Ahmose Ahmose komentáře u knih

Rod nebies a povetria Rod nebies a povetria Sarah J. Maas

Myslím, že kto sa rozhoduje či ísť čítať Rod nebies a povetria, tak už je z tvorbou Maas aspoň trochu oboznámený, minimálne z prvého dielu. Nebudem tu teda rozoberať či sú postavy a dej v jej knihách šablónovité alebo nie. Určite sa však zhodneme na tom, že Maas sa číta veľmi dobre.
Mesto Luny 2 ma síce nesklamalo, ale ani ma vyložene nenadchlo. Oproti prvému dielu je tento pomalší a dejovo slabší. Za hlavný problém tejto knihy považujem jej dlžku. Vedel by som si predstaviť, že by mala o 120 strán menej a stále by bola super. Postavy sa dosť dlho motali v slepých uličkách a nechať všetku akciu na posledné strany mi v tomto prípade, naozaj, neprišlo ako šťastné rozhodnutie. Čo sa týka postáv celkovo, ja osobne ich mám strašne rád, takže k nim nemám čo vytknúť. Prvá naopak, oceňujem autorkinu snahu vložiť do knihy viac pohľadov a urobiť ju tak komplexnejšou. Erotických scén mohlo byť za mňa asi menej, ale v zásade mi neprekážali. Záver knihy ma prekvapil, navnadil na tretí diel a jemne znepokojil. To, čo autorka vymyslela môže celú sériu pozdvihnúť na novú úroveň, ale aj ju nenapraviteľne zničiť. Necháme sa prekvapiť. Odporúčam !

08.01.2023 4 z 5

Srnka Srnka František Kozmon

Ďalšia skvelá kniha zo zvieracej série slovenského autora, Františka Kozmona. Na Srnku som sa veľmi tešil a musím povedať, že ďaleko presiahla moje očakávania. Keď som sa do nej začítal, nevedel som ju pustiť z rúk, až kým som ju nedočítal. Ak ste čítali autorove predchádzajúce knihy, tak jeho štýl už poznáte. Tieto knihy sa čítajú prakticky samy. Staronové postavy mi veľmi sadli a obzvlášť musím vyzdvihnúť fakt, že psychologička Petra dostala viac priestoru. Čitateľ sa má možnosť dozvedieť ďalšie informácie zo života hlavných postáv. Riešený prípad bol zaujímavý, originálny, napínavý a v knihe nechýba významný nečakaný zvrat. Totožnosť vraha som uhádol až pár strán predtým, než ho odhalili postavy. Dúfam, že autor bude v sérií pokračovať. Nemám čo vytknúť. Výborná kniha a séria, ktorú odporúčam všetkým !

23.12.2022 5 z 5

Strážca džajpurských tajomstiev Strážca džajpurských tajomstiev Alka Joshi

Kniha má zo začiatku pomalý, pozvoľný rozbeh. Oproti prvému dielu, ktorý bol napísaný výhradne z pohľadu Lakšmí, nám tu autorka rozbieha hneď tri dejové linky. Pripravuje si pôdu pre samotnú zápletku a popri tom čitateľovi umožňuje nazrieť do kultúry a mentality indického vidieka. Píše krásnym jazykom, ktorý obohacuje o sem-tam nejaké indické slovíčko. Pôvodných indických slov sa však celkovo v texte vyskytuje menej ako v Umelkyni. Text je tak oveľa plynulejší a ľahšie sa číta.
Postavy Lakšmí a Málika sú veľmi sympatické. Lakšmí je veľmi inteligentná žena, ktorú si čitateľ obľúbi prakticky od prvých strán predchádzajúcej knihy. Málik zas bude obdivovať za jeho pracovitosť a schopnosť presadiť sa. S postavou Nimmí je to oveľa zložitejšie. Osobne som si k nej nedokázal vytvoriť kladný vzťah. Prišla mi dosť urážlivá a príliš hrdá, pričom nebola v pozícií, kedy by si mohla takéto správanie dovoliť. V knihe sa rozvíja aj menšia detektívna zápletka. Práve vďaka nej má čitateľ možnosť vidieť, že ľudia sa od seba zas až tak strašne nelíšia. Strážca džajpurských tajomstiev je výborný román, ktorý jednoznačne dosiahol a miestami až presiahol svojho predchodcu. Pre fanúšikov ázijskej literatúry, milovníkov indickej kultúry a čitateľov spoločenskej beletrie je táto kniha povinnou jazdou.

