Ahmose Ahmose komentáře u knih

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Nebudem popierať, že z čítania tejto knihy som mal obavy. To je aj dôvod, prečo som siahol po audioknižnej podobe. Musím povedať, že som za toto rozhodnutie veľmi rád. Pasáže obsahujúce podrobné zápisy sledovania štátnou bezpečnosťou sú náročné a myslím si, že by som knihu nedočítal. Tieto spisy sú síce autentické, ale naozaj ťažko stráviteľné. Celkovo sa kniha nesie v melancholickej atmosfére a síce nemôžem o hlavnej postave povedať, že by mi bola nejak zvlášť sympatická, originálny príbeh a história Žitkovských bohýň vo mne vzbudili veľkú zvedavosť a záujem. Nepochybne originálna kniha ukazujúca kus našej histórie, folklóru, ale aj nechutných praktík najskôr nacistického a neskôr predovšetkým komunistického režimu v Československu. Zo záveru knihy som bol trošku rozpačitý. Na jednu stranu sa tým síce celý cyklus krásne uzavrel, na strane druhej... neviem, neurobilo to na mňa až taký dojem. Každopádne, je vidieť, že sa za touto knihou ukrýva kus práce a dokázala rozšíriť moje vedomosti. V konečnom dôsledku som spokojný a rozhodne stojí za prečítanie/vypočutie. Chystám sa aj na autorkinu druhú knihu Bílá voda.

10.04.2023 4 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Na túto knihu som sa nechal zlákať krásnou obálkou, oriezkou a vďaka skutočne vydarenému marketingu. Všimol som si, že niektoré recenzie Kopíraka prirovnávajú ku knihám od Chrisa Cartera. S Carterom to má spoločné len to, že je to tiež kniha a že je v nej kriminálna zápletka. Inak to okolo neho ani neutekalo.
Samotný námet je originálny a veľmi ma zaujal, ale prevedenie je neskutočne odfláknuté. Autorka sa to snaží uhrať na striedaní krvavých scén s akousi divnou, dosť trápnou, milostnou linkou a nechýba samozrejme miliónkrát otrepaná téma traumy z minulosti.
V postavách sa človek od začiatku stráca, pretože autorka sa vôbec nenamáhala nám ich nejako predstaviť. Proste sa zjavovali. Ich konanie a zmýšľanie často nedávalo zmysel. Jednotlivé vraždy prebiehajú ako na bežiacom páse a sú spracované na úrovni rýchleho preletenia článkov na Wikipédii. Nečakajte žiadnu hlbku, hromadenie dôkazov, zisťovanie totožností obetí, niečo o ich minulosti. Skrátka nič.
V priebehu čítania som veľakrát uvažoval, že knihu odložím. Neviem si predstaviť, že ako toto dokáže niekoho vydesiť. Z finálového veľkého odhalenia som sa už musel len smiať. Dávam jednu hviezdu za námet. Hrozná kniha a premrhaný potenciál.

10.04.2023 1 z 5

Ochranca Ochranca Conn Iggulden

Tento diel ma oproti prvému bavil o trošku menej. Nie preto, že by bol objektívne horší, ako ten prvý, ale šlo skôr o konkrétne obdobie a udalosti, ktoré sa v knihe odohrali. Kým v prvom diely sme mali možnosť byť svedkami mestských intríg, politikárčenia a súdneho procesu, v tomto sa autor prakticky celú dobu venuje vojne, ako na vode, tak na súši. Čitateľ má možnosť zoznámiť sa s mentalitou vojakov, vojnovou stratégiou a prístupu starovekých národov k vojne všeobecne. Autor nepochybne odviedol skvelú prácu. Čo sa autorovi trošku nepodarilo je vykreslenie atmosféry tých bitiek. V niektorých pasážach som sa cítil ako na hodine dejepisu. Miestami to malo tendenciu sklznuť k nudnejším opisom s absenciou emócií. Ochranca preto odo mňa síce plné hodnotenie nedostane, ale to nič nemení na tom, že je to skvelá kniha, ktorá by určite nemala ujsť pozornosti milovníkom antického sveta. Odporúčam!

