Ariadna

Láska a zrada v klasickém antickém příběhu. Krásná Ariadna, dcera mocného krétského krále Mínóa, vyrůstá se svými sourozenci v paláci, v jehož podzemí je uvězněný Mínótauros, napůl býk, napůl člověk. Jednou z jeho dalších obětí se má stát mladý athénský princ Théseus, ale Ariadna se do něj zamiluje a pomůže mu. Její nit ho bezpečně vyvede ze zrádného labyrintu. Ale co se stane poté, co je monstrum poraženo a princezna odejde s hrdinou? Zajistí jí rozhodnutí zradit Krétu šťastný konec? Ve světě, kde rozhodují muži – a vrtkaví bohové, není nic jisté....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479998/big_ariadna-Qca-479998.jpg 3.921
Literatura světová, Romány, Mytologie

Vydáno: , Beta-Dobrovský

Ariadne, 2021

Kniha Ariadna

Jaruš7

Téma nadchne, obálka a siluety vně oslní.
Zařazení do "Krásné literatury" by mělo smysl.
Autorka si dokonale vyhrála s tématem tak bohatě již popsaném k dokonalosti.
Doba dnešních dnů si žádá odklon, a tak pradávná, veleslavná, bájná historie má tu moc se na okamžik odpoutat a stanout na Krétě v labyrintu, na ostrově Naxos a v Athénách spolu s hrdiny antických bájí.
Citace:" Jak vypadá svatba olympského boha ?
Jedinou ozdobou, již jsme měli, byla nádherná koruna, kterou mi D.. nasadil na hlavu...
Úzký stříbrný kruh byl posázený růžičkami spojený v zářivý oblouk a překrásnými drahokamy, které záplály životem, když se jich dotkly paprsky zapadajícího slunce.
Ani jako krétská princezna jsem neviděla něco tak úžasného. Takže pro mě byl strašný šok, když mi ji D.. později večer cestou podél rozvlněných vod náhle sundal z hlavy a odhodil do inkoustové černé temnoty za námi.
"Proč jsi to udělal?" zeptala jsem se ....
..."Někdo ji může ukrást nebo se poničí a ztratí lesk," pokračoval. "Chci, aby žádný dar, který ti dám, nebyl pomíjivý. ...hodil jsem ji tam, kde bude navěky zářit." Něžně nasměroval můj pohled k tmavé obloze. "Vidíš támhle to nové souhvězdí?"
Ve věčnosti noci jsem spatřila zbrusu nové body světla zářící v jasných obloucích. Má koruna se jasně třpytila na temném pozadí.
"Tvá korunka bude bezpečně provádět námořníky labyrintem zrádných moří. Ženy k ní budou vzhlížet jako ke znamení útěchy, ke světlu v temnotách. Děti ji budou šeptat svá přání, než zavřou oči a odplují do snů. Zůstane tam, pevná a opravdová, na věky věků."

Takříkajíc bohatě oživena bájná historie.
Fajnovost, super.

Hels-is-unicorn

Obálka nadchne. Ale příběh ne. Nicméně (asi) ani neurazí. Překlad je velice vágní a nezáživný, střídají se kratičké jednoduchoučké věty s neuvěřitelně dlouhými souvětími, kde se ani bohemista nezvládne orientovat v čárkách. A těch chyb! Ale rodina Dobrovských nikdy neměla ve spojitosti s překlady moc dobrou pověst.
Příběhy z řecké mytologie jsou srdcovka, proti použití a přepracování jejich námětu vůbec nic nemám, naopak mi to jako nápad přijde poměrně originální a zábavné. Ale tohle... Nebavilo mě to, příběh se vlekl, obě hlavní hrdinky byly krajně nesympatické, naivní a místy až hloupé. Jejich chování nedávalo vůbec smysl, ale hlavně aby obě smýšlely a cítily feministicky. A víte co mě potěšilo nejvíc? Že se to oběma vymstilo. Jednu hvězdičku dávám za překrásnou obálku, ta se prostě povedla. Druhou za to, že se autorka nebránila špatnému konci, což k řecké mytologii neodmyslitelně patří. Nicméně knihu doporučit nemůžu a poměrně lituji, že jsem se nechala zlákat pozlátkem obálky a koupila si ji. Rozhodně v knihovničce nezůstane.
PS: Komu taky přišly úsměvné olivy, které se za každé situace leskly? :-)

lucye007

Mě se knížka moc líbil. Originální nápad, který autorka dokázala krásně rozvést. Možná by se dalo říct, že byla místy až moc dlouhá, ale díky jazyku jsem si ji užívala a dokázala si živě představit prostředí, ve kterém se kniha odehrávala. Řecké báje a pověsti znám, takže jsem se v postavách zorientovala celkem rychle. Konec jsem nečekala a ukápla slza.

Shaxx
13.12.2021

3,5*
Z Ariadny jsem taková rozpačitá.
Mám ráda řeckou mytologii a líbí se mi, že se autorka rozhodla zpracovat detailnější příběh postavy, která není zas až tak známá.
Plusem rozhodně je, že se příběh drží věrně legend a jde tedy zejména o to, že zevrubně vypráví příběh z pohledu hlavních postav, dvou sester Ariadny a Faidry.
Bohužel zde moc nefunguje, že by se sestry, ačkoliv vypráví svůj osud, přiblížily čtenáři jako uvěřitelné postavy. Není zde moc přímé řeči a Ariadna mluví o svém životě tak nějak netečně, spíš jako vzdálený vypravěč. Občas některé části postrádaly jiskru a celé to pohromadě držel hlavně zajímavý hlavní námět (tedy aspoň pro mě, jak jsem zmínila, mám ráda řeckou mytologii).
Ale rozhodně to nebylo špatné, to ne, dozvěděla jsem se zas něco víc, jen jsem měla problém se občas prokousat nějakými částmi.

Sisssi
29.11.2021

Obálka je vskutku nádherná, zpracování příběhu však bohužel pokulhává. Vyprávět příběhy z řecké mytologie z pohledu žen se stává novou módou. Bohužel autorky vždy sklouznou k zjednodušenému, černobílému pohledu na oddělený svět žen, utlačovaných chudinek, mezi nimiž se čas od času objeví pár silných výjimek, a svět násilných a brutálních mužů, kterým jde jen o slávu, moc a zotročování. Opravdu si ještě dnes někdo myslí, že svět funguje či fungoval tak černobíle? Opravdu si někdo myslí, že všem mužům vyhovuje válka? Autorky zpravidla bohužel postrádají hlubší vhled do mužské psychologie.