19.12.2022 5 z 5

Manželský portrét Manželský portrét Maggie O'Farrell

Po Hamnetovi, ktorý mi vôbec nesadol som sa rozhodol dať autorke ešte jednu šancu. Manželský portrét sa mi páčil oveľa viac. Umožňuje nám nazrieť do mysle mladej talianskej šľachtičnej, ktorá sa vďaka dohodnutému manželstvu ocitla v zlatej klietke. Lukrécia je zaujímavá postava. Je bystrá, má rada prírodu, umenie a snaží sa byť čo najlepšou manželkou. Žiaľ, povahovo nie je stavaná na prostredie palácových intríg a to a jej stáva osudným. Myslím, že autorke sa skvele podarilo zachytiť Lukréciine myšlienky a vnímanie sveta. Čitateľ má pocit, že sa naozaj preniesol do 16. storočia a vidí očami hlavnej postavy.
Kvôli autorkinmu štýlu písania, ktorý mi ani v tejto knihe nesadol však Manželský portrét nezaradím medzi moje najobľúbenejšie. Autorka používa na môj vkus veľmi rada a často dlhé opisy a k tomu čo chce povedať ide vždy strašnou okľukou. Miestami som mal pocit akoby chcela nahrabať čo najviac slov. Inak však knihe nemám čo vytknúť. Odporúčam všetkým fanúšikom historických románov a životopisných príbehov.

19.12.2022 4 z 5

1794 1794 Niklas Natt och Dag

Na druhé pokračovanie tejto série som sa veľmi tešil. Autor si zachoval svoj štýl písania z prvého dielu a knihu rozdelil do štyroch období. Rovnako ako si zachoval svoj zmysel pre nechutné opisy a zachytenie temnoty a hnusu Štokholmu v 18. storočí. Úvod knihy sa začal pekne z ostra, v prostredí psychiatrickej liečebne a následne sme zavítali na ostrov Svätý Bartolomej, kde nám autor ukáže neľudské zaobchádzanie otrokárov. Zo začiatku som bol z knihy nadšený a myslel som si druhý diel v hodnotení prekoná svojho predchodcu. Žiaľ, nakoniec sa tak nestalo. Autor sa rozhodol jednej postave naložiť toľko utrpenia, že som mu to akosi prestal veriť. Nehovorím, že niekto nemôže mať toľko smoly, ale už mi to miestami, prišlo trochu pritiahnuté za vlasy. Zbytočná prekombinovanosť s cieľom ohúriť čitateľa.
Každopádne, prípad ostáva nevyriešený a preto som rozhodnutý ísť aj do tretieho dielu, ostanem však verný audioknižnej podobe.