08.04.2023 4 z 5

V Taliansku sú iba praví chlapi V Taliansku sú iba praví chlapi Luca De Santis

Komiksy a grafické romány často nečítam, takže sa v tejto recenzií nebudem púšťať do hodnotenia grafického spracovania knihy. Toto je opäť raz jedna z tých kníh, ktoré otvárajú oči a rozširujú obzory. Som neskutočne vďačný vydavateľstvu Brak za to, že nám na trh prináša takéto knihy. Autor príbeh spracoval jasne, úderne, taký aký bol, ale zároveň je z neho cítiť empatiu a porozumenie. Emotívny, dojímavý, ale miestami aj vtipný príbeh o veľmi nešťastnom období ľudských dejín. Verím, že aj skalný fanúšikovia grafických románov budú spokojný a pre ostatných to určite bude skvelé obohatenie čítacej rutiny. Odporúčam !

31.03.2023 5 z 5

Stratená sestra Stratená sestra Lucinda Riley

Stratená sestra predstavuje veľmi príjemný návrat k príbehu o siedmych sestrách z pera známej autorky Lucindy Riley. Bolo skutočne veľmi príjemné vrátiť sa k mojim obľúbeným postavám, zistiť kam sa posunuli ich životy a ešte krajšie bolo ich vidieť ťahať za jeden povraz, aby ich pátranie po stratenej sestre bolo úspešné. Napriek tomu sú pre mňa Slnečná a Stratená sestra slabšie, oproti predchádzajúcim dielom. Je to jednak preto, lebo autorka nastavila latku naozaj vysoko a potom preto, lebo historické linky oboch týchto kníh sú trochu menej dramatické, menej prekvapivé a menej plynulé. Nepochybujem, že táto kniha mala pre autorku veľký osobný význam. Spracovala v nej históriu svojej krajiny, ale sama v poďakovaní priznala, že pri písaní Stratenej sestry narazila. Z obdobia Britsko-írskej vojny sa zachovalo pomerne málo písomných prameňov a väčšina ich bola napísaná spätne, takže údaje boli nepresné alebo veľmi všeobecné. Autorka si tak kopu vecí musela domyslieť a nesmieme zabudnúť na to, že v tom čase už bojovala so zákernou chorobou. Siedmy diel tejto série síce nie je ten najlepší, ale rozhodne stojí za prečítanie a fanúšikovia tejto série si ho bez pochyby užijú aj keď má pár múch. Teším sa na veľké rozuzlenie v poslednej knihe Atlas príbeh tatka Slaného.

27.03.2023 4 z 5

Slepá vŕba a spiaca žena Slepá vŕba a spiaca žena Haruki Murakami

Táto recenzia predstavuje súhrnné a spriemerované hodnotenie všetkých poviedok obsiahnutých v knihe. Ako by sa dalo očakávať pri každej poviedkovej zbierke aj tu platí, že niektoré poviedky boli výborné (napríklad Zrkadlo), niektoré priemerné a pár podpriemerných, až veľmi slabých (napríklad poviedka Kraby). S Murakamim mám špecifický vzťah. Jeho realistickú tvorbu mám veľmi rád. Horšie je to už s tou surrealistickou. V tejto knihe je mix oboch a tak sa mi to hodnotí ťažšie. Autorov štýl písania je originálny a prakticky všetky poviedky začínajú veľmi pútavo. Horšie je, že niektoré idú kamsi do stratena a končia takpovediac bez rozuzlenia alebo širšieho kontextu. Je vidieť, že poviedky pochádzajú z rôznych období a autor ich písal v rôznych náladách. Ak ste fanúšikovia Murakamiho, táto zbierka rozhodne stojí za prečítanie. Som si istý, že tam nájdete poviedku, ktorú si obľúbite. Pokiaľ ste však od neho ešte nič nečítali, týmto určite nezačínajte.

