Pôvod

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/362225/p-vod-fna-362225.jpg 3.91467

Robert Langdon (5.)

Origin (2017)

Literatura světová, Romány, Thrillery
Vydáno:, Ikar (SK)

Kniha Pôvod

Marusska
předevčírem

Kniha se mi líbila, jako ostatně všechny knihy od Dana Browna, ale ten konec, mi připadal docela kostrbatý, takový nedodělaný a když jsem si pak v hlavě děj knihy opakovala, místy mi přišel i nelogický.
Ale jako celek knihu hodnotím velmi pozitivně a rozhodně doporučuji přečíst.

ilčidlo
předevčírem

Zajímavě čtení napínavé a přitom se i něco nového dovíme. Nečekaný překvapivý závěr.

Tynyton

Skvělá oddechovka, knížka plná napětí. Brownovy knihy mám ráda proto, že mám vždy pocit, že se v daném městě procházím. Co se týče historických faktů, tak ty jsem si v průběhu neověřovala a s tímto postojem jsem k ději přistupovala. Osnova děje se stále opakuje, ale pokud člověk nečte všechny knihy o Robertovi za sebou, tak to ničemu nevadí. Jako plus vidím, že jsem se po dočtení knihy opravdu zamyslela nad tím "Kam směřujeme?"

blowfish

Jsou i lepší knihy od Dana Browna než tato.

Marosusu

Ako vždy hodnotím pozitívne keďže som fanúšikom spisovateľa ...dlho som sa na ňu tešila a dostala som ako darček k narodeninám ;-)...páči sa mi pár hodinový dej a príbeh...až niekedy ľutujem že knihy pre dospelých hlavne takéto nemajú obrázkové prílohy a všetko hľadám na ujovi G...;-)

veru_nedvedova

Počátek je moje první kniha od autora. Začátek mě zcela pohltil a udělal ze mě stoprocentní ateistku :D Kniha je velmi čtivá a zajímavá, autor má děj velmi promyšlený, že by mu mohl kdokoliv věřit, že se tento příběh opravdu stal.
Jediné co mě zklamalo je, že konec byl lehce předvídatelný a trochu bych ho proškrtala.

boxas

Chvílemi mi Počátek připadal jako bedekr po Španělsku. Něco jako: "To musíte vidět! Robert Langdon byl z toho paf, budete taky!" Už jsem jenom čekala, kdy se odněkud ozvou úžasné hlasy Freddieho Mercuryho a Montserrat Caballé a budou zpívat tu nádhernou píseň Barcelona a jsem trochu zklamaná, že nic nebylo. Stále stejná schémata, která známe z jiných autorových knih, určitá řemeslná facha, krásná žena v nesnázích, odbočky v ději (viz král a princ), které nikam nevedou a jsou dobré tak akorát na rozšíření počtu stránek atd. Na druhou stranu Dan Brown jako zkušený rutinér opravdu dokáže čtenáře udržovat v napětí. V tomto případě nejméně do poloviny knihy, kdy už každému, mimo RL, musí být jasné, o co jde. Nejvíc mi vadily dvě věci. Za prvé úlitba Dana Browna ve prospěch natvrdlejších čtenářů a z toho pramenící "polopatismus", kdy se musí všechno do poslední mrtě vysvětlit. Za druhé mi vadila opravdu lajdácká práce překladatelů. V knize je mnoho chyb, autoři neznají shodu podmětu s přísudkem, mnohdy ignorují střední rod a od kdy mají ve Španělsku prezidenta?! Celkový můj dojem z knihy je tak nějak napůl. Trochu mi to připomíná starý vtip, jaký je rozdíl mezi manželkou a trabantem? Odpověď: žádný. Uspokojí, ale nenadchne. S knihou Počátek se to má také tak. Škoda.

Liloo

Jako vždy paráda!!

Pernice

Kniha si drží do třech čtvrtin slušné tempo, závěr však patří už jen podrobnému seznámení s vizí, o jejíž odhalení hlavní hrdinové do té doby usilovali. Vlastně mi to závěrečné zpomalení ani nevadilo, bavil mě Brownův promyšlený konstrukt ohledně základních otázek lidstva. Krom této linky jsem ocenila pasáže s autorovým výkladem moderního umění (Guggenheimovo muzeum) a architektury (Gaudího slavné stavby v Barceloně), stejně jako atraktivní místa a sympatické hlavní hrdiny.

MM1979

Tak toto se povedlo! Jak nečekaný zvrat ve „vyšetřování“, tak perfektní pohled na náboženské bludy v našich přežívajících vírách. Napětí, akce, poučení – to vše kniha nabízí.

š.m.i.k

Dana Browna fakt můžu. Počátek jsem si užila, pokaždé mě fascinují všechny souvislosti, které příběh tvoří. Obdivuji, jak to vymyslel. Umělá inteligence Winston mi připadal velmi zábavný. A autorovi úplně "žeru" všechny informace, které z četby nanásilně vstřebávám (i když co do informací je zrovna Počátek slabší, Inferno bylo výživnější). Také je super se pohybovat v místě, které jsem osobně navštívila. Barcelonu a Sagradu jsem tak znovu procházela téměř 3D. Jednu hvězdu ale beru za konec,...
Jinak jsem určitě pro takovouto četbu cílová skupina. Mají mě ;)