13.12.2022 3 z 5

Clarino tajomstvo Clarino tajomstvo Fernando J. Múñez

Historické romance bežne nečítam. Keď som si ale všimol, že túto knihu napísal muž (pretože typicky tento žáner píšu ženy) a odohráva sa v historickom Španielsku, tak som si povedal, že ju skúsim. Trošku som sa obával, že to bude typická presladená červená knižnica, ale som veľmi milo prekvapený. Kuchárka z Castamaru je niečo medzi historickou romancou a historickým románom. Je písaná jednoducho a tak, aby každý čitateľ všetko pochopil a nič neostalo nevypovedané. To ju síce robí predvídateľnou, ale o to dostupnejšou širokému publiku. Autor sa nenechal uniesť príbehom, drží sa historických súvislostí a popri sledovaní hlavnej dejovej linky nám objasňuje reálie z dejín Španielska. Postáv je v knihe pomerne dosť. Text písaný z pohľadu Clary tvorí možno 50% knihy, zvyšok sú ostatné postavy. Nie som si istý či to bolo naozaj nutné, ale v zásade mi to neprekážalo. Myslím, že si autor mohol odpustiť dlhé vymenovávanie toho, čo všetko sa podávalo na hostine. Kniha síce obsahuje miestami telenovelové prvky a nespadol som z nej na zadok, ale čítanie som si veľmi užil. Odporúčam hlavne milovníkom histórie, Španielska a dobrého jedla. Teším sa druhý diel.

12.12.2022 4 z 5

Posledný medveď Posledný medveď Hannah Gold

Po dočítaní knihy Posledný medveď sa vo mne bilo veľké množstvo pocitov. Začnem teda tým, čo je úplne jasné. Po grafickej stránke kniha nemá chybu. Obálka a ilustrácie sú nádherné. Práve ten vizuál ma na knihu zlákal. Z počiatku, keď som knihu začal čítať, bol som nadšený. Príbeh je sám o sebe jednoduchý a dobre sa číta. Ako dieťa by som to miloval. Keď som však knihu dočítal a zamyslel sa nad ňou, moje nadšenie vystriedala trpká pachuť. Nie z toho ako príbeh dopadol, ale z toho celkového dojmu.
Myslím, že autorka sa nechala trochu uniesť. Rozhodla sa prezentovať April ako jedinú osobu, ktorá rozumie zvieratám a jedinú, ktorá skutočne vidí problematiku klimatických zmien. To by mi samo o sebe až tak nevadilo, ale April následne urobila obrovskú chybu, ktorá ju mohla stáť život a reakcia jej otca bola nelogická. Prakticky ju za to pochválil. Mal som pocit, že sa ma kniha pokúša nasilu zmanipulovať do určitého emocionálneho rozpoloženia. Nemám to rád. Nie som si teda istý či kniha skutočne prináša deťom ten správny odkaz. Knihu však môžem odporučiť starším deťom alebo dospelým čitateľom, ktorí dokážu zvážiť konanie hlavnej postavy. Mohla by byť dobrou voľbou na diskusiu do čitateľského krúžku.

08.12.2022 3 z 5

Strážkyňa šťastných koncov Strážkyňa šťastných koncov Barbara Davis

Strážkyňa šťastných koncov je kúzelný príbeh otvárajúci viacero tém týkajúcich sa medziľudských vzťahov. Sú to predovšetkým vzťahy rodičov a detí, tráum z minulosti a tiež téma nešťastnej lásky. Je to prvá kniha, ktorú som od autorky čítal a musím povedať, že sa čítala veľmi príjemne. Čitateľ má možnosť spoznať obe hlavné postavy dosť dopodrobna a tak pochopiť ich konanie. Myslím, že každý či už bude chcieť alebo nie, si aspoň jednu z nich obľúbi. Čo sa týka rozloženia deja, za ten strhávam jednu hviezdu. Dej je rozdelený na dve dejové linky. Linka odohrávajúca sa počas druhej svetovej vojny mi prišla trochu nevyvážená. Zo začiatku bola pomalá. Autorka sa dosť rozpísala a následná druhá polovica mi prišla ako z rýchlika. Hlavne časť, kde sa Soline stretá s Maddym až extrémne krátka a pritom to bol veľmi významný okamih jej života. Inak si myslím, že je kniha veľmi vydarená a vďaka štipke mágie, ktorá sa v príbehu nachádza si na svoje prídu aj trochu náročnejší čitatelia. Zvlášť odporúčam fanúšikom Lucindy Riley a knihy Ženy zo zámku La Fayette.

