V Taliansku sú iba praví chlapi

V Taliansku sú iba praví chlapi https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/506999/bmid_v-taliansku-su-iba-pravi-chlapi-H7b-506999.png 4 3 2

Rasové zákony fašistického Talianska neuvádzali opatrenia proti homosexuálom: podľa Mussoliniho to nebolo potrebné, pretože v Taliansku boli len “praví muži”. Realita bola celkom iná. V rokoch 1938 až 1943 bolo veľa talianskych gejov poslaných do vyhnanstva na Tremitské ostrovy. Takmer tristo mladých homosexuálov tak bolo vytrhnutých z vlastných životov a boli označení za nepriateľov vlasti. O päťdesiat rokov neskôr sa dokumentarista Rocco vydal po stopách bývalého vyhnanca Antonia. Avšak narazil na neochotu hovoriť, strach z otvárania rán a horkosť starých krívd. V roku 2009 získal tento grafický román prestížnu Cenu Attilia Micheluzziho za najlepší komiks roku.... celý text

Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , Brak

Sigurd_Lesandi
06.05.2023 3 z 5

Tento komiks bezesporu zpracovává opravdu zajímavé téma, o kterém se vůbec nemluví. Jsem moc rád, že se my dostal do ruky, a mohl jsem si počíst o problému, o kterém jsem před tím věděl jen málo.
Příběh je povedený, moc dobře se čte a grafické zpracování se také povedlo. S čím už mám trochu problém je, že se nešlo tak moc do hloubky, jak bych si přál. Hlavní výhodou komiksu je, že může kromě psaných popisů vše i graficky ukázat. Jenže to tu není. Jak už jsem si stěžoval mnohokrát, tak i v tomto komiksu budete číst, jak jsou všichni hubení, mají hlad apod. nic graficky neuvidíte.
Komiks není zrovna dlouhý, věnoval se proto především vztahům mezi postavami. Je to škoda, protože bych ocenil, kdyby také ukázal, jak vypadalo běžné fungování na takovém ostrově, kde jste toho moc nemohli.
Suma sumárum, pokud hledáte krátký, ale zajímavý komiks, tak můžu určitě doporučit. Jen nečekejte něco velkého, co půjde do hloubky.

Ahmose
31.03.2023 5 z 5

Komiksy a grafické romány často nečítam, takže sa v tejto recenzií nebudem púšťať do hodnotenia grafického spracovania knihy. Toto je opäť raz jedna z tých kníh, ktoré otvárajú oči a rozširujú obzory. Som neskutočne vďačný vydavateľstvu Brak za to, že nám na trh prináša takéto knihy. Autor príbeh spracoval jasne, úderne, taký aký bol, ale zároveň je z neho cítiť empatiu a porozumenie. Emotívny, dojímavý, ale miestami aj vtipný príbeh o veľmi nešťastnom období ľudských dejín. Verím, že aj skalný fanúšikovia grafických románov budú spokojný a pre ostatných to určite bude skvelé obohatenie čítacej rutiny. Odporúčam !

Autorovy knížky

2022  87%V Taliansku sú iba praví chlapi