Aiden888 Aiden888 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nemůžu říct, že by mi Hana přinesla do života nějaké nové poznatky a pocity z druhé světové války a všeho, co s ní souviselo. Ani to říct nechci a nepotřebuju. Tahle knížka je prostě silná sama o sobě. Možná u ní uroníte slzu, možná ne. Příběhů, týkajících se židovské otázky a koncentračních táborů jsou tisíce. Ale co na tom? Že je tenhle jeden z mnoha? Je, i není. Je výjimečný, zanechá ve vás hromadu pocitů a příjemnou tečkou na bolestivém příběhu je, že se čte tak jednoduše. Tedy z pohledu plynulosti děje a jazyka, jakým je kniha psaná. Obsahově dává zabrat, útočí na emoce i vzpomínky, které naše generace DÍKYBOHU nemá, ale jako by měla. Dojemné, neskutečné, čtivé, silné Uf. U autorky si dělám významnou čárku a jdu vyhledat další dílka.

14.03.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Všichni mi říkali, že Hana je bezkonkurenční. Byla skvělá, tak jsem si po jejím přečtení chtěla půjčit Listopád, ale nebyl k dispozici, tudíž se mi dostala do ruky tato kniha. Díky Bohu za to, dlouho jsem při dočítání knížky neměla slzy v očích. Silná, dojemná... Asi o tomu není potřeba víc dodávat. Za dva dny přečteno.

18.03.2023 5 z 5

Kde jsi, když nejsi Kde jsi, když nejsi Radka Třeštíková

A víte co? Mě to bavilo! Tu obrovskou nálož kritiky vůči knížce vážně nechápu. Jasně, Bábovky byly jenom jedny. Jasně, Foukneš do pěny se prostě nepovedlo. Jasně, tahle kniha byla vulgární až hanba. Ale upřímně...kdo z nás někdy není? Vykreslit některé charaktery postav asi jinak nešlo, a já s tím nemám nejmenší problém. Na stránkách knih mě prostě sprostá slova neuráží a odkládat kvůli nim knihu s odporem a nedočtenou? Ne, díky. Odporná kniha je taková, která je odporná a nechutná. A že takových je. Tahle byla parádní. Po dlouhé době jsem si přečetla něco, kde jsem některé z hlavních hrdinů opravdu upřímně nesnášela a do příběhu jsem se dokázala docela dobře vcítit. Bylo to vážně syrové, přesně jak autorka slibuje. Plus (a to říkám u hodnocení knih paní Třeštíkové stále) - její práce se slovy a slovními obraty je neuvěřitelná. To umí málokdo a já za to před ní smekám. Baví mě. Má fantazii, má dar, dokáže pohotovými obraty rozesmát i ve chvíli, kdy je vám z děje tak nějak psychicky nevolno. Skvělá práce!

02.06.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová má jednu kouzelnou vlastnost. Nedokáže napsat knížku, která by stála za méně než pět hvězdiček. Tohle je pátá kniha této autorky, která se mi dostala do ruky, a ani v tomto případě není o čem diskutovat. Byla jsem napjatá, a taky hodně dojatá. Nevím, jak se jí to daří, že píše tak poutavé příběhy. Nejsou to žádná šokující vyprávění, která by vám vyrazila dech, a přesto se nemůžete odtrhnout. Tuhle knížku musím zařadit na úplný vrchol autorčiny tvorby, hned vedle Tichých roků a Hotýlku. Nádherná sonda do tří krutých období, kterými jsme si v našich novodobých dějinách prošli, pohledem tří žen. Rozhodně doporučuji.

13.04.2023 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Maraton Aleny Mornštajnové se zatím jeví jako moje nejlepší čtenářská volba za posledních pár let. Po skvělé Haně, bezkonkurenčně fenomenálních Tichých rocích a velice zajímavém Listopádu, přišla řada na Hotýlek. A upřímně nechápu, proč tahle knížka nemá takový ,,hajp jako Hana. Za mě byla VYNIKAJÍCÍ a rozhodně ji řadím na vrchol tvorby této autorky, pěkně po bok Tichých roků. Všechny přečtené knížky byly zatím na pět hvězdiček. Ano, autorka sice píše tak nějak pořád podobně, až stejně, a skoro by se dalo říct, že nemá čím překvapit. Ale vždycky překvapí. Dojme, vyrazí dech. S postavami v jejích knihách se ztotožníte, prožijete s nimi celý život a nakonec se vám je nechce opouštět i přes spoustu chyb, které udělaly. Hotýlek byl plný osudů, které teď musím nějak zpracovat. A pak se vrhnu na Slepou mapu, která už čeká na poličce :)

06.04.2023 5 z 5

Knihu jsem si koupila na doporučení, ale zas tak moc jsem od ní neočekávala. Pana Etzlera jsem do té doby znala jenom jménem a o Číně věděla akorát to, že je velká a vyrábí spoustu věcí. Naprosto mě ale pohltila. Je úderná, místy drsná, taky dojemná, občas se z ní chce člověku brečet, občas máte chuť ji vyhodit z okna, když čtete o absurditě a nespravedlnosti čínského komunismu a systému. Je to psáno lidsky, upřímně, často se u ní zasmějete a autor si rozhodně nebere servítky. Je fascinující, jak v 21.století může být některá ze zemí tak zaostalá v myšlení, byť s moderní tváří navenek. Rozhodně doporučuji každému.