03.12.2022 4 z 5

Hamnet Hamnet Maggie O'Farrell

Hamnet má na Goodreads hodnotenie 4,2 hviezdičky z takmer 180 000 hlasov. V živote mi nenapadlo, že táto vo svete dobre hodnotená kniha skončí u mňa takýmto prepadákom.

Autorka síce píše veľmi dobre a kniha sa čítala celkom rýchlo, ale mojim najväčším problémom je príbeh samotný. Hamnet má iba 250 strán, ale až na strane 171 sa začne diať to, čím som si myslel, že kniha začne. Dovtedy sa čitateľ musí prelúskať príbehom z mladosti Hamnetovej matky, ktorý je nie len že nudný, ale aj postava tak strašne tuctová, že netrvá dlho a človek je z toho akurát otrávený a do čítania sa musí nútiť.
Myslím si, že nám tým chcela vniesť komplexnejší pohľad do života ženy v 16. storočí, ale ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. Podľa mňa vôbec nebola schopná využiť potenciál zápletky, ktorú vymyslela. Shakespeare je v tejto knihe vedľajšou postavou a v podstate sa tam len tak mihne. Ostatné postavy sú strašne nesympatické, ale vlastne to ani nie sú postavy v pravom slova zmysle. Predstavujú len archetypy rôznych ľudských vlastností.
Je pravda, že k záveru si dala záležať na vykreslení psychického rozpoloženia Hamnetovej matky. Bolo to depresívne, plné výčitiek a hnevu. Tiež bolo zaujímavé čítať kapitolu o tom ako sa začal šíriť mor v Európe. Tu sa ale, spoločne s krásnou obálkou, pozitíva knihy končia. Nerozumiem všetkým tým chválospevom o mimoriadne senzuálnom zážitku či majstrovskom stvárnení Shakespearovej rodiny. Veľké sklamanie. Neodporúčam !
Ničmenej autorke pred pár dňami vyšla v slovenčine nová kniha - Manželský portrét a chystám sa jej dať ešte jednu šancu.

27.11.2022 2 z 5

Gallant Gallant V. E. Schwab (p)

Gallant bola jedna z mojich najočakávanejších kníh jesene 2022 a musím povedať, že moje očakávania nie len naplnila, ale ich aj ďaleko presiahla. Autorka v knihe využíva pri rozprávaní veľa opisov, ale nikdy by som nepovedal, že by ma pasáže opisu domu či pocitov hlavnej postavy mohli tak veľmi baviť. Jazyk je naozaj vyšperkovaný a slovenský preklad veľmi podarený. Mal som trochu obavu, ako sa autorka popasuje s tým, že hlavná postava je nemá. Zvládla to bravúrne. Postava Olívie je inteligentná a má bohatý vnútorný svet. Vedľajšie postavy sú tiež veľmi dobre napísané. Gallantom sa nesie tajomná atmosféra, ktorá čitateľa ženie čítať ďalej. Záver je svojím spôsobom asi od polovice knihy očakávatelný, ale nekončí klasickým happy endom. Kniha ako stvorená na čítanie v tomto jesennom období. Nemám čo vytknúť. Ešte musím špeciálne pochváliť vydavateľstvo za krásne grafické spracovanie. Gallant sa určite umiestni v mojich top knihách tohto roka. Odporúčam !