20.03.2023 3 z 5

Dom duchov Dom duchov Isabel Allende

Ak uvažujete, že by ste chceli začať čítať magický realizmus, ale neviete akou knihou začať, Dom duchov je pre vás ako stvorený. Na štyroch generáciách žien spoznáte celú históriu 20. storočia štátu Čile. Oproti iným dielam tohto žánru je tu oveľa viac deja a mystické prvky pôsobia prirodzenejšie. Aby som to zjednodušil, Dom duchov nie je zďaleka tak mätúci, ako niektoré knihy tohto žánru dokážu byť. Jazyk, ktorý autorka používa je kvetnatý, bohatý na opis, ale napriek tomu vám strany plynú a nebudete sa nudiť. Táto kniha zasahuje do mnohých tém a prostredníctvom rôznorodých postáv nám ukáže vzťahy, rozličné povahy a problémy, s ktorými sa môžeme stretnúť aj v skutočnom živote. Svojím spôsobom je tak trochu aj reportážou s kvapkou mágie a autorka ňou možno chcela aj nastaviť zrkadlo niektorým ľudom. Niektoré recenzie uvádzajú, že Isabel Allende vykradla Marquéza. S týmto tvrdením sa nedokážem stotožniť. Spoločné znaky s knihou Sto rokov samoty síce nemôžem poprieť, ale vykradnutie je príliš silné slovo. Dom duchov je naozaj pozoruhodná kniha, ktorá už bude mať v mojej knižnici svoje nezastupiteľné miesto. Odporúčam !

18.03.2023 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Rovnako ako v knihe Záhrada aj tu autorka píše o obyčajných ľuďoch. Na pár stranách nám bola schopná ukázať, aké toxické dokážu byť vzťahy v rodine. V knihe Vrány je naozaj výborne vykreslená psychológia postáv. Myslím, že najlepšie bola vystihnutá postava matky s jej úplne skresleným vnímaním rodiny a absenciou pochopenia. Povedal by som, že jej správanie hraničilo s vážnou psychickou poruchou. Čo sa týka samotného deja, ten mi príde trošku statický. Čakal som, že postavy sa niekam významnejšie posunú, čo sa úplne nestalo. Záver je síce vygradovaný, ale v porovnaní s knihou Zahrada na mňa až tak nezapôsobil. Mal som pocit, že by po ňom ešte mal prísť nejaký epilóg, ktorý by knihu definitívne uzavrel. Myslím si však, že táto kniha rozhodne stojí za prečítanie. Najhoršie je to uvedomenie, že príbeh podobný tomuto, sa môže odohrávať za oknom hociktorého domu. Krásne napísaný, intímny a smutný príbeh jednej rodiny.

16.03.2023 4 z 5

Uzol Uzol Dominik Dán

Na knihe Uzol ma najviac prekvapilo, že napriek tomu, že sa jedná o krimi, k samotnej vražde tam dochádza až v druhej tretine knihy a jej riešenie je celkovo v úzadí. Miesto toho nám autor priblíži život v komunistickom Československu. Obzvlášť nechutné praktiky štátnej bezpečnosti. Atmosféra knihy sa nesie v znamení bezmocnosti a je cítiť nervozita z postupne sa rozpadajúceho socializmu. Veľmi sa mi páči, že hlavná postava Krauza nie je žiadny superhrdina, ktorý vyrieši prípad lusknutím prsta. Keby však nebolo záveru, tak by ma až tak nenadchol. Priznám sa, že k ostatným jeho kolegom som si zatiaľ vzťah nevytvoril. Veľa priestoru v knihe nedostali. Čo sa týka štýlu písania, musel som si naň chvíľu zvykať. Miestami je text trochu neučesaný. Celkovo som si čítanie tejto knihy užil a určite siahnem po ďalších dieloch. Uzol určite stojí za prečítanie.

08.03.2023 4 z 5

Táto kniha je skvost medzi životopismi. Autorka vytvorila dielo, ktoré vás od prvých strán prenesie do 16. storočia a predstaví vám život tejto nesmierne inteligentnej, milujúcej a bohabojnej panovníčky do najmenších detailov. Zachytáva prerod mladého, trošku naivného dievčaťa na vznešenú ženu, ktorá bojovala s nepriazňou osudu ako levica. Alison Weir sa pri rozprávaní striktne drží historických faktov a preto je kniha veľmi poučná a obohacujúca. Napriek tomu sa však nemusíte báť, že by ste sa pri čítaní nudili. Autorka si naozaj dala záležať a krásne vykresľuje aj Kataríninu psychiku. Preto, ak sa aj zrovna nič zásadné nedeje, máte možnosť spoznávať ju do ešte väčšej hĺbky cez jej myšlienky. Záver knihy ma dojal. Naozaj vynikajúce spracovanie. Povinná jazda pre všetkých fanúšikov anglickej histórie. Som zvedavý na ďalšie knihy v sérií. Prvá kniha, ktorá je kandidátom do mojich top päť kníh roka 2023. Určite odporúčam!