09.10.2021 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Musím uznat, že tady autorka odvedla mistrovskou práci a už se těším, jak se vrhnu na dvojku, než vyjde třetí díl. Výborně vykreslené postavy a doba, ve které žily. Občas mi některé pasáže přišly zdlouhavé, ale nemůžu říct, že by to knize jakkoliv ubralo na atraktivitě.

10.04.2024 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Oproti Haně a Tichým rokům, které jsem si od paní Mornštajnové dala předtím, tohle bylo na 4,5 hvězdičky. Jenomže to tu dát nejde, čtyři jsou málo a tak dávám pět. Opět silný příběh, opět spisovatelská přehlídka emocí, nekonečné slovní zásoby a fantazie, která se tu ale až děsivě mísí s realitou, která u nás mohla být, kdyby Přiznám se, že tak dychtivě jako Tiché roky jsem to nečetla, ale bavilo mě to moc. Příjemný čtení, zajímavý námět.

29.03.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Během čtení mě napadalo tolik věcí, které jsem sem chtěla o knize napsat. Teď ale asi nenapíšu nic. Silné. Jako všechny ostatní příběhy od této autorky. Tohle se četlo velmi těžce, a asi to ještě dlouho nedostanu z hlavy.

23.04.2023 5 z 5

Pomocnice Pomocnice Freida McFadden

Autorčina první kniha? Hergot, tak to si teda nasadila laťku hodně vysoko, protože tohle bylo super! Thrillery jsou můj milovaný žánr, ale poslední dobou se mi jaksi nedařilo narazit na nějaký, který by mě fakt vtáhnul a zároveň působil uvěřitelně. Tenhle splnil všechna moje očekávání. Napínavé, zajímavé, čtivě napsané. Velké plus za to, jak ve mně autorka dokázala rozdmýchat nenávist vůči některým postavám a další obří plus za obálku, ta je tutová. Tak snad Freidě McFadden nedojde dech a příští rok nám naservíruje podobnou lahůdku.

12.09.2023 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

Jednou ráno mě napadlo, že vůbec nevím o čem jsou Stepfordské paničky, přitom je to takový hit. Tak jsem si to přečetla na Wikipedii a rovnou jsem se mrkla i na děj Rosemary má děťátko. Proto když jsem si tuhle knížku pořizovala, věděla jsem, co se v ní stane, i jak dopadne. Paradoxně i přesto se mi četla výborně, asi jsem se nejvíc těšila na to, jak autor takhle super téma zpracoval. Z takového příjemného, odpoledního čtení se čtenář postupně dostává do napětí. Asi (nebo určitě) ví, kde je problém, ale pořád doufá v nějaké pozitivnější rozuzlení. Z posledních stránek mě už silně mrazilo, autor si neskutečně umí hrát se slovy i s napětím, takže máte před sebou román - thriller - horor. Všechno v jednom a vůbec to není blbý. Po přečtení zdejších diskuzí si možná nebudu kazit chuť dvojkou. Ale uvidíme...

17.01.2023 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Hodně, hodně, hodně skvělá kniha! Přečetla jsem ji za necelý den, a to se mi už dlouho nestalo. Perfektní thriller, skvělý námět, napínavé od první do poslední stránky. Po dočtení jsem úplně cítila, jak mě mrazí a ani konec mě nijak nezklamal. Prostě výborná záležitost.

07.08.2022 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Stejně jako prakticky všechny ostatní knihy od této autorky, i tato je čtenářsky náročná. Jestliže si libujete v jasných románcích a předvídatelných příbězích, pak tenhle nečtěte. Není postaven na ohromujících zvratech a dějových kličkách, ze kterých se vám bude tajit dech. Stojí na neuvěřitelném příběhu, který je ovšem v mnoha podobách neodmyslitelně spjat s naší minulostí. Je to hluboké, bolestivé, ale zároveň něžné a jemné vyprávění. Okouzlující hrdinka, okouzlující příběh, zároveň spousta smutku a zla. Kniha vás donutí přemýšlet možná víc, než byste chtěli. Ale stojí za to.

15.02.2021 5 z 5

Bílá Masajka Bílá Masajka Corinne Hofmann

Mám vážně smíšený pocity. Četlo se to jedním dechem, tím spíš, že je to skutečný příběh. Na druhou stranu jsem při čtení úplně zuřila. Nejdřív jsem vyloženě nenašela Corinne za tu její šílenou tvrdohlavost a za to, jak je naivní. Nechápala jsem, že někdo takhle překope svůj hezký a pohodlný život kvůli nějakému domorodci a chce vyměnit nádherný Švýcarsko (!!!!) za život ve špinavý boudě v Africe. Kvůli jednomu chlapovi? Se kterým to navíc od začátku není ono, protože obrovské kulturní rozdíly? Jenom proto, že jí připadal krásnej? Když jsem pak viděla, jak v Africe pořád jen bojuje, je nemocná, musí se bránit manželovým náladám apod. říkala jsem si, že bych už dávno byla zpátky doma a na nějakýho černocha se vyprdla. Příběh je to ale perfektní!