26.11.2022 5 z 5

Modrý prízrak - dobrodružná cesta do hlbín duše Modrý prízrak - dobrodružná cesta do hlbín duše Juraj Pavlík

Musím sa priznať, že som k tejto knihe pristupoval dosť skepticky. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som zistil, že je to celkom vydarené dielko. Prvá poviedka – Modrý prízrak sa nesie v štýle indických mýtov. Je vidieť, že autor si dal záležať a z tejto oblasti si veľa načítal. Nečíta sa najľahšie, ale budete mať pocit, že skutočne čítate starobylý epos. Veľmi sa mi páčilo viacero citátov, ktoré sú v nej obsiahnuté.
Druhá poviedka, ktorá nesie názov Cesta do stredu seba, bola pre mňa veľkým šokom. Oproti prvej poviedke, ktorá má magickú atmosféru je táto výrazne temnejšia a odohráva sa v súčasnosti. Obsahuje odkazy na grécke mýty. Je oveľa viac psychologická a jej súčasťou sú erotické scény, ktoré nemusia byť každému po chuti. Možno by sa dala nazvať trošku bizarnou. Veľmi sa mi páčil originálny nápad, ako sa autor rozhodol spracovať tému vyrovnávania sa s traumami z minulosti. Bonusové body za peknú obálku. Trošku ma mrzí, že kniha obsahuje len dve poviedky a má teda len 80 strán. Keď som sa konečne tak nejak naladil na autorovu vlnu, bol zrazu koniec. Modrý prízrak inak prečítate na jedno posedenie a preto pokiaľ nad ním uvažujete, rozhodne odporúčam dať mu šancu.

17.11.2022 4 z 5

Ďábelské hry Ďábelské hry Angela Marsons

Väčšinou sa mi nepáčia detektívky, kde je páchateľ známy prakticky od začiatku, ale v tomto prípade to autorka zvládla celkom dobre uhrať. Chýbalo tam síce to napätie, kto je vrah, ale zas o to zaujímavejšie bolo čítať kapitoly z jeho pohľadu. Vidno, že autorka si dala prácu a niečo si o manipulácii a sociopatoch naštudovala. Inak sa kniha drží tej istej vlny ako prvý diel. Opäť sme sa mali možnosť dozvedieť niečo viac z temnej minulosti detektívky Kim Stone a bližšie ju spoznať. Jednu hviezdu strhávam za záver, ktorý mi prišiel urýchlený. Možno ani nie z hľadiska počtu strán, ale skôr využitia kapitol. Miestami mi to prišlo nevyvážené. Diabolské hry určite odporúčam hlavne ak hľadáte kratšiu detektívku na oddych. Som veľmi zvedavý na ďalší diel.

17.11.2022 4 z 5

Slzy z jantáru Slzy z jantáru Sofía Segovia

Táto kniha sa mi hodnotí veľmi ťažko. Myslím si, že po literárno-historickej stránke by si zaslúžila aj plné hodnotenie, ja ale nie som literárny vedec a preto ju budem hodnotiť hlavne z čitateľského hľadiska. Slzy z jantáru sú náročné, depresívne a v kontexte dnešnej doby naozaj frustrujúce čítanie. Autorka síce krásne vykresľuje psychiku postáv a fungovanie nacistickej propagandy na obyčajný ľud, ale veľké množstvo pohľadov a opisov knihu značne spomaľujú a pôsobia zmätok. Mojím veľkým problémom je asi aj to, že som očakával magický príbeh podobný Bzukotu včiel. Nič také od tejto knihy nečakajte, je úplne iná. Priznám sa, že si nie som celkom istý či som pochopil, čo touto knihou chcela autorka povedať. Toho utrpenia tam bolo naozaj dosť a prišlo mi to zbytočné. Hlavne scéna so psom. Aby som to nejak zhrnul, ak hľadáte originálnu knihu o druhej svetovej vojne, Slzy z jantáru určite stoja za prečítanie. Vnášajú do tejto etapy dejín úplne iný pohľad. Pripravte sa, že to ale nebude čítanie na dobrú noc.

