svém žánru rozhodně jedna z lepších. Četla se pěkně, na odreagování mohu doporučit.


Koně za plotem
? - prosinec 2019
Koně za plotem 2011, Romana Beránková


Pomsta synů
listopad 2019 (01.-17.)
Pomsta synů 2018, Lasse Holm

Nečetlo se to špatně, ale první půlka mne bavila mnohem víc, než druhá a závěr mi byl prakticky úplně fuk, což není nejlepší kombinace. Ze seriálem nemají postavy zhola nic společného. Má nejoblíbenější postava Ragnar je líčen jako psychopatický sebestředný tyran, což mi také nesedlo. Možná i díky tomu jsem si nedokázala vytvořit k žádné postavě bližší vztah, natož sympatie. Tentokrát se znalostí seriálu velmi špatná kombinace a kniha to prohrála na celé čáře. Na Uhtreda z Bebbanburghu za mě prostě nemá šanci (ani seriál a kniha už vůbec ne).


Pohoršovna
říjen - listopad 2019
Pohoršovna 2014, Daniela Fischerová

Zábavné a milé. Desetileté dítko nadšené a při čtení jsem se pobavila i já. Příjemné osvěžení v hromadě neslaných nemastných dětských knížek.


1