Korsika

Kniha se typově pohybuje na hranici dvou zdánlivých protipólů - moderní technologie a historie s uměním. Kniha není tak technologická jako Digitální pevnost, ale zase se nepohybujeme v prostředí (mě bližším) historických center Vatikánu nebo Florencie. Závěr byl opět nečekaný, na zamyšlení a trochu brutální ;)

MarianP

Kniha ma nesklamala. Ba naopak, čudujem sa, že autor si stále drží svoju latku pomerne vysoko. Asi to bude aj tým, že odstup od kníh je aj niekoľko rokov. Brown nenudí, zaujme každého, kto má rád literatúru tohto druhu. Pôvod je skvelý, pútavý, bavil som sa takmer stále. Langdon síce tento raz v knihe stojí ak okeby len na strane pozorovateľa bez nejakej výraznej akcie. Symbolov bolo v knihe veľké množstvo, asi najviac zo všetkých kníh. Takže za mňa plné hodnotenie, hoci by som si vedel predstaviť skrátenie niektorých pasáží :).

smajiska

Čekala jsem, že to nebude jako Šifra a ačkoliv se kniha četla dobře, celkem mě zklamala. Ano, je to příjemné, čtivé a stále se něco děje. Má to super nápad, bohužel mě vrah napadl celkem brzo... Chyběly my symboly, víc přemýšlení a pátrání. Tohle se odehrává vlastně na pár místech a v krátké době, takže to asi extra jinak pojmout nejde. Větší napětí, větší drama, to mi na knize chybí.

regulax

Čtivý Brown, ale napínavý jako kšandy v tomto díle u mě nebyl. Téma skvělé, začátek Ok, pak to trochu polevilo, no a konec už byl jen konstatující. Ani moc mordů nebo symbolického hledání. Taková dynamická oddechovka s věčnou snahou o rozuzlení našeho bytí, která hrozí blížící katastrofou.

Lusik88

Opet uzasne a inteligetni ctivo - Brown nikdy nezklame!

bookgover

Dan Brown během svého turné s knihou Inferno navštívil Španělsko, konkrétněji Barcelonu. Stejně jako celý svět ho upoutala tajemná a monumentální Sagrada Familia. Jeho osobní asistentka měla volno a tak šel na prohlídku sám. Fascinován a zároveň smutný, že si o tom neměl s kým promluvit se pustil do debaty se Siri. No a z toho vznikl celý román Počátek. Řemeslně napínavý román s tajemstvím, které vám je schopna vysvětlit i samotná Siri. Román, kde na zápletku a finální rozuzlení přijdete před půlkou knihy. Větší zklamání nežli Ztracený symbol. A co na to Siri?

zdenaR

Autor opět nezklamal. Všechny jeho romány jsou napínavé, dobře tématicky propracované, osloví širokou veřejnost.
Myslím, že u knih tohoto Autora s velkým A nikdo neudělá chybu :-)))
Za mě opět 5*

Šerďa2012

Čtivé, zajímavý a nečekaný konec.

Peťulka3

Zase nezklamal. Posledních 200 stránek jsem hltala až jsem skoro přeskakovala řádky :-D

Val

Miluju Dana Browna , miluju Roberta Langdona a miluju konspirační teorie ... a ještě k tomu všemu mě fascinuje Španělsko, Barcelona , Gaudí a Sagrada Familia ... řekněte sami, mohu já něco objektivně hodnotit ? :-) Za mě prostě jedna z nej Brownovek. Směle se může zařadit po boku Šifry a Andělů do přední linie . Doporučuji :-)

Kataz

Čtyři hvězdy za neuvěřitelnou čtivost a pro tetokrát adekvátní konec knihy ( narozdíl od minulého dílu). Kloubouk dolů, že má pořád dobré nápady na zápletku. Opět k zamyšlení:-)

Guenevra

Chápu, že je těžké vymýšlet neustále wow závěry, zvlášť když se spisovatel pohybuje v celkem úzkém tématu, ale tady mi ten závěr nepřišel ani adekvátní všem těm intrikám a honičkám. Chválím za těch pár fakt, které mě v něčem poučila, ale jinak zřejmě nejsem cílovým čtenářem tohoto autora.

jana5661

Knihy Dana Browna zbožňuji. Tato byla opět úžasným zážitkem.

romain

Chytlavá a velmi čtivá kniha.

iveta3444
31.12.2018odpad!

Nedočetla jsem. Nemohla jsem se začíst.

ještěrka38
30.12.2018

Nemůžu napsat nic jiného, že mě opět autor nezklamal. Zase perfektně napsáno a opět jsem se dozvěděla věci, po kterých bych nikdy asi nepátrala. Za mě určitě 5 hvězdiček.

feex8
29.12.2018

Normálne by som dala asi 2 hviezdičky, ale za to, že vo mne kniha vzbudila záujem o moderné umenie, za to si o jednu hviezdu naviac zaslúži.

kní
29.12.2018

I ten čtyřstránkový maraton poděkování stojí za přečtení! Např.:

Neúnavnému týmu překladatelů po celém světě, kteří tak přičinlivě pracovali na tom, aby tento román přinesli čtenářům v tolika jazycích - můj upřímný dík za váš čas, vaše schopnosti a vaši péči.

PS: Taky bych chtěla mít svého Winstona. Pořád, pořád, pořád bych se ho na něco ptala.

LieselM
28.12.2018

Dan Brown je pro mě doslova spisovatel s velkým S! Všechny jeho knihy mě do sebe vtáhly natolik, že jsem až ztrácela pojem o čase. Počátek je opravdu propracovaný a napínavý román, který umí zaujmout širokou škálu lidí.