29.10.2022 3 z 5

Táto izba sa nedá zjesť Táto izba sa nedá zjesť Nicol Hochholczerová

Veľmi ťažko sa hodnotí kniha, ktorá je umeleckým opisom reálnych udalostí, ktoré prežila samotná autorka. Hlavnou témou je patologický vzťah a manipulácia.
Keď začnete listovať túto knihu, už na prvý pohľad vás upúta svojou inakosťou. Nie je totiž písaná klasickou formou. Väčšinou sa na jej stránkach nachádza len jeden odstavec textu, niekde dokonca len jedna veta. Dej je tak dynamický aj bez výrazných zvratov. Takže túto útlu knižku máte prečítanú za naozaj krátku chvíľu. Myslím si ale, že väčšina čitateľov ju, rovnako ako ja, bude v sebe dlho spracovávať.
Po obsahovej stránke je veľmi zaujímavý surrealistický rozmer, ktorý príbehu autorka dala. Svoju psychiku expresívne prirovnáva k tráviacim procesom. Celá kniha sa nesie v ťaživej atmosfére. Erotické scény vyvolávajú znechutenie. Nečakajte žiadne ódy na krásu a mladosť.
Postáv je v knihe len zopár. Každá do príbehu pekne zapadá a je dobre vykreslená. Táto izba sa nedá zjesť je originálna kniha, ktorá si zaslúži pozornosť čitateľov. Myslím si, že aj napriek pišťaniu stredovekého krúžku, by sa mala spolu s knihou Ty krásna temná Vanesa zaradiť medzi povinnú literatúru na školách.

Kráľovstvo tela a ohňa Kráľovstvo tela a ohňa Jennifer L. Armentrout

(SPOILER) Na začiatok by som chcel povedať, že ja nemám žiadnu genetickú predispozíciu k tomu, aby som vychválené knihy zhadzoval pod čiernu zem. Ja som naozaj veril, že to bude fajn. Naozaj som dúfal, že sa mi to bude ľúbiť.

Prvý diel mal svoje muchy. Poppy nebola zrovna najostrejšia ceruzka v peračníku a v príbehu sa nachádzalo niekoľko nezmyslov. Viz. Recenzia na Z krvi a popola.

Veľmi sa mi ale páčil ten svet. Veľký, temný, s bohatou krvavou históriou a tradíciami. K tomu kontrast myšlienky kultu nepoškvrnenej. Naozaj táto séria mala potenciál.

Prvých dvesto strán knihy sa nedialo vôbec nič. Kráľovstvo tela a ohňa by potrebovalo preškrtať. Kopa zbytočných dialógov a scén úplne o ničom. Viackrát som mal pocit, že čítam knihu od tvorcov rodinných prípadov, ktoré chodia na markíze.

Potom nasledovalo cca osemdesiat strán, ktoré sa mi veľmi páčili. Autorka sa rozpísala o ďalších rasách a tvoroch žijúcich vo svete. Prišlo aj na bojovú scénu. Následne kniha opäť spadla do cyklu monotónnosti, vláčnosti a zbytočných dialógov po vzore prvých strán.

Čitateľ sa už od prvého dielu snaží pochopiť, ako funguje svet, kde sa kniha odohráva. Pri štýle písania však nemá najmenšiu šancu. Autorka si totiž mení a pridáva pravidlá za pochodu, ako sa jej to zrovna hodí. Vysvetlím na konkrétnom príklade. (Nasledujúci odstavec obsahuje spoilery)

Str. 200 : „Empati, pokrvná línia bojovníkov, ktorá vymrela krátko po vojne. Každý sa desil boja s nimi. Dokázali čítať pocity ostatných a potom ich premeniť na zbraň, najmä bolesť a strach.

Následne dôjde k boju, kedy je jedna z postáv veľmi vážne zranená a autorka si akosi uvedomila, že buď ju musí nechať zomrieť alebo potrebuje zázrak. To, že žiadneho skúsenejšieho čitateľa neprekvapí, že tí vymretí Empati nie sú až takí vymretí komentovať nebudem.

Str. 427: „Empati predsa vedeli aj liečiť !“

Ja: To ako fakt ? Nehovor ! Zrazu.
Toto je prosím pekne jeden príklad, takýchto situácii je v knihe viac.