03.03.2023 5 z 5

Krvavý lístek Krvavý lístek Crystal Smith

Tak toto bolo veľmi zlé a pritom sa to začalo tak sľubne. Prvých päťdesiat strán knihy sa nesie v úžasnej atmosfére temného stredoveku. Upaľujú tam čarodejnice, mučia ľudí, všade vládne špina a hnus. Prvýkrát sa stretávame s temnými rituálmi a krvavou mágiou. Znie to super však ? Škoda, že tu sa všetko dobré končí. Vraj by sa malo jednať o retelling na rozprávku Princezná husiarka. Túto rozprávku som nečítal ani nevidel, takže to nemôžem zrovnať, ale nasledujúca zápletka je vlastne len sled náhodných udalostí. Napätie je postavené na tom, že autorka tu a tam zabije nejakú postavu, ku ktorej si ale čitateľ vôbec nemá šancu vytvoriť vzťah, takže táto stratégia vôbec nefunguje. Dialógy úplne o ničom. Postavy sú ploché a hlavná hrdinka je emočne dosť labilná. To by mi samo o sebe nevadilo, ale autorka vôbec nejde do hĺbky, vždy niečo načne, ale nerozvedie to. Takže som sa nedokázal vžiť do deja a pomerne rýchlo som sa začal nudiť aj keď by sa dalo povedať, že kniha sa vo všeobecnosti číta dobre a dej má rýchle tempo. Možno až príliš rýchle. Záverečný súboj sa odohrá na hodnotnej pol strane. Odfláknuté, povrchné, veľká škoda. Neodporúčam!

25.02.2023 1 z 5

Spací vady Spací vady Radka Denemarková

Spací vady sú úžasná kniha plná inteligentného humoru, hlbších myšlienok, nevyhýbajúca sa vážnym témam, ako depresie, manželstvo, materstvo... Nakoľko sa jedná o divadelnú hru, rozhodol som sa počúvať ju ako audioknihu a môžem vám povedať, že to bolo dobré rozhodnutie. Je skvelo nahovorená a má len tri hodinky. Skvelá voľba, ak s audioknihami ešte nemáte skúsenosti. Upozorňujem, že na to, aby ste si Spací vady naplno užili, je dobré si na internete prebehnúť životopisy Sylvie Plath a Virginie Woolf, hlavne informácie o tom, ako zomreli, aké mali manželstvo a vzťah k deťom. Aspoň stručne, aby ste mali šajnu. Dáva to knihe naozaj nový rozmer. Radka Denemarková má môj obrovský obdiv, že dokázala vytvoriť takýto originálny príbeh. Fantastické, fenomenálne a strhujúce. Odporúčam !

25.02.2023 5 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Autorka vytvorila obrovský kontinent, na ktorom vládne niekoľko kráľovstiev. Je vidieť, že jednotlivé národy majú spoločný pôvod, ale napriek tomu medzi nimi panujú výrazné kontrasty, ktoré ich od seba zásadne líšia. Týkajú sa predovšetkým kultúry, náboženstva a prístupu k drakom a mágii. Ústrednou témou knihy je odlišná interpretácia historických udalostí medzi jednotlivými kráľovstvami, tiež význam a sila tradícií a potreba ich zmeny a napokon téma duševného zdravia. Toto všetko sa mi na tejto knihe neskutočne páčilo a bol to dôvod prečo som knihu neodložil aj keď som sa prvú polovicu knihy dosť strácal a veľa som toho nechápal. Dôvod, prečo som s knihou bojoval a tiež to, za čo napokon strhávam hviezdičku, sú postavy. Žiaľ, ani jeden zo štyroch rozprávačov mi nebol sympatický. Autorka nám nedáva možnosť veľmi preniknúť do ich myslenia. Hoci s nimi sme pri všetkých významných míľnikoch, ktoré tieto postavy formujú, nemáme možnosť ich spoznať v období kedy sa „nič nedeje.“ To malo za následok, že čítanie vo mne nevyvolávalo potrebné emócie a tomu ich prerodu, vývoju, zmeny postoja bolo tým pádom ťažké uveriť. Celkovo kniha rozhodne sa prečítanie stojí. Dýcha z nej atmosféra starých povestí a legiend. Odporúčam !