25.06.2023 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Trošku jsem s hodnocením váhala. Kdybych měla knihu hodnotit jako thriller, z hlediska zpracování, slovních obratů, napětí a celkové kvality, je to jasných pět hvězdiček. Děj neměl chybu, ale měla jsem chuť jednu hvězdičku ubrat za to, jak strašně mě vytočil konec. Přitom to celé dává smysl, ne všechno má růžový happyend a tohle se prostě povedlo. Skvělé čtení.

02.10.2022 5 z 5

Volající Volající Jonathan Dylan Barker

Tak tohle bylo hodně dobrý! Autora jsem si pořídila poprvé, většinou mě až tak nezajímá KDO knihu píše, jako spíš jestli je lákavá anotace. A tahle teda byla lákavá pořádně. První třetina knihy mě celkem překvapila, protože jsem čekala, že to bude trošku o něčem jiném. Nicméně bomba. Doslova. Autor prostě umí, ví a dokáže to čtenářům předat. Napínavé až do posledních řádků. Super, super.

01.05.2022 5 z 5

Miluji knížky, které mi něco dávají. Knížky, které nejsou plytkým vyprávěním o lásce a dokonalosti. Knížky, připomínající události, na které se skoro zapomnělo nebo je zastínily jiné, podobné. Karin Lednická předvedla precizní práci jak spisovatelskou, tak badatelskou a za to jí patří obrovská poklona. Kniha je plná historických faktů, zasazených do příjemně (z hlediska češtinářského) čtivého příběhu. Do této chvíle jsem o životické tragédii neměla nejmenší ponětí a jsem strašně ráda, že jsem si knížku pořídila. Jsem z toho hrozně smutná, mrazí mě z pomyšlení, že ta doba musela být ještě horší, než si člověk dokáže představit. Rozhodně stojí za přečtení i zamyšlení. Mimochodem - vazba knihy je dokonalá, už jenom díky tomu mi musí zdobit knihovnu.

16.04.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Říkali mi, že z Trhliny se podělám, protože je z Karikových knih ta nej. No, jelikož jsem předtím přečetla knihy Tmu a Strach, které mě vystřelily z tenisek, Trhlina mě nevyděsila tak, jak bych asi očekávala. Celé mi to přijde takové fyzikálně vysvětlitelné, byť z fyziky nerozumím skoro ničemu. ALE! Čtení mě bavilo. Nedokázala jsem se odtrhnout, protože tyhle pološílené zážitky ze strašidelných hor a lesů jsou za mě top horory - lepší než se strašidelnými rohatými bubáky a litry krve. Autor píše prostě bombasticky, vtáhne vás do děje, atmosféry i hrůzy. Věřím, že se do popisovaných míst nikdy nepojedu podívat, protože nebudu dráždit bosou nohu hadem, takže ano, něco to ve mně zanechalo. A to něco je velice zajímavé a nutí mě to přemýšlet. Chválím citlivě vyváženou příběhovou linku lidskou, historickou i napínavou.

22.01.2022 4 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Napsat biografii fiktivní hollywoodské legendy? Geniální nápad, opravdu geniální. U téhle knížky si přijdou na své milovníci životopisů, starého dobrého (ale i pěkně prohnilého) Hollywoodu a taky komplikovaných románových příběhů. Už názvem mě kniha naladila k přečtení, anotace utvrdila v rozhodnutí si ji koupit a čtení samotné mě jenom přesvědčilo, že nedávné prohlášení, kterak se jedná ,,o jednu z nejlepších knih současnosti” není vůbec přehnané. Ano, místy jsem narazila na hluchá, zdlouhavá místa, ale celkovému dojmu ze čtení to neublížilo. Pořád jsem chtěla vědět, jak dopadne Evelynino další a další manželství, co to bude za muže a jak jejich vztah skončí. Konec nepřekvapí, ale rozhodně neurazí. Z tohohle příběhu by jednou mohl být krásný film, o němž sice chytrolíni na ČSFD budou psát, jak nepřišel s ničím novým, ale kouzlo prostě a jednoduše MÁ.

23.02.2023 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Tahle autorka mě prostě neskutečně baví. A tato kniha obzvlášť. Konečně thriller, který není přitažený za vlasy, ve kterém se na konci neodehraje nějaký stupidní, nesmyslný zvrat. Prostě to celé dává smysl, je to hořké, napínavé, čtenáře dusí pocit, že hlavní hrdinku někdo asi skutečně sleduje. Do půlky knihy jsem s hlavní postavou měla docela problém, protože mi připadala jako hysterická, prolhaná fňukna, která neustále dělá z komára velblouda a jednou pravdivou větou by mohla vyřešit polovinu problémů. Nicméně na konci se ukázalo, že měla důvod. Super záležitost.

24.08.2022 5 z 5