Toto všetko by som ešte dokázal prežiť a knihu dočítať, potom ale prišiel najvýznamnejší zlom. Táto kniha býva prezentovaná ako romantická fantasy. Aby bolo jasné, ja mám rád romantiku vo fantasy knihách. Mám rád Ninu a Mathiassa, mám rad knihy od Sarah J. Maas a fandil som Ygritt a Jonovi Snowovi v GoT.

Pokiaľ ale v knihe zaznie veta: „To, že ťa chce moje telo, ešte neznamená, že aj ostatné moje časti.“ Tak to s dovolením nie je romantický vzťah. Ja za tým vidím toxický vzťah a manipuláciu.

Po tejto vete som sa rozhodol v čítaní nepokračovať. Skončil som na strane 499. Najhoršia kniha roka 2022. Neodporúčam.

29.10.2022 odpad!

Dom na azúrovom pobreží Dom na azúrovom pobreží TJ Klune (p)

Dom na azúrovom pobreží som zaregistroval dlhú dobu predtým, než vyšlo slovenské vydanie. Je to kniha, ktorá v zahraničí zožala veľký úspech a bola spájaná s množstvom superlatívov. Na začiatku čítania som mal trochu obavu či som sa zase nenechal strhnúť ošiaľom a krásnou obálkou. Úvod knihy sa mi zdal trošku zdĺhavý. Našťastie, tento pocit pomerne rýchlo pominul a ja som sa ponoril do tohto krásneho, optimistického príbehu. Autorov štýl písania sa veľmi dobre číta. Text nezaťažuje zbytočne dlhými statickými opismi prostredia. Zameriava sa skôr na pocity a psychiku postáv. Hlavná postava Linusa Bakera mi veľmi sadla. V mnohých jeho myšlienkových pochodoch a konaní som sa videl. Ostatné postavy boli tiež veľmi sympatické. Najviac som si obľúbil Lucyho. Čo sa deja týka, kniha nie je nabitá akciou, ale ak nerátam prvé kapitoly, plynie celkom príjemným tempom. Je to kniha pri ktorej si môžete oddýchnuť, spomaliť a užiť si tento krásny príbeh a myšlienky v ňom obsiahnuté. Nechýbajú vtipné situácie. Naozaj zaujímavo poňaté fantasy, ktoré tak trochu nastavuje zrkadlo dnešnej spoločnosti. Kniha sa určite umiestni v top 10 knihách tohto roka. Odporúčam !

Sestry strigy Sestry strigy Terry Pratchett

Moja tretia a posledná Pratchettovka za tento rok. Sestry strigy by sa dali nazvať ako retteling na Shakespearovho Macbetha. Za mňa skvelá voľba. Trochu menej známy príbeh. Kniha obsahuje veľa postrehov zo života, literatúry, politiky a histórie. Trio čarodejníc – Babka Paprčivá, Starenka Oggová a Magráta sú veľmi sympatické postavy. Každá je trafená trošku iným spôsobom a vzájomne sa skvele dopĺňajú. Oproti Čarovným právam je dej zložitejší, pomalší a trošku vážnejší. Nemusíte sa ale báť, typického Pratchettovského humoru je v knihe dostatok. Naozaj veľmi milé čítanie plné symboliky, emócií a hlbších myšlienok. Dúfam, že vydavateľstvo nám prinesie aj ďalší diel o čarodejniciach z Plochozeme. Určite odporúčam !