12.02.2023 4 z 5

Ida a jej neznáma cesta Ida a jej neznáma cesta Michal Škombár

Ida a jej neznáma cesta je kniha s nepochybne zaujímavým námetom. Je plná snových a mystických prvkov. Nechýbajú hlbšie myšlienky na zamyslenie a tiež v nej nájdete niekoľko alegórií. Pri čítaní som si spomenul na Malého princa či Zabudnutý príbeh. Kniha vo mne, hlavne zo začiatku, vyvolala príjemnú nostalgickú náladu. Pripomenula mi čítanie na základnej škole.
Nič-menej úplne spokojný nie som. Postavy v knihe mi prišli príliš nevýrazné a ploché na to, aby utiahli takýto magický príbeh, ktorý ma dosť svojskú dynamiku a prostredie. To malo za následok, že potrebné emócie, ktoré mal vyvolať záver knihy sa u mňa nedostavili a v podstate som ním len preplával s pocitom, že možno aj samotný autor trochu stratil smer. Hodnotím slabšími troma hviezdičkami. Ak máte chuť na niečo trošku iné, neobvyklé, táto kniha môže byť to, čo hľadáte. Rozhodne, ale nesadne každému.

05.02.2023 3 z 5

Trója Trója Stephen Fry

Tretia kniha od úžasného herca, komika a autora Stephena Frya nesklamala. Je vidieť, že si opäť dal záležať a investoval veľké množstvo času do štúdia mýtov aj faktov, aby nám mohol rozpovedať kompletný príbeh tohto významného mesta. Dokázal, že naozaj má prehľad.
Rovnako ako v predchádzajúcich knihách aj tu je štýl písania dynamický so zameraním na podstatné míľniky. Rozprávanie dopĺňa o svoj typický suchý britský humor. Pokiaľ sa čitateľ v problematike mýtov až tak nevyzná, mohol by sa v niektorých menách strácať. Autor však myslel aj na to. Kniha obsahuje prehľadnú časovú os, vysvetlivky pod čiarou a na konci menný zoznam bohov, príšer aj smrteľníkov. Trója je, rovnako ako predchádzajúce dav diely, výborná kniha, ktorú môžem len a len odporučiť.

04.02.2023 5 z 5

Nové časy Nové časy Anne Jacobs

Kaviareň U anjela bola pre mňa veľkým prekvapením. Podľa anotácie som očakával skôr ľahší príbeh o budovaní kaviarne s trochou romantiky. Bol som dosť rozladený, keď som zistil, že to tak vôbec nie je. Prvé kapitoly obsahujú pomerne veľké skoky v čase a zobrazujú život nemeckého obyvateľstva tesne pred 2. svetovou vojnou.
Na jednu stranu bolo zaujímavé preniknúť do mentality vtedajšej spoločnosti, na druhú stranu som sa do knihy akosi nevedel skutočne začítať. Postupne sa dostávame na koniec vojny a pribúdajú postavy, a kapitoly písané z ich pohľadu. Máme možnosť čítať z pohľadu vojaka na fronte, ukrývajúcej sa židovky, ženy, ktorá uteká z obsadeného mesta, francúzskeho väzňa a aj z pohľadu Hildy, ktorá sa snaží prežiť v zbombardovanom meste. Myslím, že tu presne platí, že menej je niekedy viac. Príbehy kĺžu skôr po povrchu a do nejakej väčšej dejovej či emocionálnej hĺbky sa veľmi nedostaneme. Mrzí ma, že kniha ostala kdesi na pomedzí medzi oddychovou a vojnovou literatúrou.
Ak uvažujete nad knihou o druhej svetovej vojne, ale bojíte sa brutálnych scén, táto by mohla byť tou správnou voľbou. Atmosféru to malo aj hlavná hrdinka Hilda bola sympatická, ale do pokračovania tejto série nepôjdem. Rozhodne však autorke dám ešte šancu.