Ariadna Ariadna Jennifer Saint

Ariadna od Jennifer Saint je ako rozprávka. Dej je väčšinu knihy pomalší, ale plynie s ľahkosťou. Skoro celou knihou sa nesie príjemná atmosféra teplého letného večera na ostrove v Grécku. Čitateľ až cíti vôňu ovocia a vína. Princezné Ariadna a Faidra sú úplne rozdielne. Kým Ariadna je voči svojmu osudu skôr pasívna, tak Faidra je priebojná a nebojí sa ísť si za tým, čo chce. Tento kontrast ma veľmi bavil. Extra oceňujem zakomponovanie príbehu s bohom Dionýsom. Máloktorý autor siahne po jeho mýte. Mrzí ma, že sa autorka rozhodla prakticky všetku akciu a zvraty napratať do posledných päťdesiatich strán. Ku koncu tak dej nabral raketovú rýchlosť a emócie sa prakticky vytratili. Tiež by sa dalo povedať, že kniha je písaná dosť jednostranne. Autorka si nedala veľkú prácu so psychológiou mužských postáv, ale na druhá stranu, som to od tejto knihy ani nečakal. Špeciálna pochvala za krásnu obálku. Po vizuálnej stránke je táto kniha úplný klenot. Napriek tomu, že záver má svoje muchy, myslím si, že kniha za prečítanie určite stojí. Odporúčam !

03.10.2022 4 z 5

Kadeti Kadeti Brandon Sanderson

Sci-fi patrí k žánrom, ktoré čítam iba okrajovo. Keď som ale zistil, že vychádza nový Brandon Sanderson vedel som, že si ho musím prečítať. Kniha je nabitá množstvom naháňačiek a intergalaktických súbojov s mimozemšťanmi, vďaka čomu má dej dobrú dynamiku a veľmi rýchli spád. Príbeh sám o sebe nie je veľmi originálny. Hlavná postava – outsider sa dostane na prestížnu školu medzi elitu, ktorá ju odmieta. Bojuje s predsudkami a snaží sa úspešne prejsť výcvikom. Inak povedané, stará dobrá klasika. Veľmi sa mi páčilo vykreslenie fungovania spoločnosti na planéte Detritus. Pripomínalo mi to praktiky
komunistického režimu, kedy niekto v rodine niečo údajne pokazil a zvrchovaná vláda mu za to zničila život aj život celej rodiny. Nikoho nezaujímalo či to vôbec bola pravda a detaily sa samozrejme ututlali. Nakoľko nie som veľmi technický typ, nedokázal som si knihu užiť úplne na sto percent. To je ale môj problém. Opisy technológií a stavby lodí proste nie sú pre mňa. Ak hľadáte akčné sci-fi, ktoré sa bude rýchlo čítať, toto je určite skvelá voľba. Ja osobne dúfam, že nám vydavateľstvo prinesie aj slovenský preklad niektorej z autorových fantasy sérii.

26.09.2022 4 z 5

Čarovné práva Čarovné práva Terry Pratchett

Tak táto kniha mi neskutočne sadla. Čarovné práva sú krátky, milý, príbeh, v ktorom sa ale skrýva veľká téma – rovnosť pohlaví. Oproti ostatným knihám, ktoré som čítal od autora je táto jednoduchšia, priamočiarejšia, s menším množstvom postáv a odbočiek v deji. To ju robí ucelenejšou a čitateľ sa tak v deji ľahšie orientuje. Postavu čarodejnice – Babky Paprčivej si podľa mňa nejde nezamilovať. Celou knihou sa nesie absurdný humor, ktorý je pre autora a túto sériu tak typický. Nechýbajú slovné hračky a zaujímavo podané opisy. Je mi celkom jasné, že jeho štýl nesadne každému, ale myslím si, že autor si určite zaslúži, aby ste mu dali šancu. Ak neviete ktorou jeho knihou začať, určite môžete touto. Predstavuje začiatok série o čarodejniciach. Mrzí ma, že sa o tomto autorovi nehovorí na bookstagrame viac. Určite si zaslúži pozornosť. Veľkou výhodou jeho kníh je, že sú univerzálne. Môžete ich čítať v akomkoľvek veku. Odporúčam !!!

24.09.2022 5 z 5