29.01.2023 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Moje prvé stretnutie s touto známou českou autorkou nemohlo dopadnúť lepšie. Kniha začína opisom polorozpadnutej vily a zanedbanej záhrady. Milujem tú pochmúrnu atmosféru, ktorá sa nesie prvými stranami. Postava Jaroslava si čitateľa nezíska svojim sympatickým vzhľadom či prístupom k životu. Napriek tomu ma zaujal a chcel som o ňom vedieť viac. Po pochmúrnom úvode nasleduje niekoľko desiatok strán, ktoré popisujú jeho snahu dať si život a vilu do poriadku. Miestami to pôsobí skoro až idylicky. Autorka si však len pripravuje pôdu na významný zvrat. Nie je vyslovene nečakaný, ale aj tak prinesie veľké množstvo temnoty a úzkostnej atmosféry. Okrem atmosféry oceňujem aj skvelý, veľmi originálny námet. Autorka má môj veľký obdiv, že dokázala pripraviť takýto skvelý čitateľský zážitok na necelých 200 stranách. Je to jedna z tých kníh, nad ktorými budete po dočítaní ešte niekoľko dní rozmýšľať. Odporúčam !

22.01.2023 5 z 5

Pôvod Pôvod Dan Brown

Do tejto knihy som šiel po dlhšej prestávke od tohto autora a dúfal som, že dostanem opäť raz kvalitný mysteriózny triler, ako som od neho zvyknutý. Žiaľ, v tomto prípade sa tak nestalo.
Do knihy som sa začítal pomerne rýchlo, veľmi som sa tešil, akú záhadu si pre nás autor pripravil. Moje počiatočné nadšenie však upadalo s každou uplynulou kapitolou. Autor čím ďalej, tým viac naťahoval dej a napätie sa vytrácalo. Zaujímavé veľké tajomstvo, ktoré ma malo udržať pri čítaní ma začalo vytáčať, lebo autor jeho odhalenie naťahoval ako gumu na trenkách. Ako býva zvykom aj v tejto knihe robila spoločnosť nejaká atraktívna ženská postava. Žiaľ, ani tá sa autorovi v tejto knihe nevydarila. Bola skôr nevýrazná a dosť nudná.
Spomínané veľké tajomstvo, vlastne ani nebolo až také veľké a povedal by som, že to ani nebolo až také tajomstvo. Pozornejší čitateľ ho odhalí dosť rýchlo. Aby som to nejak zhrnul, Pôvod je najslabšia kniha série, má pár svetlých miest, číta sa dobre, ale jeho predchodcom nesiaha ani po kolená. Možno keby som touto knihou začal, tak by som z nej nebol taký sklamaný. Mrzí ma, že táto séria, ktorá sa tak dobre začala má takúto klesajúcu tendenciu. Až mám obavu, čo bude v šiestom diely, ak niekedy vyjde.

16.01.2023 2 z 5

Hnev kráľa drakov Hnev kráľa drakov Brandon Mull

Toto je siedma kniha, ktorú som od Brandona Mulla čítal a prvá, ktorej znižujem hodnotenie. Tým nechcem povedať, že štyri hviezdičky sú zlé hodnotenie, ale oproti predchádzajúcim dielom je Hnev kráľa drakov trošku slabší. Je to totiž taký prototyp vypchávkového dielu, v ktorom sa vlastne, mimo záveru, nič zásadné neodohrá. Autor si zachováva svoj štandardný štýl písania, takže kniha sa číta ľahko a rýchlo. Myslím si, že kto už uvažuje o čítaní tejto knihy, je s hlavnými postavami dobre oboznámený a prijal ich so všetkými dobrými aj zlými vlastnosťami. Veľmi ma zaujal práve záverečný zvrat, ktorý jednu z postáv postavil na úplne novú cestu. Som zvedavý ako sa táto postava bude ďalej vyvíjať. Teším sa na ďalší diel.

11.01.2023 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Táto vychvaľovaná kniha ma dosť sklamala. Počúval som ju ako audioknihu. Podľa anotácie ma námet knihy veľmi zaujal a zo začiatku to aj bolo zaujímavé počúvanie. Páčila sa mi zápletka, páčil sa mi nápad s kúzelnou knižnicou a niektoré myšlienky. Môj problém s knihou nastal tak tesne pred polovicou, kedy som jednak presne odhadol ako kniha skončí a hlavne sa stala strašne repetitívnou. Začal som sa nudiť a oveľa viac som si tak začal všímať pomerne dosť strojené, neprirodzene pôsobiace dialógy a celkovému dojmu veľmi nepridala ani hlavná hrdinka. Tá mi bola prakticky od začiatku strašne nesympatická a celkovo bola až príliš pasívna. Pristihol som sa, že mne je vlastne úplne jedno, ako to s ňou skončí a to by sa pri tomto type príbehu naozaj nemalo stať. Skôr neodporúčam.

08.01.2023 2 z 5